BRAMA - News - Weather - Elections - Business - Sports - Brama Press - Calendar - Classifieds    Перша сторінка.    Погляд.    Поступ у Львові.    Поступ з краю.    Поступ у світі.    Партійний Поступ.    Арт-Поступ.    Тема Поступу.    Калейдоскоп Поступу.    Спорт-Поступ.    Пост-Factum.   
  Цитата Поступу
 
10 травня 2017 р.
   ·  на головну  · 1999-2002  · досье  · архів світлин  · форум
Купол
Львів
  15:4 07-08-2020 -   Львівські освітяни готуються до традиційного початку навчального року  
  12:31 07-08-2020 -   Російській співачці "Глюкозі" на 3 роки заборонили в'їзд в Україну  
  15:10 04-08-2020 -   23 ОТГ на Львівщині матимуть своїх поліцейських  
  15:10 04-08-2020 -   На Львівщині скасували обов'язкові медогляди для учнів та вчителів  
  9:42 04-08-2020 -   На Львівщині скасували обов'язкові медогляди для учнів та вчителів  
Україна
  11:20 07-08-2020 -   За добу на COVID захворіли 103 дитини, стало багато складних випадків  
  11:20 07-08-2020 -   Зеленський готується зібрати Раду, щоб підняти зарплати  
  16:12 06-08-2020 -   "Слуга народу" розпочала передвиборчу кампанію і озвучила гасло  
  16:11 06-08-2020 -   Лідер "Голосу" озвучила гасло партії на вибори  
  16:11 06-08-2020 -   Гриценко: "Бажання йти на вибори у мене немає"  
Світ
  11:21 07-08-2020 -   Американський Мін'юст вимагає конфіскувати у Коломойського нерухомість у США  
  16:11 06-08-2020 -   Twitter висунув ультиматум аккаунту Трампа  
  22:35 05-08-2020 -   Вибух у Бейруті: загиблих вже 135, поранених понад 5 тисяч, 300 тисяч втратили домівки  
  18:59 05-08-2020 -   У ліванському уряді назвали ймовірну причину вибуху в Бейруті  
  12:39 12-07-2020 -   Іран назвав нову причину катастрофи літака МАУ    ·  · 
 
Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії

Партійний Поступ  » 

___________________________________________________________________________

Політичні партії без ідеологічної платформи: аналіз на прикладі України
Жанна БОЖЕНКО, для ПОСТУПУ
 
Ідеологічна платформа - явище небачене і незрозуміле для сучасної політичної системи України. Псевдопартії, що утвердилися на місці виразників суспільних інтересів, дбають лише за прихід до влади та задоволення потреб олігархічних груп.Що ж таке ідеологія, і який її взаємозв'язок із політичною партією?

У найбільш загальному значенні ідеологія - це упорядкована сукупність ідей, настанов, гасел, програм, документів, концепцій та поглядів.

За допомогою ідеології однобічно-спрямовані погляди можуть бути втілені у розвитку політичної, економічної, соціальної, культурної сфер життя того чи іншого соціуму. Ідеологія може виступати платформою для певного класу, соціальної групи, політичної партії. Вона може слугувати як засобом єднання представників спільних інтересів, так і умовою конфронтації між певними групами населення.

Політична партія виникає тоді, коли існує певна спільність людей, чиї інтереси не задоволені повністю або частково. Ці інтереси, установки, бачення і становлять собою характерні риси певної ідеології. Відповідно партія ідеологічно забарвлюється внаслідок переслідування конкретних цілей. Кожна з існуючих ідеологій має власне теоретичне обґрунтування, перелік певних характерних ознак, що склалися під час історичного розвитку тієї чи іншої держави. Багато з них виявилися неефективними або утопічними, як, наприклад, чисті вияви комунізму чи фашизму.

Отже, ідеологічна платформа - це той курс, який має взяти керівництво держави, за приходу до влади представника-партії певної ідеології.

Суть безідеологічної партії

У сучасному світі більшого поширення набуває явище політичної партії без ідеології, або "catch-all party" (термін ввів в обіг О. Кіркхаймер).

"Універсальна партія" прагне об'єднати людей із різними точками зору. Такі партії переважно мають поверхневу, плюралістичну або не чітко визначену ідеологію що орієнтована на здобуття голосів значної частини населення. Для більшої кількості прихильників зазначена партія ладна охопити найбільшу сукупність соціальних, економічних, політичних та інших інтересів суспільства. Зазвичай дані партії позиціонуються як центристські. Під час виборчої кампанії вони орієнтуються на сьогочасні настрої населення, що дає їм змогу швидко реагувати на їх зміни. Брак ідеології компенсують шляхом наголошення на привабливих персональних якостях певних кандидатів чи лідерів партії, гучних лозунгах, нереальних обіцянках та інших популістських методах.

