Кілька сотень військових Нацгвардії (представники військових частин №№ 3027, 3030, 3066) з-під Києва прийшли до Адміністрації президента з вимогою демобілізації. Вони стверджують, що переслужили свій термін на півроку. Схожа акція протесту відбулася і в Харкові.
Бійці Національної гвардії під Адміністрацією президента вимагали від Петра Порошенка підписати указ про демобілізацію, пише Українська правда.
Як заявили бійці "Громадському", термін їх служби завершився ще півроку тому, але їх досі не відпускають додому. При цьому за кожен місяць перетримання їм платять лише 154 грн, хоча повинні були платити таку ж суму в день.
Фото Сергія Грішина
Вони наполягали, що вимагають не грошей, а саме звільнення зі служби. Час від часу скандують "дембель!", а також "один за всех, все за одного!". Деякі з них одягнені в бронежилети та мають кийки.
У свою чергу перший заступник командуючого Нацгвардії, генерал-лейтенант Олександр Кривенко, який вийшов до солдат, заявив, що наразі немає указу президента про демобілізацію.
Він запевнив, що бійців почули і заявив, що вони повинні виконувати свій обов’язок і повернутися у казарми. Він також нагадав, що за самовільне відлучення з військових частин може розглядатися як дисциплінарне порушення.
Кривенко додав, що ситуація виникла спонтанно і була також підсилена переживанням батьків.
Також до солдат виходив начальник київської міліції Олександр Поліщук, який теж заявив, що вимоги військових буде враховано.
До протестувальників виходив один з членів переговорної групи і заявив, що вимоги солдат передані президенту. Він також запропонував бійцям повернутися в казарми разом з батьками, однак вони перервали його криками "дембель".
У Харкові солдати-строковики теж вийшли на протест. До півсотні солдатів-строковиків військової частини №3017 Нацгвардії залишили розташування частини і вийшли з речами на площу Свободи перед Харківською облдержадміністрацією з вимогою демобілізувати їх у зв'язку із закінченням терміну служби.
"Нам говорять: навіщо ви сюди вийшли, в країні війна? Чого ви сюди вийшли за дембель? Пояснюю: нас не задіюють! Ми хочемо, щоб нас почули", - сказав один із солдатів-строковиків Дмитро.
Присутні розповіли журналістам, що служать вже півтора роки, хоча призивалися всього на рік, і навіть приблизних термінів демобілізації їм ніхто не називає.
"Ми у кожного (командира) питаємо: коли дембель? І кожен нам каже: я б тебе відпустив, але є президент... На цій підставі - "до особливого розпорядження"... Жодних встановлених термінів немає. За ці 150 гривень? Я міг за ті півроку, які я тут "переслужив", годувати свою сім'ю і заробляти собі якісь гроші. А мені платять 154 гривні на місяць", - сказав Дмитро.
За його словами, він з товаришами вийшли на площу Свободи, щоб підтримати "строковиків" з в/ч №3027 Нацгвардії, які в понеділок в Києві залишили розташування і вирушили до Адміністрації президента з аналогічними вимогами.
До бійців, що вимагають демобілізації, на пл. Свободи приїхали представники Східного територіального управління (СТУ) Нацгвардії.
Заступник начальника СТУ з роботи із особовим складом Василь Пилипенко ухилився від відповіді на запитання, чи будуть покарані військовослужбовці, покинувши частину.
"Сьогодні вихідний день у хлопців... Кожен, хто так вчинив, не захотів вирішити в письмовій формі, і якщо назву таким словом "дезертир", "зрадник", той, хто пішов на такий вчинок, то це клеймо буде на все життя стояти в вухах. Але це слово буде, як буква закону - дезертир, зрадник. Ніхто цього не хоче. Всі питання можна вирішити спокійно", - сказав Пилипенко.
"Я думаю, що люди відстоюють свою позицію. Вони показали, їм це було необхідно. Ми зараз повертаємося до військової частини і чекаємо подальших дій по службі", - сказав заступник командира частини Станіслав Басараб.
Близько 17.00 солдат відвезли на автобусі назад у частину.
Командування Нацгвардії запропонувало учасникам акції протесту повернутися у військову частину для проведення подальших переговорів. Крім того, Зубко закликав їх повернутися до в/ч, пообіцявши, що зустрінеться з ними там після візиту президента України Петра Порошенка до Мілану 16-17 жовтня.
Протести нацгвардійців під АП - відеосюжет 24 каналу
Водночас радник Голови СБУ Маркіян Лубківський в ефірі 5 каналу сьогодні заявив, що військовослужбовці Національної гвардії, які вчора вийшли протестувати під АП, стали жертвами ляльководів з іноземної спецслужби.
За його словами, СБУ має беззаперечні докази, що вчорашня акція із залученням військовослужбовців Національної гвардії України підбурювалась ззовні, російськими спецслужбами, зокрема 18-им центром ФСБ, який планує та намагається організувати інформаційні атаки проти України.
Лубківський підкреслив, що протестні акції, за задумом ляльководів, планувалися в Харкові, Херсоні, Миколайкові, Запоріжжі, Одесі, Вінниці, Дніпропетровську та Павлограді.
«Ідея була зробити ці акції масовими, але завдяки спільним діям Служби безпеки України та Міністерству внутрішніх справ їх вдалось упередити та нейтралізувати», - сказав Лубківський.
Він розповів, що російські спецслужби застосовують дуже просту схему: під час великих українських свят або ухвалення важливих рішень в парламенті збурюється ситуація за допомогою невідомих молодиків, а потім це відео тиражується російськими ЗМІ.
Лубківський розповів, що провокація з Нацгвардійцями підбурювалась через соціальну мережу «ВКонтакте». Через групи "Сопротивление Новороссии» і «Антимайдан» протягом останніх тижнів поширювалась заклики до протесту проти "нацистського маршу", проти «бандерівського свавілля» тощо.
Виявлено декілька найбільш активних груп: «Жизнь солдата», «ДМБ Солдати», «Клуб78497335» тощо.
Радник голови СБУ розповів, що адміністраторами цих груп є громадяни Російської Федерації, в основному із Санкт-Петербурга - «Ксенечка Федорова», «Александр advokat Уланев» та інші.
«Строковики виявилися просто жертвами цієї провокації. Ми просимо бути максимально обережними. Йдіть з цієї мережі («ВКонтакте»)», - закликав Лубківський.
Окрім того, Військова прокуратура порушила провадження щодо мітингу, який відбувся напередодні біля Адміністрації президента за участі солдатів Національної гвардії. Про це журналістам заявив генеральний прокурор України Віталій Ярема.
«Військова прокуратура зареєструвала кримінальне провадження і працює з метою встановлення тих людей, які організовували так званий «мітинг»», - сказав він.
Відповідаючи на уточнення щодо того, яке саме покарання може чекати на учасників і організаторів мітингу, генпрокурор зазначив, що це може бути дисциплінарне покарання, а у випадку, якщо дії були направлені на дискредитацію української влади чи українського війська, то це може бути і кримінальна відповідальність.
Тим часом у Національній гвардії України пов’язали цей демарш строковиків під Адміністрацією президента з політичним замовленням. У НГУ зазначили, що під час пікету біля Адміністрації України до мітингувальників виходили керівники командування Нацгвардії, командувач Степан Полторак, пропонуючи різні варіанти вирішення їхніх вимог, але це почуто не було.
За матеріалами Української правди, УНІАН. |