BRAMA - News - Weather - Elections - Business - Sports - Brama Press - Calendar - Classifieds    Перша сторінка.    Погляд.    Поступ у Львові.    Поступ з краю.    Поступ у світі.    Літературний Поступ.    Історія у Поступі.    Листи у Поступ.    Арт-Поступ у світ.    muzyka Поступу.    Пост-Faktum.   
  Цитата Поступу
Сію, сію, посіваю, З Новим роком всіх вітаю! Щоб Вам весело жилося, Щоб задумане збулося.
 
2 квітня 2003 р.
   ·  на головну  · 1999-2002  · досье  · архів світлин  · форум
Купол
Львів
  21:4 21-02-2020 -   Стали відомі деталі стрілянини і людини в багажнику у Львові: азербайджанці везли співвітчизника до лікарні вибачитися  
  12:38 21-02-2020 -   На вул. Науковій у Львові сталась стрілянина і викрадення людини  
  20:29 16-02-2020 -   На трасі Львів-Краківець фуру розтрощило об дерева після вистрілу колеса на ходу  
  20:27 16-02-2020 -   Голова ОДА спростував інформацію про карантин евакуйованих з Китаю у селі на Львівщині  
  15:26 15-02-2020 -   Львівські бабаки цьогоріч не прогнозували, а констатували прихід весни  
Україна
  21:4 21-02-2020 -   Зеленський назвав історія з коронавірусом черговим іспитом для українців і дорікнув за протести (ВІДЕО)  
  14:25 21-02-2020 -   Гриценка засудили до 6 років… у Росії  
  12:39 21-02-2020 -   Путін заявив про надію на мир із Зеленським та "питання" до нього  
  12:39 21-02-2020 -   Аваков натякнув, що до подій в Нових Санжарах причетні політики  
  12:37 21-02-2020 -   Зеленський – українці, що лишилася в Ухані: Ми знайдемо спосіб Вас повернути  
Світ
  14:31 21-02-2020 -   Китайці пообіцяли ліквідувати коронавірус до кінця березня  
  12:36 21-02-2020 -   У Росії через коронавірус ізолювали пасажирів поїзда з Києва і відловлюють китайців  
  20:32 16-02-2020 -   Від коронавірусу вилікувались понад 9 тисяx, а померли 1 666 осіб  
  20:30 16-02-2020 -   Макрон хоче дати Росії стратегічний шанс і не бачить сенсу у санкціях  
  12:29 03-02-2020 -   Найбільше поляків вважають найкращим президентом Кваснєвського    ·  · 
 
Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії

Листи у Поступ  » 

___________________________________________________________________________

Про храми муз і храми душ людських
 
Коли в січні передача Домініканського костелу громаді УГКЦ вступила у свою завершальну стадію, ми вирішили не звертатися до ЗМІ, а полагоджувати всі питання в діалозі з владою і громадою. Але не так сталося...

Смішно і сумно було читати в листі п.Миколи Гориня (Поступ, ч.32, 4-5.03.2003), що музей атеїзму було створено у Львові, щоб забити останній цвях і остаточно поховати віру у Бога в Галичині. Зробити те, чого не змогли ні тюрми і каторги, ні сотні кафедр наукового комунізму і суспільствознавства, історії КПРС і марксистсько-ленінської філософії. Чого не зуміли зробити тисячі докторів і кандидатів наук, старших викладачів і просто викладачів відповідних кафедр, сонм відповідальних і "безвідповідальних", штатних і позаштатних працівників незчисленних парткомів, профкомів, комітетів комсомолу різних рівнів, то мали здійснити два десятки молоденьких і симпатичних випускниць львівських вузів!!!

На той час, початок 70-х ХХ ст., людство пережило вже страхіття двох світових воєн, жахи сталінізму і фашизму -- і віру в прогрес, у всесилля науки, у можливість побудови раю на землі (комуністичного чи арійського) було остаточно підірвано. Розгублена європейська людина -- у пошуках точки опори -- все частіше звертається до Бога, їй на допомогу приходить оновлена на ІІ Ватиканському соборі Церква. У 40-і закінчилася (хоч були ще рецидиви в 60-ті) ера войовничого атеїзму і в СРСР -- і завдання означених музеїв (у Львові був перший, опісля вони з'явилися майже в усіх обласних центрах) було, з одного боку, окультурити, музеєфікувати атеїзм (музей -- це завжди зібрання цінного, цінностей), а з іншого -- допомогти "вписати" тисячолітню історію релігії в світобачення "суспільства розвинутого соціалізму". Було розпочато формування того, що пізніше, в епоху "перестройки", отримало назву "общечеловеческие ценности", "социализм/атеизм с человеческим лицом".

