BRAMA - News - Weather - Elections - Business - Sports - Brama Press - Calendar - Classifieds    Перша сторінка.    Погляд.    Поступ у Львові.    Поступ з краю.    Поступ у світі.    Історія у Поступі.    Дайджест Поступу.    Тема Поступу.    Ї-Поступ.    Поступ літератури.    Поступ технологій.    Львівські обсервації.    Спорт-Поступ.    Львівські історії.   
  Цитата Поступу
Сію, сію, посіваю, З Новим роком всіх вітаю! Щоб Вам весело жилося, Щоб задумане збулося.
 
26 листопада 2020 р.
   ·  на головну  · 1999-2002  · досье  · архів світлин  · форум
Купол
Львів
  12:16 22-11-2020 -   В 11 містах України проходить другий тур виборів міських голів  
  11:22 01-11-2020 -   Помер 52-річний голова Мурованської ОТГ Зіновій Петрух  
  11:18 01-11-2020 -   Мер Львова повідомив про підтверджений Covid-19 у дружини і тещі  
  9:48 18-09-2020 -   Партія «Слуга народу» оголосила своїх кандидатів на Львівщині  
  11:44 30-08-2020 -   У Львові поховали першого мера міста Василя Шпіцера  
Україна
  11:17 01-11-2020 -   Керівник Венеційської комісії відреагував на законопроєкт Зеленського стосовно КС  
  11:16 01-11-2020 -   Оновлення складу КС узгоджено з ЄС та послами G7 – Арахамія  
  11:16 01-11-2020 -   Новий антирекорд в Україні: 8752 випадки коронавірусу за добу  
  11:16 01-11-2020 -   Україна готова вести діалог із білоруською опозицією, але є умови – Кулеба  
  11:16 01-11-2020 -   Зеленський пропонує припинити повноваження всіх суддів КСУ: текст законопроєкту  
Світ
  11:18 01-11-2020 -   Останні новини 11:14 ( 1.11.2020) В історичній частині Квебеку зловмисник напав на людей, є вбиті й поранені  
  11:17 01-11-2020 -   Попередні результати виборів у Грузії: лідирує правляча партія, опозиція каже про фальсифікації  
  15:31 27-09-2020 -   Нагірний Карабах: армія Азербайджану взяла під свій контроль 6 селищ  
  15:30 27-09-2020 -   Вірменія оголосила загальну мобілізацію і військовий стан  
  10:38 16-09-2020 -   ЄС вважає Лукашенка незаконним президентом Білорусі. Україна теж висловилася    ·  · 
 
Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії

Тема Поступу  » 

___________________________________________________________________________

Місто Святого Юрія
Ігор МЕЛЬНИК
 
Королівське столичне місто Львів споконвіку має свого покровителя, у честь якого названо Архікатедральний собор УГКЦ. Ним є святий Юр (Юрій, Георгій), якого наша Церква вшановує щороку 6 травня. Цікаво, що навіть православні буковинці, що у 1901 році побудували у Львові чи не єдину протягом двох століть православну церкву, теж обрали патроном свого храму святого Юрія (Георгія).

За легендами, святий Юрій був старшиною у війську римського імператора Діоклетіана, помер за віру мученицькою смертю у 304 році. За однією з легенд йому вдалось одним ударом списа вбити дракона, котрого не змогло до того здолати ціле військо.

Святий Юрій є також покровителем Англії, Португалії, Німеччини, Канади, Греції, Грузії, Ґенуї, Венеції, Константинополя та багатьох інших міст Європи. Він є патроном пластунів, скаутів, лицарів, безплідних жінок. Охороняє людей перед страшними інфекційними хворобами.

Окрім того, ім'я Юрій носив син князя Льва, на честь котрого король Данило Галицький назвав наше місто, король Юрій І. Саме він зробив Львів столицею своєї Галицько-Волинської держави. Ім'я Юрій носили і його нащадки. Можливо, саме на честь свого патрона збудував король Юрій першу церкву на нинішній Святоюрській горі.

"Українська королівська корона у віковому гербі города Львова -- це факт, якого в нас не доцінювано і майже забуто дотепер у фальшивому переконанні, що ця корона в гербі Львова -- це додаток докинений нам щойно окупаційною Польщею" (Володимир Мацяк, "Невідкладна справа"\"Християнський Голос", ч. 18 з дня 3. V. 1953). Саме за часів Юрія І, внука короля Данила, Львів став королівським столичним містом.

