BRAMA - News - Weather - Elections - Business - Sports - Brama Press - Calendar - Classifieds    Перша сторінка.    Погляд.    Поступ у Львові.    Поступ з краю.    Поступ у світі.    Дискусія Поступу.    Підсумки Поступу.    Львівські обсервації.    Поступ технологій.    Знахідки Поступу.    Спорт-Поступ.    Пост-Faktum.   
  Цитата Поступу
Сію, сію, посіваю, З Новим роком всіх вітаю! Щоб Вам весело жилося, Щоб задумане збулося.
 
8 травня 2003 р.
   ·  на головну  · 1999-2002  · досье  · архів світлин  · форум
Купол
Львів
  12:32 12-07-2020 -   Львівщина, Рівненщина та Закарпаття мають найбільшу кількість заражень за добу  
  12:31 12-07-2020 -   З рахунків львівського агентства нерухомості викрали 6 млн грн  
  10:58 12-07-2020 -   На Донбасі загинув 31-річний екс-депутат Жидачівської райради Тарас Матвіїв  
  10:22 12-07-2020 -   Рава-Руська увійде до складу нового Львівського району  
  10:3 27-06-2020 -   На Львівщині вже понад 5000 хворих на COVID-19  
Україна
  12:43 12-07-2020 -   ПЦУ і УПЦ відмовилися проводити хресну ходу цьогоріч  
  12:32 12-07-2020 -   Вже відкрились 86% кафе та ресторанів від докризового рівня  
  10:22 12-07-2020 -   Мовний омбудсмен очікує від Кабміну програму розвитку мови  
  10:21 12-07-2020 -   Зеленський радіє одужанням від COVID-19: дії влади були правильними  
  10:21 12-07-2020 -   Кремль відповів Зеленському: Росія Медведчука не фінансує  
Світ
  12:39 12-07-2020 -   Іран назвав нову причину катастрофи літака МАУ  
  10:57 27-06-2020 -   ЄС не відкриватиме кордони для українців з 1 липня  
  19:6 26-06-2020 -   Лукашенко збирається змінити конституцію Білорусі  
  11:58 23-06-2020 -   Один із регіонів Іспанії посилює карантин через нові спалахи коронавірусу  
  10:16 13-06-2020 -   Єрмак у Франції обговорив Мінський процес та візит Макрона до України    ·  · 
 
Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії

Підсумки Поступу  »  ПРЯМА МОВА

___________________________________________________________________________

Мирон ЯНКІВ: Я на Львівщині як президент
 
Мирон Янків
-- Мироне Дмитровичу, чи був останній рік успішним для Вас за власною оцінкою?

-- Свій життєвий шлях я не міг би розбивати на періоди успішні чи неуспішні -- це життя. Робота, яку я виконував на кожній посаді, була для мене цікавою і важкою, вимагала від мене великої праці. Так само і цей рік, який був особливим. Посада теж особлива, надзвичайно відповідальна, тому що Львівська область -- це регіон, до якого завжди прикута увага всієї України, центральних органів влади, політичних партій, громадських організацій. Це регіон, яким цікавляться і за кордоном, бо багато іноземних посольств та офіційних і бізнесових делегацій сюди приїжджають. Тому надзвичайно відповідально працювати в цьому регіоні, одночасно і дуже важко, бо це не робота керівника окремого підприємства, де є своє галузеве спрямування. На цій посаді необхідно володіти великим масивом інформації, вміти її аналізувати, уміти приймати блискавичні рішення. Одночасно треба вміти передбачати й прогнозувати. У зв'язку з цим я вважаю останній рік для себе надзвичайно цікавим, як рік подальшого свого росту, вдосконалення як керівника, як державного службовця, можливо, як науковця, як громадянина України, мешканця міста Львова й області. Також за цей рік було багато продумано. Я думаю, що цей рік був корисним для мене.

-- Як гадаєте, чи достатньо у Вас повноважень, щоб виконувати функції керівника обласної держадміністрації?