Оскільки ми були першими, то нам випала роль опікунів і наставників. Чого ми вчили? Якщо поїдете, п.Миколо, до Луцька, то Вас обов'язково поведуть у Музей волинської ікони. Сьогодні це гордість лучан, а починалося з обласного музею атеїзму. Подібно в інших містах працюють нині музеї ікони або давньої культури. У Львові були і є відповідні колекції і експозиції в Національному музеї та Галереї мистецтв, тому ми залишилися Музеєм історії релігії.

Так, через музей "було пропущено" (ми говоримо "відвідали") десятки тисяч галичан і гостей Львова. Ще більше -- сотні тисяч -- читали памфлети Тараса Мигаля, і довідувалися з них про "антинародну" діяльність українських буржуазних націоналістів, про "зрадників і прислужників" Степана Бандеру і Славу Стецькову, ??? про "антирадянську" ідею незалежної української держави...Тож і в музейних етикетках "бог" писалося з малої букви, церкву називалося "реакційною", а духовенство -- "експлуататорами"...І ми знаємо поіменно багатьох львів'ян, котрі розпочинали свій шлях до Бога з вивчення експозицій Львівського музею історії релігії та атеїзму.

По суті ж не такі вже й далекі від істини були тодішні твердження, що релігія є ненауковим, нематеріалістичним, немарксистським світоглядом. Таки релігія і наука, культ і мистецтво, теологія і філософія різняться -- і у змісті, і за формою, і в меті. Помилкою було абсолютизування відмінностей, доведення їх до взаємозаперечення, розгляд їх виключно в системі координат "або, або". І тоді перше -- релігія, культ, теологія -- визначалося однозначно негативним, а друге, відповідно, -- виключно позитивним. Або навпаки! Насправді ж, перше і друге є комплементарним (взаємодоповнюваним). Вони різняться, але не заперечують, а доповнюють одне одного. "І, і" -- такою є парадигма сучасного мислення. Тож, п.Миколо, не шукаймо відради в одновимірному чорно-білому світі нашої молодості, а заради дітей й онуків учімося жити в сучасному багатобарвному діалогічному світі.

Тепер про покаяння. Музей є державною установою, правда, ми є науковцями, а не держслужбовцями. І перший, і другий президенти України вибачалися за насильства і злочини, що були скоєні тоталітарною владою щодо віруючих і Церкви. Надіємося, що невдовзі скаже своє слово і Верховна Рада, -- прийме Закон про реабілітацію релігії і Церкви в Україні. Кожному з нас, як особі, дано суд совісті, посильну допомогу якому в Тайні сповіді надає Церква. І добре знаючи новозаповітне: "Віра без діл -- мертва!" (Як.2, 26), -- ми намагалися сповна використати ті можливості, що з'явилися в епоху "перестройки" і краху комуністичної системи.
Було оновлено експозицію, яка й сьогодні -- через десятиліття -- у своєму змістові не викликає застережень. Було закрито відділ "СРСР -- країна масового атеїзму", натомість відкрито виставковий зал і розпочато активну виставкову діяльність. Першою ластівкою була виставка "Благословляю і молюся" (1990), яку було присвячено 125-річчю від дня народження митрополита Андрея Шептицького і де вперше було експоновано особисті речі Слуги Божого Андрея. Виставка мала значний суспільний резонанс -- табу на ім'я та діла митр. Андрея було подолано.

Наступні із серії "Відроджені імена" було присвячено пам'яті патріарха Йосипа Сліпого (1992, 2002), св. Йосафата Кунцевича (1993), св. Петра Могили (1996), св. Климентія Шептицького (2001), єп. Йосафата Федорика (1992, 1997), оо.Володимира Герасимовича (1990) і О.Лещука (1994), родин Туркевичів (1991) і Цегельських (1994), Володимира Івасюка (1994) та Івана Крип'якевича (1996), Олександра Барвінського (1997) та іншим. А ще виставки присвячені пам'ятним датам: 50-річчю УПА (1992), 50-річчю ліквідації УГКЦ (1996), 400-літтю Берестейської унії (1996), 1700-літтю Хрещення Вірменії (2000), 10-літтю відновлення УАПЦ (2000). Окремо потрібно згадати виставки "Українська релігійна книга" (1991), де було представлено післявоєнні видання УКУ в Римі та ЧСВВ, та "Ув'язнене слово" (1992), де було експоновано нелегальні та підпільні українські видання 1960-90 років.