"Впродовж 700-літньої історії мав Львів багато діяльних одиниць, високозаслужених мужів, що своєю працею для суспільного добра здобули собі право на місце в історичному пантеоні міста. Але коли хто шукав би в історії Львова за поодинокими особами, що вродженим генієм свого ума надали історії Львова свій закон, що надали історичній судьбі Львова, а з ним і цілій західній вітці українського народу, новий напрям, яких історичними ділами впродовж століть жило багато пізніших поколінь і з них черпали нову силу на майбутнє, то їх знайде небагато. Після довголітнього роздумування і докладної аналізи історії Львова приходжу особисто до погляду, що в історії Львова є всього чотири величні постаті, яких заслуги для Львова є віковічні, а ними є: король Данило, його внук Юрій І, митрополит Григорій барон Яхимович і сотник Дмитро Вітовський...

Народжений між 1251-54 рр. у Львові внук короля Данила король Юрій І (1301--1308) відсунув кордони своєї Галицько-Волинської держави на півночі на ріку Німан, а на півдні -- на дельту Дунаю, на заході -- на ріки Сян і Вислу, а на сході прогнав збройною рукою татарську орду з Києва і Чернігова, чим доказав протягом свого короткого панування, що соборницька ідея злуки українських земель з положеним на заході Львовом як столицею є реальним історичним фактом і може бути також і майбутньою реальною ціллю. А основана ним 1303 р. незалежна від Царгороду митрополія в Галичі, відновлена після століть (1809 р.) у Львові, є до нині живим і невмирущим пам'ятником цього найбільшого західно-українського державотворця..." (Степан Шах, "Львів -- місто моєї молодости." -- Мюнхен, 1955.)

Ім'я патрона міста носив один із його наступників на галицькому троні -- Юрій Болеслав. Якби не вигасла галицька королівська династія, можливо, було б серед її володарів більше Юріїв -- наших королів. За переказами, ця корона короля Юрія І (а може, навіть і короля Данила) була ще до середини минулого століття частиною митри Перемиських греко-католицьких єпископів.

Як пише Григор Лужницький у ювілейному збірнику "Наш Львів"(Нью-Йорк: Червона Калина, 1953): "Спокійний, зрівноважений і завжди, коли треба, рішучий, св. Юр у Львові узяв у свою опіку не тільки місто, розложене біля його стіп, але й цілу розлогу українську землю. Інші столиці українських земель московщились і польщились, навіть Київ золотоверхий замкнувся у собі й під натиском життя жив минулим, черпав животворчі сили з тих цінностей, що їх колись зложила йому українська держава. Львів св. Юра тратив свої цінності й добував їх наново, падав під ударами неволі й підіймався знову, програвав війну й вигравав бої і ніколи не піддався. Мінялось місто, мінялись люди, змінялись влади. Але св. Юр не змінявся...

Львів святого Юра був завжди той сам: свідомий своєї сили й величі, свідомий своїх завдань і післанництва, свідомий своєї мови до Бога й свого народу...

І, на нашу думку, одною з причин упадку УНР була саме неспівмірність ролі духовенства у відбудові духовної держави України. На київському митрополичому престолі не було Ангеловичів, Сембратовичів, Яхимовичів, Шептицьких, а серед українського духовенства не було цілої низки нащадків боярських родів, які серед народу і в народі находили свою життєву мету. Галицьке духовенство своєю відданістю Богові й народові з'єднало собі до тієї міри довір'я і любов широких мас, що стало фактичними "старостами" чи "воєводами", правдивими осередками цілого життя були церкви, а справжнім володарем духовної держави Галичини був галицький митрополит у місті св. Юра.

І тому галицька Церква була так дуже переслідувана, бо вона йшла з народом, і тому ворог спершу старався усунути галицьких владик, щоб могти покорити нарід, і тому завжди руйнування галицької землі починалося від руйнування церков..."
» 
70 ПІДСТАВ ПИШАТИСЯ ЛЬВОВОМ
 
Наша біда в тому, що ми часто забуваємо, в якому місті живемо. Без фальшивої скромності львів'янам варто проголосити на весь голос, що наше місто було завжди найцивілізованішим європейським містом в Україні, яке деколи навіть крокувало попереду самої Європи. І все найперше, найкраще, найбільше, найпередовіше, що було написано, надруковано, збудовано, винайдено, засновано -- це все могло бути зробленим тільки у Львові.
Детальніше>>
»  ГІПОТЕЗА
Герб Львова "народився" в Баварії?
Олексій ФІЛІППОВ
 
