Поступ
< bgColor="#ffffff" leftMargin=0 topMargin=10 marginwidth="0" marginheight="10"> Classifieds


  ·  · 
 
Поступ у світі  »  СТРАСБУРГ


Голосування за розширення Європи
Ірина КИРИЧЕНКО
 
Сьогодні депутати Європарламенту голосують щодо розширення Євросоюзу. Саме від їхнього рішення залежатиме, чи вступлять десять країн до ЄС, чи розширення відтермінують на невизначений час.

Ще недавно вважали, що більшість голосуватиме "за", проте з наближенням часу голосування та розколом Європи важливим є кожен голос. Адже якщо Європарламент проголосує проти прийняття, то розширення не відбудеться навіть у разі підписання договору лідерами всієї п'ятнадцятки. Аби ратифікувати документ, за нього має проголосувати принаймні 314 депутатів із 626.

Найбільшою проблемою нині є фінансове питання, зокрема суперечка про компетенцію Європарламенту щодо бюджету. У грудні в Копенгагені лідери п'ятнадцятки детально розписали, які кошти і коли отримають нові члени впродовж перших трьох років після розширення Євросоюзу, щоправда, зробили це, не погоджуючи з Європарламентом. Наполіг на цьому Ґерхард Шрьодер, канцлер Німеччини, яка зараз має проблеми з бюджетним дефіцитом.

Ґерхард Шрьодер запевнив, що незважаючи на те, що парламент має право дещо підняти квоти, прийняті п'ятнадцяткою, він не платитиме ні цента більше того, що прийняли в Копенгагені. Європарламент образився на сам факт, що порушили його права, не питаючись дозволу на розподіл суми, яка перевищує вдвічі ту квоту, якою має право розпоряджатися п'ятнадцятка без згоди депутатів.

У понеділок у Страсбурзі конфлікт начебто нарешті вирішили: спеціальна декларація Європейської Ради та Європарламенту має гарантувати, що в майбутньому права депутатів у фінансових справах будуть дотримані. Проте частину депутатів і така угода не переконує.

Не задоволена частина євродепутатів і поведінкою проамериканськи налаштованих абітурієнтів. Так найбільше попадає під удар Польща, яка радше демонструє бажання стати штатом США, ніж ввійти до Європи. Під час голосування в Комісії закордонних справ саме Польща набрала найменшу кількість голосів.

Має свої претензії до Чехії австрійська партія Свободи. Більше того, партія вважає, що чехи не достойні наразі бути в ЄС і її два депутати голосуватимуть проти. Про це повідомив лідер партії Свободи Герберт Гаупт. Причиною неприязні є ставлення чеського уряду до виселення німецької меншини після Другої світової війни згідно з декретами Береша. Пригадаємо, що чехи вважають виселення судеських німців законним і не мають наміру виплачувати жодних компенсацій. Щоправда, деякі кроки в тому напрямку таки роблять, зокрема президент Чехії Вацлав Клаус перепросив за цей вчинок, проте депутати Свободи хочуть бачити конкретні дії.

Обговорити в форумі»  КОНТРОЛЬ
Ключова роль в Іраку
Михайло МИШКАЛО
 
Буш і Блер
Хоч війна в Іраку ще триває, союзники вже думають, що їм робити із захопленими містами та територіями. Війна війною, але і мир не за горами і про це потрібно вже думати. Учора в північно-ірландському замку Гілсборо завершилася зустріч президента США Джорджа Буша і прем'єр-міністра Великобританії Тоні Блера.
Детальніше>>
»  КУБА
Демократія за Фіделем
Ірина КИРИЧЕНКО
 
Вироки, терміном від 15 до 25 років ув'язнення, сипалися в понеділок на суді дисидентів у чотирьох містах Куби: Гавані, Камагуеї, Санта Кларі та Саньтяго де Куба. Процеси почалися ще в четвер третього квітня.

Судять дисидентів за зачиненими дверима, і про результати та вироки довідатися можна лише з уст родичів, офіційну ж інформацію обіцяють повідомити наприкінці тижня. Влада про перебіг слухань говорить дуже неохоче.
Детальніше>>
» 
Премії Пулітцера
 
Найпрестижнішу журналістську та літературну премію в США - Пулітцерську -- присуджували у Нью-Йорку в Колумбійському університеті.

За найкращий публіцистичний твір премію отримала Саманта Павер за книгу Problem from Hell: America in the Age of Genocidе ("Пекальна проблема: Америка в епоху геноциду"). Саманта Павер працювала журналістом у Югославії під час конфлікту, внаслідок чого написала критичний нарис про невдачі американської зовнішньої політики.
Детальніше>>
» 
Ціна алергії -- мільйон
Підготував Андрій ДУБЕЦЬКИЙ
 
Перемогу в грі "Перший мільйон" в Лондоні ще треба довести в суді. Не вдалося зробити цього колишньому майорові Чарльзу Інгрему. На лаву підсудних він потрапив разом з другом, викладачем одного з британських вузів Тіквеном Віттоком.
Детальніше>>
» 
СВІТООГЛЯД
 
СУСІДИ. Підозри на зараження важким гострим респіраторним синдромом з'явилися в Польщі. У Краківській лікарні перебуває жінка, яка минулого тижня повернулася з Китаю. До лікарні в Мисленіцах звернувся чоловік, який їздив до Таїланду. Ще шість осіб під наглядом медиків. Вони зобов'язані двічі на день міряти температуру. Проте стверджувати, що хтось з цих людей таки хворий на азіатський грип, лікарі не можуть. Підозрювали, що азіатський грип потрапив і в Мокву, проте обом хворим після обстеження поставили діагноз звичайна простуда. Не такі втішні новини з Чехії, там вірус таки атакує. Загалом у світі від смертоносної недуги загинула 101 людина. Ще однією версією поширення вірусу є таргани, які можуть ширити недугу в усьому будинку -- дійшли висновку гонконгівські вчені.
Детальніше>>