BRAMA - News - Weather - Elections - Business - Sports - Brama Press - Calendar - Classifieds    Перша сторінка.    Погляд.    Поступ у Львові.    Поступ з краю.    Поступ у світі.    ПОСТУП ЕКОНОМІКИ.    Ї-Поступ.    ДАЙДЖЕСТ.    Спорт-Поступ.    Пост-Faktum.   
  Цитата Поступу
Сію, сію, посіваю, З Новим роком всіх вітаю! Щоб Вам весело жилося, Щоб задумане збулося.
 
22 квітня 2003 р.
   ·  на головну  · 1999-2002  · досье  · архів світлин  · форум
Купол
Львів
  12:16 22-11-2020 -   В 11 містах України проходить другий тур виборів міських голів  
  11:22 01-11-2020 -   Помер 52-річний голова Мурованської ОТГ Зіновій Петрух  
  11:18 01-11-2020 -   Мер Львова повідомив про підтверджений Covid-19 у дружини і тещі  
  9:48 18-09-2020 -   Партія «Слуга народу» оголосила своїх кандидатів на Львівщині  
  11:44 30-08-2020 -   У Львові поховали першого мера міста Василя Шпіцера  
Україна
  11:17 01-11-2020 -   Керівник Венеційської комісії відреагував на законопроєкт Зеленського стосовно КС  
  11:16 01-11-2020 -   Оновлення складу КС узгоджено з ЄС та послами G7 – Арахамія  
  11:16 01-11-2020 -   Новий антирекорд в Україні: 8752 випадки коронавірусу за добу  
  11:16 01-11-2020 -   Україна готова вести діалог із білоруською опозицією, але є умови – Кулеба  
  11:16 01-11-2020 -   Зеленський пропонує припинити повноваження всіх суддів КСУ: текст законопроєкту  
Світ
  11:18 01-11-2020 -   Останні новини 11:14 ( 1.11.2020) В історичній частині Квебеку зловмисник напав на людей, є вбиті й поранені  
  11:17 01-11-2020 -   Попередні результати виборів у Грузії: лідирує правляча партія, опозиція каже про фальсифікації  
  15:31 27-09-2020 -   Нагірний Карабах: армія Азербайджану взяла під свій контроль 6 селищ  
  15:30 27-09-2020 -   Вірменія оголосила загальну мобілізацію і військовий стан  
  10:38 16-09-2020 -   ЄС вважає Лукашенка незаконним президентом Білорусі. Україна теж висловилася    ·  · 
 
Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії

Ї-Поступ  » 

___________________________________________________________________________

Земля, нами здана без бою
Кость БОНДАРЕНКО
 
І кліча штосьці за парог,

у запарожжа рэканкісты.

С.Адамовіч

В України немає ближчого - за спільністю історичної долі, за ментальністю, за світосприйняттям - сусіда, аніж Білорусь. У нас надто зрозумілі й надто подібні мови. У нас значна за розмірами лінія державного кордону. Курйоз, але понад 40 населених пунктів Рівненщини користуються нині Пінським ретрансляційним центром, і тому не мають змоги дивитися програми українського телебачення - тому в окремих селах під час виборів Президента України старенькі бабусі дивувалися, не побачивши у бюлетенях прізвища Аляксандра Лукашенкі. Факт, але до 1918 року білоруси не мали окремого від України державного утворення.

У ХVІІІ - початку ХХ століть Білорусь перебувала під владою Росії - так само, як і Україна. Всі політико-правові акти, всі поділи Польщі тощо однаковою мірою стосувалися як України, так і Білорусі. Аж у 1917 році Білорусь та Україна пішли дещо різними шляхами: в Україні проголосили Українську Центральну Раду, у Білорусі - Раду Білоруської Народної Республіки.

