BRAMA - News - Weather - Elections - Business - Sports - Brama Press - Calendar - Classifieds    Перша сторінка.    Погляд.    Поступ у Львові.    Поступ з краю.    Поступ у світі.    Історія у Поступі.    Дайджест Поступу.    Тема Поступу.    Ї-Поступ.    Поступ літератури.    Поступ технологій.    Львівські обсервації.    Спорт-Поступ.    Львівські історії.   
  Цитата Поступу
Сію, сію, посіваю, З Новим роком всіх вітаю! Щоб Вам весело жилося, Щоб задумане збулося.
 
18 жовтня 2020 р.
   ·  на головну  · 1999-2002  · досье  · архів світлин  · форум
Купол
Львів
  9:48 18-09-2020 -   Партія «Слуга народу» оголосила своїх кандидатів на Львівщині  
  11:44 30-08-2020 -   У Львові поховали першого мера міста Василя Шпіцера  
  9:58 21-08-2020 -   У будівельному смітті під Львовом виявили людські рештки дорослого та дитини  
  9:52 21-08-2020 -   Поліція підозрює пастора євангельської церкви в розбещенні підлітка у Львові  
  15:4 07-08-2020 -   Львівські освітяни готуються до традиційного початку навчального року  
Україна
  16:57 19-10-2020 -   Зеленський звернеться до Ради у вівторок, також нардепи послухають Степанова  
  16:56 19-10-2020 -   Після "перемоги Медведчука" книгу про Стуса розкупили, буде новий наклад  
  15:31 27-09-2020 -   Туреччина висловила повну підтримку Азербайджану у конфлікті з Вірменією  
  9:32 26-09-2020 -   У авіакатастрофі літака Повітряних Сил ЗСУ загинули 25 людей – ОГП  
  13:24 18-09-2020 -   Більшість шкіл будуть працювати у режимі змішаного навчання – МОН  
Світ
  15:31 27-09-2020 -   Нагірний Карабах: армія Азербайджану взяла під свій контроль 6 селищ  
  15:30 27-09-2020 -   Вірменія оголосила загальну мобілізацію і військовий стан  
  10:38 16-09-2020 -   ЄС вважає Лукашенка незаконним президентом Білорусі. Україна теж висловилася  
  20:3 23-08-2020 -   Протестуючі підійшли до Палацу незалежності, Лукашенка евакуюють - ЗМІ  
  10:0 20-08-2020 -   Тихановська: Я готова діяти як національний лідер    ·  · 
 
Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії

Тема Поступу  »  ГІПОТЕЗА

___________________________________________________________________________

Герб Львова "народився" в Баварії?
Олексій ФІЛІППОВ
 
П'ятого липня 1990 року друга сесія 1-го демократичного скликання Львівської міської ради затвердила міський герб та хоругву міста Львова. В історичній довідці, яка супроводжувала дане рішення міськради, повідомлялося, що "найдавніша відома печатка з гербом міста Львова (крокуючий лев у міській брамі, а над нею три вежі) була підвішена до документа з 10 січня 1359 року. Цей герб можна трактувати, як так званий "гласний герб", який відображає першу назву міста "Львівград" (лев -- як ілюстрація назви, брама з вежами -- символ міста).

Можливо, герб відображав ще й роль Львова як "стольного града" Галицько-Волинської держави і тому у міській брамі був зображений державний знак -- лев. Хоча перше зображення й зустрічається у 1359 році, але очевидно, що знак походить з кінця ХІІІ століття і був територіальним гербом Галицько-Волинської держави, а також династичним знаком княжої гілки Романовичів...

Та зовсім іншу картину подає зміст грамоти польського короля Казимира ІІІ від 17 червня 1356 року про надання місту Львову маґдебурзького права, -- "Для втіхи згаданого міста і збільшення кількості його вірних мешканців надаємо і встановлюємо цьому місту на вічні часи німецьке право, яке звичайно називається маґдебурзьким, усуваючи там усі руські права і всі руські звичаї, будь-ким ухвалені, які можуть якимось чином стояти на перешкоді цьому німецькому праву..."