А.Бугайчук, політолог і журналіст, порівнює безідеологічні партії із фастфудом задля насичення і задоволення хвилинних потреб. Закоренілі ж проблеми політичної, економічної, соціальної, культурної сфери не вирішуються в один момент, вони як страви в дорогому ресторані - довго готуються, та споживаються. Від так, і ідеологічні партії мають вироблені ефективні механізми вирішення довготривалих криз.

Передумови виродження істинної політичної партії

Причинами появи всеохопних партій були події післявоєнного стану Європи, коли серйозної переорієнтації зазнали соціальна структура, електорат. Тепер виборець не був прив'язаним до певного ідеологічного спрямування і був більш мобільним у своїх політичних симпатіях. Тут йдеться мова про якісні зміни виборця: збільшення рівня освіти, поінформованості, розширення світогляду тощо.

Партії змушені були реагувати на ці зміни. Вони різко розширили коло виборців, до яких зверталися зі своїми гаслами та обіцянками. Якщо раніше для кожної партії її соціальний адресат був суто конкретний і цілком визначений, то тепер партії починають в буквальному сенсі "охоплювати всіх" - як членів, прихильників, і головне, виборців.

Це призвело до того, що з одного боку, партія втратила власну міцну соціальну платформу, а з іншого, набула можливість боротися за голоси інших соціальних груп, які ще не зробили свого політичного вибору. Партію на цей період цікавлять перш за все переваги виборців, а тому вона витрачає головні зусилля на вироблення тактики, як привернути до себе їх увагу і задовольнити потреби саме цього періоду та викликів часу.

Одночасно змінюється і комунікаційна ситуація: з'являється телебачення, і його починають активно використовувати у виборчих кампаніях. Звідси зростає роль лідерів: вони починають звертатися до виборця безпосередньо. Важливим стає навіть не те, що говорить лідер, а як він це робить. Відповідно зростає роль професіоналів - спеціалістів з інформаційної політики. В результаті роль рядових членів партії знижується, а роль керівництва, - навпаки, збільшується.Виникнення "catch-all" партій є закономірним етапом розвитку західної партійної системи, способом пристосуватися до нових умов політичної конкуренції. Сьогодні партія формує свою програму таким чином, щоб отримати перемогу на виборах. Тому виборча компанія вибудовується під нагальні запити та бажання виборців. Через поступове зближення позицій і програм різних партій знайти між ними принципову різницю досить складно.

На Заході набирають популярності нові, радикальні - крайні ліві і крайні праві - партії. Значною мірою це є реакцією на те, що позиції основних партій зблизилися, і виборець не бачить між ними різниці. А ті, кому різниця важлива, вибирають радикалів. У суспільстві ростуть скептичні настрої щодо всіх політичних інститутів, падає довіра виборців до партій як таких. Слабшає віра в ефективність політичної системи, заснованої на партіях. Суспільство шукає альтернативні шляхи для вираження своєї політичної волі, які вже ніяк не пов'язані з партійними і - ширше - з традиційними політичними інститутами. Люди припиняють займатися будь-якими традиційними видами політичної активності, але, тим не менше, знаходять способи висловити свої симпатії або антипатії, здійснюючи деякі прості дії, в яких вони ні від кого не залежать (наприклад, вони об'єднуються в ті чи інші спільноти в Інтернеті).

Українська система "catch-all"

Процес становлення політичних партій на території незалежної України має власні особливості, однією з яких є формування партії за відсутності чіткого ідеологічного спрямування.

За роки незалежності в Україні діяло в загальній чисельності близько 300 партій (своєрідним апогеєм чисельності партій був 2014 рік). Ідеологія ніколи не була вираженою в сучасних українських політичних партіях. І побачити її у чистому вигляді майже не можливо. Іменуючи себе Комуністичною, Християнською, Радикальною, жодна партія в Україні не виношувала в собі істинних лейтмотивів тієї ідеології, якою партія називалась. Ліберальні ідеї включені до великої кількості програм українських політичних партій. Власне, багато із цих документів є синтезом консервативних, ліберальних та соціалістичних ідей. Стратегічне завдання більшості політичних партій України зараз мати якомога більше голосів, а не зосередження діяльності партії на певній соціальній базі проблем. Таким чином, навіть крайні партії мають доволі специфічний вигляд.

