Запланований сепаратистами на 11 травня незаконний "референдум" про незалежності в Донецькій і Луганській областях будуть намагатися провести по кримському сценарієм.
"Волевиявлення" під дулами автоматів, у разі проведення, буде мати ще менші правові підстави, а його результати визнані у світі не будуть. У той же час, псевдореферендум створює ряд політичних ризиків, головний серед яких - ще більше втручання Росії у справи України.
Про небезпеки "референдуму" на Донбасі і те, як його не допустити, експерти розповіли "Главреду".
Координатор і парламентських виборчих програм громадянської мережі ОПОРА Ольга Айвазовська:
Проведення референдуму 11 травня в Донецькій і Луганській областях готується з великими порушеннями, ніж у Криму, всіх норм, підходів і стандартів організації волевиявлення. Немає жодного нормативно-правового акту, навіть локального рівня, як це було в Криму, щодо організації референдуму. Представники збройних угруповань сьогодні за фактом шантажують працівників районних адміністрацій, в тому числі директорів шкіл, намагаючись вплинути на них і змусити надати приміщення для проведення голосування 11 травня.
Відсутні будь-які правові підстави для того, щоб цей референдум був визнаний в Україні або за її межами. Тим не менш, ми розуміємо, що використовувати результати референдуму як політичний аргумент можуть наші східні сусіди для ескалації конфлікту, у тому числі збройного втручання.
Тому хвилюватися через цей референдум потрібно, і переживати серйозно. Україна повинна вжити всі можливі заходи, щоб не допустити проведення цього псевдореферендуму. Тому що результат, сфальсифікований і зманіпульованный, буде використано проти держави Україна.
Запобігти проведення референдуму можна тільки шляхом здійснення ефективної антитерористичної операції. Інших методів немає. А, крім того, потрібна якісна інформаційна кампанія серед місцевого населення про неприпустимість участі в такому референдумі, тому що його наслідки (не правові, а політичні) можуть безпосередньо вплинути на життя кожного громадянина регіону.
Директор Фонду "Демократичні ініціативи", соціолог Ірина Бекешкіна:
Результати референдуму 11 травня будуть такими ж, як і на референдумі в Криму - він для того і задумувався. У нас немає закону про місцевий референдум, на цьому місцевому референдумі не буде спостерігачів, незрозуміло, як будуть формуватися комісії. Тобто, референдум зовсім не буде забезпечено законодавчо і не буде контролюватися. Відповідно, жодних законодавчих наслідків він мати не може. І легітимності він мати не буде в силу зазначених обставин. Розраховувати на його чесність теж не можна. Очевидно, що все це робиться для того, щоб підігріти настрої, щоб потім можна було махати і кричати, що референдум показав такий-то результат.
Очевидно, що в Донецькій і Луганській областях зараз намагаються реалізовувати кримський сценарій. Але наскільки це вдасться, залежатиме від того, як будуть припинятися з центру збройні виступи. Люди мають право мітингувати, але ж зараз відбуваються не мітинги, а збройні виступи, а вони повинні придушуватися. Також важливо, наскільки населення підтримає результати референдуму. Згідно з опитуваннями соціологів, сепаратистські настрої найбільш сильні на Донбасі: 27% в Донецькій області та 32% у Луганській. А де ж решта 70%?
Навіщо це Росії? З одного боку, такий тягар - Донецька і Луганська області - Росії ні до чого. Але з іншого - Росія непередбачувана, і часто вчиняються дії абсурдні і невигідні їй. Навіть не Росія, а саме Путін непередбачуваний.
Зараз потрібно припиняти діяльність людей зі зброєю, серйозно охороняти кордони. Тому що цей референдум передбачає і іншу небезпеку: ймовірність провокацій. Так, можуть бути вибухи, жертви, і тоді Росія отримає привід для того, щоб захищати людей, яких нібито не дають можливості висловити свою волю на референдумі.
Директор Соціологічної служби "Український барометр", політолог Віктор Небоженко:
Референдум 11 травня буде носити виключно пропагандистський характер, тому що результати референдуму на блокпостах і в місцях, захоплених сепаратистами, не визнає ніхто в світі. Але для Росії важливо отримати хоч якісь міфічні аргументи, що говорять про те, що хоч якась частина України лояльно налаштована по відношенню до неї. Адже насувається третя хвиля санкцій проти Росії, тому що перші дві нічого не дали. І Чуркіну в Раді безпеки ООН потрібні хоч якісь аргументи. А так він буде махати папірцями, підписаними Пономарьовим (самопроголошеним "мером Слов'янська" - ред.) або "Стрільцем" (керівником диверсантів на сході України - ред.), і говорити, що це результат референдуму 4 мільйонів осіб. Але це нічим не закінчиться.
Цей референдум навіть не для мешканців Луганська і Донецька. Їм зараз не до з'ясування, на якій стороні барикад знаходитися. Вони зараз переживають про свою особисту безпеку - не до питань політики зараз. Там проблема - як людям вижити.
А референдум - це матеріал для пропагандистської машини Росії. Вона буде день і ніч показувати якісь під'їзди, кімнати і барикади, на яких люди з надривом будуть говорити, що вони проголосували, і що з ними мільйони. Тобто, це їжа для російської пропагандистської машини, не більше того. Для центрального уряду України, для цілісності України цей референдум не буде мати ніякої юридичної і політичної сили.
Якщо в Крим нас просто не пустили, і ми не могли перевірити результати - ні соціологи, ні ОБСЄ, тут та ж ситуація, цей референдум буде відверто віртуальним, бо ніхто не дасть підтвердження того, що він брав у ньому участь.
Зараз прокуратура України повинна будь-якими способами припиняти спроби людей з автоматами на БТРах, які нібито проводять референдум. Ну яке ж це опитування, якщо замість соціологів туди приїжджають люди з автоматами? Це схоже на арешт, коли у людей вибору не буде - підписати папірець і показати свій паспорт, щоб залишитися живими. Навіть в Африці так не роблять! Тому я не думаю, що цей референдум буде мати якісь наслідки. Центральна влада повинна зробити все, щоб заарештувати організаторів незаконного референдуму - нехай подивляться свої службові обов'язки. |