-- Звичайно, в мене багато повноважень і можливостей для того, щоб впливати на ті процеси, які відбуваються в області. Дуже багато повноважень передбачено чинним законодавством щодо впливу на економічний розвиток, на розвиток гуманітарної сфери, культури, на органи місцевого самоврядування, на створення сприятливого мікроклімату для залучення внутрішніх та іноземних інвестицій. Але необхідно вдосконалювати систему регіонального управління через зміну співвідношень розподілу повноважень, функцій між центром та регіонами. Часом виникає парадоксальна ситуація, коли такі виробничі комплекси, як вугільний, підпорядковані центру, а в той же час дуже багато питають з голови облдержадміністрації -- це і виплата заробітної плати, створення нових лав, постачання сучасного обладнання для модернізації шахт. Це лише один з прикладів, але і тут при умілій роботі з Міністерством палива та енергетики можна знайти і певні компромісні варіанти та відпрацювати оптимальні схеми, які б дали можливість розвиватися цій галузі в цілому територіально-виробничому комплексі.

У нас в державі необхідно надалі поглиблювати адміністративну реформу, але через політичну реформу... Мої повноваження були б повніші, якби були чітко окреслені повноваження і відповідальність, наприклад, міністерств і відомств за регіональний розвиток, якби в законах була чітко визначена система децентралізації по вертикалі і по горизонталі, якби більшою була взаємодія органів державної влади і місцевого самоврядування, де б кожен чітко знав своє місце, свої функції та відповідальність за прийняті рішення. І що дуже важливо: необхідно на обласному рівні чіткіше розмежувати функції обласних рад і облдержадміністрації, щоб не виникало часом протиріч та проблемних питань щодо розвитку території. І дуже важлива проблема розвитку великих міст, таких як Львів, Донецьк, Дніпропетровськ. Хоча, слава Богу, у нас, в області, немає конфліктних ситуацій між облдержадміністрацією та обласною радою, чи Львівською міською радою. Намагаємось вчасно вирішувати усі проблемні питання і не зводити їх до з'ясування стосунків та перенесення їх у політичну площину. Думаю, нема для цього підстав і ми можемо з усіма містами, з усіма органами місцевого самоврядування знайти спільну стратегію і тактичні прийоми та методи для реалізації наших спільних завдань в області.

-- Як Ви дивитесь на укрупнення областей, адже існують такі проекти?

-- Звичайно, адміністративна реформа передбачатиме вдосконалення та оптимізацію адміністративно-територіального поділу. Але, на мою думку, ми маємо оптимальні розміри областей і немає потреби їх укрупнювати. Це привело б до зменшення керованості територіями та виникнення багатьох проблем. Необхідно було б оптимізувати сітку сільських рад. Особливо у Західній Україні, зокрема на Львівщині, сільські ради мають невеликі території, переважно це одне село. Бюджет сільської ради не може бути самодостатнім, недостатня доходна база. Сільська рада не може виконувати у повному обсязі своїх функцій, тому вони є дотаційним. Необхідно їх укрупнити, щоб вони могли виконувати свої функції, але вже на іншій фінансовій основі... Це складні питання, і до них треба довго готуватись...

-- А як Ви ставитесь до надання місту Львову загальнодержавного статусу?

-- Я вважаю, що сьогодні ще завчасно говорити про надання якогось особливого статусу. Статус міста, зокрема і Львова, повинен формуватись Бюджетним кодексом та відповідною нормативно-правовою базою. Якби, наприклад, місто Львів мало достатню податкову базу, тобто надходження до бюджету, щоб розвиватись і мати достатні кошти для вирішення поточних питань та утримання житлово-комунальної сфери, то хіба б хтось говорив про спеціальний статус? Думаю, що ні. Тому нам треба шукати інший вихід. Потрібно законодавцям прийняти такий Податковий кодекс, щоб такі міста, як Львів, мали дуже сильну податкову базу... Таким чином, місто б мало економічну основу для свого розвитку. Окрім того, необхідно використовувати такі новації, які вже є і в Україні, і за кордоном. Наприклад, у Чехії не тільки Прага, але дуже багато міст і містечок випустили свої муніципальні облігації, щоб дістати кредити, зокрема і для житлового будівництва. Тобто переходять від простих комуністичних схем, які були напрацьовані за багато років, до нових схем управління такою складною агломерацією, якою є місто...

