Ледь не щодня маємо змогу знайомитись з різними рейтингами, результатами опитувань громадської думки, які мали б допомогти українцям визначити свої пріоритети. Щоб взнати нарешті, чого хоче отой народ, на думку якого так люблять посилатись урядовці та політики.
Чергове дослідження, проведене на замовлення Інституту політики "Українське демократичне коло" 18-25 лютого 2003 серед тисячі респондентів, показало, що гіпотетичні лідери майбутніх президентських виборів продовжують утримувати свої позиції. Серед тих, хто має намір голосувати, Віктор Ющенко може отримати 27% голосів, Петро Симоненко -- 16%, Юлія Тимошенко -- 9%.
Ці числа дещо відрізняються від результатів інших досліджень, оприлюднених у березні Центром "Імідж-контроль", де нарахували Ющенку 28,5%, Симоненку --- 16,5%. Третім у них був Медведчук -- 10,4% голосів тих, хто збирався йти на вибори.
В усьому світі, та й в Україні зокрема, проводять безліч найрізноманітніших опитувань через мережу Інтернет. До їх результатів переважно ставляться скептично. Бо користувачі Інтернету в Україні становлять якихось 5%, а з них лише третина лазить Павутиною регулярно. Але це чи ненайактивніша частина суспільства -- студенти, науковці, підприємці, журналісти... Тож цікаво й часом заглянути на результати таких опитувань -- все-таки голос частини народу.
Візьмемо кілька опитувань, що проводились на сайті www.podrobnosti.com.ua протягом останніх місяців. На питання щодо переходу християнських конфесій в Україні на григоріанський календар не полінувалось відповісти 517 інтернетників. З них 50,64% хочуть святкувати Різдво і Великдень з усім християнським світом, а 38% -- ні. До речі, під час останнього соціологічного опитування з ініціативи Інституту розвитку міста з цього питання пропорції відповідей були приблизно однаковими -- 46 та 33 відсотки.
Щодо питання: "Як Ви ставитесь до поділу України на дві держави через посилення різниці менталітетів нації?" 38,3% вважає, що Україна має бути єдиною; 13,8% -- поділ можливий, бо західна частина буде прямувати на Захід, а східна -- до об'єднання з Росією; 10,5% -- поділ може спричинити громадянську війну; 18,7% -- це не покращить життя простих громадян; натомість 11,3% вважає, що поділ України позитивно позначиться на житті людей.
Майже вісімсот осіб взяло участь у заочній дискусії на тему: "Чи хотіли б Ви впровадження в українській мові письменності на основі латинського алфавіту?". 54 відсотки опитаних влаштовує кирилиця, а впровадження латиниці, на їхню думку, практично недоцільно і може внести внутрішнє розмежування народу України.
"Ні в якому разі! Це політично шкідливе рішення, що відмежовує нас від Росії", -- так вважає 11,8%. Ще майже 6,5% згодні на часткове чи паралельне використання латинки разом з кирилицею. Натомість 8,3% вважає, що "необхідно повністю перейти на латиницю на кшталт інших слов'янських мов, що давно нею користуються і це зблизить нас з Європою". А 7,4% згодні перейти на латинку, оскільки це вимога часу, що продиктована розвитком інформаційних технологій.
Майже 600 бажаючих відповідало на питання: "Яка країна принесла найбільше шкоди Україні?" Серед них 46,6% назвали Росію, 21,3% -- США, 11,5% -- Німеччину, 5% -- Польщу, 0,9% -- Угорщину, 0,5% -- Австрію.
На жаль, у таких опитуваннях важко визначити географічний розподіл респондентів. Але на тому ж сайті задавались інші питання, які дозволяють непрямим шляхом визначити коло зацікавлених, котрі в такі ігри бавляться.
Зокрема на питання: "До якої християнської церкви України Ви себе зараховуєте?" По 25% назвали УПЦ МП та УПЦ КП, 14,5% -- УГКЦ, 4% -- протестантську, 2,4% -- РКЦ, а 20% не прилучились до жодної.
Щодо того, яке місто України найвідоміше у світі, -- то 45,5% впевнені, що це Київ, 24% -- Одеса, 8,3% -- Львів, 3,6% -- Харків, а 2,9% -- Донецьк... |