BRAMA - News - Weather - Elections - Business - Sports - Brama Press - Calendar - Classifieds



    Перша сторінка.    Погляд.    Поступ у Львові.    Поступ з краю.    Поступ у світі.    digest Поступу.    Інтерв''ю у Поступі.    Аналітика у Поступі.    Арт-Поступ.    Ї-Поступ.    Поступ науки і техніки.    Пост-Faktum.   
  Цитата Поступу
Сію, сію, посіваю, З Новим роком всіх вітаю! Щоб Вам весело жилося, Щоб задумане збулося.
 
28 березня 2003 р.
   ·  на головну  · 1999-2002  · досье  · архів світлин  · форум
Купол
Львів
  16:17 04-03-2021 -   У Львові поліцейський вистрілив собі в голову  
  10:23 04-03-2021 -   Львівські підприємці можуть отримати 100 тис. грн на розвиток власного бізнесу  
  10:22 04-03-2021 -   Бюро спадщини презентувало карту археологічних розкопок Львова  
  10:14 04-03-2021 -   Верховна Рада перейменувала два села на Львівщині  
  14:23 08-12-2020 -   На Львівщині звільнили вчительку, яка вдарила учня-грубіяна  
Україна
  16:17 04-03-2021 -   Шмигаль: В Україні почалась третя хвиля епідемії, можливий локдаун  
  10:3 04-03-2021 -   ЗСУ будуть дзеркально відповідати на обстріли – Кравчук  
  23:26 03-03-2021 -   Аваков очікував, що санкції проти Медведчука зірвуться  
  23:25 03-03-2021 -   В Україну не пустили заслужену артистку Росії  
  23:11 03-03-2021 -   Чергова міська рада просить Зеленського заборонити проросійські партії  
Світ
  23:26 03-03-2021 -   ВООЗ: Прогнози про перемогу над COVID до кінця року передчасні  
  23:25 03-03-2021 -   Саркозі засудили до реального тюремного терміну  
  11:53 01-03-2021 -   Байден: Крим – це Україна, ми будемо разом протистояти агресії Росії  
  12:5 29-01-2021 -   Пєсков заявив, що питання про "приєднання" Донбасу до РФ не стоїть  
  12:4 29-01-2021 -   У Білому домі кажуть, що Байден "не стримувався" у розмові із Путіним  



  ·  · 
 
Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії

Ї-Поступ  » 

___________________________________________________________________________

Евроатлантична інтеґрація України: реґіональний вимір
А.Гальчинський
 
(Радник Президента України, директор Національного Інституту стратеґічних досліджень)

Україна - стратеґія евроінтеґрації і співробітництво на пострадянському просторі

1. Рішення Европейської Комісії щодо відносин між розширеним Европейським Союзом та Україною, а також иншими «сусідніми країнами» не змінює і не може змінити стратеґічних орієнтирів нашої держави. Курс на европейську інтеґрацію є природним наслідком здобуття Україною державної незалежности. Він викристалізовується з багатовікової історії нашого народу, його ментальности та етнічних коренів і стосується передусім европейської самоідентифікації українського народу, стратеґічних орієнтирів внутрішніх перетворень, логіки поглиблення трансформаційних процесів, політики реформ. Йдеться про об’єктивну визначеність евроінтеґраційного курсу України, яка не може не враховуватися.

2. Маємо враховувати і ґеополітичний вимір розширеного ЕС. Мова йде про кроки у напрямі посилення ґеополітичної достатности Евросоюзу, про перспективи Европи як визнаного лідера світового цивілізаційного процесу. Якщо розглядати розширення ЕС у такій площині, то стає зрозумілим, що наміри України стосовно набуття у майбутньому повноправного членства у цій організації мають реальні передумови. Це - процес, що передбачає не лише нашу, а й зворотну зацікавленість. ЕС такою ж мірою зацікавлений у цивілізованій демократичній Україні, як і Україна в ЕС. У перспективі така взаємна зацікавленість зростатиме. Для країн Західної Европи необхідний час, щоб осмислити цю залежність. У такій ситуації головне для нас - постійно доводити світовій спільноті свою послідовність у обраному курсі, в утвердженні демократичних засад суспільства, принципів верховенства права, соціально спрямованої ринкової економіки.

3. Потрібно виявляти політичну витримку і розуміння складности процесу розширення ЕС, усвідомлювати те, що цей процес не може штучно форсуватися. Країнам Центральної Европи, які на старті інтеґраційних процесів мали відчутні переваги, порівняно з Україною, знадобилося понад десять років, аби здійснити складні системні, иноді непопулярні реформи і таким чином наблизитися до европейських стандартів. Ці реформи вимагали не лише політичної волі від керівників країн-кандидатів, а й значних зусиль усього суспільства. Українське суспільство поки що не піднялося до такої динаміки трансформаційних процесів.