У тексті королівської грамоти 1356 року нічого не повідомлялося про міську печатку та її зображення, на відміну від грамоти польського короля Сигізмунда І Старого 1526 року і булли Папи Римського Сикста V 1583 року...

Видавши у 1998 році книгу "Українська міська геральдика", Андрій Гречило подав у ній вже дещо змінене тлумачення герба міста Львова: "Одним із найдавніших українських міських знаків є львівський герб. Його перше відоме зображення зустрічаємо на печатці, прикладеній до документа за 1359 р. (хоча дослідники, зокрема Іван Крип'якевич, припускали, що цей символ походить ще з кінця ХІІІ ст.). Цікаво, що у Львові вже на другу половину XVI ст. існувало тверде переконання, що герб місту був наданий князем Львом. Сьогодні важко з'ясувати чи це дійсно було так, чи маємо справу з історичною легендою. Правдоподібно, що знак, у якому використано зображення Льва у брамі з трьома вежами, міг виникнути в німецькій громаді Львова. Архітектурні мотиви -- реальні або умовні -- мали велике поширення в тогочасній німецькій геральдиці для окреслення самого поняття міського самоврядування і, напевно, були впроваджені до львівського знака під впливом цієї традиції. На більшу увагу заслуговує інший елемент -- зображення лева, що є основною фігурою герба. Він однозначно має місцеве походження, позаяк не тільки вказує на автохтонну українську назву міста, але й функціонує з початку XIV ст. як територіальний символ".

Чи міг у XIV ст. міський герб Львова мати одночасно німецькі геральдичні впливи і місцеве походження основної фігури -- лева? Жодних ґрунтовних досліджень щодо німецьких впливів на міську геральдику Львова сучасні українські історики, на жаль, не проводили. Так само, як і щодо можливості місцевого походження головної фігури -- лева -- у гербі міста. В іншому випадку для них би відкрилися зовсім нові, відмінні від пануючих нині, уявлення про стан геральдики у XIV ст. на землях Руського князівства.

Чи була потреба у німецьких патриціїв Львова залишати у міській печатці зображення лева, як символу "автохтонної української назви міста"? Серед королівських грамот, даних міщанам Львова, лише у латинському тексті грамоти Казимира ІІІ від 17 червня 1356 року назва міста написана як "Lwow". У 17 грамотах 1360-1403 років, зміст яких зберігся до нашого часу і був опублікований у збірнику "Привілеї міста Львова (XIV--VIII ст.)", назва міста подається як "Lemburg". Саме така назва міста фігурує й у легенді печатки 1359 року -- "S. (sigillum) CIVITATIS LEMBURGENSIS" ("печатка міста Лембурга"). Тільки після битви під Ґрюнвальдом 15 липня 1410 року, де, як відомо, війська Тевтонського ордену зазнали поразки від союзних польсько-литовсько-руських військ, в королівських грамотах Владислава ІІ Ягайла назву міста почали писати як Leopoli.

Немає вагомих підстав вважати, що львівський патриціат залишив на своїй печатці згадку про руського князя Льва, який помер перед тим більше як півстоліття і тим самим не мав для німецьких переселенців жодного значення, або про українську назву міста, яка ними ж самими була змінена на німецьку.

Який же лев міг бути зображений на міській печатці Львова у 1359 році? Найближчу до реальності відповідь дає зображення одного з двох срібляних брактеатів Генріха Льва, герцога баварського, прозваного за доблесть і честолюбство "гордим". На малюнку, поданому Оскаром Іегером у "Всесвітній історії", що побачила світ у 1904 році, геральдичні форми лева і міської брами тотожні аналогічним зображенням на міській печатці міста Львова. Як відомо, Генріх Лев був одним із наймогутніших німецьких князів ХІІ століття і змагався за імператорську корону. Німецькі переселенці, скоріш за все, використали символічне зображення герцогського "лева" в якості одного із своїх знаків, що заслуговує на вшанування у печатці міста, в якому вони наново оселилися. Чимало прикладів даної традиції залишилося у геральдиці XIV століття тих міст Польщі і Угорщини, які отримували німецьке право для іноземних переселенців.

