Поступ
< bgColor="#ffffff" leftMargin=0 topMargin=10 marginwidth="0" marginheight="10"> Classifieds


  ·  · 
 
Погляд  » 


Заборона російських інтернет-ресурсів в Україні: необхідність чи обмеження прав?
Анастасія ЦЕВУХ, для ПОСТУПУ
 
16 травня 2017 року президент України Петро Порошенко підписав указ про розширення економічних санкцій проти росіян і російських компаній. Загалом у цьому доповненому переліку наразі перебуває 1 228 фізичних і 468 юридичних осіб. Цей доповнений список нового указу включає також і тих осіб (фізичних і юридичних), які потрапили під санкції раніше. Станом на кінець 2016 року під санкціями України перебували майже 700 осіб і понад 200 компаній. Таким чином, перелік збільшився майже вдвічі.До нового списку ввійшли також соціальні мережі «Вконтакте» та «Одноклассники», сервіси «Mail.ru» та «Яндекс», що викликало нездоровий ажіотаж серед спільноти. Видається, що суспільство поділилось на два табори: одні заборону підтримують, інші вважають цей крок неправильним та таким, що обмежує їхні права.

Очевидно, що подібна заборона не могла залишитись поза увагою. За даними соціологів, станом на квітень 2017 року соцмережа «ВКонтакте» займає третє місце з 25 найбільш відвідуваних в Україні і охоплює 78,3% користувачів. Четверте місце посідає «Mail.ru» (62,3%), п’яте – «Яндекс» (62.3%). На дев’ятому місці – «Одноклассники» (46,9%). Тобто, перераховані ресурси – одні з найбільш відвідуваних в країні, тому перекрити доступ до них – рівнозначно викликати бурхливу реакцію спільноти. Це рішучий крок влади, проте чи вдалий він? Думки в суспільстві розділились.Офіційне пояснення такого кроку з боку президента прозвучало майже відразу після публікації указу та звертало увагу співвітчизників на те, що, завдяки соціальним мережам, російські спецслужби можуть отримувати інформацію про українців, використовувати їхні персональні дані тощо. Відмова від користування російськими сервісами обґрунтовується як вимушений захід.

Певна частина населення підтримує таку позицію, апелюючи, що, таким чином, зменшиться доступ до антиукраїнських спільнот, яких, до прикладу, тільки в соціальній мережі «Вконтакте» було близько трьох тисяч. Ті українці, які підтримують заборону, закликають співгромадян повністю відмовитися від російських соціальних мереж (адже існують способи обійти заборону) і не побиватися через їхнє закриття, особливо враховуючи той факт, що існують аналоги, зокрема, той же «Facebook».

Противників заборони можна поділити на два табори. Частина з них – так би мовити, «помірковані». Вони не надто побиваються через заборону, раціонально підходячи до питання і згодні просто змінити одну соціальну мережу на іншу. Проте в подібній забороні вбачають обмеження своїх прав та демократичних засад в цілому. Мовляв, чи може називатись демократичною та держава, що обмежує інтернет-мережу, яка традиційно вважається вільним простором?

Інші – «радикально налаштовані», або ті, кому притаманне ірраціональне мислення. Для них основним гаслом стає старе-добре – «зрада» та звинувачення влади у всіх гріхах. В подібних обуреннях рідко звучать конструктивні зауваження, і навряд чи представників цієї підгрупи турбують питання демократії чи авторитаризму. Основна риторика в даному випадку полягає в тому, що «краще б дороги зробили/економіку підняли/вілли свої продали, а не закривали сайти».

Власне, протистояння прихильників і «поміркованих» противників є більш раціональним та осмисленим, тому саме між представниками цих двох позицій відбуваються найбільш гострі дебати. І ті, і інші наводять зважені та варті уваги доводи, проте поки що важко сказати напевне, у що саме виллється така заборона. Наразі навіть не всі провайдери заблокували санкційні сайти, бо це вимагає часу та коштів. Більше того, представник українського омбудсмена Михайло Чаплига заявив про те, що заборона інтернет-ресурсів без відповідного судового рішення не є можливою. Тому лише час покаже, чи ефективним був цей крок влади.

Обговорити в форумі