Багато виставок популяризувало сакральне мистецтво: Омеляна Мазурика (Франція, 1990), Василя Курилика (Канада, 1992), о. д-ра Дмитра Блажейовського (Італія, 1996), Ернста Дегаспері (Австрія, 1994), Ігоря та Еллі Білінських (1990), Тараса Лозинського (1996, 1999), Ігоря Копчика (1994), Лева та Андрія Дем'янчуків (1997), Наталії Прахової (1997) тощо. Названі виставки відкривали і благословляли бл.п.архіпастирі Володимир Стернюк і Мирослав Любачівський, Димитрій Ярема та Іван Бондарчук, владики Поль Пупар і Микола Етерович, Любомир Гузар і Натан Оганесян, Андрій Горак і Мар'ян Яворський, Юліан Вороновський і Ігор Ісіченко, Августин Маркевич і Юліан Гбур, Макарій Мелетич і Василь Медвіт. Гостями були Євген Сверстюк та Ігор Калинець, Михайло Осадчий та Іван Гель, Ірина Калинець та Ганна Мороз, Іван Кандиба та Теодозій Старак і багато інших високоповажних осіб.

А ще започатковане 1989 року видавництво "Логос" у серії "Духовні діячі України" видало книги: І.Петрів "Патріарх Любачівський", "Галицькі митрополити ХІХ ст.", "Митрополит Володимир", "Патріарх Йосиф Сліпий", О.Зарічний "Митрополит Філарет", А.Колодний "Митрополит Іларіон", В.Климов "Святитель Димитрій", І.Паламар "Отець Юрій Кміт". А ще музей у співпраці з Інститутом філософії та Інститутом української археографії НАН України під незмінним головуванням академіка Ярослава Дашкевича проводить щорічні міжнародні конференції "Історія релігій в Україні". Учасниками були науковці України, Польщі, Росії, Білорусії, Литви, Швеції, Японії, США, Італії, Румунії, Словаччини та інших країн світу.

Ми не в образі, що названі виставки, конференції, видання та інші ділянки роботи музею пройшли повз Вашу увагу, п.Миколо, Ви несли свій хрест -- займалися державотворенням. Але ми маємо надію, що львівська громада знає і цінує наш скромний внесок у справу релігійного і національного відродження в Україні. Ми не перебільшуємо значимість зробленого -- і майбутні історики дадуть більш точну і виважену оцінку, але, думаємо, вони не відмовлять нам у добрій волі і не звинуватять у байдужості.

P.S. Коли готували цей лист, прочитали публікацію (ЗВУ, 14.03. 2003), яку підписали парафіяни церкви Пресвятої Євхаристії і водночас наші добрі друзі, знайомі, співробітники. Ми були зрушені! Газета "Поступ" допекла, але чи гоже принижувати гідність журналістів, тим паче жінок. Директор і, відповідно, музей погані, але чи не заслуговують працівники музею -- та й музей також -- із Ваших уст хоч одного доброго слова.

Не сміємо запитати, чи ж не в музеї виставлялись приватні колекції Івана Гречка і Ярослава Лемика, організовувалися персональні виставки Тараса Лозинського та Ігоря Копчика, чи ж не музейним автобусом разом з нами Ви здійснювали прощі до Люрда (Франція), Рима (Італія), Мар'я-Повчу (Угорщина) тощо, чи ж не звучали на презентаціях і після оних ??? дифірамби на нашу честь з Ваших уст, і, не останніми у цьому хорі були Ігор Калинець та інші. Забулося, загуло?...

Але ми не хочемо, щоб торжествував синдром "мавра", тому пам'ятаємо і надіємося на співпрацю у майбутньому, тому прощаємо і просимо пробачення.

24 березня 2003 р.

