Резонансна справа плівок колишнього майора держохорони Миколи Мельниченка отримала справжнє юридичне продовження. Попри замовні закордонні експертизи голови організації "Репортери без кордонів" Роберта Менара та американської фірми BackTeck, що й були визнані Генеральною прокуратурою України та все-таки мали політичний підтекст, Міністерство юстиції США прийняло від депутатів Верховної Ради України Тараса Чорновола та Юрія Луценка деякі додаткові матеріали для їхнього подальшого розгляду та можливого подання до суду Сполучених Штатів.
"Ми отримали акт передачі, який засвідчує, що Міністерство юстиції США прийняло наші матеріали для проведення експертиз та подальшого розслідування. Тобто, зараз реально визначено, що по цих питаннях вестиметься реальне слідство безпосередньо в Америці", -- розповів "Поступу", повернувшись із закордонного відрядження, Тарас Чорновіл.
Налагодивши контакти із Мін'юстом США, депутати, що входять до парламентської комісії з розслідування зникнення Георгія Ґонґадзе, відбули до Штатів, де в присутності свідків адвокат Миколи Мельниченка здійснив передачу відомству матеріалів: низки файлів та всіх записувальних пристрої, що з цим пов'язані, для проведення реальних юридичних дій. Деталі матеріалів, згідно з домовленістю з американцями, не будуть висвітлюватися зараз в Україні. "Можу лише сказати, що це додаткові матеріали у справі Ґонґадзе, Єльяшкевича та деякі матеріали стосовно торгівлі зброєю. Причому від моменту узгодження дій до моменту звіту про виконані операції. Мовиться не лише про Ірак та "Кольчуги", присутні треті країни, але оскільки справа стосується міжнародних питань та державної безпеки США, я не можу зараз назвати ні країни, ні типу зброї, про які йдеться", -- каже Чорновіл.
Юридичне відомство США отримало також безліч плівок, запис яких проводився 1999 року. Здійснювався він тоді, до речі, не цифровим пристроєм, а аналоговим методом. Тобто ці докази тепер автоматично піддаються для використання в суді, стають свідченнями. "На тих записах є весь хід передвиборчої кампанії і всі зловживання, порушення та злочинні дії влади, які були використані під час виборів президента. Також на цих записах проглядається (хоча й у дуже поганому стані) період лютого-березня 1999 року, де на окремих записах можна почути прізвище Чорновіл. Але якість цих записів дуже погана. Їх можна розшифрувати із застосуванням спеціальної шумопоглинаючої техніки, так званих комп'ютерних фільтрів", -- розповідає народний депутат.
Таким чином, члени комісії намагатимуться з'ясувати не лише всі деталі загибелі Ґонґадзе та Александрова, побиття Єльяшкевича, а, можливо, й звернутися до версії замовного вбивства В'ячеслава Чорновола. Нагадаємо, що офіційна версія слідства потрактувала трагічну загибель лідера РУХу як нещасний випадок. |