-- З ким, пане Мироне, із київських можновладців Вам працюється найлегше: з Кабінетом Міністрів, президентською адміністрацією чи Верховною Радою?

-- У владі не буває легкої співпраці. Бо співпраця базується на виконанні законів, постанов, указів президентів, на основі виконання контрольних документів і доручень. Не все ми можемо вирішити на місці, тому завжди необхідна допомога центру, міністерств і відомств. Ми знаємо, що в середині 90-х років на Львівщині на грані фактичного повного розвалу опинились цілі життєво забезпечуючі галузі та комплекси -- військово-промисловий, паливно-енергетичний, гірничо-хімічний , приладо- й машинобудування та й переробка сільськогосподарської продукції. Тому дуже важливо є налагодити роботу з центром, зокрема з Міністерством промислової політики. Якщо чекати вказівки чи на якийсь інструктивний лист, то, я думаю, можна чекати довго, або нічого й не дочекатись. Тому ми відпрацьовуємо нашу тактику і стратегію роботи щодо підприємств, які нам не підпорядковані. Який у них повинен бути бізнес-план, який напрям спеціалізації, у яких державних програмах має брати участь те чи інше підприємство, яка має бути державна підтримка?.. Тому щоденна робота з центральним органами влади передбачає відпрацювання відповідної стратегії, яка ґрунтується і на прогнозі, і на великому аналітичному матеріалі, на врахуванні програм уряду і президента.

Якщо оцінити всі три гілки центральної влади, то в кожної з них своя специфіка. З Верховною Радою ми співпрацюємо лише в галузі законотворчої роботи, аналізуємо, що необхідно змінити в тому чи іншому законі. Окрім того, працюючи оперативно в області, ми бачимо потребу у прийнятті нових законів чи нормативно-правових актів. Ну й, звичайно, бюджет -- це найосновніша, цілорічна робота...

Коли аналізувати роботу з Адміністрацією президента, тут є відповідна специфіка, тому що я на посаду призначаюсь указом президента і повинен відповідати вимогам, бути в регіоні як президент, гарантом виконання Конституції, законів.

Робота з Кабінетом Міністрів -- це робота, яка пов'язана більше з розвитком соціального, гуманітарного комплексу області, виконанням урядових постанов. Але є й зворотний зв'язок: ми також напрацьовуємо матеріали, які стимулюють прийняття нових документів уряду і можуть знімати деякі "корки", які виникають в окремих місцях...

У щоденній роботі всі три напрями переплітаються і тоді формуються стиль і методи державного менеджменту з управління такою великою територією, якою є Львівська область.

-- Протягом року у Вас була можливість працювати з двома прем'єрами -- Кінахом та Януковичем. Котрий Вам більше до душі?

-- Справа в тому, що з Анатолієм Кириловичем Кінахом я працював значно довше, ще тоді коли він був членом уряду, коли він був міністром промислової політики, віце-прем'єром... Це надзвичайно освічена і компетентна людина, енциклопедист, державний керівник високого рангу, який розуміє усю проблематику в регіонах. Тому всі проблемні питання, які ми ставили перед Кінахом, вирішувалися.

З приходом Януковича Віктора Федоровича сформувався коаліційний уряд, уряд професіоналів, які володіють ситуацією в регіонах. Наприклад, коли ми виходили із зими і в деяких областях було пошкоджено до 80% посівів озимих, уряд Януковича спрацював надзвичайно грамотно, професійно, що дало можливість прийняти низку заходів з державної підтримки аграрного сектору у цій ситуації. Окрім того, мені імпонує, що нинішній прем'єр досконало володіє специфікою розвитку регіонів. Бути головою такої потужної області як Донецька -- це в плані управлінському практично вся Україна, бо там присутні всі галузі, вся проблематика. Тому сьогодні Віктору Федоровичу, можливо, і легше швидко й оперативно приймати рішення. Зараз усі гострі питання з урядом Януковича вирішені і вирішуються. Особливо щодо соціальних виплат. Ми практично вийшли на поточні проплати і не маємо заборгованості...

-- Кілька місяців тому, коли Віктор Янукович став прем'єром, він обіцяв приїхати до Львова, цього візиту не відбулось донині. Чи прем'єр утратив інтерес до нашої області?