З повагою
наукові працівники музею:

Микола Хмільовський
Зоряна Білик
Руслана Бубряк
Олена Лузан
Ліда Савчук
Ліда Довгань
Олександра Киричук
Наталя Матлашенко
Марія Мартиш
Тамара Матвєєва
Марія Омельчук
Микола Барановський
Ліля Моравська
Оксана Антощак
Людмила Ходькова
Галина Мороз
Олег Казаков
Олена Ткаченко
Галина Скоп
Галина Кирилів
Володимир Гарбузюк
Олена Євтушенко
Любов Бучко
Ірина Шовкова
Тетяна Лускавець
Аліна Стеценко
Зоряна Воробель
Наталія Вальовка
Олена Маркітанова
Марія Боньковська
Іванна Заводовська
Ірина Вовк
» 
ДИВОСВІТ
 
Третій рік йде боротьба за те, щоб передати приміщення дошкільного закладу № 42 приватній школі "Еврика", що орендує площу цього закладу. Директор приватної школи Матвєєва постійно втягує керівництво закладу в різні розбірки, пише безпідставні скарги в різні інстанції, організовує різного роду перевірки в наш заклад, нищить його майно, завдає матеріальних збитків у великих розмірах, морально глумиться над нашими дітьми, над працівниками та керівництвом закладу, зриває роботу та негативно впливає на працівників і дітей.
Детальніше>>
» 
Шановна редакціє!
 
Два тижні тому у вашій газеті було надруковане інтерв'ю зі мною, у якому я розповів про своє перебування в Іраку. Очевидно, під час розшифрування з магнітофонної плівки моїх відповідей у тексті розмови вкралися неточності. Насамперед відзначу, що випадок, у якому згаданий консул України в Іраку, насправді стався не з його участю, а з участю іншої особи. Стосовно норми видачі продуктів населенню в Іраку вона вказана неправильно -- не 18 кілограмів на тиждень, а 18 на місяць. У тексті розмови написано про те, що портрет Хусейна є в кожній хаті, насправді ж йшлося про те, що його портретів багато на вулицях.
Детальніше>>
» 
Звернення львівської інтеліґенції
 
Упродовж кількох років у Львові триває напруження навколо польських військових поховань 1918 -- 1919 рр. Як стало відомо, останнім часом з'явилася можливість порозуміння і відкриття польського меморіалу. Та, на жаль, у ЗМІ виникає нагнітання обставин навколо іншого меморіалу -- Воїнам Української Галицької Армії -- на полі №76 музею "Личаківський цвинтар".
Детальніше>>
Зміст Поступу
Перша сторінка
  ·  Як Україна воює з Хусейном 
Погляд
  ·  Танки на Київ 
  ·  Львів вшанує Дудаєва 
Поступ у Львові
  ·  Міліціонери заговорять англійською 
  ·  Хабар гарантує якість 
  ·  Тест на об'єктивність 
  ·  "Нашоукраїнці" об'єднаються 
  ·  Львівщина -- реґіон привабливий 
  ·  ТРАФУНКИ 
  ·  Наше -- найкраще! 
  ·  Італійський тиждень у Львові 
  ·  Кількість нелегалів збільшується 
  ·  ХРОНІКА 
Поступ з краю
  ·  Ціна українського хліба 
  ·  Новий збройний скандал 
  ·  Чим цікавиться парламент? 
  ·  Українським політикам не до жартів 
  ·  КРАЄВИД 
Поступ у світі
  ·  Гинуть жінки і діти 
  ·  Скарбничка для лівих та правих 
  ·  Македонська естафета 
  ·  Хто розумніший? 
  ·  Свято прибульця 
  ·  Ціна війни 
  ·  Силіконовий дефіцит 
  ·  СВІТООГЛЯД 
Літературний Поступ
  ·  Юрко ІЗДРИК: Я, може, й письменник, але я нормальна людина 
  ·  Дитяча книга потребує уваги 
Історія у Поступі
  ·  Наше національне відродження 
  ·  АРХІВАРІУС 
Листи у Поступ
  ·  Про храми муз і храми душ людських 
  ·  ДИВОСВІТ 
  ·  Шановна редакціє! 
  ·  Звернення львівської інтеліґенції 
Арт-Поступ у світ
  ·  Скільки душі треба вкласти у випікання торта? 
  ·  СУЧАСНЕ МИСТЕЦТВО ЯК ЗАСІБ ВИХОВАННЯ 
muzyka Поступу
  ·  "Суперсиметрія": сльозолийне музикування 
  ·  nIRVANA 
  ·  Монстри та монстренята 
  ·  Відеодебют "Королівських Zайців" 
  ·  Дяки з андеґраунду 
  ·  Хто співатиме в "Матриці-2" 
  ·  Українська музика в Інтернеті 
Пост-Faktum
  ·  Скнара Баффет 
  ·  КАЛЕНДАР