BRAMA - News - Weather - Elections - Business - Sports - Brama Press - Calendar - Classifieds    Перша сторінка.    Погляд.    Поступ у Львові.    Поступ з краю.    Поступ у світі.    ПАМ''ЯТЬ.    digest Postupu.    Дискусія у Поступі.    art-Postup у світ.    Ї-Поступ.    Поступ науки.    Пост-Faktum.   
  Цитата Поступу
Сію, сію, посіваю, З Новим роком всіх вітаю! Щоб Вам весело жилося, Щоб задумане збулося.
 
14 березня 2003 р.
   ·  на головну  · 1999-2002  · досье  · архів світлин  · форум
Компания «Витус-Партнер» - крупный производитель детских и взрослых карнавальных.. клоун ковбой король кот в сапогах кощей кролик леший лорд маленький мук моряк мушкетер. Незнайка нептун охотник пират принц русский костюм рыцарь сказочный герой солдатик Султан супермен. тореадор украинский костюм фокусник царь человек паук чудовище щелкунчик эльф.
Купол
Львів
  15:4 07-08-2020 -   Львівські освітяни готуються до традиційного початку навчального року  
  12:31 07-08-2020 -   Російській співачці "Глюкозі" на 3 роки заборонили в'їзд в Україну  
  15:10 04-08-2020 -   23 ОТГ на Львівщині матимуть своїх поліцейських  
  15:10 04-08-2020 -   На Львівщині скасували обов'язкові медогляди для учнів та вчителів  
  9:42 04-08-2020 -   На Львівщині скасували обов'язкові медогляди для учнів та вчителів  
Україна
  14:42 08-08-2020 -   "Батьківщина" висуває свого кандидата в мери Києва  
  14:42 08-08-2020 -   Коронавірус в Україні: знову антирекорд, 1489 випадків  
  11:20 07-08-2020 -   За добу на COVID захворіли 103 дитини, стало багато складних випадків  
  11:20 07-08-2020 -   Зеленський готується зібрати Раду, щоб підняти зарплати  
  16:12 06-08-2020 -   "Слуга народу" розпочала передвиборчу кампанію і озвучила гасло  
Світ
  14:59 08-08-2020 -   В ЄС стурбовані спробами РФ переглянути свою роль в “нормандському форматі” і ТКГ  
  14:43 08-08-2020 -   Білорусь депортувала двох українських журналістів  
  14:43 08-08-2020 -   "Вагнерівці" в Білорусі: в РФ заявили, що це провокація "третьої країни"  
  11:21 07-08-2020 -   Американський Мін'юст вимагає конфіскувати у Коломойського нерухомість у США  
  16:11 06-08-2020 -   Twitter висунув ультиматум аккаунту Трампа    ·  · 
 
Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії

Ї-Поступ  » 

___________________________________________________________________________

Теологія Голокосту
Леонід МАЦИХ, віце-ректор Міжнародного Соломонов
 
Леонід Мацих
Катастрофа европейського єврейства безсумнівно належить до тих подій, що докорінним чином змінили життя мільйонів людей. Більше того, Катастрофа поставила під сумнів усю єврейську релігійну традицію. Вона змусила замислитися, чи є юдейська доктрина єдино вірною. Те, що колись видавалося “людині віри” істинним і розумним, сьогодні перестало бути безумовним і очевидним. Катастрофа і той безмежний жах, що вона викликає, змінили всі параметри гебрейського існування.

Жити як колись, „не звертаючи уваги на те”, що відбувалося в ґетто і таборах смерти, виявилося неможливим. У теологічному аспекті це означало, що всі без винятку євреї - і ті, хто пережив Катастрофу, і ті, хто народився після неї, постали перед необхідністю відповісти на ряд глобальних, “вічних питань”: “Що є Бог?”, “Які Його стосунки зі світом?”, “Чи є Заповіт Бога з Його народом?”, “Що означає бути “обраним народом?”, “Що означає бути гебреєм сьогодні?”.

Основні концепції, що були сформульовані єврейськими теологами та філософами такі:

1) Катастрофа - незбагненна таємниця. Як і всі діяння Творця, вона є поза межами людського розуміння. Вона недоступна розуму і вимагає лише віри і мовчання. Завдання людини полягає в тому, щоби не ставити “прокляті запитання”, а в тому, аби суворо виконувати Божественні настанови, намагаючись робити це якомога ретельніше і з максимальною вірою.

