Від вівторка мережею прокотилася нова хвиля «зради» через заяви чинного урядовця. Цього разу в епіцентрі скандалу опинився віце-прем’єр-міністр з питань європейської інтеграції Дмитро Кулеба. Він під час дискусії про амбіції України на 2020 рік заявив, що Київ більше не претендує на створення митного союзу з ЄС. Вирвану з контексту фразу відразу підняли на стяг опозиціонери та заходилися дорікати владній команді за геополітичний розворот. Тим не менше, питання митного об’єднання з Європейським Союзом занадто масштабне, щоб однозначно оцінити заяву та моментально повісити ярлик зради чи перемоги.
Резонанс від своєї заяви віце-прем’єр Кулеба вирішив погасити самостійно. У колонці для «Європейської правди» урядовець спробував пояснити мотиви неоднозначного кроку влади. Мовляв, митний союз сьогодні – лише красиве гасло, тому відмова від нього «це, по суті, добре для України». Крім того, Кулеба відкинув звинувачення у згортанні євроінтеграції, запевнивши, що країна рухається до членства в ЄС «невпинно та не відволікаючись на зради та песимізм». Мотиви ж влади віце-прем’єр спробував підкріпити думками експертів, які ще в 2017-му розкритикували ідею митного союзу з об’єднаною Європою через зростання обов’язків і зменшення прав для України в міжнародній торгівлі. Тепер же на зміну митному союзу офіційний Київ хоче максимальнjuj поглиблення співпраці в митній сфері з одночасними вигодами для українського бізнесу та економічним посиленням держави.
Пояснень Кулеби могло б виявитися достатньо, якщо б у середу надвечір не підкинув дрів у тліюче багаття скандалу лідер парламентської фракції «Слуга народу» Давид Арахамія. У ході свого виступу в Давосі народний депутат несподівано заявив, що Україні слід тимчасово відмовитися від політики т. зв. гармонізації національного законодавства з нормативно-правовими актами Євросоюзу. За його словами, сусіди тиснуть на Київ у питанні якомога швидшої уніфікації законів, а це неправильно для України. Арахамія впевнений, що хода таким шляхом завершиться тим, що українська економіка стане найслабшою в ЄС, а держава не матиме вплив на процеси прийняття важливих рішень. Відхід же від гармонізації законодавства, вірить лідер найбільшої фракції Верховної Ради, зробить Україну унікальною і привабливою для інвесторів, які повинні прийти «заради використання наших відмінностей». Здається, цього інвестора визначити нескладно – російський державний і білядержавний бізнес.
Такі одкровення Арахамії відверто здивували. По-перше, і президент Зеленський, і його політична сила «Слуга народу» завжди декларували, хай і дуже загально, прихильність курсу на членство в Європейському Союзі. А по-друге, хоч Копенгагенські критерії прямо й не передбачають гармонізацію законодавства, але приведення національних нормативно-правових актів до принципів європейського права завжди було негласною умовою вступу держави до ЄС. Та чомусь вітчизняні можновладці вирішили, що розумніші за інших і зможуть заново винайти велосипед. Той же віце-прем’єр-міністр Кулеба впевнено заявив, що Україна стане членом НАТО раніше, ніж державою-членом Євросоюзу. А потім ще й дав прогноз – за 5 років Київ отримає політичне рішення про початок вступу до Північноатлантичного альянсу. Вочевидь, там теж забудуть про свої критерії і не звертатимуть увагу на втрату контролю відразу над кількома регіонами через анексію Кримського півострова Росією та інтервенцію «відпускників» на Донбас.
Заява Арахамії настільки збурила активну громадськість, що вже за кілька годин його слова довелося спростовувати... Кулебі. Віце-прем’єр у своєму Facebook написав, що Україна продовжить системно адаптовувати власне законодавство до європейського, оскільки курс на членство в ЄС залишається незмінним і незворотним. Сам же винуватець нового розпалювання скандалу записав простраційне відео в стилі «не так зрозуміли» та «труднощі перекладу». Та навіть у цьому коментарі Арахамія так прямо й не спростував своє твердження про необхідність зупинки гармонізації законодавства.
Загалом уся ця історія дуже невчасна. Уже найближчого вівторка в Брюсселі відбудеться засідання Ради асоціації Україна-ЄС. Ця зустріч стане першою подібного рівня для команди, що прийшла до влади впродовж минулого року. Про вербальні гойдалки чільних українських політиків євробюрократи вже напевне знають, тому саміт може завершитися без особливого поступу в двосторонніх взаєминах. Натомість раніше провідні вітчизняні експерти вбачали у вояжі до Бельгії шанс поглибити співпрацю з Євросоюзом через внесення змін до Угоди про асоціацію. Зокрема, в питанні змін правил торгівлі, підписанні «промислового безвізу» та створенні інструментарію (чи застосування традиційного європейського) для оцінки судової та антикорупційної реформ в Україні. Та слабка компетенція чинної влади може звести нанівець не тільки цю можливість, а й поставити під загрозу виконання раніше погоджених угод...
»
Якби в Зеленського знали…
Якби в Зеленського знали…
Антон ФЕДОРЦІВ, ПОСТУП
Провідні українські аналітичні центри – фонд «Демократичні ініціативи» та Центр Разумкова – до Дня соборності підготував величезний ґрунт для роздумів чинній владі. Президент Володимир Зеленський і його команда постійно перебувають у спокусі рівнятися на громадську думку, тому результати нового загальнонаціонального дослідження змусять Банкову по-іншому розставити акценти відразу в кількох напрямах внутрішньої і зовнішньої політики.
За дезінформацію в Україні хочуть карати штрафами і в'язницею
За дезінформацію в Україні хочуть карати штрафами і в'язницею
Міністерство культури, молоді та спорту готує уряду проєкт закону "Про протидію дезінформації", який планують внести до парламенту до березня 2020 року, який запроваджує адміністративну і кримінальну відповідальність. Презентація документа розміщена на сайті міністерства.
Зокрема пропонується запровадити в Україні інститут уповноваженого з питань інформації, який здійснюватиме моніторинг інформаційного простору, реагуватиме на заяви про дезінформацію, звертатиметься до судів та правоохоронних органів, якщо виявлятиме ознаки дезінформації.
Дорога імітація відставки на тлі дешевого скандалу
Дорога імітація відставки на тлі дешевого скандалу
Антон ФЕДОРЦІВ, ПОСТУП
Якщо хтось сподівався, що новий політичний рік в Україні принесе менше скандалів, то неповні три тижні 2020-го ці мрії вже зруйнували. Турборежим безслав’я триває. Нині в його епіцентрі опинився Кабінет міністрів, прем’єр-міністр Олексій Гончарук, його особисте ставлення до президента Володимира Зеленського та невидимі ляльководи за політичними кулісами. Шпигунство, саботаж і шантаж – усе, як у голівудських трилерах, та з однією поправкою – наслідки балагану в урядовому кварталі Києва ще відгукнуться і державі, і пересічним громадянам.