-- Ні, я так не думаю. Зі самого початку Янукович мав велике бажання приїхати. Але потім, коли він поринув у той великий складний вир управління державою, у нього на перших етапах роботи не знаходилось часу навіть відвідати рідну Донеччину і родину. Я у розмові з Віктором Федоровичем йому нагадував, але в його жорсткому регламенті роботи важко було знайти навіть кілька годин, щоб відвідати Львів. Але це було компенсоване іншим. В області працювали представники всіх міністерств на рівні держсекретарів, їхніх заступників, і, можна вважати, що поїздка відбулось, тому що уся проблематика була чітко відпрацьована, була проведена діагностика, аналіз розвитку області, і вже на наступних етапах все це було враховано у діях уряду. Я думаю, що якби сьогодні приїхав прем'єр, то ми більше показали б йому Львів, архітектуру, музеї, бо за весь час Віктор Федорович дав багато доручень для вирішення проблем Львівської області...

Поїздка відбудеться обов'язково. Віктор Янукович любить Львів, досконало його знає. Любить українську мову, любить колорит, шарм Трускавця і завжди, коли він відпочивав там, то по кілька днів пішки ходив Львовом, тому сьогодні він, напевне, добре знає наше місто. Він любить Львів, тому я думаю, коли він приїде до Львова, ми відвідаємо і кав'ярні, і вип'ємо доброї львівської кави.

-- Чи не доцільно було б обирати керівника виконавчої влади в області усім населенням, а не призначати з Києва?

-- Можуть бути різні варіанти, але спочатку треба визначитись з тією моделлю політичного устрою держави, який має бути. Якщо сьогодні є президентська держава, -- це одна логіка, коли буде парламентсько-президентська -- то буде інша логіка побудови органів державної влади на регіональному рівні... Якби я був автором проекту реформування регіональних органів влади, то я би запропонував таку модель, яка б імпонувала українцям та була б близькою до європейських моделей унітарних, не федеральних, держав... Голова обласної ради повинен обиратися всім населенням, як у всіх цивілізованих європейських державах, він повинен бути наділений більшими виконавчими функціями, у його віданні мають бути майнові комплекси, розвиток гуманітарної сфери, освіти і багато інших питань, які пов'язані з самоорганізацією самоврядних громад... А уряд, сформований парламентською більшістю теж повинен відповідати за ситуацію в регіонах. Як уряд може це робити, коли голова державної адміністрації буде виборним? Він тоді буде мати більшу свободу, зможе не виконувати деяких розпоряджень уряду. Таким чином, створиться ситуація відцентрових сил, коли зможе виявлятися певний сепаратизм. Я переконаний зі свого багаторічного досвіду роботи, що голова облдержадміністрації повинен призначатись урядом і затверджуватись президентом... Така модель була б моделлю рівноваг місцевого самоврядування і державного управління.

-- А чи не виникатиме протиріччя між політичними силами, які домінують у регіоні, та урядовцями, призначеними урядом, який може бути сформований іншими політичними угрупуваннями?

-- Ні. У нашій області дуже багато було суперечок. Наприклад, є опозиція, представлена сьогодні й у Верховній Раді, а губернатор призначений президентом і в декого може закрастися сумнів, а чи це логічно? Думаю, що так... Опозиція є для того, щоб відслідковувати, як працює уряд, ті, що зараз взяли владу. Й опозиція повинна створювати конкурентне середовище, а уряд краще працювати, щоб і наступного разу перемогти. Тільки така система рівноваг повинна бути. А що коли головою облдержадміністрації оберуть від тої політичної сили, яка є в опозиції? Чи буде тоді співпраця з центром, з урядом, виконання усіх законодавчих і правових актів? Це ж нелогічно?..

