BRAMA - News - Weather - Elections - Business - Sports - Brama Press - Calendar - Classifieds    Перша сторінка.    Погляд.    Поступ у Львові.    Поступ з краю.    Поступ у світі.    Арт-Поступ.    Історія у Поступі.    muzyka Поступу.    Інтерв''ю у Поступі.    Книжковий Поступ.    Пост-Faktum.   
  Цитата Поступу
Сію, сію, посіваю, З Новим роком всіх вітаю! Щоб Вам весело жилося, Щоб задумане збулося.
 
9 квітня 2003 р.
   ·  на головну  · 1999-2002  · досье  · архів світлин  · форум
Купол
Львів
  12:16 22-11-2020 -   В 11 містах України проходить другий тур виборів міських голів  
  11:22 01-11-2020 -   Помер 52-річний голова Мурованської ОТГ Зіновій Петрух  
  11:18 01-11-2020 -   Мер Львова повідомив про підтверджений Covid-19 у дружини і тещі  
  9:48 18-09-2020 -   Партія «Слуга народу» оголосила своїх кандидатів на Львівщині  
  11:44 30-08-2020 -   У Львові поховали першого мера міста Василя Шпіцера  
Україна
  11:17 01-11-2020 -   Керівник Венеційської комісії відреагував на законопроєкт Зеленського стосовно КС  
  11:16 01-11-2020 -   Оновлення складу КС узгоджено з ЄС та послами G7 – Арахамія  
  11:16 01-11-2020 -   Новий антирекорд в Україні: 8752 випадки коронавірусу за добу  
  11:16 01-11-2020 -   Україна готова вести діалог із білоруською опозицією, але є умови – Кулеба  
  11:16 01-11-2020 -   Зеленський пропонує припинити повноваження всіх суддів КСУ: текст законопроєкту  
Світ
  11:18 01-11-2020 -   Останні новини 11:14 ( 1.11.2020) В історичній частині Квебеку зловмисник напав на людей, є вбиті й поранені  
  11:17 01-11-2020 -   Попередні результати виборів у Грузії: лідирує правляча партія, опозиція каже про фальсифікації  
  15:31 27-09-2020 -   Нагірний Карабах: армія Азербайджану взяла під свій контроль 6 селищ  
  15:30 27-09-2020 -   Вірменія оголосила загальну мобілізацію і військовий стан  
  10:38 16-09-2020 -   ЄС вважає Лукашенка незаконним президентом Білорусі. Україна теж висловилася    ·  · 
 
Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії

Інтерв''ю у Поступі  » 

___________________________________________________________________________

Повернення Григорія Ващенка - вченого і педагога
 
Григорій Ващенко
Наш співрозмовник пані Оксана Гентош, голова Львівської обласної організації Всеукраїнського педагогічного товариства імені Григорія Ващенка.

-- У Львові кілька років тому було засновано Педагогічне товариство, що носить ім'я Григорія Ващенка і займається, зокрема, популяризацією його творчості...

-- Так, за 8 років діяльності Педагогічного товариства ім. Г. Ващенка з творами видатного вченого змогла ознайомитися значна частина освітян. Проте цього недостатньо. Спадщина вченого дотепер належно не поцінована, мало вивчена, не донесена до вчителя. В Україні його ім'я було майже невідомим, натомість, для українських вчителів та української молоді в діаспорі Ващенко був найавторитетнішим учителем і наставником.

Григорій Ващенко народився 1878 року на Полтавщині, здобув духовну освіту, але священиком не став. Зате все своє життя віддав науці, педагогічній та літературній творчості.

В 1903 -- 1916 роках вчителював у школах та гімназіях Російської імперії, а також в Грузії. В цей час написав низку художніх творів, виданих у двох збірках.

В час змагань за державну незалежність (1917 -- 1920) Ващенко свій педагогічний досвід та наукові здобутки поставив на службу молодій Українській державі.

В ті роки він організовував курси для підготовки вчителів української мови для народних шкіл. В 1921 році одна з таких учительських шкіл діяла у с. Білики, на Полтавщині. Про цю школу з особливою теплотою згадувала його колишня учениця Марія Шевченко (1903 -- 1998), яка довгі роки мешкала і вчителювала у Львові.

З 1925 року Ващенко працював професором і завідувачем кафедри Полтавського інституту народної освіти. В цей час він перебував під пильним наглядом енкаведистів, а наприкінці 1933 року був увільнений з роботи як "буржуазний націоналіст". Щоб уникнути арешту, виїхав за межі України і з 1936 до 1940 року працював у Сталінградському педінституті.

