BRAMA - News - Weather - Elections - Business - Sports - Brama Press - Calendar - Classifieds    Перша сторінка.    Погляд.    Поступ у Львові.    Поступ з краю.    Поступ у світі.    Тема Поступу.    Львівські обсервації.    Поступ технологій.    Спорт-Поступ.    Пост-Faktum.   
  Цитата Поступу
Сію, сію, посіваю, З Новим роком всіх вітаю! Щоб Вам весело жилося, Щоб задумане збулося.
 
24 квітня 2003 р.
   ·  на головну  · 1999-2002  · досье  · архів світлин  · форум
Купол
Львів
  15:4 07-08-2020 -   Львівські освітяни готуються до традиційного початку навчального року  
  12:31 07-08-2020 -   Російській співачці "Глюкозі" на 3 роки заборонили в'їзд в Україну  
  15:10 04-08-2020 -   23 ОТГ на Львівщині матимуть своїх поліцейських  
  15:10 04-08-2020 -   На Львівщині скасували обов'язкові медогляди для учнів та вчителів  
  9:42 04-08-2020 -   На Львівщині скасували обов'язкові медогляди для учнів та вчителів  
Україна
  13:5 10-08-2020 -   Зеленський закликав білорусів перейти від насильства до діалогу  
  22:38 09-08-2020 -   За Лукашенка проголосували майже 80% виборців – національний екзит-пол. У Білорусі почалися сутички та затримання  
  14:42 08-08-2020 -   "Батьківщина" висуває свого кандидата в мери Києва  
  14:42 08-08-2020 -   Коронавірус в Україні: знову антирекорд, 1489 випадків  
  11:20 07-08-2020 -   За добу на COVID захворіли 103 дитини, стало багато складних випадків  
Світ
  13:28 10-08-2020 -   Лукашенко назвав протестуючих білорусів вівцями  
  13:5 10-08-2020 -   Тихановська вважає, що перемогла на виборах президента Білорусі, і хоче мирної передачі влади  
  13:4 10-08-2020 -   Штаб Тихановської не визнає підсумки виборів від ЦВК  
  13:4 10-08-2020 -   Прем’єр Польщі закликає до позачергового саміту ЄС через ситуацію в Білорусі  
  13:4 10-08-2020 -   ЦВК Білорусі озвучила свіжі результати виборів    ·  · 
 
Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії

Погляд  » 

___________________________________________________________________________

САМОТНІ ПАТРІОТИ
Тарас ПРОХАСЬКО
 
Минулого року на територiї вiдразу двох регiонiв України двома рiзними державами (не можу сказати, наскiльки скоординованими були їхнi дiї. Може, просто такий слушний момент, але вiдбувалося цi акцiї справдi одночасно) було проведено успiшну операцiю.

Уряд Угорщини на Закарпаттi, а уряд Румунiї на Буковинi розпочали (i вдало закiнчили) видавати українським громадянам угорськi та румунськi паспорти. Звичайно, що не всiм.

Для цього потрiбно було задекларувати своє угорське (румунське) походження. Найближчi члени родини легiтимних теж отримали чужинецький паспорт. Абсолютна бiльшiсть наших громадян була страшенно втiшена. Нiчого дивного.

Нарештi спростився в'їзд до країн, якi для закарпатцiв i буковинцiв мають набагато бiльше щоденне значення, нiж Галичина чи Київ. (Пригадую собi таку iсторiю. Вона екзотична, але показова. В останнi роки радянської влади прикордонники випадково затримали дiда, який цiле життя щодня ходив на своє пасовище, яке виявилося за кордоном УРСР). Бо експлуатацiя кордонiв, гра на рiзностi товарiв, цiн, попиту і пропозицiї, мита i контрабанда останні десятилiття були важливою пiдпорою добробуту у цих областях. Мiж iншим, дуже цiкавим виявом такої приватної геополiтики став потяг Чернiвцi-Ужгород, який перетворився на складову не тiльки велетенських чернiвецького і ужгородського базарiв, але й потужним каналом товарообiгу мiж Румунiєю -- Болгарiєю -- Туреччиною і Словаччиною -- Угорщиною -- Чехiєю).

Поодинокi голоси українських органiзацiй нагадували про небезпеку, п'яту колону, ревiзiонiзм кордонiв, нову окупацiю, зраду, безпринципнiсть i колаборацiю.

Я не можу заперечити рацiї нi одних, нi інших. Перших тому, що вони дiють з простого розрахунку, що цi регiони дiйсно заселенi багатьма людьми тих нацiональностей, тут завжди спiвiснували рiзнi народи, цi землi довго перебували у складi тих держав, тепер лише комерцiя через кордон забезпечує багатьом засоби до iснування, уряди тих країн завжди помагали їхнiм у нас бiльше, нiж український, про нiяку п'яту колону не може поважно йтися (що таке кiлька десятків тисяч буковинцiв i закарпатцiв порiвняно з кiлькома мiльйонами росiян, що таке Угорщина і Румунiя супроти Росiї, що таке виживальна колаборацiя поруч з iдейним совітським патрiотизмом, що таке румунський i угорський нацiоналiзм порiвняно з росiйським?).