2) Катастрофа нічим не відрізняється від инших трагічних подій гебрейської історії і лише вкотре ставить питання про теодицею (виправдання існування зла на землі ред.) та проблему зла. Якщо розуміти теодицею за Ляйбніцом, який і впровадив цей термін у науковий обіг, то жодна Теодицея, тобто Боговиправдання, неможлива без урахування досвіду Катастрофи европейського єврейства. Боговиправдання - стрижнева теза юдейської теології. Богобоязлива людина зобов’язана сказати ритуальну формулу “цидук-а-дін” -(“виправдання суду”) навіть коли на неї впали страшні, здавалося б нестерпні, нещастя, наприклад, смерть маленьких дітей.

3) Катастрофа - втілення класичної доктрини гебрейської теології: “За гріхи наші покарані були”. Народ був гріховним, а Освєнцім став покаранням за цю гріховність. Судячи з тяжкости покарання, гріх мав бути дуже великим, і велика частина, якщо не більшість народу, мала бути грішниками. Такими гріхами ультрарелігійні теологи вважають комунізм та сіонізм. Обидві ці політичні доктрини вони розглядають як лжемесіанські рухи, а це один з найтяжчих гріхів. Своєрідне трактування Катастрофи дає рабин Іцхак Зільбер. На його думку, шлях до Катастрофи (в широкому сенсі слова) - це служіння чужим богам. Причому, богам якої держави поклонялись гебреї, від того народу і терпіти їм муку покарання.

4) Катастрофа була завершальним актом спокутування чужої провини, свого роду “спокутною жертвою”, відповідно до пророцтва Єзекиїла: “Батьки їли недоспілі грона, а на зубах у дітей оскома” (Ієз. 18:2) і Ісаї: “Одні вмирають, щоби инші могли очиститися від гріхів і жити далі”. Рабин Дов-Бер Франк пише, що, на його думку, більшість тих, хто загинув у Катастрофі, були людьми достойними і хорошими. Якщо б це було не так - Господь не прийняв би такої жертви, оскільки очисна жертва має бути непорочною. Рабина Франка, згідно з його логікою, не вражає факт наявности серед загиблих 1,5 мільйони дітей. Навпаки, це лише свідчить на користь його концепції. Жертовник наших душ виявився настільки оскверненим, що для його очищення знадобилася така жертва. Слід радіти з того приводу, що Господь уважав за можливе взяти лише частину, зберігши при цьому ціле.

5) Катастрофа - це сучасне жертвопринесення Ісака, тобто ще одне випробування гебрейської віри. Для послідовників цієї концепції головним у багатовіковій історії єврейського мучеництва є не стільки самі страждання євреїв, скільки глибокий, релігійний сенс цих страждань. Найважливішим елементом усіх погромів, включаючи найграндіозніший - Катастрофу, - є готовність померти в ім’я Боже, що свідчить про віру в Його реальність та рятівну силу, і що впродовж століть була свого роду “мученицьким ідеалом” у традиційних релігійних гебрейських колах.

6) Катастрофа свідчить про те, що Бога немає. Його або не було ніколи, або він помер (як проголошував Ніцше), бо якби він був живий, то ні за що не допустив би до Освєнціма. Найрадикальнішим виразником цієї точки зору є Ричард Рубінштейн, який зробив з факту Катастрофи найрадикальніші висновки. Він пише: “Якщо би я вірив в Бога, як у всемогутнього творця історичної драми, ... я мав би прийняти висновок ... що це Господь повелів Гітлеру знищити шість мільйонів євреїв. Я не в стані вірити в такого Бога, так само як після Освєнціма не можу повірити в те, що Ізраїль - обраний Богом народ”.

7) Катастрофа - це момент тимчасового затемнення Лику Божого, коли він, незбагненним чином самоусунувся, дозволяючи історії творитися за його відсутности. Теологія свідчить, що “затемнення Лику Божого”, як правило, пов’язане з гріховністю народу і віщує йому незчисленні біди. Більшість гебрейських теологів пов’язує “затемнення Лику” безпосередньо з поведінкою народу. Ось що пише Елієзер Шавіт: “Коли Бог відвертається від свого народу через його тяжкі гріхи, тоді і трапляються жахливі нещастя.”

8) Катастрофа - це одкровення, що знаменує собою заклик до виживання і самоствердження гебрейського народу. Жоден сучасний єврейський мислитель говорячи про Катастрофу, не обійшов увагою знаменний факт відродження єврейської держави. Стівен Кац пише: “Освєнцім став неминучою точкою відліку для всіх новітніх єврейських розмірковувань про сенс і природу зв’язку між Богом і людиною. Саме так наші сьогоднішні запитання про гебрейську сутність неминуче мають враховувати й инший унікальний факт: “диво” існування держави Ізраїль”.