4. Можливість визначення узгоджених механізмів співпраці між ЕС та Україною на найближчі десять років, яка передбачається відповідним рішенням Еврокомісії, може мати позитивне значення для українського суспільства. Ці можливості потрібно повною мірою використати. Йдеться про реалізацію у відповідний відтинок часу обґрунтованої у Посланні Президента України «Европейський вибір» стратеґії випереджаючого розвитку, яка має забезпечити щорічні темпи зростання ВВП в Україні на рівні 6-7%, опанування інноваційного шляху розвитку, глибоку демократизацію всіх сфер суспільного життя, зміцнення основних засад громадянського суспільства. Реалістичність високих прагнень українського народу стати повноправним членом ЕС і на цій основі утвердити себе в якості рівноправного учасника загального европейського процесу визначатиметься здатністю забезпечити відповідні перетворення.

5. У контексти цих завдань Україна зацікавлена у всебічному розвитку багатостороннього економічного співробітництва з країнами СНД. Позитивну роль у цьому може відіграти реалізація досягнутих домовленостей під час чотиристоронньої зустрічі президентів Білорусі, Казахстану, Росії та України, яка відбулася у Москві 22-23 лютого. Поглиблення реґіонального співробітництва - повністю відповідає принципам Евросоюзу. В основі цих принципів лежить розуміння того, що лише через співробітництво і партнерство зі своїми сусідами кожна окремо взята країна може максимально реалізувати свій потенціал, ґарантувати національні інтереси. Україна зацікавлена у европейській орієнтації нового міждержавного утворення. Посилення інтеґраційних процесів між відповідними країнами може сприяти утвердженню у східній частині европейського континенту зони сталого розвитку та високих темпів економічного зростання.

6. З евроінтеґраційним курсом повністю узгоджується активна позиція Президента України у питаннях, які стосуються оптимізації наших відносин з Російською Федерацією, виведення їх на рівень справді стратеґічного партнерства. Европейська спільнота об’єктивно зацікавлена у такому перебігу подій, у тому числі й у взаємній координації евроінтеґраційної політики наших держав. Йдеться про один із важливих чинників розширення зони стабільности на европейському просторі, утвердження якої є одним з визначальних пріоритетів Евросоюзу.

Особливо перспективною в цьому є наша конструктивна взаємодія з Казахстаном, який об’єктивно зацікавлений в европейському векторі нового реґіонального утворення, має наміри наблизитися з Европою через четвірку. Україна може відіграти у цьому функцію зв’язуючої ланки.

Водночас стратеґія реґіональної політики України, логіка наших економічних відносин з країнами СНД, у т. ч. і з Росією має розглядатися як така, що підпорядкована курсу европейської інтеґрації України. Це одна із базових позицій документа «Европейський вибір», яка не може піддаватися сумніву.

7. Керуючись цим принципом, Україна має бути послідовною у визначенні механізмів своєї участи в інтеґраційних процесах на пострадянському просторі. Оптимальним є наше сприяння створенню зони вільної торгівлі. Слід враховувати реальні труднощі цього завдання, безрезультативність спроб його вирішення у попередній період. Ці труднощі пов’язані з об’єктивними обставинами - за роки незалежности відбулося природне дистанціювання національних, у т.ч. й економічних інтересів відповідних держав, узгодження яких шляхом відновлення економічних зв’язків, що існували раніше, є неможливим. У такій ситуації проголошена лідерами чотирьох країн зона вільної торгівлі може отримати реальне втілення лише на основі загальновизнаних у світовій практиці принципах - на принципах СОТ, які гарантують рівність конкурентних можливостей країн-учасниць, їх міжнародний правовий захист.

Формування зони вільної торгівлі на принципах СОТ сприятиме вирішенню й иншого базового завдання евроінтеґраційного курсу не лише України, а й инших країн-учасниць реґіональної інтеґрації - нашому приєднанню до Спільного Европейського Економічного простору. Це питання набуває все більшої актуальности.

З урахуванням існуючих розбіжностей у ставленні до цієї проблеми позиція щодо одночасного набуття відповідними країнами членства в СОТ для нашої держави не є конструктивною. Україна суттєво просунулась вперед у цьому питанні і штучно стримувати цей процес ми не маємо права.

8. У контексті стратеґічних пріоритетів України потрібно враховувати й инші принципові суперечності. Для України, яка суттєво просунулась вперед у питаннях адаптації чинного законодавства до законодавства ЕС, є неможливою гармонізація законодавства з відповідними країнами СНД. Це - крок назад, шлях від Европи, шлях інтеґрації України у евразійський простір.

Цьому слугуватиме й реалізація ідеї утворення єдиного митного союзу та використання (у перспективі) в межах нового реґіонального утворення російського рубля як єдиної розрахункової грошової одиниці. У даному разі фактично йдеться про утворення на чолі з Росією функціонально відособленого інтеґраційного об’єднання, розширення відтворення ЕврАзЕС, до участи в структурах якого Україна завжди ставилася з достатньо обґрунтованим застереженням. Участь у відповідних структурах фактично означатиме зміну стратеґічної парадигми нашої держави, що не може не викликати серйозних застережень. Для упередження такого розвитку подій потрібно дотримуватися наступного принципу: утвердження зони вільної торгівлі на принципах СОТ це - найвища планка наших відносин у межах чотирьох країн, переступити яку ми не маємо права.

