BRAMA - News - Weather - Elections - Business - Sports - Brama Press - Calendar - Classifieds    Перша сторінка.    Погляд.    Поступ у Львові.    Поступ з краю.    Поступ у світі.    ПОСТУП ЛІТЕРАТУРИ.    Історія у Поступі.    mUZYKA POSTUPU.    Листи у Поступ.    Арт-Поступ у світ.    Пост-Faktum.   
  Цитата Поступу
Сію, сію, посіваю, З Новим роком всіх вітаю! Щоб Вам весело жилося, Щоб задумане збулося.
 
23 квітня 2003 р.
   ·  на головну  · 1999-2002  · досье  · архів світлин  · форум
Купол
Львів
  13:16 20-01-2020 -   Суд оштрафував львів’янина за використання годинника з прихованою камерою  
  10:27 18-01-2020 -   У горах на Львівщині врятували 32 лижників з дітьми: застрягли на зламаному підйомнику  
  19:37 17-01-2020 -   Поліція затримала таксиста, який викрав платіжний термінал у центрі Львова  
  19:27 17-01-2020 -   Директорку львівської фірми взяли під варту через відкати керівникам лікарень  
  19:12 17-01-2020 -   Львів посів перше місце в Україні за кількістю новобудов у 2019 році  
Україна
  13:6 20-01-2020 -   Іранський міністр прибуде до Києва з посланням для Зеленського щодо збитого літака  
  13:2 20-01-2020 -   Зеленський відвідає форум у Давосі – планує виступ і низку зустрічей  
  12:53 20-01-2020 -   Зеленський упевнений, що Путін його розуміє  
  21:17 19-01-2020 -   Росії нагадали, що у Мінських угодах немає пункту про автономію Донбасу  
  11:30 19-01-2020 -   Літак із тілами загиблих в Ірані вже в Україні  
Світ
  14:6 20-01-2020 -   Вчені порахували кількість заражених новим китайським вірусом  
  14:3 20-01-2020 -   У Північній Кореї змінили голову МЗС  
  13:59 20-01-2020 -   Учасники конференції по Лівії домовилися  
  12:28 15-01-2020 -   У США опублікували переписку людини Джуліані з Аваковим, Шефіром і Бакановим  
  12:20 15-01-2020 -   Голови МЗС 5 країн зустрінуться у Лондоні щодо катастрофи літака МАУ    ·  · 
 
Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії

ПОСТУП ЛІТЕРАТУРИ  »  mODERN

___________________________________________________________________________

Правда про
Замість рецензії на монографію Ярослава Поліщука
Богдан ЧЕПУРКО
 
Понад усі втрати, ближні і дальні, понад усе найдорожче -- найбільшою згубою є втрата самого себе, своєї ідеальної сутності. Самопізнання є пізнанням життєтворчих первнів світобудови. На жаль, сучасний психоаналіз, як і всі модерні та постмодерні дискурси, не міг не зупинитись перед нерозгаданою Тайною творчості, бо, йдучи за греками, європейці підмінили Душу Психеєю. Тому й виникло психопатичне поле спотворень і зміщень, яке й завело пізнання у лабіринти блукань, а вивело знову ж таки...в глухий кут.

Справа в тому, що людина володіє понятійно закріпленими життєвою практикою різновидами волі, які роблять її вільною, але ж не від Бога, тобто не божевільною. Це насамперед творча воля, сила волі, воля до життя та воля як свобода. Цей інструментарій самобудівництва уможливлює реалізацію Божого образу, за подобою якого створена людська душа, інакше кажучи, все у Божій волі.

Віровизнання Тайни не принижує і не звужує творчих можливостей людини, тому й бунт супроти Бога, Творця, Батька виглядає несусвітнім ідіотизмом чи дебільним непорозумінням. Людина, яка всьому має давати лад, самовладає великим духовним скарбом, але через непорозуміння спотворює його в скорботу велику, якщо зраджує сама себе, Бога в собі. Етимологічно м'яке "л" позначає у світових мітологіях Бога, без якого люди стають юдами. "Без Бога -- ані до порога!" -- каже народна приказка.

Неодмінне леліяння душі виносить людину на гребінь Всебожого хвилювання, дає золоті ключі до продовження творення світу, зокрема й через словотворення та слововідтворення.