Чи варто говорити, що всі наступні події розвивалися у логічній синхронності: 1918 рік - російська інтервенція проти БНР і УНР військ Муравйова-Єґорова; проголошення з інтервалом у тиждень Української Совєтської Соціалістичної Республіки та Білоруської Совєтської Соціалістичної Республіки; 1922 рік - товариш Петровський від України і товариш М’ясніков від Білорусії підписують договір про входження УССР та БССР в Союз Совєтських Соціалістичних Республік; 1925 - проголошення в Україні і Білорусі політики коренізації; 1939 - приєднання Західної України до УССР та Західної Білорусі - до БССР; 1941 - початок бойових дій на території Білорусі та України; 1943 - створення Українських та Білоруських Фронтів у складі Совєтської Армії. І так далі, і так далі - аж до проголошення у липні 1990 року суверенітету України та Білорусі (Україна - 16 липня, Білорусь - 27 липня).

У повоєнний час було переглянуто історію стосунків “трьох братніх народів”. Праці з ранньосередньовічної історії білоруського історика В.Пічети, рівно ж як і праці, скажімо, М.Грушевського було відсторонено на другий план. Натомість з’явилася струнка концепція російського історика та археолога Боріса Рибакова, який фактично доводив, що існували міцні стосунки протобілорусів з проторосіянами та протоукраїнців з проторосіянами. При цьому іґнорувалася вісь “протоукраїнці - протобілоруси”. Теорія “колиски трьох братніх народів” отримала логічне завершення: виявляється, у цій колисці був великий посередник - предки майбутніх росіян.

При дослідженні історії білорусів, психологічно-ментальних особливостей цієї нації варто врахувати також принцип дифузности тих чи инших народів. У білорусів етнічна дифузність на рівні еліт наближається до 0, у той час, як у більшості їхніх слов’янських сусідів вона доволі висока. В цьому плані, очевидно, зіграв свою роль прибалтійський чинник: затиснутість між двома активними чинниками - Німеччиною (у середні віки - Орденом) та Росією (Московською державою) витворила певну етнічну замкнутість мешканців цих теренів, прагнення до етнічної автаркії.

Як наслідок - українська та білоруська еліти почали розвиватися у різних руслах. Тим більше, не відмічається взаємопроникнення білоруських та українських елітарних груп протягом ХІХ - першої половини ХХ століття. Нетривалі контакти Цьотки з галицькими українцями та Якуба Коласа із січовими стрільцями (в полоні у яких він опинився під час Першої світової) - залишилися фраґментарними. В творчості українських письменників та мислителів не сформувалася мітологема “Білорусі”. Рівно ж як у свідомості їхніх білоруських колег не було мітологеми “України”.

А попри те, історія свідчила, що у нас були чималі підстави як розробляти обидві мітологеми, так і намагатися знайти у цій мітотворчості спільний знаменник. Можливо, усвідомлення цього мало прийти до нас - хоча із запізненням - наприкінці 80-х - початку 90-х років? У листопаді 1989 року В.Чорновіл наполягав на необхідності тіснішої співпраці з білоруськими правозахисниками. Тоді вона обмежилася виходом у світ Беларусскай Трыбуны з україномовним додатком - інформацією про діяльність Української Гельсінкської Спілки. А от білоруські мотиви, білоруська тематика у виступах українських політиків чомусь звучали дуже слабо - навіть у тих, хто намагався експлуатувати “чорнобильську” тему. І це незважаючи на те, що і Україна, і Білорусь однаково постраждали внаслідок катастрофи…

Тепер в Україні дивуються: як могла постати на нашому кордоні територія, яка раптом оголосила про своє входження до складу єдиної союзної держави - разом з Росією? Як міг з’явитися феномен Лукашенка? І куди вивітрилася наша “віковічна дружба”?

Все дуже просто: українська еліта у своїй самозакоханості та у своєму специфічному баченні проблем якось не помітила, що поруч із нею існує така собі Білорусь, яка могла би бути чудовим союзником. Нині Білорусь, якою знехтувала Україна, є союзником Росії - за визначенням, найнебезпечнішого ворога України. Боюся, що енергії одного покоління не вистачить, аби переконати білорусів і повернути їхні ґеополітичні симпатії в бік України. Звісно, можна було б піти шляхом Че Ґевари і зайнятися експортом революції (єдиний метод, що може радикально і надовго змінити ситуацію у наших міжнаціональних стосунках), але існують дві проблеми: по-перше, в нас немає людини рівня Че Ґевари, а по-друге, ми не маємо продукту на експорт (тієї самої революції). І це унеможливлює реконкісту у будь-якому варіанті (особливо на тлі посилення Росії та її інтеґраторсько-шовіністичної політики).

