BRAMA - News - Weather - Elections - Business - Sports - Brama Press - Calendar - Classifieds    Перша сторінка.    Погляд.    Поступ у Львові.    Поступ з краю.    Поступ у світі.    art-Postup.    Літературний Поступ.    МІКРОСКОП ПАНА ЮРКА.    muzyka Postupu.    Поступ реляксу.    sport-Postup.    post-Faktum.   
  Цитата Поступу
Сію, сію, посіваю, З Новим роком всіх вітаю! Щоб Вам весело жилося, Щоб задумане збулося.
 
22 березня 2003 р.
   ·  на головну  · 1999-2002  · досье  · архів світлин  · форум
Купол
Львів
  9:24 25-02-2020 -   Під час нічної масової бійки у центрі Львова постраждали двоє поліцейських  
  9:22 25-02-2020 -   ПФК «Львів» увійшов у топ-10 найбільш грубих футбольних клубів світу  
  21:4 21-02-2020 -   Стали відомі деталі стрілянини і людини в багажнику у Львові: азербайджанці везли співвітчизника до лікарні вибачитися  
  12:38 21-02-2020 -   На вул. Науковій у Львові сталась стрілянина і викрадення людини  
  20:29 16-02-2020 -   На трасі Львів-Краківець фуру розтрощило об дерева після вистрілу колеса на ходу  
Україна
  9:23 25-02-2020 -   У слідства є очевидець запуску ракети по MH17  
  9:22 25-02-2020 -   На Закарпатті скликають епідемкомісію через вірус та “італійські бусики”  
  9:21 25-02-2020 -   Рейтинг “Слуги народу” впав на 9%, а у конкурентів зріс  
  21:4 21-02-2020 -   Зеленський назвав історія з коронавірусом черговим іспитом для українців і дорікнув за протести (ВІДЕО)  
  14:25 21-02-2020 -   Гриценка засудили до 6 років… у Росії  
Світ
  9:23 25-02-2020 -   В Італії від коронавірусу вже померло п'ять осіб  
  14:31 21-02-2020 -   Китайці пообіцяли ліквідувати коронавірус до кінця березня  
  12:36 21-02-2020 -   У Росії через коронавірус ізолювали пасажирів поїзда з Києва і відловлюють китайців  
  20:32 16-02-2020 -   Від коронавірусу вилікувались понад 9 тисяx, а померли 1 666 осіб  
  20:30 16-02-2020 -   Макрон хоче дати Росії стратегічний шанс і не бачить сенсу у санкціях    ·  · 
 
Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії

Літературний Поступ  » 

___________________________________________________________________________

pROHAZKO...TXT
Тарас ПРОХАСЬКО
 
Через кiлька днiв, може, через тиждень iвано-франкiвське видавництво "Лiлея-НВ" розпочне презентувати книжки з серiї "Iнший формат". Розпочне презентувати -- звучить як повiдомлення про початок якоїсь тривалої кампанiї. Насправдi жодної кампанiї (хоча непогана компанiя -- мiг би сказамбурити хтось схильний до фiлологiчних дотепiв). Не буде кампанiї, але буде "тривалої".

Бо серiя передбачає мiнiмум десять книжок, виданих ще у цьому роцi. I надалi передбачає непередбачену вiдкритiсть. А на початок, за всiма правилами органiзацiї принаймнi працi, готовими є вже п'ять з десяти.

Було б прикро, якби цей допис сприйнявся як (уже вдруге виникає це слово, значить, щось-таки нечисто) рекламна стаття, або iнформацiйним повiдомленням на правах реклами. Було б прикро, бо насправдi допис є приватним, лiричним, особистим як мало який iнший.

Просто я маю щастя бути виконавцем всього цього проекту. I це стало справжньою спiралеподiбною пригодою, яка дiється зi мною у значно iнтенсивнiшому виявi, нiж зi всiма iншими учасниками проекту. Отож, мушу тепер себе стримувати, розповiдаючи про все це лаконiчно i за порядком.

Я завжди був переконаний у тому, що вiд того, як ми говоримо, значною мiрою залежить наша доля (хоч, звичайно, є речi, важливiшi вiд долi).

Менi завжди здавалося, що величезнiй кiлькостi людей для того, щоби щось поправити у власному життi, бракує елементарного знання -- як можна говорити iнакше.

Також менi здавалося, що нашим людям, нам усiм дуже бракує такої суспiльної речi, як публiчна есеїстика. Саме відкритої есеїстики -- спроб спокiйно мислити вголос, розумiючи, що не слiд кричати, що тебе почують лише тодi, коли доведеться дослуховуватися.

Знову ж (це менi сформулював Андрухович) -- бракує заявлених авторських позицiй.

I ще одне: як говорять тi, котрi пишуть, тодi, коли не пишуть, а говорять. Тобто, iнший формат. (Це визначення сформулював уже Iздрик.)

А ще менi здавалося, що одним з актуальних i модерних способiв лiтератури на домiнантний виклик нашого часу -- iмператив самореалiзацiї -- є надання слова iншому.

Приблизно на таких iнтуїцiйних засадах вибудуваний книжковий проект видавця Василя Iваночка. З цих засад виникли i принципи цiєї магнітофонної есеїстики. Кожна книжка серiї -- запис розмови з однiєю людиною. Важливо, що i запис один. Тобто тут і тепер, вчора могло, а завтра може бути сказано по-iншому. Таким чином з'являються дiйсно неповторнi тексти, до яких, як до рукопису, неможливо повернутися через якийсь час i внести певнi змiни. Бiльше того, як i бiльшiсть спiврозмовникiв, диктофон має свої вади сприйняття. Тож часто чогось сказаного неможливо зрозумiти при розшифровуваннi. Але це теж нормально, бо навiть пiсля найуважнiшої розмови ми не в змозi пригадати всього сказаного.