Людська душа триєдина як і Творець, за образом і подобою якого вона створена і д е а л ь н о ю і функціонує за умови погодженої взаємодії підсвідомого і надсвідомого. Ця взаємодія чи функціонально синкретична взаємність виносить на екран свідомості ті чи інші результати творчого акту.

Я вже писав, що кожна людина потенційно геніальна з генетичної матриці, з материнського гена, однак реалізувати її неможливо без участі духовного Отця, інакше кажучи, богонадхнення. Без Бога закопуються таланти або ж виривається із надр генетичного досвіду злий геній, одержимий безпросвітнім сатанінням. Те саме є не те саме: богонадхненність і одержимість -- непримиримі антиподи. Сплутування цих протилежностей -- найбільша трагедія кінця часів.

Душевність і людяність -- синонімічні. Із допомогою надсвідомого богонадхнення усвідомлена воля творчої особистості не тільки добирається до глибин підсвідомого, а й чинить більш або менш вдалий відбір і вибір із неміряних багатств генетичного досвіду, зворушує більш або менш саму серцевину генетичної матриці, Боже осердя людської сердечності та виносить наверх "дивнії перли" культури і культу.

Носієм архетипів є словообраз або ж внутрішня форма слова. Мета культури постійно розкодовувати і знову закодовувати у мітах, наслідувати, утверджувати і розвивати Первозамисел. Дотепер нерозтаємничені знання про природу людини внутрішньої, душевної, сердечної закриті для цивілізації через підміну міту міфом...

Вся дотеперішня міфологічна наука, попри нагромадження матеріалу та розмаїті підходи, теж заблукала між трьох сосон через сплутування цих понять. Так само недосконалі й інші дефініції, які використовує сучасна наука. Всі біди від протиставлення фізичного й духовного. Яйце чи курка, матерія чи дух -- ось камінь спотикання!

Я вже пропонував точний інструментарій, яким володіє українська мова, для вирішення цих елементарних непорозумінь, але від українства відхрещуються самі українці, то звідки ж візьмуться наші симпатики деінде?

Відбувається перетікання життя і смерті під жорстким контролем Правди, яка, як і правильність чи справедливість, веде свій родовід від празнань. Інакше кажучи, правда -- це празнання (правіди) в нашій уяві і водночас -- це справедливість на землі: Бог не злий і не добрий -- Бог справедливий. Те , що п р а в д а етимологізується як "пра-віда" до речі і не до речі повторюють услід за мною, але не тільки не живуть нею, а й не відають, про що мова і що чинять.

Несвідоме чи підсвідоме, тобто ситуаційно невідоме, не замінять абсолютно невідомого, незнаного, непізнаваного, яким є надсвідоме або ж Тайна святого Духа. Ця тайна незбагненна, але... діюча.

Не слід сплутувати також поняття культурного архетипу із атавістичною архаїкою. Первозамисел стосовно Божої раси був ідеальним, але його спотворення мутагенною практикою і здичавінням спровокувало дуалістичне роздвоєння людства. Тим часом упродовж багатьох тисячоліть людина не надто й розвивалась. Ті, які пішли шляхом заховування традиції, збереження в собі людини, зберегли здатність до творчості і співтворчості. Ті, які відступили від величі Божого Образу, деградували, опустились до спотворення первісного Замислу.

Ця правда про правду і кривду людського роду як ніколи актуальна сьогодні: усе минеться -- одна правда зостанеться!

Безумовно, книжка Ярослава Поліщука "Міфологічний горизонт українського модернізму (Івано-Франківськ, Лілея-НВ, 2002), яка й спричинилася до цих роздумів, матиме свого читача і добре прислужиться українській справі.

Перший розділ уводить нас у контекст світового модерну, заснованого на філософсько-естетичних засадах міфологізму. Автор простежує процес синтезу шкіл Фрейзерівської (міфоритуальної, "кембриджської") та Юнгіанської (колективне підсвідоме, трансцендентне, архетипне) в сучасних інтерпретаціях міфу, зокрема розглядає Чейзову інтерпретацію, у якій "міф набуває ознак рафінованої філологічності..., наближається до літературного тексту". Чейз "пропонував рішуче порвати із уявленнями про міфологію як таємничий прадавній світогляд..., сприймати це поняття як вияв продуктивної сутності літератури..." Справді, міф таким і є, але м і т, на мою думку, це таки давній універсальний світогляд, певна релігійно-наукова система знань...

