Спритні ціни: чому інфляція в Україні побила 20-річний рекорд
Експерти переконані — інфляція продовжиться.
Світлана ЄРЬОМІНА
В Україні знову пішло в зростання інфляція. За даними Державної служби статистики, зростання споживчих цін відновився після їх зниження на два місяці поспіль, і у вересні інфляція в країні в порівнянні з попереднім місяцем склала 2,3%.
Самий рівень інфляції зафіксований у Житомирській області — 1%, Вінницький — 1,3%, Сумській, Івано-Франківській та Київській областях — 1,7%.
Найбільше подорожчали продукти в Харківській області — на 2,1%, алкоголь і сигарети — у Рівненській, на 3,5%, одяг і взуття — в Києві, на 36,3%, комунальні послуги — у Миколаївській області, на 3,4%.
Як інформує Держстат, за січень-вересень споживчі ціни в Україні зросли на 41,4%. У річному вираженні, до вересня 2014 року, найбільше зросли ціни на природний газ — в 5,5 рази, соняшникова олія — на 78,5%, безалкогольні напої — на 71,9%.
За словами екс-міністра фінансів Віктора Пинзеника, це рекордний показник інфляції в Україні за останні двадцять років. У 1996 році він становив 39,7%.
Нагадаємо, за 2014 рік споживчі ціни в Україні зросли на 24,9%, роком раніше – на 0,5%.
Рецепти швидкості
Поштовх відновленню інфляційних процесів дало закінчення сезонного здешевлення овочів і фруктів. Так, з продажу зникли помідори по 6-10 грн/кг, різко подорожчали огірки — тепер їх продають від 13 грн/кг, на 3-5 гривень стали дорожче сливи (18-20 грн/кг), яблук і груш в супермаркетах не знайти дешевше 12 грн/кг. Але найбільше подорожчали яйця — десяток стартує від 18,5 грн — ціна за місяць зросла майже на 10%.
"Ціни на овочі і фрукти влітку завжди знижуються, а восени ростуть. Це закономірне явище. Виробництво яєць зменшилось на 15% і це призвело до подорожчання цього продукту", — говорить президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко.
В комунальних послугах головним драйвером стала електроенергія — з першого вересня тариф зріс майже на 25%. Нагадаємо, це другий етап зростання тарифів на електроенергію з п'яти запланованих. Перший стартував 1 квітня цього року, тоді тарифи збільшилися на 33%.
Також подорожчали взуття (на 21,5%) та одяг (на 16,4%). Таке зростання цін фахівці пояснюють девальвацією гривні — навіть українським виробникам багато доводиться завозити з-за кордону, також збільшеними витратами на комунальні послуги. "Літній одяг завжди дешевший від зимового й осіннього. Найдорожче — це верхній одяг. Причини — дорожчі фурнітура та матеріали. З цих же причин дорожче зимове та осіннє взуття. Додає у вартості цих речей і те, що це нова колекція, в той час як на літню весь серпень були розпродажі", — пояснює фешн-консультант Анастасія Кім.
Економісти Світового банку прогнозують в Україні на 2016 р. інфляцію 23,4% - відеосюжет
"Ми змушені підняти ціни ще і через зростання вартості оренди. Останній рік орендарям не підвищували орендні ставки, але у вересні розцінки збільшили", —розповіла Ольга Д., співвласниця одного з магазинів одягу, розташованого у великому торговому центрі столиці.
До фінішу далеко
При цьому експерти переконані, що інфляція в Україні продовжиться. Найбільш оптимістичний Національний банк України — до кінця року зростання споживчих цін досягне 44%. У Мінекономрозвитку говорять про показник у 46%. Кабінет міністрів України розглядає три сценарії розвитку економіки України в 2015 році: песимістичний з падінням ВВП на 11,9% при інфляції 42,8%, і два більш оптимістичних сценарію з падінням економіки в діапазоні від 5,5% до 8,6% при інфляції в діапазоні від 26,7% до 38,1%.
На думку експертів з МВФ і Світового банку, інфляція в цьому році досягне 50%. Такої ж думки і виконавчий директор фонду Блейзера Олег Устенко.
"У цьому році інфляція, як мінімум, досягне 60%. На це вплинуть у першу чергу дорожчають продукти — в цьому році закупівельна вартість зерна збільшилася на 68%, що відповідно призведе до зростання цін на молоко і м'ясо. Крім цього на ринку з'явився "товарний дефіцит" — з-за того що імпортерам важко купити валюту, в Україну все менше завозиться імпортної техніки і будматеріалів, що в свою чергу дозволяє продавцям тримати завищені ціни", — говорить Охріменко.
Великий вплив на темпи інфляції зробить збільшення на 70% тарифів на опалення. Так, наприклад, у Києві вартість обігріву 1 кв. м коштує 16,14 грн в місяць, замість торішніх 9,2.
Варто приготуватися нашим співвітчизникам і до подальшого подорожчання продуктів. В Інституті аграрної економіки прогнозують, що до кінця року молоко і молочні продукти зростуть в ціні на 5-10%, а м'ясо— на 10-15%.
Також експерти очікують і подорожчання картоплі — в цьому році врожай був не надто великим.
Крім того, Кабмін у вересні скоротив список цінового регулювання з ряду продуктів. Це теж може призвести до додаткового зростання цін.
Але найголовнішим чинником інфляційних процесів залишиться курс гривні. З урахуванням нестабільності в країні, майбутніх виборів і тенденцій "чорного" валютного ринку спрогнозувати курс національної валюти вкрай складно.
Зовнішнє перезавантаження: чому Європа не може компенсувати Україні втрату ринку РФ
Києву поки не вдалося навіть на 10% збільшити обсяги поставок товарів і послуг жителям ЄС.
Світлана ЄРЬОМІНА
За поточні дев'ять місяців одне з бюджетоутворюючих підприємств Полтавської області — Крюківський вагонобудівний завод (КВБЗ) зменшив виробництво вантажних вагонів майже на 85% — до 328 одиниць. І не випустив жодного пасажирського вагона. Дані приводяться в порівнянні з аналогічним періодом минулого року, який теж був дуже складним для вітчизняного вагонобудування.