BRAMA - News - Weather - Elections - Business - Sports - Brama Press - Calendar - Classifieds    Перша сторінка.    Погляд.    Поступ у Львові.    Поступ з краю.    Поступ у світі.    Тема Поступу.    Точка зору.    Економіка у Поступі.    Калейдоскоп Поступу.    Спорт-Поступ.    Пост-Factum.   
  Цитата Поступу
 
28 жовтня 2021 р.
   ·  на головну  · 1999-2002  · досье  · архів світлин  · форум
Купол
Львів
  11:8 18-10-2021 -   У Львові від сьогодні - посилений карантин  
  19:45 13-10-2021 -   Львів посилює карантин: діти на канікули, у кіно та музеї лише після щеплення  
  11:3 05-10-2021 -   “У кризу секс-шопи в плюсі”. В Україні під час локдауну скуповували костюми медсестер і презервативи  
  8:39 30-09-2021 -   Львівські «Карпати» на виїзді перемогли вінницьку «Ниву» і залишаються на 4 місці у Другій лігзі  
  9:51 05-06-2021 -   Переходила колію в навушниках: на Львівщині потяг насмерть збив жінку  
Україна
  11:9 18-10-2021 -   Зеленський заявив, що не займався відмиванням грошей, хоча офшори використовував  
  18:54 15-10-2021 -   Ще 4 області з понеділка потрапляють у “червону” зону  
  8:41 30-09-2021 -   Мера Запоріжжя звільнили з посади  
  8:40 30-09-2021 -   “Слуги народу” озвучили, де й коли проведуть великий “розбір польотів”  
  8:40 30-09-2021 -   Разумков привітав закон про олігархів, бо там є його правка про НАЗК  
Світ
  11:4 05-10-2021 -   Люстри від компанії SkyLight: на будь-який смак і гаманець  
  11:2 05-10-2021 -   Что нового появилось в Джойказино в 2021 году  
  8:41 30-09-2021 -   Німеччина заперечила загрозу скасування безвізу з ЄС для України, Молдови чи Балкан  
  8:40 30-09-2021 -   Угорщина жорстко відреагувала на реакцію України щодо угоди з "Газпромом"  
  11:51 11-06-2021 -   https://marathon.ua/men/obuv-men/krossovki-dlya-bega/    ·  · 
 
Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії

Погляд  » 

___________________________________________________________________________

По той бік глобалізації. Протести на саміті G20
Ярослав ПРИХОДЬКО, для ПОСТУПУ
 
В травні 2015 року відкриття офісу Європейського Центрального Банку в Франкфурті супроводжувалось масовими маніфестаціями, силовими зіткненнями з поліцією, палаючими покришками і розтрощеними вітринами банків. Ліворадикальні організації, антиглобалісти, феміністки і інші представники громадських рухів, протестували проти жорсткої економії і бідності, які на думку учасників протести, були наслідком політики ЄЦБ.Минуло два роки з часу тих подій, а увага світових ЗМІ знову стала прикута до протестів в іншому німецькому місті, де антиглобалісти виступили проти саміту G20. Палаючі покришки, побиті вітрини магазинів і банків, поранені поліцейські і звичні гасла про бідність, нерівність і соціальну несправедливість. Повторюваність сценарію змушує нас переосмислити причини антиглоалістських протестів, а також зробити екскурс в історію для глибшого розуміння теперішньої ситуації, включаючи значення новомодного слова ‘’глобалізація‘’.

Ост-Індійська компанія, колонії і промислова революція

Щоб зрозуміти гасла антиглобалістів слід звернутись до історії і простежити витоки сучасних глобалізаційних процесів. За європейською людиною закріпився маркер цивілізованої, оскільки саме європейські держави були рушієм історичного прогресу. Довгий час європейці жили замкнено на своєму континенті і вважали себе центром Всесвіту. Подібне бачення підпитувала християнська церков, яка відстоювала геоцентричну модель Всесвіту.
Однак в 1492 році Христофор Колумб відкрив Північну Америку і значно розширив знання європейців про географію нашої планети, а також уявлення мешканців нашого континенту, які виявились не єдиними мешканцями Землі. Трохи пізніше Микола Коперник спростував геоцентричну модель Всесвіту, в час, коли європейські монархії створювали перші колонії на нових континентах. Розпочалась довготривала боротьба за морське панування, яка закінчилась тріумфом Великої Британії. Скориставшись континентальними війнами між європейськими монархіями, Велика Британія, яка уникнула участі в цих конфліктах, встановила морську гегемонію і колонізувала найбільш привабливі території.

