Росія може вторгнутися на схід України, де проходить антитерористична операція< з вірогідністю в 30%, а заклики до Москві ввести війська - це шантаж, спрямований на українську владу з метою змусити її дати можливість провести референдуми". Про це координатор "Інформаційного опору" Дмитро Тимчук повідомив на своїй сторінці в Facebook.
В Донецької області на тлі фактичного "переформатування" АТО з недоліками у проведенні останньої екстремісти досягли низки серйозних успіхів, вкрай негативно впливають на стабілізацію ситуації в регіоні, розповів військовий експерт.
Вчинені екстремістами диверсії у Слов'янську, що супроводжувалися загибеллю людей, а також акції в Краматорську мали на меті створення приводу для Росії виступити з черговим твердженням про те, що в Україні йде "громадянська війна". У відповідь українська влада, на жаль, не змогли надати переконливих доказів того, що вчинені диверсії проросійськими екстремістськими силами, - поскаржився Тимчук.
На його думку, відсутність ефективних дій в рамках проведеної АТО - зокрема, відсутність блокування осередків екстремізму - дозволяють екстремістам вільно пересуватися по регіону, дестабілізуючи ситуацію в різних населених пунктах.
Місцеве населення різко змінює свою думку щодо сепаратистів, пише Тимчук. У Слов'янську і Краматорську "влада" екстремістів фактично перетворила ці міста в територію хаосу. Не маючи гарантій дотримання базових прав людини, місцеві жителі все більше схиляються на користь єдиної України, додержання законності і правопорядку.
Експерт вважає, що екстремісти, досягнувши певного успіху в Донецькій області, намагаються дестабілізувати ситуацію в Луганської і Харківській областях. Їх завдання - проголосити "народну владу", оголосити про проведення референдумів" щодо виходу зі складу України, і звернутися до Росії з проханням ввести свої війська і забезпечити проведення таких референдумів" по кримському варіанту.
Разом з тим, навіть зі створенням сепаратистами умов для російського вторгнення, ми оцінюємо ймовірність вторгнення Росії в східні регіони в найближчій перспективі як досить невисокий (до 30%). Заклики до РФ ввести війська - це шантаж, спрямований на українську владу з метою змусити її дати можливість провести "референдуми", впевнений координатор "Інформаційного опору".
Таке "розгойдування" ситуації одночасно дає Росії можливість здійснювати дипломатичний тиск на Україну з метою дати сепаратистам можливість провести зазначені "референдуми", підкреслив він.
На думку Тимчука, в Запорізькій області ситуація напружена, але місцеві проросійські сили без втручання і безпосередньої участі сепаратистів з Донбасу, а також російських диверсантів прогнозовано не зможуть "розгойдати" ситуацію.
В Дніпропетровської області при всіх спробах екстремістів дестабілізувати ситуацію, місцева влада у взаємодії з правоохоронцями і місцевим населенням досить впевнено її контролюють, підкреслив він.
Також Тимчук вважає, що в рамках антитерористичної операції, яка проводиться на сході України, необхідно забезпечити блокування Донецької області, а в самому регіоні потрібно заблокувати "центр напруженості" - місто Слов'янськ, а також захоплені адмінбудівлі в інших населених пунктах.
Він упевнений, що необхідно забезпечити контроль шляхів сполучення і районів області шляхом організації патрулювання - як силовиками, так і представниками місцевих патріотичних рухів.
Тимчук вважає, що основними залучаються до спецоперації силами повинні стати армія, а також Внутрішні війська або Нацгвардія. Спподразделения МВС і СБУ повинні перебувати в готовності для проведення операцій по нейтралізації груп екстремістів в блокованих районах (в даний час такі операції вкрай утруднені через підписання Україною Женевських угод).
У Луганську, Харкові та Запоріжжі потрібно вжити заходів з недопущення проведення несанкціонованих мітингів і захоплень органів влади. Підтримати ініціативи місцевого населення по створенню контролюються місцевою владою загонів самооборони, здатних протистояти проросійським екстремістам, надати допомогу в організації ними блок-постів на в'їздах у населені пункти та організації патрулювання спільно з правоохоронними органами, вважає військовий експерт.
Спецслужбам необхідно організувати жорсткий контроль за діями місцевих правоохоронців, зокрема, спочатку визначивши лояльність влади і патріотизм командирів (начальників) структурних підрозділів.
Експерт також оцінив загрозу екстремізму в п'яти регіонах південного сходу країни.
Донецька область - 8 балів
Луганська область - 6 балів
Харківська область - 5 балів
Запорізька область - 3 бали
Дніпропетровська область - 1 бал. |