Україна за січень-березень 2014 року скоротила імпорт російського газу порівняно з аналогічним періодом 2013 року на 13,8% - до 6,1 млрд куб. м. Про це йдеться в звіті, розміщеному на сайті Міністерства енергетики та вугільної промисловості України.
За даними Міненерговугілля, в березні 2014 року, останньому місяці, коли Україна купувала російський газ за найнижчою за останні 4 роки ціною в 268 дол. за тис. кубометрів, імпорт газу скоротився порівняно з березнем 2013 року на 15,3% - до 1,972 млрд куб. м.
Україна в січні-березні 2014 року скоротила споживання газу порівняно з аналогічним періодом 2013 року на 11,2% - до 18,404 млрд кубометрів.
Про це повідомляється у звіті, розміщеному на сайті Міністерства енергетики і вугільної промисловості України.
За даними Міненерговугілля, споживання газу в березні 2014 року скоротилося порівняно з березнем 2013 року на 29,6% - до 4,777 млрд кубометрів.
Видобуток газу в Україні, без урахування «Чорноморнафтогазу», за три місяці 2014 року становив 4,882 млрд куб. м, що на 2% більше показника за аналогічний період 2013 року.
Відзначимо також, що за даними Міненерговугілля, Україна в 2013 році скоротила імпорт газу порівняно з 2012 роком на 15,1% - до 27,974 млрд куб. м.
Як відомо, після зміни української влади в лютому цього року, Росія ухвалила рішення анулювати всі досягнуті раніше газові домовленості. Тому з 1 квітня ціна на російський газ для України становить близько 480 дол. за тис. кубометрів.
Позиція України полягає в тому, що вона готова платити за російський газ 268,5 дол. за тис. кубометрів, як домовлено за президентства Януковича. Борг України за російський газ зростає з місяця в місяць, і на сьогоднішній день досягає близько 3,5 млрд дол.
Від недавнього часу, після загострення відносин України та Росії, переговорний процес перемістився на міжнародний рівень, з європейським посередником. Перша тристороння зустріч Росії, України та ЄС 2 травня в польській столиці, Варшаві, не принесла ніяких результатів.
Водночас Німецька компанія RWE Supply&Trading за період з початку відновлення поставок газу в Україну через територію Польщі 15 квітня і до кінця минулого місяця поставила українському "Нафтогазу" 60,1 млн кубометрів газу.
Про це свідчать дані компанії Gaz System, керуючої газотранспортною системою Польщі, які має у своєму розпорядженні УНІАН.
Щодобові поставки, згідно з оперативними даними, становили близько від 3,7 до 3,8 млн кубометрів газу при максимально можливих обсягах в 4 млн кубометрів.
Поставки реалізувалися щодня з моменту їх поновлення 15 квітня.
Дані польської компанії також свідчать про резервації потужностей пункту "Хермановице", який використовується для поставок газу до України, на травень поточного року в обсязі майже 160 млн кубометрів газу.
Відзначимо, що наприкінці квітня "Нафтогаз України" заявив про плани імпортувати через Польщу в травні поточного року близько 126 млн кубометрів газу.
15 квітня RWE відновила постачання газу в Україну через Польщу, які були припинені наприкінці минулого року після того, як українська влада отримала знижку на російський газ.
Україна відновила імпорт газу з Європи через те, що з квітня поточного року Росія скасувала всі знижки на свій газ, в результаті чого його ціна виросла до рекордних 485,5 дол., що в 1,8 рази більше, ніж 1 кварталі.
Українська влада заявляє, що газ у європейських постачальників обходиться їм близько 100 дол. дешевше і говорять про плани закупити в цьому році у них до 25 млрд кубометрів газу.
Тим часом Представники Європейського Союзу обговорили за закритими дверима в понеділок варіанти зниження залежності від російського газу. Копія повістки переговорів, надана Рейтер, передбачала розгляд таких питань, як збільшення використання сланцевого газу, поліпшення зберігання запасів і скорочення попиту.
Один із присутніх на засіданні технічних експертів повідомив на умовах анонімності, що в обговореннях зачіпали необхідність використання інших видів палива, навіть вугілля, яке володіє набагато більшими забруднюючими властивостями, ніж газ, і поліпшення енергетичної ефективності.
Збільшення обсягу використання вугілля суперечить політиці ЄС щодо скорочення викидів вуглецю в рамках боротьби проти зміни клімату.
У березні всі 28 держав-членів ЄС прийшли до угоди про необхідність збільшення енергетичної безпеки і попросили Єврокомісію скласти план щодо альтернатив російських поставок.
Однак деякі країни ускладнили завдання, підтримуючи власні інтереси, і в ряді випадків посилили позицію Росії.
Австрійська енергетична компанія OMV досягла минулого тижня угоди з російським Газпромом пробудівництво Південно-Європейського газопроводу до австрійського Баумгартена, незважаючи на заморожування переговорів Єврокомісією.
Польща висунула план всеєвропейської кооперації з питань купівлі газу в цілях протистояння Росії. Однак, як повідомили джерела, європейський комісар з питань енергетики Гюнтер Еттінгер дистанціювався від цієї пропозиції.
Як вважають аналітики, Європі слід відокремити питання енергетики від основних обговорень, якщо вона хоче вирішити кризу в Україні.
"Робити фокус на енергетиці - фундаментально невірний вибір, на мою думку, тому що Європі доведеться платити за це, і наслідки можуть бути вкрай невизначеними", - сказав Тім Боерсма з Brookings Institution.
У свою чергу, Росія докладає зусиль щодо виходу на нові ринки: угода з Китаєм може бути підписана вже в цьому місяці.
Однак і для Росії, і для ЄС припинення співпраці - дуже невигідна перспектива. Росія забезпечує близько третини імпорту газу ЄС, половина якого проходить через Україну. У середньому Росія отримує за це $5 мільярдів на місяць.
Разом з тим країна і ЄС домовилися, що разом контролюватимуть запаси газу в сховищах. Інформація про обсяги газу в українських ПСГ буде публікуватися кожну п'ятницю.
Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» приєдналася до системи відображення даних AGSI+ за стандартами асоціації Європейських операторів підземних газових сховищ (GSE).
«Починаючи з цього тижня інформація щодо обсягів природного газу в українських підземних газових сховищах (ПСГ), потужність яких становить 32 млрд кубометрів, надаватиметься з розбиттям по кожному газосховищу на щотижневій основі. Дані публікуватимуться щоп'ятниці й відображатимуть інформацію про підземні сховища України станом на середу поточного тижня», - йдеться в повідомленні «Нафтогазу».
«Україна першою з країн, що не є членами Європейського Союзу, приєдналася до системи прозорого відображення даних GSE», - зазначається в повідомленні.
«Нафтогаз» пропонує ЄС використовувати потужності українських ПСГ. Ми маємо намір запропонувати європейським компаніям конкурентоздатні й надійні рішення щодо підземного зберігання газу», - цитує прес-служба слова голови компанії Андрія Коболєва.
Також стало відомо, що запаси газу в українських підземних сховищах за квітень 2014 року збільшилися на 18% - до 8,5 млрд кубометрів з 7,2 млрд кубометрів.
Про це свідчать дані системи відображення інформації асоціації Європейських операторів підземних газових сховищ (GSE). |