Час розплати: чому ринок праці оживає, але зарплати не ростуть
На початок жовтня заборгованість по зарплаті перевищила 2 млрд грн.
Світлана ЄРЬОМІНА
Осінь ознаменувався початком стабілізації на ринку праці. Роботодавці більш динамічно відкривали робочі місця, а здобувачі сміливіше шукали кращі умови роботи.
Це спричинило за собою зниження конкуренції на ринку праці. Зараз, за даними міжнародного кадрового агентства " HeadHunter, на одне робоче місце в Україні претендує чотири вільних фахівці, а ще рік тому таких було більше п'яти осіб.
Показник безробіття, підрахований за методологією Міжнародної організації праці, в III кварталі цього року, порівняно з попереднім, скоротився на 0,4% — рівень безробітного працездатного населення в Україні склав 9,6%.
Держстат наводить більш помірні цифри, але вони теж говорять про те, що ринок праці стабілізується. Так, у вересні було зареєстровано 414,7 тисяч безробітних, що становить 1,6% від загального населення працездатного віку. В січні безробітних було більше — 524,4 тис. осіб, що становило 2% українців працездатного віку.
Однак поки до зростання зарплат ці позитивні зміни призвели тільки в офіційній статистиці державних органів — за даними Держстату, за перше півріччя 2015 року платня зросла майже на 30%. А ось дослідження приватних компаній говорять про зворотне. "За минулі півроку розмір зарплати половини "білих комірців" не змінився. А кожному п'ятому урізали оклад. Для українців така ситуація посилюється безперервним зростанням цін і досить тривалої інфляцією, у зв'язку з чим їх матеріальне становище стає все більш складним", — говорять в компанії HeadHunter.
Крива статистика
Причини спотвореної інформації Держстату зрозумілі: держорган бере середню "білу" зарплату, в той час як по Україні понад 80% зарплат виплачується в "сіру" — частина офіційно приходить на картку, частина (як правило, велика) — видають у конвертах. "Закон зобов'язує роботодавців проводити індексацію заробітної плати відповідно до інфляційних показників. Щоб відзвітувати перед держорганами роботодавці збільшують "білу" частину зарплати на 100-200 гривень, а "чорну" — зменшують, в результаті на руки працівники отримують ті ж гроші, що і раніше", — пояснює бухгалтер Галина М..
Кадрові агентства вираховують середній показник виходячи з реальних заробітних плат, заявлених компаніями в оголошеннях про вакансії.
"Вилка" між інформацією держорганів і приватним сектором — велика. Так, наприклад, згідно з даними Держстату, середня заробітна плата по Україні зараз досягає 3975 гривень, на початку року цей показник, за інформацією чиновників, становив — 3455, в Києві зараз в середньому платять 6374 гривень, а у січні платили — 5385.
У кризовій Греції легше знайти роботу, ніж в Україні - відеосюжет
Приватні кадрові агентства дають наступну інформацію за рівнем поточних зарплат: 3-5 тисяч гривень по Україні і 5-7 тисяч гривень по Києву. "Головним завданням на сьогодні роботодавці бачать утримання стабільності та наявність поточних виплат. До скорочень, як до вимушеної мірою намагаються не вдаватися, але і підвищення відбуваються вкрай рідко", — відзначають в компанії HeadHunter.
Бюджет з дефіцитом
Зарплати старим співробітникам в компаніях насправді не поспішають підвищувати, але от до відкритої вакансії зарплату намагаються запропонувати вже підвищену. "Зарплата в нашому відділі — 5-6,5 тисяч в залежності від обсягу покладеної роботи. А на днях до нас прийшов новий співробітник — його взяли на випробувальний термін на зарплату 6,5 тисяч, з подальшим підвищенням до 8 тисяч", — розповідає Олександр Е., інженер-механік однієї з великих київських компаній.
При цьому, зазначають експерти, очікування шукачів перевищують пропозицію більш ніж на 20% по Україні і, більше ніж на 30% у Києві: середня очікувана зарплата по Україні — 4-7 тис. грн, по Києву — 8-12 тис. грн. Примітно, що на цю статистику впливає гендерний фактор: так, у столиці зарплатні очікування жінок офісних спеціальностей коливаються в діапазоні 6-9 тис. гривень, для чоловіків — 10-15 тисяч.
Найбільш затребувані на ринку програмісти та інші аутсорсингові співробітники ІТ-компаній, добрі шанси швидко знайти собі роботу у страхових агентів, медичних представників, фахівців з продажу та робочого персоналу. А ось юристам, економістам і керівникам, як і раніше, на ринку праці доведеться поборотися за місце роботи. "Найвищі зарплати, незважаючи на те, що деякі IT-компанії зафіксували зарплату своїм працівникам у національній валюті, — у програмістів. А ось самі низькі у тих, хто тільки починає свою трудову діяльність, наприклад, випускників вузів", — говорить рекрутер Костянтин Новак.
Тягар кризи
Відповідно і добробут затребуваних фахівців набагато вищий, ніж в середньому по Україні. "На нестачу коштів найменше скаржаться IT-шники і фахівці у сфері телекомунікацій. А матеріальні труднощі найчастіше відчувають працівники сільського господарства, логістичних центрів і представники консалтингових компаній, що надають послуги населенню", — розповідають у HeadHunter.
Наприклад, така ситуація на Харківському авіаційному заводае — майже півроку підприємство затримувало зарплату, і лише недавно почало потроху погашати борги перед працівниками. На затримки зарплати поскаржилися кореспонденту "Главреда" і її колеги з одного відомого ділового журналу в Україні.
"Штатним співробітникам нещодавно виплатили зарплату за липень, почали погашати заборгованість за серпень, нештатним — віддали тільки частину гонорарів за липень", — розповіла на умовах анонімності одна з працівниць видання.
"За минулі півроку матеріальне становище офісних співробітників помітно погіршилося. Тепер кожен другий щомісяця витрачає свою зарплату раніше, ніж отримує наступну. Ще шість місяців тому фінансові труднощі регулярно зазнавали лише третину "білих комірців"", — зазначають у HeadHunter.
Найчастіше дефіцит фінансів "білі комірці" пояснюють спонтанними необов'язковими покупками, низькими зарплатами і затримками виплат з боку роботодавця.
До речі, заборгованість по виплаті зарплат в нашій країні зростає. Так, станом на початок цього року обсяг заборгованості по заробітній платі в Україні, згідно з даними Держстату, становив 1320,1 млн гривень, а станом на початок жовтня — вже 2004,2 млн грн. Лідирує по заборгованості в Україні Луганська область — там заборгували працівникам понад 500 млн гривень, на другому місці — Донецька область — тут не виплачено близько 390 млн гривень, третє місце розділили між собою Київська та Дніпропетровська області — в кожній повинні майже 130 млн гривень.