У 1940 р. Ващенка знову запросили до Полтавського педінституту на посаду завідувача кафедри педагогіки. В період німецької окупації перебував з родиною у Полтаві, працював головним редактором газети "Голос Полтавщини". З наближенням радянських військ виїхав до Києва, а далі -- до Німеччини.

Еміґраційний період життя вченого був виповнений науковою і педагогічною працею. З 1945 року він став професором педагогіки в Українському Вільному Університеті, а з 1946 року почав викладати педагогіку і психологію ще і в Українській Богословській Академії у Мюнхені, ректором якої був обраний у 1949 р. У цьому німецькому місті він знайшов вічний спочинок 2 травня 1967 року.

За 22 роки еміґрації Ващенко написав понад 60 праць з педагогіки, психології, соціології, філософії. Ці праці поступово повертаються на Батьківщину зусиллями створеного у 1995 році Всеукраїнського педагогічного товариства ім. Г. Ващенка.

-- А які твори Г. Ващенка вже видані в Україні?

-- Найперше, 1994 року побачила світ його праця "Виховний ідеал". Цей твір особливо цінний для нас, коли духовна криза суспільства стала загрозливою для нації, а ми все ще роздумуємо, як рятувати молодь від свавілля, жорстокості і брехні. Ващенко подає нам орієнтири виховання, виводить український виховний ідеал, що відповідає природним властивостям і потребам українців. Він вказує на основне завдання у вихованні української молоді -- "виховання волі і характеру під високим гаслом: Служба Богові і Батьківщині!". "Що означає служба Богові разом зі службою Батьківщині? -- запитує Ващенко. І пояснює -- Це означає, що добробут Батьківщини має бути заснований на засадах християнства... Молодь мусить чітко уявляти собі, в чім благо Батьківщини."

Загалом, вдалося в Україні видати чотири томи праць Г. Ващенка. Це, крім названого вже "Виховного ідеалу", "Загальні методи навчання", "Виховання волі і характеру", "Вибрані праці з педагогіки та психології". До Ювілею очікуємо 5-й том під назвою "Хвороби в галузі національної пам'яті". Власне кажучи, всі ці твори побачили світ завдяки діяльності Всеукраїнського товариства ім. Г. Ващенка, яке очолює проф. Анатолій Погрібний, та доброчинним пожертвам. З прикрістю зазначу, що українська влада ані найменшою мірою не причинилася до видання праць вченого.

Львівська організація Педтовариства у 1997 році також видала невелику збірку "Вибрані педагогічні твори", куди ввійшло 8 праць ученого. В цій збірці є, зокрема, праця під назвою "Проєкт системи освіти в самостійній Україні", що викликає особливе зацікавлення. Читаючи її, важко повірити, що автор написав її у 1954 році, коли до самостійності було майже чотири десятки років. Яким великим мрійником був Ващенко, коли висловлював переконання, що "совєтська система розпадеться, і то в скорому часі, в тому не може бути сумніву". Він турбувався, що Україна може мати труднощі в розбудові системи освіти та виховання, тому і залишив нам накреслені орієнтири державотворення в царині освіти. Характеризуючи освітні системи в більшовицькій Україні, в Західній Європі, Америці, Ващенко вказує на важкі наслідки безрелігійного виховання, а тому "при розбудові освітньої системи в Україні... треба включити релігію в шкільний навчальний план", -- так вважав Ващенко. Багато цінних вказівок для нас у цій праці.

-- Як сьогоднішньому вчителеві може прислужитися Г. Ващенко?

-- Хочу звернути увагу на передмову до четвертого тому праць Ващенка, написану професором Омеляном Вишневським, під назвою "Григорій Ващенко на тлі актуальних завдань сучасної української педагогіки". В цій передмові професор Вишневський, який, без перебільшення, є одним із авторитетних знавців і глибоким дослідником Ващенка, здійснив системний аналіз творчості вченого. Прочитання вже цієї передмови, без сумніву, спонукає вчителя заглибитись у написане Ващенком, очевидно, з практичної потреби. Адже Г. Ващенко - це один із найяскравіших репрезентантів української національно-демократичної педагогіки XX століття, до яких належали Борис Грінченко, Іван Огієнко, Софія Русова, Іван Стешенко, а також велика група галицьких педагогів довоєнного періоду, як Ю. Дзерович, П. Біланюк, В. Пачовський, М. Галущинський, Я. Кузьмів та інші. Це були педагоги, які відчували свій глибинний органічний зв'язок з історією народу, з його духовними джерелами, твердо вірили у майбутність української нації, тому вважали своєю місією бути виховниками молоді. Таким був і Ващенко. Такими б належало бути і сучасним педагогам.