П'ятого липня 1990 року друга сесія 1-го демократичного скликання Львівської міської ради затвердила міський герб та хоругву міста Львова. В історичній довідці, яка супроводжувала дане рішення міськради, повідомлялося, що "найдавніша відома печатка з гербом міста Львова (крокуючий лев у міській брамі, а над нею три вежі) була підвішена до документа з 10 січня 1359 року. Цей герб можна трактувати, як так званий "гласний герб", який відображає першу назву міста "Львівград" (лев -- як ілюстрація назви, брама з вежами -- символ міста).
Детальніше>>
» 
Програма святкування Дня міста
 
10.00 -- 17.30 -- Рясне -- Чемпіонат міста Львова з картингу

11.00 -- 17.00 -- Рясне, вул.Шевченка,317 -- Міжнародний турнір з боротьби дзю-до

11.00 -- 15.00 -- СКА, вул. Кн. Ольги -- Міжнародний турнір зі спортивної гімнастики пам'яті Чукаріна

12.00 -- 13.30 -- Стадіон "Юність" -- Фінал Кубка м. Львова з футболу серед підлітків: 3 місце
Детальніше>>
Зміст Поступу
Перша сторінка
  ·  Буш прислав нам "зубра" 
  ·  Україні не потрібні економісти і юристи 
Погляд
  ·  Одного дня 
  ·  Таємниці російських спецслужб 
Поступ у Львові
  ·  Візи у Львові: міф чи реальність 
  ·  З травня відключення поновляться 
  ·  ЦУМ відкриють у травні 
  ·  Автозаправок побільшає 
  ·  Хроніка вихідних 
  ·  Незаконний соцзабез 
  ·  ХРОНІКА 
Поступ з краю
  ·  Зернова паніка в Києві 
  ·  Фаворит розговорився 
  ·  Першого травня буде весело 
  ·  Легалізація свободи слова 
  ·  Жертви алкоголю й тютюну 
  ·  КРАЄВИД 
Поступ у світі
  ·  Військове об'єднання Азії 
  ·  Протести проти американської влади 
  ·  Неспокійні свята 
  ·  Потепління в Індостані 
  ·  Аргентина обирає президента 
  ·  Знайшли викрадені шедеври 
  ·  СВІТООГЛЯД 
Історія у Поступі
  ·  Державні перевороти 1917-1919 років 
  ·  АРХІВАРІУС 
Дайджест Поступу
  ·  Слава Стецько 
  ·  "Московские новости": іракські біженці освоюють маршрут Азербайджан-Україна-ЄС 
  ·  "Независимая газета": Друзі з ГУУАМ хочуть стати друзями по НАТО 
Тема Поступу
  ·  70 ПІДСТАВ ПИШАТИСЯ ЛЬВОВОМ 
  ·  Місто Святого Юрія 
  ·  Герб Львова "народився" в Баварії? 
  ·  Програма святкування Дня міста 
Ї-Поступ
  ·  Остання служниця Бетговена 
  ·  Карлик у тумані 
  ·  Чоловік із трьома черевиками 
Поступ літератури
  ·  Галина ПАГУТЯК: Я прожила вдосталь життів 
Поступ технологій
  ·  Ігрові пристрасті 
  ·  intel навчить комп'ютер читати по губах 
  ·  Англійські паспорти зберігатимуть біометричні дані 
  ·  samsung розробила модулі пам'яті обсягом 1Гб 
  ·  Американський суд відмовився закрити дві P2P мережі 
  ·  Атипова пневмонія і комп'ютерний бізнес 
Львівські обсервації
  ·  Львівські обсервації 
Спорт-Поступ
  ·  Сходинка до п'єдесталу 
  ·  Шаховий фестиваль пам'яті Шухевича 
  ·  Хто ж ліпше грає? 
  ·  Розсудив ринг 
  ·  Трансфер століть 
  ·  Урок чемпіонів 
  ·  КОРОТКО 
Львівські історії
  ·  Шалене львівське кохання 
  ·  КАЛЕНДАР 

Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії
ШОВБІЗУА: Новини шоу-бізнесу

Партнери
 
Новобудови Львів
 
 
Суспільно-гуманітарний консорціум "Генеза"
 
 
Центр політичних досліджень
 
   
Філософський факультет ЛНУ
 
Комп'ютерний експерт: новини високих технологій   
Інтерактивні технології громадянської освіти
 
Стиль, музика і кіно   
Суспільно-гуманітарні студії
   
Науковий всесвіт
 
   
Незалежний культурологічний журнал Ї
 
   
   

Галицький інтелектуальний сепаратизм
   
 
   
Реклама
 
   
МЕТА - Українська пошукова система