-- Але в уряду з'явиться спокуса впливати на хід виборів через облдержадміністрації

-- Коли буде нова політична модель, тоді зовсім інакше будуть відбуватися вибори. Ми завжди драматизуємо той момент, коли влада використовує адміністративний ресурс. Повірте, я зараз є при владі, але я не знаю, чи зможу використати цей адміністративний ресурс? Ну як я можу впливати на виборців у Пустомитівському районі? Я можу впливати як громадянин, я можу переконувати, що така чи інша партія буде краще урядувати. А чи можу я привести виборця до урни? Ні. Для того є виборчі комісії, дільниці, спостерігачі. Давайте піднесемо роль тих інституцій, які б не давали можливості ні чиновнику, ні партійному функціонеру впливати на результати виборів... Звичайно, адміністративний фактор є в усьому світі, і у Франції, і в Німеччині, але він не настільки впливовий, щоб впливати на результати виборів.

-- А такий фактор, як податкова адміністрація?

-- Я не був на останніх виборах в Україні, я тоді працював на дипломатичній роботі. Тому не можу дати оцінки, як то було. Але ми говоримо про перспективну модель, то в новій моделі урядування зовсім іншою буде логіка побудови фіскальних органів... Зрештою, ми йдемо до Європи, тому повинні будувати органи управління за європейськими стандартами, а не за азійськими.

-- Що протягом цього року Вам найбільше запам'яталось?

-- Хоч це і традиційне питання, на нього важко відповісти. Робота була важкою, напруженою кожного дня, вона була націлена на позитивний результат. Ми завжди ставили планку високо в усьому. Тому я задоволений тим, що команда зробила, напрацювала, втримала ті позиції, що були, і ми вже зробили багато кроків вперед і далі будемо їх робити. Цей рік був непростий, складний. Напевне, найбільш пам'ятною складною подією була скнилівська трагедія. Це було колосальне випробування для мене, моєї команди. Це була велика трагедія для Львівщини, для України, ще довго будуть гоїтися від неї рани...

Цей рік був для мене роком випробування у непростій ситуації Львівщини, яка відрізняється від інших регіонів України. Звичайно, великих помилок не було, і завжди легше працювати другий, третій рік, є досвід, є розуміння громадян. Для мене найдорожче -- наші громадяни, громадяни Львівщини, і я прислухаюся до них, я прислухаюся до преси, яка також допомагає мені у праці...

Я вдячний усім громадянам Львівщини за те, що вони повірила в обласну владу. І ми все зробимо, щоб Львівщина стала перлиною в намисті областей України.

Розмовляв Ігор МЕЛЬНИК
Зміст Поступу
Перша сторінка
  ·  Стук, стук - 2. 
Погляд
  ·  Свобода на піддашші 
  ·  Обласна рада проти президента 
Поступ у Львові
  ·  "Клюмба" назавжди 
  ·  Показові відімкнення боржників 
  ·  Мінеральна вода -- неякісна 
  ·  Ліві не здаються 
  ·  Податківці працюють справно 
  ·  Дні Львова у Кракові наближаються 
  ·  ХРОНІКА 
Поступ з краю
  ·  Падіння долара б'є по Україні 
  ·  Вашингтон називає ціну 
  ·  Проект "інфляція" скасовано 
  ·  Синхронна ратифікація 
  ·  "Подарунок" для селян 
  ·  Німці звинувачують українця 
  ·  КРАЄВИД 
Поступ у світі
  ·  Голос Саддама кличе 
  ·  Вірус викличе економічну кризу? 
  ·  Версія загибелі "Колумбії" 
  ·  Іноземці хочуть відшкодування 
  ·  "Газпром" у Румунії 
  ·  Сьомий внук королеви 
  ·  СВІТООГЛЯД 
Дискусія Поступу
  ·  ПОЕТАПНО І ПОСТУПОВО 
Підсумки Поступу
  ·  Мирон ЯНКІВ: Я на Львівщині як президент 
Львівські обсервації
  ·  Львівські обсервації 
Поступ технологій
  ·  Інтернет-виходок від дядька Білла 
  ·  intel'івські новини 
  ·  Лицарі Старої Республіки на підході 
  ·  Китай -- новий технологічний лідер 
Знахідки Поступу
  ·  Масонська печера на Поділлі? 
Спорт-Поступ
  ·  Попереду матч-реванш 
  ·  Училище фізкультури -- старт для чемпіонів 
  ·  Все можуть королі 
  ·  Карелін 
  ·  КОРОТКО 
Пост-Faktum
  ·  Світ з відтінком Матриці 
  ·  КАЛЕНДАР