Помилкова ж версія тлумачення міської символіки Львова з'явилася 26 січня 1526 року, коли польський король Сигізмунд І схвалив міський знак, де "у брамі, над якою підносяться три вежі, вільний і стоячий лев, не пійманий у жодні решітки чи кайдани". Його, як подає текст королівської грамоти, "від незапам'ятних часів те місто Леополіс до цього часу само по собі використовувало. Їм наново цей знак за згаданою ініціативою та повагою дали, щоб ці сучасні і, що в майбутньому будуть, райці того міста Леополіс, яке наші попередники урочисто наділили ім'ям лева, у всіх почесних актах, а також на своїх прапорах, картинах і пам'ятках згаданий знак вільно вживали. При користуванні цим знаком і опечатуванні будь-яких своїх грамот можуть вживати червоний віск без заперечення, недоброзичливості та перешкод будь-кого. Хай мужньо наслідується доблесть невтомного Лева, відвага, постійність, охорона і міць проти всіх близьких ворогів".
» 
70 ПІДСТАВ ПИШАТИСЯ ЛЬВОВОМ
 
Наша біда в тому, що ми часто забуваємо, в якому місті живемо. Без фальшивої скромності львів'янам варто проголосити на весь голос, що наше місто було завжди найцивілізованішим європейським містом в Україні, яке деколи навіть крокувало попереду самої Європи. І все найперше, найкраще, найбільше, найпередовіше, що було написано, надруковано, збудовано, винайдено, засновано -- це все могло бути зробленим тільки у Львові.
Детальніше>>
» 
Місто Святого Юрія
Ігор МЕЛЬНИК
 
До Королівського столичного міста Львова повертаються старі добрі традиції відзначення свого cвята. Знаменно, що саме у рік ювілею коронації короля Данила. Коли внук Данила Галицького, король Юрій І, зробив місто Львів, засноване своїм дідом, столицею всієї держави, яка простягалась тоді від Німану до Дунаю, на горі, що стояла напроти королівської резиденції, споруджувався храм на честь патрона короля і столиці. Хоча, зберігаючи принцип розділення королівської та духовної влади, король зробив резиденцією митрополитів Галич. Від тих далеких часів пішла традиція відзначення празника руської людності міста всієї єпархії на Святого Юрія -- 23 квітня. З прийняттям "нового стилю" літочислення цей день пересунувся на 6 травня. Це не був лише церковний празник, а справжнє народне свято з музикою, забавами і славними Святоюрськими ярмарками.

За радянських часів, відроджуючи свято міста Львова, тодішня міська влада приурочила його до 17 вересня, щоб заодно відзначити і "золотий вересень". Ця традиція зберігалась у роки незалежності. Група депутатів Львівської міської ради минулої каденції -- Орест Друль, Ігор Мельник, Андрій Садовий, Микола Бандрівський та інші -- неодноразово ставила питання про повернення місту його свята на День святого Юрія. У 2001 році Культурно-мистецьким фондом ім. Митрополита Андрея Шептицького під патронатом Патріарха УГКЦ Любомира кардинала Гузара відзначено День святого Юрія за участю кільканадцяти тисяч львів'ян. Однак міські урядовці далі дотримувались радянських традицій у святкуванні Дня міста. Нарешті цього року міська рада прийняла ухвалу про проведення загальноміського свята у найближчу неділю до Дня святого Юрія.