Тому маємо погодитися: історія давала нам шанс, якщо не жити в одній державі з білорусами, то принаймні утримуватися в єдиному ґеополітичному полі на осі Київ - Мінськ. Ми цим шансом знехтували. Різноманітні сторонні чинники, описані вище, лише поглибили нашу окремішність. Ми втратили якщо не рідну, то братню землю, яку здали практично без бою.

Для мене зрозумілим є одне: білоруси та українці створені як природні союзники. І в українців немає нікого ближчого за білорусів - і навпаки. Однак сталося так, що білоруси нині є союзниками найбільшого потенційного ворога України. І хто у цьому винен? Історія? Історичні діячі? Політики минулого і сучасности?

Хочеться вірити, що ми ще знову згадаємо про родинні зв’язки і родичатимемося - аби історія йшла належним чином і те, що має становити єдність, було єдиним.
» 
Марґінали та марґінальна свідомість
Алєсь АНЦІПЕНКА
 
Марґінали - це люди, які живуть осторонь від громадської, культурної, національної та політичної свідомости. Вони існують у будь-якому суспільстві, однак значне збільшення кількости марґіналів та марґінальних груп є особливою ознакою перехідних суспільств.

Передусім, таке становище є наслідком дестабілізації соціального життя.
Детальніше>>
Зміст Поступу
Перша сторінка
  ·  Батальйон за сімома замками 
  ·  Самогубство у власній домівці 
  ·  Карпатський ліс вирубають іноземці 
Погляд
  ·  Експертно-політологічний висновок 
  ·  Генерал-губернатор для Іраку 
Поступ у Львові
  ·  Пальма Мерцалова у Львові 
  ·  Хто переселив "Батьківщину"? 
  ·  Пільги інвалідам залишать 
  ·  До жовтня ринок працюватиме 
  ·  Плащаниця покидає Львів 
  ·  "Львівгаз" затягали по судах 
  ·  ТРАФУНКИ 
  ·  ХРОНІКА 
Поступ з краю
  ·  Соціалісти шукають кандидата 
  ·  Президентський старт Донецька 
  ·  "Демініціативи" створюють партію 
  ·  Аварії на шахтах тривають 
  ·  КРАЄВИД 
Поступ у світі
  ·  Новий-старий президент 
  ·  Папа шукає шлях до порозуміння 
  ·  Політичні жертви вірусу 
  ·  Після вступу -- озброєння 
  ·  Погрози та переговори 
  ·  СВІТООГЛЯД 
ПОСТУП ЕКОНОМІКИ
  ·  Пошту звинуватили у монополізмі 
  ·  benefon припиняє існування 
  ·  Долар утрачає довіру 
  ·  Новий газовий контракт 
  ·  american Airlines "доліталися" 
  ·  Одеса забороняє біґ-борди 
  ·  КОРОТКО 
Ї-Поступ
  ·  Земля, нами здана без бою 
  ·  Марґінали та марґінальна свідомість 
ДАЙДЖЕСТ
  ·  Труба на трьох 
  ·  Російський сценарій 
Спорт-Поступ
  ·  Перемогти себе 
  ·  Формула перемоги 
  ·  "Захопливе видовище" 
  ·  З поглядом у майбутнє 
  ·  ПРОФІ 
  ·  "Міс Мокра Футболка" 
  ·  kOROTKO 
Пост-Faktum
  ·  Кохання з першого погляду... 
  ·  КАЛЕНДАР 

Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії
ШОВБІЗУА: Новини шоу-бізнесу

Партнери
 
Новобудови Львів
 
 
Суспільно-гуманітарний консорціум "Генеза"
 
 
Центр політичних досліджень
 
   
Філософський факультет ЛНУ
 
Комп'ютерний експерт: новини високих технологій   
Інтерактивні технології громадянської освіти
 
Стиль, музика і кіно   
Суспільно-гуманітарні студії
   
Науковий всесвіт
 
   
Незалежний культурологічний журнал Ї
 
   
   

Галицький інтелектуальний сепаратизм
   
 
   
Реклама
 
   
МЕТА - Українська пошукова система