"Я можу сісти за спільний стіл переговорів і співпрацювати з головою Львівської облдержадміністрації лише після того, як він переді мною публічно вибачиться. Також ЛОДА має врахувати наші вимоги щодо кадрового питання й припинити тиснути на обласних депутатів. І, думаю, вже час адміністрації визнати, що львівська обласна рада є самостійним представницьким органом влади",-- заявив учора голова Львівської обласної ради Михайло Сендак.
Здається, загострення стосунків між виконавчою та законодавчою гілками влади у Львівський області набуло апогею. Голова облради звинувачує адміністрацію у зверхності, а обласна фракція "Нашої України", представником якої і є Михайло Сендак, ініціює на 4 березня звіт Мирона Янківа перед ЛОР, у якому той має пояснити свою "антиоблрадівську" поведінку. Окрім того, у порядок денний вівторкової сесії "нашоукраїнці" внесли питання про недовіру львівському губернаторові.
Приводом для позапланової прес-конференції Седака, на якій він і заявив усе це, стали, за його словами, розмови про те, що він нібито не хоче співпрацювати з львівською облдержадміністрацією, бо не з'явився на спільне засідання ЛОДА та ЛОР, на якому вони мали підписувати угоду про співпрацю. Проте, як пояснив Сендак, його повідомили про це засідання за три години до нього, коли він лежав хворий вдома. Він розповів, що вже була одна така спроба підписати угоду 4 січня цього року. Про дату підписання угоди Сендака повідомили теж тільки за день. "Зі мною треба було узгодити, можу я взяти участь чи ні. І мене мали би ознайомити з документами цього договору",-- обурюється Сендак. "Якщо потрібен меморандум у вигляді договору, якщо треба, щоби ми його підписали, то робити це потрібно прозоро й доступно",-- додає він. Слова голови облради підтримав його заступник Ігор Держко. "Чи можна за три години до підписання угоди про це нас повідомляти? Окрім того, спочатку угоду мають опрацювати апарат обласної ради та депутатські групи".
"Вони не хочуть рахуватися з нами. Вони виявляють зверхність, діють за принципом компартії: ми скажемо, а ви, як обком, виконайте",-- заявляє Михайло Сендак. Він вважає, що такими діями облдержадміністрація підтверджує своє ставлення до облради не як до самостійного представницького органу влади, а як до якогось свого "придатка".
Окрім того, він заявляє, що ЛОДА ніколи не намагалася співпрацювати з ними. "Вона завжди до нас ставилася зверхньо. Нас чомусь не запрошують на важливі акції, наприклад, не запросили на відкриття обласного онкоцентру. Мене чомусь не повідомляють про ті чи ті призначення. і я дізнаюся про них із преси",-- жаліється Сендак. Голова облради розповів, що він зі своєю командою, коли тільки зайняв цю посаду, намагався сам ініціювати співпрацю з ЛОДА. "А вони дивилися в очі і казали: "Хто ж ви такі? Ви всього-навсього якась приставка, тобто наш відділ, і нема потреби з вами сідати за стіл",-- розповідає Сендак. "Але під час роботи вони відчули, що ми стаємо на ноги, хочемо виконувати свої функціональні обов'язки. Отож коли з'явився представник з Адміністрації президента, який вивчав ситуацію в області (хто є ініціатором дестабілізації на Львівщині), вони терміново вирішили підписати з нами договір",-- пояснює Михайло Сендак причину того, що облдержадміністрація намагається укласти угоду про співпрацю.
Як вважає Ігор Держко, закон взагалі не передбачає таких угод. За його словами, функції кожної з гілок влади регламентує Конституція, і немає потреби те, що вже є у законі, закладати в угоду. Держко також пригадав, що коли кілька років тому Дрогобицька райрада хотіла підписати договір про співпрацю з Львівською облдержадміністрацією, та відмовилася: мовляв, цього немає у законі.
"Не може бути такого, щоб одна гілка влади пробувала існувати, використовуючи іншу гілку влади як засіб",-- зазначає заступник голови облради.
Отож, керівництво обласної ради переконане, що тепер, щоби подолати кризу в стосунках ЛОДА та ЛОР, Мирон Янків має виконати кілька умов. По-перше, узгоджувати зі Сендаком всі кадрові зміни в облдержадміністрації. По-друге, адміністрація не повинна тиснути на обласних депутатів, як, за словами Сендака, це є тепер. "Це порушення прав людини. Мені принизливо, коли Янків у аналітичній записці говорить, що йому вдається мене утримувати. Утримувати можна кота чи собаку",-- обурюється Михайло Сендак.
Окрім того, львівський губернатор повинен, за словами голови облради, попросити вибачення у нього та в усіх обласних народних обранців. А от відставки Янківа, за яку виступають обласні депутати-"нашоукраїнці", Сендак не вимагає: "Я ніколи не прагнув крові. Я ніколи не хотів, щоби когось позбавили посади. Хай собі до пенсії буде головою львівської облдержадміністрації".
Зрештою, і депутати фракції "Наша Україна", як виявилося, відставки Янківа не надто прагнуть. Для них головне почути звіт голови ЛОДА, а також домогтися, щоби він публічно попросив пробачення. Проте розгляду питання про недовіру депутати все-таки вимагатимуть. Політрада блоку "НУ" у Львівській області висловилася проти того, що колеги по блокові виступають за відставку губернатора. Коментуючи це, голова фракції "НУ" в облраді Михайло Ваврин сказав, що "політрада дає політичну оцінку, а такі рішення -- це перевищення повноважень політради та втручання у діяльність фракції". |