Значна кількість стихійно-створених партій використовують синтез вищеокреслених ідеологій, часто навіть не розуміючи їх головні засади. Використання цих ідеологічних спрямувань часто зумовлене досвідом західних держав, що мають певний досвід діяльності та функціонування, на відміну від "молодих" українських партій. Так, на початку незалежності деякі політики виношували ідею створення за американським зразком двопартійної системи – були навіть засновані Республіканська й Демократична партії. Проте це калькування американського досвіду практично нічого не дало.

Ще однією проблемою ідеологічної ідентифікації політичної партії в Україні є її закритість, відсутність доступу до програми, закриті списки кандидатів. Це може бути зумовлено підпорядкуванням партії певному колу олігархічної системи. В такому випадку програма орієнтована на прибутки. Тож таку "ідеологічну платформу" декларувати не варто. Разом з тим, мало яка з партій при формуванні ідеології враховує історичні, етнографічні, геополітичні особливості України, а також глобалізаційні та інноваційні тенденції сучасного світу. Врахування цих складових може слугувати поштовхом до вироблення ефективної ідеології для України.

Зокрема М. Примуш, доктор політичних наук, професор Донецього національного університету стверджує : "У нас не партії, а протопартії". Тобто йде процес формування майбутніх партій. Воно, за словами професора залежить від усвідомлення розколів у суспільстві, динаміки розвитку партійної та в цілому політичної системи України, осягнення кожним пересічним громадянином особливостей класичних ідеологій, підняття політичної культури.

Отже, ідеологія - це складна багатоструктурна система поглядів, ідей, програм, принципів щодо організації суспільства, його цінностей та тактичного і стратегічного курсу розвитку.Саме ідеологія є основою формування політичної партії, як виразника інтересів тої чи іншої соціальної групи. Ідеологічна платформа тут інтегрує суспільство у напрямку до певного курсу розвитку.

Сьогодні набирають поширення партії без ідеології, такі що діють стихійно в залежності від настроїв, що панують в даному суспільстві. Нова якість сучасної політичної партії забезпечує реструктуризацію, яка зробить партію мобільною для внутрішнього та зовнішнього політичного середовища. Не менш важливими є негативні наслідки, до яких призводить таке переформатування політичної партії:

збільшення впливу олігархії;
орієнтація лише на здобуття влади, а не забезпечення реалізації соціальної платформи;
розмиття відмінних характеристик політичних партій;
збільшення схильності населення до радикалізованих партій, задля задоволення власних моральних потреб у важливості свого голосу;
тенденції до заснування однопартійності.

Україна, одна з держав-виразників вищезазначених ознак для політичних партій та партійних систем. Створити сучасну політичну організацію, засновану на певній системі цінностей, та привести її до успіху без патронажу олігархічної групи та популістичних гасел є основним завданням реальності українських партій.
Зміст Поступу
Перша сторінка
  ·  9 травня: вододіл двох Україн 
Погляд
  ·  Гра у вибори або пастка відсутності альтернатив 
Поступ у Львові
  ·  9 травня у Львові вже майже не свято: обійшлося без заворушень і комуністичної символіки 
  ·  Львівське сміття: крига скресла? 
Поступ з краю
  ·  "Побєдний" поліцейсько-тітушковий шабаш у Дніпрі: перебіг і кадрові наслідки 
Поступ у світі
  ·  Лавров зустрівся з Трампом. Клімкін теж (доповнено) 
Партійний Поступ
  ·  Політичні партії без ідеологічної платформи: аналіз на прикладі України 
Арт-Поступ
  ·  Українське Євробачення: визначено перших 10 учасників фіналу 
Тема Поступу
  ·  Гонтарєва вже не керує НБУ 
  ·  Як вибрати студію для розробки сайтів? 
Калейдоскоп Поступу
  ·  Знайдені найдавніші сліди життя на Землі 
  ·  Почему стоит арендовать конференц-залы при отелях 
  ·  Вибрати домен для сайту в Луцьку 
Спорт-Поступ
  ·  Розгром у Києві, достроковий успіх Шахтаря. Підсумки 28-го туру УПЛ 
Пост-Factum
  ·  Найважчого у світі чоловіка прооперували заради зниження ваги 
  ·  Як створити сайт у Рівному? - Етапи