Кожне з розглянутих вище трактувань Катастрофи виходить зі своїх позицій і приходить до своїх висновків. Але всі вони разом показують, що не існує жодної “єдиновірної” відповіді на всі запитання, які поставив Освєнцім.

Однак, і ці фраґментарні й суперечливі відповіді мають неабияке значення. Вони показують, що Катастрофа не піддається жодному концептуальному спрощенню. Вона піднімає найфундаментальніші, найскладніші інтелектуальні, феноменологічні та екзистенційні питання нашої сучасности. Вона вимагає серйозної відповіді від кожного, хто береться за роздуми про неї.

Переклад Олега Демківа

(Доповідь виголошено на семінарі Незалежного культурологічного часопису „Ї” 13 листопада 2002 р.)
» 
Українсько-єврейські стосунки у світлі конфліктолоґії
Мирослав МАРИНОВИЧ, директор Інституту релігії
 
Мирослав Маринович
Історія співжиття українців та євреїв в Україні є Книгою взаємного нерозуміння і стихійних емоцій. З одного боку, обидва народи таки навчилися узгоджувати свої інтереси, з иншого боку, в кризові моменти обидва народи виявлялися безпорадними перед розбіжностями в їхніх національних інтересах.

В Україні, на жаль, наука конфліктолоґія, одягнена в академічні шати, все ще сторониться такої дражливої сфери, як національні інтереси українців. Досі діє система власних і нав’язаних табу, в результаті чого аналіз цих інтересів ведеться на вулицях і майданах на рівні дилетантської полеміки.
Детальніше>>
Зміст Поступу
Перша сторінка
  ·  Хто "надув" бюджет? 
Погляд
  ·  Доля батальйону під питанням 
  ·  Нові полегшення від НБУ 
  ·  СПОГАДИ ПРО СЛАВУ СТЕЦЬКО 
Поступ у Львові
  ·  Проблеми й надії УГКЦ 
  ·  Небезпека нового карантину 
  ·  Свобода слова від Томенка 
  ·  Новий-старий редактор "Ратуші" 
  ·  Журналістам -- безкоштовний проїзд 
  ·  Міліція не винна 
  ·  ХРОНІКА 
Поступ з краю
  ·  Україна -- найкращий сусід 
  ·  Боротьба старого з новим 
  ·  "Азовсталь" за півціни 
  ·  Україну завалили відходами 
  ·  Ще одне самогубство правоохоронця 
  ·  Українська "Ганьба нації" 
  ·  КРАЄВИД 
Поступ у світі
  ·  Сербію хочуть зупинити 
  ·  Скандали Міллеру не заважають 
  ·  Проти ультиматуму Блера 
  ·  Старі борги Лівії 
  ·  Злука не вдалась 
  ·  Пхеньян за крок до створення бомби 
  ·  СВІТООГЛЯД 
ПАМ''ЯТЬ
  ·  Остання "вічна революціонерка" 
digest Postupu
  ·  Війну в Іраку виграє Голівуд 
  ·  Знову про Волинь 
  ·  План відновлення СРСР 
Дискусія у Поступі
  ·  І мова твоя виказує тебе 
art-Postup у світ
  ·  Смерть як "ланка світового життя" 
  ·  gATS хоче зробити культуру зоною вільної торгівлі 
  ·  "Пісня козла" медитує за системою Гротовського 
  ·  НА СВІТЛИНАХ -- ТІЛЬКИ БЛОНДИНКИ 
  ·  ЯКЩО ТОБІ СТРАШНО, ВКОРОТИ СПІДНИЦЮ 
  ·  ВІД "ВИБУХУ" ДО "ЗАМОРОЗКІВ" 
  ·  ПІРАНЕЗІ ВТІЛЮВАВ СВОЇ ЗАДУМИ У ГРАВЮРАХ 
  ·  kOROTKO 
Ї-Поступ
  ·  Теологія Голокосту 
  ·  Українсько-єврейські стосунки у світлі конфліктолоґії 
Поступ науки
  ·  Перший президент Академії 
  ·  Сміятися, усміхатися, реготати... 
  ·  Одяг для параноїка 
  ·  cIKAVI FAKTY 
Пост-Faktum
  ·  Антропологія за місцем проживання 
  ·  КАЛЕНДАР