Дай Боже, щоб нарешті відродилась традиція загальноміського свята у День святого Юрія, який є святим покровителем Львова.
Детальніше>>
» 
Програма святкування Дня міста
 
10.00 -- 17.30 -- Рясне -- Чемпіонат міста Львова з картингу

11.00 -- 17.00 -- Рясне, вул.Шевченка,317 -- Міжнародний турнір з боротьби дзю-до

11.00 -- 15.00 -- СКА, вул. Кн. Ольги -- Міжнародний турнір зі спортивної гімнастики пам'яті Чукаріна

12.00 -- 13.30 -- Стадіон "Юність" -- Фінал Кубка м. Львова з футболу серед підлітків: 3 місце
Детальніше>>
Зміст Поступу
Перша сторінка
  ·  Буш прислав нам "зубра" 
  ·  Україні не потрібні економісти і юристи 
Погляд
  ·  Одного дня 
  ·  Таємниці російських спецслужб 
Поступ у Львові
  ·  Візи у Львові: міф чи реальність 
  ·  З травня відключення поновляться 
  ·  ЦУМ відкриють у травні 
  ·  Автозаправок побільшає 
  ·  Хроніка вихідних 
  ·  Незаконний соцзабез 
  ·  ХРОНІКА 
Поступ з краю
  ·  Зернова паніка в Києві 
  ·  Фаворит розговорився 
  ·  Першого травня буде весело 
  ·  Легалізація свободи слова 
  ·  Жертви алкоголю й тютюну 
  ·  КРАЄВИД 
Поступ у світі
  ·  Військове об'єднання Азії 
  ·  Протести проти американської влади 
  ·  Неспокійні свята 
  ·  Потепління в Індостані 
  ·  Аргентина обирає президента 
  ·  Знайшли викрадені шедеври 
  ·  СВІТООГЛЯД 
Історія у Поступі
  ·  Державні перевороти 1917-1919 років 
  ·  АРХІВАРІУС 
Дайджест Поступу
  ·  Слава Стецько 
  ·  "Московские новости": іракські біженці освоюють маршрут Азербайджан-Україна-ЄС 
  ·  "Независимая газета": Друзі з ГУУАМ хочуть стати друзями по НАТО 
Тема Поступу
  ·  70 ПІДСТАВ ПИШАТИСЯ ЛЬВОВОМ 
  ·  Місто Святого Юрія 
  ·  Герб Львова "народився" в Баварії? 
  ·  Програма святкування Дня міста 
Ї-Поступ
  ·  Остання служниця Бетговена 
  ·  Карлик у тумані 
  ·  Чоловік із трьома черевиками 
Поступ літератури
  ·  Галина ПАГУТЯК: Я прожила вдосталь життів 
Поступ технологій
  ·  Ігрові пристрасті 
  ·  intel навчить комп'ютер читати по губах 
  ·  Англійські паспорти зберігатимуть біометричні дані 
  ·  samsung розробила модулі пам'яті обсягом 1Гб 
  ·  Американський суд відмовився закрити дві P2P мережі 
  ·  Атипова пневмонія і комп'ютерний бізнес 
Львівські обсервації
  ·  Львівські обсервації 
Спорт-Поступ
  ·  Сходинка до п'єдесталу 
  ·  Шаховий фестиваль пам'яті Шухевича 
  ·  Хто ж ліпше грає? 
  ·  Розсудив ринг 
  ·  Трансфер століть 
  ·  Урок чемпіонів 
  ·  КОРОТКО 
Львівські історії
  ·  Шалене львівське кохання 
  ·  КАЛЕНДАР 

Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії
ШОВБІЗУА: Новини шоу-бізнесу

Партнери
 
Новобудови Львів
 
 
Суспільно-гуманітарний консорціум "Генеза"
 
 
Центр політичних досліджень
 
   
Філософський факультет ЛНУ
 
Комп'ютерний експерт: новини високих технологій   
Інтерактивні технології громадянської освіти
 
Стиль, музика і кіно   
Суспільно-гуманітарні студії
   
Науковий всесвіт
 
   
Незалежний культурологічний журнал Ї
 
   
   

Галицький інтелектуальний сепаратизм
   
 
   
Реклама
 
   
МЕТА - Українська пошукова система