|
|
 |
Точка зору »
|
|
 |
|
 |
___________________________________________________________________________
Закарпаття: українсько-угорське яблуко розбрату? |
Закарпаття: українсько-угорське яблуко розбрату? |
Роман ІВАЩЕНКО, для ПОСТУПУ |
|
В черговий раз спостерігається загострення між українцями та мадярами. Українська сторона вияснила, що на чергових місцевих виборах в Закарпатті, угорська сторона займалася незаконною агітацією локального сектору з просування угорської партії, яка діє в цьому регіоні.
Українська сторона оперативно відреагувала на ці події, і вже через невеликий проміжок часу заборонила в’їзд двом угорським урядовцям, які під час передвиборчої кампанії в Закарпатті агітували за «Партію угорців України». Цікаво, що серед них був навіть державний секретар канцелярії прем’єр-міністр Угорщини. Напередодні цю інформацію подав міністр МЗС України Дмитро Кулеба. Офіційно, особи, які позбавлені можливості в’їзду не були позначені в заяві міністра.
«Не треба все зводити виключно до одного повідомлення у Facebook мого колеги Петера Сіярто. Йдеться про угорську політику загалом. Наша позиція дуже проста, ми вчора дали оцінку цим діям. Те, як поводилася угорська влада напередодні виборів і в день голосування, є втручанням у внутрішні справи України», - заявив Кулеба.
Дані санкції є абсолютно виправданими, оскільки, у день проведення місцевих виборів 25 жовтня міністр внутрішніх справ Угорщини Петер Сійярто закликав угорців Закарпаття підтримати на місцевих виборах політичну силу «Партію угорців України». Ну як і вже було зазначено українська сторона відразу відреагувала та засудила подібні акції, а згодом фактичні санкції були введені. Міністерство заявило, що Угорщина порушує чинне законодавство України, втручається в виборчий процес другої держави та тим самим демонструє відкритий вияв неповаги.
Після цієї події почалися страйки в адреси, що українській стороні, що угорській. Угорщина після таких санкцій викликала посла України Любов Непоп до МЗС через ті дві анонсовані заборони на відвідування України терміном в 3 роки. Не зрозумілим залишається той факт, що Кулеба та Грежі (уповноважений зі співпраці Закарпаття з Угорщиною) зустрічалися після місцевих виборів для вирішення конфліктної ситуації. Було домовлено залишити це позаду та продовжити співпрацю. Проте згодом поступає заява про заборону відвідування Грежі України терміном в три роки. Прем’єр-міністр Сійярто заявив, що такі дії є жалюгідними, оскільки уряд Угорщини завжди працює над добросусідськими відносинами з Україною, бо цей розклад є найкращим для угорців, які мешкають на території Закарпаття.
Нагадаємо, це вже не перший випадок просування «партії угорців» угорською владою. Регіон Закарпаття завжди виступав конфліктним, бо присутність угорської сторони є вже невід’ємною частиною порядку денного регіону. Якщо розглядати ситуацію з позиції законодавства, подібна акція з боку Угорщини є неприпустимою. Однак, глобально українська сторона ніколи не відповідала повноцінно на дії Угорщини. Угорщина у свою чергу постійно критикує українську сторона за її придушування угорської меншини, позначення її як постійно пригніченої. Тому Угорщина вважає своїм завдання захищати угорську меншину.
Проте, українська сторона також неправильно проводить політику щодо цього регіону. За весь період незалежності не було проведено українізації регіону та забезпечення нормального соціального пакету для нужденних меншин в цілому по Україні. Угорщина у свою чергу вважає Закарпаття своєю території і вся діяльність направлена на його повернення. Де-юре Закарпаття є українським, однак де-факто українське там практично відсутнє.
За словами міністра Сіярто, Україна зробила «недружні» кроки викликом посла Угорщини та заборона в’їзду. Як уже зазначалося імена не було оголошені, однак, ймовірно мова йде про самого Сіярто, який відкрито агітував за «Партію угорців України» 25 жовтня, коли агітація взагалі заборонена.
Крім того Сіярто заявив, що Україна такими діями відмежовується від євроатлантичної інтеграції.
Цікавим фактом є те, що все таки агітація виконала своє завдання, оскільки угорські кандидати перемогли там де балотувалися.
Зрозумілим є той факт, що події в Закарпатті є незаконними, угорська сторона не має права втручатися в внутрішні справи України. Проте, угорська сторона робить акцент на невиконанні Україною своїх повноважень у забезпеченні діяльності меншин на території Закарпаття. Для європейської сторони, ця ситуація виглядатиме як приниження меншин і автоматичне засудження України щодо її санкцій. В цьому контексті України має продемонструвати свою силу в дипломатичному полі, і довести нелегальність дій, які просуваються урядом Угорщини щодо Закарпаття. Зробити наголос на тому, що подібна акція не є першою і те, що Угорщина грубо порушує законодавство та умови співпраці держав.
Цілком зрозуміло, до чого буде апелювати угорська сторона на міжнародній арені. Тому Україні потрібно провести розслідування та гарантовано довести вину високопосадовців Угорщини та перевести цю справу можливу на вищий рівень, щоб справедливо вирішити цю проблему. Бо в разі чергового ігнорування Україною ситуації на Закарпатті загрожує повторенню подібних акцій в майбутньому, що безумовно підірве авторитет України в черговий раз. Ну й окрім цього Україна має проводити політику українізації «проблемних» регіонів за для недопущення розгортання конфліктів на цих теренах в майбутньому. Оскільки, Україна має багато проблем з меншинами по всій території країни й за весь період незалежності не було проведено чи хоча б анонсовано плану по вирішенню проблем відчуження цих регіонів (Буковина, Закарпаття, Донбас, Крим). В період військового конфлікту з Росією вирішення подібних питань є першочерговим завданням, щоб продемонструвати готовність відстоювати свої інтереси на своїх територіях незалежно від представленої сторони. |
 |
|
 |
|