В 1600 році була створена Британська Ост-Індійська компанія, яка мала монополію на торгівлю з країнами Ост-Індії і Китаєм. Це була приватна міжнародна торгова компанія, яку можна вважати пращуром сучасних транснаціональних корпорацій. Домінування англійської корони на морях сприяло поширенню англо-саксонської традиції, зокрема мови на більшість континентів, що вилилось в подальшому у закріплені за англійською мовою статусу міжнародної.

До середини вісімнадцятого століття Англія стає провідною капіталістичною країною, випередивши Голландію по кількості мануфактур. Саме на території Великої Британія відбулась промислова революція точкою відліку для якої прийнято вважати створення парового двигуна. Після промислової революції європейське суспільство ввійшло в нову фазу історичного розвитку, яку потім почали називати індустріальною епохою.

Нові технології виробництва поширювались в інші європейські країни і континенти, зокрема в Північну Америку. Колоніальний характер міжнародної економіки сприяв розміщенню підприємств на території колоній, звідки потім вивозився капітал. Виробництво уніфікувалось, стандартизувалось, а економіка приймала глобальний характер.

Цей процес був призупинений двома світовими війнами, які також змінили баланс сил на міжнародній арені. Минула колонія Великої Британії, яка пережила громадянську війну, колоніальні війни, велику депресію вийшла з Другої Світової війни одним із світових гегемонів.

Боротьба США за світову гегемонію, долар і план Маршалла

Наслідком Першої Світової війни було падіння європейських монархій, проголошення незалежності колоній, спроба створення першої міжнародної організації з питань колективної безпеки, а також зростаюча роль США. Наступна війна лише посилила роль США як одного з головних гравців на світовій арені. Білий дім відходив від політики ізоляціонізму і проводив далекоглядну зовнішню політику. Активна участь в Другій Світовій війні дозволила остаточно зайняти місце Великої Британії.

План Маршалла – це програма економічної допомоги для країн, які постраждали в Другій Світовій війні, але в той же час це компонент зовнішньої політики США, який розпочав процес доларизації Європи. Американські капіталовкладення поширились на територію Європи, Японії і Латинської Америки. Була створена низка міжнародних економічних організацій, зокрема МВФ. Америка займала місце не лише політичного і військового гегемона, а також економічного і в перспективі культурного.

Також процеси розпочаті урядом США сприяли об’єднаню світової економіки, політики і культурних процесів. Демократія ставала основною формою правління, яка поширювалась і підтримувалась Білим домом. Поділ на військові блоки сприяв інтегративним процесам в середині ворогуючих полюсів, які відбувались по різноманітним напрямам, включаючи економіку, політику і культуру.

Технології, кока-кола і провідна роль США

Протистояння між двома військово-політичними блоками завершилось розпадом Радянського Союзу. США зайняло роль гегемона, а Френсіс Фукуяма написав книжку про кінець історії. Демократія поширилась на більшість країн Європи.

За декілька років до цього був винайдений Інтернет, який змінив уявлення про простір і час, а також на комунікації між людьми і роль медіа в розвитку суспільств. Людство знову вступило в нову фазу історичного розвитку, яку прийнято називати постіндустріальною епохою. Зараз інформація передається зі швидкістю натиснення клавіші, а за добу можна долати відстань між континентами. США стало місцем наукових проривів, а також успіхів у освоєні космосу. Кока-кола асоціюється з головним атрибутом зовнішньої політики США, яка мала на меті культурну експансію шляхом поширення демократичних цінностей. В цей час світ ставав все більш цілісним, а збільшення швидкості процесів обміну інформацією, сприяло зняттю обмежень у вигляді кордонів і відстаней. Формувалась всесвітня економіка, а отже, провідні економічні гравці отримали змогу впливати на політику урядів країн, використовуючи економічні важелі.

Втрата США статусу гегемона, прийдешня демократія, неолібералізм і ультраправі рухи

Роль США на міжнародній арені почала зменшуватись за часів правління Барака Обами, а з того часу в світовій політиці сталися дві важливі події, які докорінно змінили міжнародну систему – це Брекзіт і перемога Дональда Трампа. Також успіх Макрона призвів до перегрупування політичних сил у Франції. Перші політичні кроки Дональда Трампа підтверджують зменшення ролі США на міжнародній арені. Уряд США розпочинає політику ізоляціонізму, втрачаючи статус світового гегемона.

Прогнозоване поширення демократії на весь світ після розпаду Радянського Союзу зазнало фіаско. В країнах Східної Європи демократія набуває гібридних рис, Близький Схід охоплений перманентними конфліктами, а в Західній Європі популярності набувають ультраправі рухи.