Других, бо вони дiють з простого розрахунку i так далi аж то того мiсця, де -- що таке росiйська п'ята колона на Закарпаттi чи Буковинi порiвняно з румунською або угорською.

Врештi, правда є такою, що якби щось подiбне запропонували Галичинi, то я б визнав рацiю i одних, й інших. Лиш пам'ятаючи, що таке виживання, що таке байдужiсть, що таке толеранцiя, що нацiоналiзм i що хруньство.

Але насправдi менi йдеться про iнше. Менi прикро, що і закарпатцi, i буковинцi, патрiоти, байдужi, виживальники, хрунi i п'ята колона, чуються на Захiднiй Українi самотньо. Досвiд вiдокремленого, роздiленого й iзольованого iснування не став причиною переосмислення i загладження такої ситуацiї. Навпаки, вiн залишається тим досвiдом, на який опираються.

Менi прикро ще й тому, що винним у цьому вважаю передовсiм галичан, якi асоцiюють Захiдну Україну передовсiм (або виключно) iз собою. Для яких образ закарпатця чи буковинця -- це цигани, молдавани, мадяри, русини, нiмецькомовнi жиди, нацiонально несвiдомi винороби i винопиї, яким i працювати не треба, така земля родюча, а мова їхня нiяка не українська, лиш якесь язичiє, пересипане чужими словами i конструкцiями. (Знову ж мене це зовсiм не дивує, бо добре знаю, як називають один одного навiть мешканцi сусiднiх сiл.)

Прикро теж i за львiв'ян, якi часто не мислять категорiєю позальвiвської Галичини.

Звичайно, що свiдомому галичаниновi не легко почуватися своїм в Ужгородi, Мукачевому, Чернiвцях чи Заставнiй. Але чому не спробувати здолати певне зусилля i вiдчути себе не галичанином на Закарпаттi, а українцем в Українi. Не зрiкаючись при цьому своєї галицькостi (львiвськостi, коломийськостi, стрийськостi чи чорткiвськостi) i не сподiваючись (вимагаючи) вiд закарпатського українця заперечення його закарпатськостi, яка, мiж iншим, ще бiльш розмаїта. I дбати не про рiзноманiтностi єдностей, а про єднiсть розмаїтостi (без рiзноманiтності нема приємності ---- казав мiй прадiд, греко-католицький священик, мiсiонер i письменник).

Для справжньої соборностi потрiбно лише справжньої гостинностi. А вона вже передбачає: вiдкритiсть, щедрiсть, вдячнiсть, зацiкавлення, пiзнання i знання, легкiсть i вiдповiдальнiсть.
»  СКАНДАЛ
Наслідки опозиційних одкровень
Юрій ТИШКУН
 
Юлія Тимошенко побила горщики з політтехнологом "Нашої України". Лідер БЮТ звернулася з позовом до суду на народного депутата Ігоря Гриніва про захист честі та гідності.

На її думку, Ігор Гринів в інтерв'ю "Львівській газеті" та інтернет-виданню Glavred свідомо дозволив собі "висловлювання, які принижують честь та гідність і завдають моральної шкоди Юлії Тимошенко та політичній силі, яку вона очолює".
Детальніше>>
Зміст Поступу
Перша сторінка
  ·  Львівські рокіровки 
Погляд
  ·  САМОТНІ ПАТРІОТИ 
  ·  Наслідки опозиційних одкровень 
Поступ у Львові
  ·  Пасхальне щастя Буняка 
  ·  Наші борги -- наші проблеми 
  ·  У Львові лікують найкраще 
  ·  Подарунки військовим 
  ·  Чорнобильців обдурюють 
  ·  Львів залучає інвестиції 
  ·  ХРОНІКА 
Поступ з краю
  ·  Німці знову зайві 
  ·  У крісло мера - через суд 
  ·  Українсько-грузинське НАТО 
  ·  Обленерго втратили привабливість 
  ·  Ющенко - лідер 
  ·  КРАЄВИД 
Поступ у світі
  ·  Війна не закінчилась 
  ·  Домовленості чи удар по точці? 
  ·  Святі мученики Холмщини 
  ·  Паніка -- це гроші 
  ·  Злочин і кара 
  ·  СВІТООГЛЯД 
Тема Поступу
  ·  Великоднє послання Блаженнійшого Любомира 
  ·  А недалечко червоне яєчко 
  ·  Христос смертю смерть подолав 
Львівські обсервації
  ·  ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ 
Поступ технологій
  ·  Новий Medal of Honor 
  ·  nVidia чіпсет для Opteron 
  ·  dDR знову подорожчала 
  ·  aMD презентувала Opteron 
  ·  Життя офіцера поліції оцінили в $500 
  ·  Еволюція P4-платформи 
Спорт-Поступ
  ·  Іспанська армада йде на дно 
  ·  На славу спорту 
  ·  АНДРЕ 
Пост-Faktum
  ·  КАЛЕНДАР