9. Формування відповідно до заяви лідерів чотирьох держав Єдиного економічного простору не може заперечувати участі України в инших субреґіональних (транскордонних) інтеґраційних утвореннях, зокрема у ГУУАМ та ЧЕС. У новій ситуації особливої ваги набуває ініціативна позиція України і щодо формування дієздатних механізмів секторальної інтеґрації з країнами СНД та Західної Европи. Найбільш значущими для нас є відповідно до Угоди про партнерство та співробітництво між Україною і ЕС міжнародних транспортно-комунікаційних мереж, поглиблення інтеґраційних процесів у енергетичній сфері, а також досягнення реальних зрушень у співробітництві в галузях високих технологій. У цих та инших питаннях Україна може стати важливою зв’язуючою ланкою між Сходом і Заходом.








» 
Досвід співробітництва України з НАТО та завдання, що стоять перед ЗС України на
 
НАТО в українській свідомості досі асоціюється з незрозумілою загрозою. Цим словом лякали дітей у період “холодної війни”, на цю потугу покладали свої сподівання у час вивільнення з совєтського табору народи Східної Европи. Блок є втіленням міцности держав, прихильних до західного типу демократії, і є чимось більшим, аніж проста оборонна система. В силу “об’єктивних” причин інтеґрація України до цієї структури гальмується внутрішніми та зовнішніми чинниками.

Для вивчення перспектив та планів співпраці України та її Західного реґіону з НАТО Національний інститут стратеґічних досліджень (Київ), Фонд Ф. Еберта (Берлін-Київ), та НЖК “Ї” (Львів) провели 20-21 березня у Львові міжнародну конференцію “Евроатлантична інтеґрація України: реґіональний вимір”. На конференції виступили А.Гальчинський, М.Янків, М.Дюре, Г.Курт, Б.Тарасюк, П.Фріч, Д.Шерр, Т.Возняк.
Детальніше>>
Зміст Поступу
Перша сторінка
  ·  Бушу -- союзники, Хусейну -- друзі 
Погляд
  ·  Володимир СТРЕТОВИЧ: Боротьби з корупцією влада не благословляє 
  ·  Тижня замало для перемоги 
  ·  Київський "презент" від СБУ 
  ·  Бушу -- союзники, Хусейну -- друзі 
Поступ у Львові
  ·  Невідома спадщина Сліпого 
  ·  Міські "пролетарі" подбають про бідних 
  ·  Транспорт на конкурентних умовах 
  ·  Вугілля подорожчає 
  ·  "Кобра" залишила Львів 
  ·  Пекарі обдурюють львів'ян 
  ·  ХРОНІКА 
Поступ з краю
  ·  Ющенко стане єдиним восени 
  ·  Президент звільнив президента 
  ·  Уряд у позі страуса 
  ·  Кучму закидають позовами 
  ·  Литвин переконує італійців 
  ·  КРАЄВИД 
Поступ у світі
  ·  Вірус-мутант поширює хворобу 
  ·  Буш "наїжджає" на Москву 
  ·  Євросоюз має плани до збільшення 
  ·  Президент на допиті 
  ·  Суд над убивцею Фонтейна 
  ·  Сопричастіє зі Сходом у Римі 
  ·  СВІТООГЛЯД 
digest Поступу
  ·  Виграти більш тривалу війну 
  ·  Пане Буш, не мочіться на французів! 
Інтерв''ю у Поступі
  ·  Володимир ПОЛОХАЛО: Мені нудно спостерігати за політикою 
Аналітика у Поступі
  ·  УРЯД ПРЕЗИДЕНТА ЮЩЕНКА 
Арт-Поступ
  ·  Корифей сцени 
  ·  Далі як графік 
  ·  Цей різний, різний Цобель 
  ·  В Італії будують музеї 
Ї-Поступ
  ·  Евроатлантична інтеґрація України: реґіональний вимір 
  ·  Досвід співробітництва України з НАТО та завдання, що стоять перед ЗС України на 
Поступ науки і техніки
  ·  Тости підвищеної інформативності 
  ·  Де для клонів узяти душу 
  ·  Споконвічна діра 
  ·  Вогняні кулі з небес 
  ·  Як помер Цезар 
  ·  Цигарки борються з мозком 
  ·  Світло далеких галактик 
Пост-Faktum
  ·  КАЛЕНДАР 

Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії
ШОВБІЗУА: Новини шоу-бізнесу

Партнери
 
Новобудови Львів
 
 
Суспільно-гуманітарний консорціум "Генеза"
 
 
Центр політичних досліджень
 
   
Філософський факультет ЛНУ
 
Комп'ютерний експерт: новини високих технологій   
Інтерактивні технології громадянської освіти
 
Стиль, музика і кіно   
Суспільно-гуманітарні студії
   
Науковий всесвіт
 
   
Незалежний культурологічний журнал Ї
 
   
   

Галицький інтелектуальний сепаратизм
   
 
   
Реклама
 
   
МЕТА - Українська пошукова система