Друга частина присвячена архетипним засадам українського модерну, зокрема й слов'янському міфові, декадансу, романтичним ілюзіям та алюзіям у творчості І. Франка, Л. Українки, В. Винниченка, О. Кобилянської, П. Тичини, М. Рильського, П. Карманського, О. Олеся, Г. Хоткевича, Г. Чупринки, Б. Лепкого, М. Вороного, М. Яцкова, М. Коцюбинського, В. Пачовського та багатьох інших...

Третя частина ("Міфологія культурних світів Лесі Українки") зводиться до прискіпливого перегляду творчих трансформацій тем і героїв, міфів і символів у творчості Лариси Косач.

На завершення поінформуємо читача, що Ярослав Поліщук -- доктор філологічних наук, професор Рівненського гуманітарного університету, автор праць з історії та теорії літератури і краєзнавства.
» 
Василь ГАБОР: Якби людина залишилася в раю, вона б цей рай зруйнувала
 
Василь Габор
Існує версія: українська література, як і мистецтво, -- непідробний душевний інтим. Як сказав один сучасний український письменник Ярослав Павлюк, любовні проблеми -- інтимні, інтелектуальні проблеми -- теж глибоко інтимні. Тобто творчість завжди залишається сценою, на якій чи генії, чи графомани розігрують найпарадоксальніші інтимні конфлікти... Тільки конче потрібен талант актора і глядача в одному авторі, інакше обом буде нецікаво. Автор, про якого йдеться, уклав антологію вибраної прози та есеїстики 80-90-х рр., я б сказала, колекцію оголеної приватності, точніше, "Приватну колекцію". Цю книжку відзначили на цьогорічному форумі як першу у номінації "художня література". Але спробуємо порозмовляти з Василем Габором не просто про літературу чи про мистецтво. До Вашої уваги імпровіз про...
Детальніше>>
Зміст Поступу
Перша сторінка
  ·  СБУ відкриває архіви 
  ·  Тимошенко проти "нашоукраїнця" 
Погляд
  ·  Церкву врятують меценати 
  ·  Дороги мусять відремонтувати 
  ·  І так кожен день 
Поступ у Львові
  ·  На Скнилові цвістимуть квіти 
  ·  Хто допоможе вчителям? 
  ·  Боротьба з інвестиціями 
  ·  Усі проблеми від своєчасного виконання поставлених завдань 
  ·  ТРАФУНКИ 
  ·  Вибори чи переобрання 
  ·  Бензин подорожчає 
  ·  Львів'ян забезпечать роботою 
Поступ з краю
  ·  Узгоджений кандидат від влади 
  ·  "Народна ініціатива" без народу 
  ·  П'ять варіантів для Ющенка 
  ·  Програма уряду розколе владу? 
  ·  Харків -- європейське місто 
  ·  Коломійця убив бізнес 
  ·  КРАЄВИД 
Поступ у світі
  ·  Шиїти проти американців 
  ·  Рекламна криза солідної преси 
  ·  Вірус вдається до мутації 
  ·  Маніфестації за кокаїн 
  ·  Тигри не бачать прогресу 
  ·  День народження королеви 
  ·  СВІТООГЛЯД 
ПОСТУП ЛІТЕРАТУРИ
  ·  Василь ГАБОР: Якби людина залишилася в раю, вона б цей рай зруйнувала 
  ·  Правда про 
Історія у Поступі
  ·  Плюси і мінуси визвольного руху 
  ·  АРХІВАРІУС 
mUZYKA POSTUPU
  ·  metallica: святий гнів 
  ·  ЕВОРА 
  ·  mUZNEWS 
Листи у Поступ
  ·  Ще "Про храми муз і храми душ людських" 
  ·  Повзуча русифікація 
  ·  ВІДКРИТИЙ ЛИСТ 
Арт-Поступ у світ
  ·  Простір Таїни 
  ·  Верба незнищенна 
  ·  Митці митцям, коли державі не до культури 
  ·  АРТ-АНОНС 
Пост-Faktum
  ·  Бог грошей Ларі Елісон 
  ·  КАЛЕНДАР