Практично все виглядає так: я беру магнiтофон i вiдправляюся до когось на тривалу розмову. Приблизно знаю, що буду питати, але бiльше вiрю в те, що людинi самiй захочеться щось сказати. Розмови пов'язанi з приїздами, окремо видiленим менi часом, певною виснажливiстю -- навiть досвiдченим у цiй працi людям не так легко невпинно говорити впродовж трьох чи чотирьох годин.

Найбiльше менi шкода, що майже неможливо створити стан iлюзiї вiдсутностi магнітофона. А я ж знаю, скiльки найцiкавiших у свiтi речей ми понаговорювали з цими людьми просто так, без жодного зафiксованого слiду (може ми ходили тодi по хмарах, по вiтрi чи по водi, де нiяких видимих слiдiв i не могло залишитися).

Але спочатку я собi уявляв, що буду записувати дiалоги, що менi теж треба старатися говорити гарно. Однак уже перший досвiд показав, що такий шлях хибний. Бо мене (а тому i потенцiйного читача) має цiкавити не що iнше, як та людина, яка позволяє слухати свої роздумування. Яку стандартнi запитання покликають не до збереження таємниць у пресi, а до спостереження над тим, що вiдбувається в головi пiсля того, як запитання прозвучало.

Саме тому в бiльшостi книжок я попросту вилучаю все, що запитував. Таким чином вдається приблизитися до тiєї iдеальної есеїстики, про яку йшлося. Разом з тим я розумiю, що ця есеїстика все ж нiколи би не з'явилася без присутностi того, кому можна щось розказати, до кого можна звертатися, хто мiг би слухати i, врештi, кого бачиш перед собою.

Серед перших книжок -- розмови з Олегом Лишегою, Юрком Iздриком, Юрiєм Андруховичем, Оксаною Забужко, отцем Борисом Гудзяком... Коло щораз розширюється. З текстiв книжки робить Олена
Рубановська.

Тепер уже дiйсно подiбно на рекламу. Є надiя, що принаймнi в iншому форматi.
» 
Євгенія КОНОНЕНКО: Можливо, напишу про зраду, як прояв абсолютного гріха
 
Євгенія Кононенко
Євгенія КОНОНЕНКО -- це жінка-письменниця, яка буває різною. Тільки чи буває вона сама собою? Принаймні, під час інтерв'ю... Епатаж, кураж, блеф, психологічні пастки, будь ласка, але тільки в її прозі. Насамперед це "Імітація" або "Зрада". Вона з тих авторок, які обирають мінімум слів і максимум недосказаності. Мабуть, тому її детективи приємно читати. Як читач, упевнена, що після читання книжок Євгенії Кононенко щось залишилось у підсвідомості. Однак що? Як журналіст, думаю, що інтерв'ю схоже на палімпсест. Однак вирішуватиме читач: читати чи не читати. Отож, можна спробувати...
Детальніше>>
Зміст Поступу
Перша сторінка
  ·  У Львові темно без води 
  ·  Небезпеки не зупиняють американців 
Погляд
  ·  Голуби миру і яструби війни 
  ·  Хто бере участь у війні? 
  ·  Від султана до Саддама 
  ·  Анатолій ГАЛЬЧИНСЬКИЙ: У Тигипка забагато емоцій 
Поступ у Львові
  ·  Кендзьор агітує за Тарасюка 
  ·  Соціалісти обурені Кваснєвським 
  ·  Церква зміцнює сім'ю 
  ·  Краківський ринок -- мерія: хто сильніший 
  ·  Село банкрутує 
  ·  Водяна розвага від Буняка 
  ·  ХРОНІКА 
Поступ з краю
  ·  Нові проблеми Тимошенко 
  ·  Приватизований приватизатор 
  ·  Прибутковий податок (о) 
  ·  Асамблея про Волинську трагедію 
  ·  Нові наглядачі державних банків 
  ·  Антитерор у законі 
  ·  КРАЄВИД 
Поступ у світі
  ·  Гроші за лояльність 
  ·  Референдум під дулами автоматів 
  ·  Атака на Париж? 
  ·  Вірус поширюється, учені сперечаються 
  ·  Прокляття на правителів 
  ·  СВІТООГЛЯД 
art-Postup
  ·  Рівень фестивалю визначають гроші? 
  ·  За межею болю 
Літературний Поступ
  ·  Євгенія КОНОНЕНКО: Можливо, напишу про зраду, як прояв абсолютного гріха 
  ·  pROHAZKO...TXT 
МІКРОСКОП ПАНА ЮРКА
  ·  МІКРОСКОП ПАНА ЮРКА 
muzyka Postupu
  ·  Кузьма + Білик = Любов 
  ·  Рок-н-рол живий! 
  ·  Танок на майдані Кіпру 
  ·  Пол Маккартні -- найуспішніший 
  ·  offspring втратив ударника 
  ·  За Емінема працює двійник 
  ·  Стіна 
Поступ реляксу
  ·  ГОРОСКОП 
  ·  КЛУБ-КАФЕ ЛЯЛЬКА 
  ·  ТЕАТРИ 
  ·  ІМПРЕЗИ 
  ·  ВИСТАВКИ 
  ·  КІНОТЕАТРИ 
sport-Postup
  ·  Ще одне "срібло" в скарбничці України 
  ·  oстання битва чемпіонів 
  ·  Безперспективні чемпіони 
  ·  Куди зникає теніс? 
  ·  nOVYNY SPORTU KOROTKO 
post-Faktum
  ·  Соляріс майже по-лемівськи 
  ·  КАЛЕНДАР