Зростанню популярності ультраправих рухів сприяють економічні проблеми, які відчувають на собі мешканці країн Західної Європи. Ультраправі популісти спекулюють на економічних проблемах користуючись слабкістю лівих рухів, які не здатні запропонувати дієвих альтернатив і в більшості себе дискредитували.

В свою чергу інтеграція країн в світову економіку сприяє встановленню зовнішнього впливу за урядами держав. Більшість європейських країн після прийняття євро втратили важелі впливу на монетарну політику. Відповідних інститутів зі сторони Європейського Союзу створено не було. На цю обставину активно вказують лауреати Нобелівської премії американські економісти Джозеф Стігліц і Пол Кругман.

Окрім цього зростає роль транснаціональний компаній, які здатні переносити виробництво з одного континенту на інший без можливості уряду впливати на це. Не контрольованість транснаціонального капіталу дестабілізує економічну ситуацію в деяких країнах, які не можуть вирішити соціальні проблеми через відсутність важелів впливу. Дані обставини посилюють антиглобалістські настрої серед населення, яке стомилось від соціальних і економічних негараздів.

Коли очікувати наступних протестів?

Протестні настрої будуть посилюватись за умови відсутності реформування з боку політичних еліт. Стомлене від неолібералізму західноєвропейське суспільство стане мішенню для політичної агітації ультраправих і антиглобалістських рухів. В часи економічних і соціальних негараздів не варто забувати про сумний досвід минулого століття.

Популярність ультраправих рухів ставить під загрозу функціонування демократії. Політика уряду ‘’Права і Справедливість‘’, а також угорського прем’єр-міністра Орбана, наглядно демонструє справжні політичні курси цих рухів. В той же час антиглобалісти досі не сформували єдиної платформи, яка б могла стати альтернативною для виходу з теперішньої ситуації.

Останні події демонструють, що світ буде ставати все більш турбулентним і непередбачуваним. Місце демократії в майбутній історії залежить від бажання демократичних сил відстояти її і відшукати гостро необхідні альтернативи неолібералізму.
» 
Українські очільники зустрілися з генсеком ООН
 
 Прем'єр Володимир Гройсман виступає за збільшення гуманітарної допомоги Україні з боку ООН і впровадження нових механізмів вирішення проблем. Про це він заявив в ході зустрічі з генеральним секретарем ООН Антоніу Гутеррішем у Києві в неділю.

"У нас достатньо високий рівень нашої взаємодії в гуманітарних питаннях, ми високо цінуємо гуманітарну допомогу.
Детальніше>>
Зміст Поступу
Перша сторінка
  ·  Майже доторканні депутати: шоу триває 
Погляд
  ·  По той бік глобалізації. Протести на саміті G20 
Поступ у Львові
  ·  Афера століття з комунальною нерухомістю у Львові: "Самопоміч" знову під прицілом (доповнено) 
  ·  У Львові сплюндрували інформаційний напис у Парку імені Івана Франка 
Поступ з краю
  ·  Біометрика для росіян: не віз,але і не безвіз 
Поступ у світі
  ·  Кандидат Трампа на пост глави ФБР відмовився присягати на вірність президенту 
Тема Поступу
  ·  У справі вбивства Шеремета ніякого прогресу 
Точка зору
  ·  Yes, ЄС! Угода про Асоціацію остаточно завтерджена 
Економіка у Поступі
  ·  Ryanair в Україні: вхід і вихід 
  ·  Как заменить автостекло грамотно 
Калейдоскоп Поступу
  ·  Levtor.org: качественная кинопродукция на любой вкус 
  ·  Как купить качественные часы и не ошибиться 
  ·  Готовый домокомплект как возможность быстро и недорого построить красивый дом 
Спорт-Поступ
  ·  Збірна України з баскетболу 3х3 завоювала бронзу чемпіонату Європи 
  ·  21 Казино X – это ваш шанс приятно провести время 
Пост-Factum
  ·  Британський пенсіонер побудував залізничну станцію у себе у дворі 
  ·  Русский Вулкан глазами современных игроков 

Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії
ШОВБІЗУА: Новини шоу-бізнесу

Партнери
 
Новобудови Львів
 
 
Суспільно-гуманітарний консорціум "Генеза"
 
 
Центр політичних досліджень
 
   
Філософський факультет ЛНУ
 
Комп'ютерний експерт: новини високих технологій   
Інтерактивні технології громадянської освіти
 
Стиль, музика і кіно   
Суспільно-гуманітарні студії
   
Науковий всесвіт
 
   
Незалежний культурологічний журнал Ї
 
   
   

Галицький інтелектуальний сепаратизм
   
 
   
Реклама
 
   
МЕТА - Українська пошукова система