|
|
 |
Погляд »
|
|
 |
|
 |
___________________________________________________________________________
Вибори в лоні демократії або нескінченні страйки передвиборчої компанії США |
Вибори в лоні демократії або нескінченні страйки передвиборчої компанії США |
Роман ІВАЩЕНКО, для ПОСТУПУ |
|
Президентські вибори в США традиційно привертають до себе увагу всього світу. Всі держави спостерігають за подіями в США, оскільки, це повністю змінює розклад сил не тільки в регіоні Північної Америки, а й повністю зовнішню політику ряду потужних держав. В період виборів покладається багато надій на потенційну владу, співпраця чи протистояння, ось ключовий аспект на, який опираються більшість держав. Зважаючи на геополітичну ситуацію в світі, при внутрішніх змінах в США, велика кількість локальних конфліктів, економічних санкцій проти ряду держав-опонентів будуть припинені або продовжені. Й ті суб’єкти, які в цьому зацікавлені в змінах будуть застосовувати потужну ресурсну базу для впливу на результат виборів. Часто застосовує подібну тактику РФ для зміни балансу сил, за, що неодноразово була піддана критиці з боку США.
Пропонована політика діючого президента Трампа на початку минулих виборів багатьох зацікавила, що переросло в значну підтримку й як результат перемогу на виборах. Ключове гасло: «Зробимо Америку знову величною!». Цей меседж був покликаний в першу чергу для залучення підтримкою виборців з серединних штатів, де постійно відбувається боротьба за голоси. Крім того Трамп пропагував подібність «панамериканізму» та відхід від діючих на той час співпраць з Європою, Китаєм, Японією та Кореєю. Тобто акцент на величі Америки, розвиток економіки та нова хвиля розростання американського господарства. Безумовно такі передвиборчі меседжі здобули високий рівень підтримки, особливо у вище згаданих центральних штатах, де високий рівень безробіття та де єдиний спосіб заробітку це - фермерська діяльність. Однак, результатом стало те, що Трамп став президентом, а підприємці опинилися в ще гіршому положенні обмеженого функціонування ринку та розрив багатьох партнерських відносин за кордоном. Із-за не виконання своїх ключових обіцянок період президенства Трампа можна окреслити як дуже нестабільний та був неодноразово на порозі імпічменту. Така тенденція сильно підривала рівень підтримки кандидата Трампа, що перейшло на систематичний спад електорату на кінець 2019. Нещодавно опублікований графік рівнів підтримки двох нинішніх кандидатів, чітко демонструє зростання опонента Байдена та падіння рівня підтримки Трампа. Досить сильно також вдарила пандемія коронавірусу, яка продемонструвала, що жодна медична система нездатна протидіяти такому виклику, це стало черговим ударом по підтримці Трампа. Починаючи з кінця травня до початку серпня рівень підтримки був на позначці 33-35% відсотків.
Нинішня виборча гонка демонструє дещо нестандартне для американської політики. Кандидати Байден та Трампа демонструють високий рівень непрофесіоналізму при веденні передвиборчої кампанії. Під час перших дебатів, проведених між сторонами, ситуація вийшла з під контролю, кандидати поливали один одного брудом в прямому ефірі на очах своїх виборців. За весь період проведення президентських дебатів не було подібних випадків. Кожен раз кандидати підходили до цієї події професійно та намагалися продемонструвати свою готовність зайняти пост президента США. Нині кандидати здійснюють тур по штатах для ведення передвиборчої агітації. Крім того кандидат Трамп у соціальних мережах дуже імпульсивно висловлюється в адрес свого конкурента. Наприклад, пряма цитата: «Джо Байден – корумпований політик, він скомпроментований. Китай відчайдушно вірить, що Байден переможе, тому що, якщо Байден переможе, то й Китай переможе і Китай буде володіти Америкою.» Також Трамп постійно називає Джо Байдена – Сонним. Відповідно ситуація є наступною, кандидати роблять ставку на емоції виборців, які є досить нестабільними й нічого не гарантують.