-- Розкажіть, будь ласка, про Ваше товариство та його діяльність.

-- Заснуванню Всеукраїнського педагогічного товариства ім. Г. Ващенка завдячуємо великою мірою магістрові Омелянові Ковалю з Бельгії, учневі Ващенка, дослідникові та популяризаторові його творчості, "збирачеві" коштів на видання праць свого вчителя. Львівська організація, заснована 22 травня 1995 року, стала першим в Україні Педагогічним товариством ім. Ващенка. За нами чимало конкретної праці. Варто сказати бодай про два напрями нашої діяльності.

Перший, це популяризація творів Ващенка та сучасної педагогічної літератури серед освітян. У 1996 році товариством була видана книжка проф. О. Вишневського "Сучасне українське виховання". У цій праці розкрита і науково обґрунтована Концепція сучасного українського виховання, що передбачає виховання молоді на традиційно-християнських засадах.

З двохтисячного тиражу виданої на доброчинні пожертви книжки - 1460 примірників подаровано бібліотекам, навчальним закладам, окремим педагогам. Чимало педагогічної літератури розіслано поштою у навчальні заклади України. Маємо понад півсотні листів-подяк з різних реґіонів.

Другий напрям нашої діяльності -- це активна праця в обласній комісії, що укладала програму та методичний посібник з "християнської етики". Результатом цієї роботи треба вважати прийняття сесією Львівської обласної ради 7 жовтня 1997 р. ухвали про вивчення у загальноосвітніх школах Львівщини християнської етики. Знову ж таки -- з ініціативи педагогічного товариства, яке готувало проект ухвали до сесії. Згодом аналогічні ухвали прийняли сесії Тернопільської та Івано-Франківської обласних рад. На наше переконання, знання з християнської етики мусить мати кожен вчитель, і організувати курси через інститут післядипломної педагогічної освіти не складає труду.

Сьогодні на цій ниві проблем не менше, ніж було напочатку. Велике коло нерозв'язаних завдань, якими, звичайно, мають перейматися й органи влади. Здається, що ніхто не проти ідеї релігійного виховання дітей у школах, а однак, втілювати цю ідею конкретно і послідовно виявилося не так легко.

Наразі програма навчального предмета "Християнська етика", зроблена у Львові, хоч і далека від досконалості, є в Україні чи не єдиною, якою користуються вчителі. Вже цього, 2003 року, Міністерство освіти України робить конкретні кроки до того, щоб християнська етика ввійшла у перелік дисциплін, що вивчають у школах всієї України. Над новою редакцією Програми, що повинна відповідати державному стандарту, працює в Києві фахова комісія.

Педагогічне товариство неодноразово наголошувало на тому, що виховання молоді не може обмежуватися тільки вивченням християнської етики, що вся система освіти і виховання повинна бути зорієнтована на українську християнську культуру, бо всі цінності соціального життя повинні висвітлюватися у християнському дусі. Тому слід говорити про проблему християнізації змісту освіти та виховання

-- Чи педагоги і органи освітянської влади якось зацікавилися Ващенком і Вашим товариством?

-- Щодо зацікавленості педагогів, то так, звичайно. Відчуваємо, що ми потрібні вчителям. Їх зацікавленість і вдячність для нас важливі. Варто прочитати листи. Товариство за ці роки зросло майже до 300 членів. Щодо зацікавленості з боку влади, то мушу визнати, що вона більш, ніж стримана. Скоріше я сама час до часу турбую керівників освіти, розуміючи, що порушую їх усталений ритм життя.

Не завжди влада цікавиться громадськими ініціативами, та й у неї самої достатньо проблем. Наприклад, товариство запропонувало ще у 1995 році Концепцію українського виховання, однак, втілити її у конкретні програми наразі не вдалося.

Слід сказати, що громадські організації у нашій ще не демократичній державі наразі не можуть розраховувати на її підтримку, бо замало розуміння, наскільки корисною може бути співпраця людей, що ґрунтується на взаємній довірі.

Без сумніву, хотілось би певної уваги до нашої громадської праці. Але ж працюємо не задля визнання. Розуміємо, що ми потрібні одні одним. Зрештою, у такому морально занедбаному суспільстві, мабуть, треба задовольнитися тим, що можна просто свобідно діяти, бути корисним для когось. А це теж немало.

-- Передбачаю, що після нашої розмови хтось може зацікавитися товариством, педагогічною літературою. Як можна придбати Ваші книжки та де Вас шукати?