Якщо розглянути підтримку кандидатів по штатах, варто спочатку зазначити, що традиційно східні штати є прореспубліканські, а західні – продемократичними. Відповідно боротьба точиться навколо центральних штатів. Крім того спостерігається тенденція, що підтримка кандидатів розкидана по всіх штатах Америки. Отже, виборці центральних штатів будуть обирати чи віддати перевагу демократу Байдену чи повірити у велич Америки Трампа знову. 22 жовтня було проведено опитування в 19 штатах Америки, щоб не було локальних факторів, штати обрані в довільному порядку. Ситуація є наступною 6 штатів віддали перевагу Трампу, інші 13 Байдену, якщо перевести це у відсотки, то приблизно 60\30 на користь демократа Джо Байдена.
Ось графік, який підтверджує вище згадані відсотки підтримки від початку 2020 року:
Також варто зазначити про дуже важливу процедуру представництва у США, для того, щоб кандидат був обраний на пост президента необхідна підтримка 270 представників. На момент 24 жовтня 207 стоять за демократами, 66 схиляються до них, 140 не визначились, 83 за республіканцями та плюс 42 схиляються в їхній бік. Отже, Байден потенційно долає поріг у 270, набираючи 273, а у свою чергу Трамп відстає зі своїми 125 голосами. Крім того варто відзначити, що у американському суспільстві не розглядають Байдена як виражену альтернативу діючому президенту, оскільки, він уже доволі старий та означують його як більше технічного президента. Відповідно ця тенденція може потенційно підвищити рівень підтримки Трампа.
В будь-якому випадку кожен з кандидатів змінить конфігурацію сил в світі. В разі перемоги Трампа, буде продовжуватися політика відсторонення Америки від світових проблем, розрив старих союзів, які констатуються адміністрацією президента як паразитуючі та продовження боротьби з Китаєм. Крім того фокус на внутрішній політиці держави та «підйом» величної Америки. В разі перемоги Байдена піде хвиля примирення з тими кого сторонився Трамп, поновлення активності в Європі та відстоювання американських інтересів у гарячих (конфліктних) точках. Крім того Байден наголосив, що головний ворог США це Росія. Кандидат зазначив, що РФ виступає руйнівником альянсів та підривника внутрішньої ситуації США. Очевидно, що США після перемоги Байдена відновить активність на території України, Прибалтики, будуть фіксувати ситуацію в Білорусі та на Кавказі.
Перемога Байдена для України означає повернення інтересу до війни на Донбасі та окупованого Криму. Що ймовірно дозволить залучитися більш реальною підтримкою американців. Зважаючи на останні події потенційними союзниками в війні проти Росії, можна вважати Велику Британію та США. Однак, перемога може нести й загрози для внутрішньої політики України. Оскільки, лідер партії «ЄС» Петро Порошенко користується підтримкою кандидата Байдена, що після його обрання дозволить змінити конфігурацію сил на політичному полі України. Відповідно буде наростання конфронтація на місцевих рівнях, що може провокувати додаткові конфлікти. Тобто Україна може отримати як і плюси так і мінуси від перемоги демократичних сил на чолі з Байденом. Необхідно враховувати факт того, що після місцевих виборів 25 жовтня відчувається значне посилення проросійських сил на локальних рівнях, це може спричинити конфлікти між внутрішніми гравцями, так і зовнішніми, а саме США та РФ. Ключове завдання не дати розгорнутися ще гострішому конфлікту на теренах України. |
 |
|
 |
Місцеві вибори: електоральна картина Центральної України (Полтава, Кропивницький, Черкаси) |
Місцеві вибори: електоральна картина Центральної України (Полтава, Кропивницький, Черкаси) |
Роман ІВАЩЕНКО, для ПОСТУПУ |
|
Традиційно вважається, що Центральний регіон України найменше підпав під зовнішні впливи, як у минулому, так і в наші дні. Відповідно цей регіон можна означити своєрідною самітною екосистемою зі своїм політичним, культурним кліматом. Протягом всього періоду незалежності спостерігається нестабільна підтримка загальнонаціональних політичних сил. Ті політичні партії, які вважають своїм осередком цей регіон також не можуть похвалитись високим рівнем особистої підтримки. |
Детальніше>> |
|
 |
|