-- Охоче пропонуємо книжки, які ще маємо. Давно мріємо організувати свою бібліотеку при товаристві, позичати вчителям книжки, але не маємо свого приміщення. Багато років нам не вдається його випросити у влади. 2 роки тому один колишній чиновник міського рангу привселюдно обіцяв Товариству надати приміщення, але чомусь передумав. Знову звернулися листами до міського голови, і поки що чекаємо відповіді. Може депутати-освітяни переймуться нашими потребами.

Подаємо корисну інформацію щодо придбання книжок.

Щоб зібрати кошти, потрібні для видання наступних томів праць Г. Ващенка, у Києві засновано Міжнародну педагогічну Фундацію та відкрито рахунок. Щоб придбати видані донині в Україні п'ять томів творів Григорія Ващенка, кошти, з розрахунку 9 грн. за один том, слід надсилати на р/р Міжнародної педагогічної Фундації ім. Г. Ващенка:

№ 26007009645001, МФО 300142 в АТ "Укрінбанк", код ЗКПО 21705791.

Адреса "Укрінбанку": м. Київ, вул. Інститутська, 12а. На платіжному повідомленні слід зазначати: оплата за книги Г. Ващенка на видавничу програму Товариства ім. Г. Ващенка. Одночасно необхідно надіслати листа з переліком конкретних томів, що їх ви хочете одержати, та їх кількості на адресу: 01030, Київ-30, вул. Володимирська, 57, Будинок вчителя, к. 201. Всеукраїнське педагогічне товариство ім. Г. Ващенка. Замовлені книги можуть бути надіслані поштою.

Щодо придбання книжок, які ще є у розпорядженні Львівського педагогічного товариства ім. Г. Ващенка, можна телефонувати у вечірні години, за т. д. 75-21-89.
Зміст Поступу
Перша сторінка
  ·  Українець -- жертва війни 
  ·  Сівець на Волині 
  ·  Апеляцію Яцюка відхилено 
  ·  ТРАГІЧНО ЗАГИНУВ ОЛЕКСАНДР КРИВЕНКО 
Погляд
  ·  До війська -- на рік 
  ·  Пошуки офірного цапа 
  ·  Останні герої 
Поступ у Львові
  ·  Львів у статусі райцентру 
  ·  Мерію пікетують профспілки 
  ·  Підземні екскурсії в середньовіччя 
  ·  Вода у Львові є, але її чомусь немає 
  ·  ТРАФУНКИ 
  ·  Партійна атракція для європейців 
  ·  Безпека на шахтах 
  ·  Міжобласні пріоритети 
  ·  ХРОНІКА 
Поступ з краю
  ·  Україна відбудує Ірак 
  ·  Інтеґраційна шизофренія 
  ·  Більшовицький зв'язковий 
  ·  Нескінченна історія 
  ·  Уряд проти підвищення зарплати 
  ·  Полювання на відьом 
  ·  КРАЄВИД 
Поступ у світі
  ·  Ключова роль в Іраку 
  ·  Голосування за розширення Європи 
  ·  Демократія за Фіделем 
  ·  Премії Пулітцера 
  ·  Ціна алергії -- мільйон 
  ·  СВІТООГЛЯД 
Арт-Поступ
  ·  Кацпер Калиновський: Утверджуюся в переконанні про власну анахронічність 
  ·  Бабці з Крячківки -- унікальні! 
  ·  Молодим митцям 
Історія у Поступі
  ·  Відлуння катинської трагедії 
  ·  ЦК ВКП(б), товаришу Сталіну 
  ·  АРХІВАРІУС 
muzyka Поступу
  ·  Галицька республіка Парагвай 
  ·  МАРК 
  ·  КОРОТКО 
Інтерв''ю у Поступі
  ·  Повернення Григорія Ващенка - вченого і педагога 
Книжковий Поступ
  ·  Анна ХОМА: Incognito ergo sum 
  ·  Богданович -- українською! 
Пост-Faktum
  ·  Володар Сходу 
  ·  КАЛЕНДАР 

Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії
ШОВБІЗУА: Новини шоу-бізнесу

Партнери
 
Новобудови Львів
 
 
Суспільно-гуманітарний консорціум "Генеза"
 
 
Центр політичних досліджень
 
   
Філософський факультет ЛНУ
 
Комп'ютерний експерт: новини високих технологій   
Інтерактивні технології громадянської освіти
 
Стиль, музика і кіно   
Суспільно-гуманітарні студії
   
Науковий всесвіт
 
   
Незалежний культурологічний журнал Ї
 
   
   

Галицький інтелектуальний сепаратизм
   
 
   
Реклама
 
   
МЕТА - Українська пошукова система