13-21 квітня у Музеї народної архітектури і побуту у Львові відбуввся фестиваль "Великдень у Гаю". У неділю, 20 квітня, на Великдень, у Шевченківському гаю водять гаївки.
Багато людей з нагоди свята одягли вишиванки. Однак корективи внесла погода. Дощ розігнав більшість охочих водити гаївки по хатах у Шевченківському гаю. Але були сміливці, які водили гаївки під дощем, а дехто вирішив співати гаївки під дахом.
Хлопці в Шевченківському гаю бавилися у "Дзвін". Як розповів Антон Каспшишак, останній з хлопців, хто прибігає, водить. "Хлопці утворюють коло і штовхають того, хто водить, а він має "вибити" когось з кола. Той, хто вийде з кола водить наступним", - сказав він.
Учасниця гурту "Коралі" Лариса Лукашенко розповіла, що першою гаївкою, яку водили на Галичині, був "Кривий танець", який водили навколо церкви. "Кожна регіональна традиція гаївок була особлива", - додала вона.
За її словами, водили ігрові, мімічні гаївки. "Найвідоміша з мімічних гаївок - "Подоляночка", коли всі співають, а одна дівчинка показує. Також "Грушечка", бо всі показують, як садять дерево, як його поливають. Також були такі гаївки, коли гурт ділився на дві частини і відбувалося переспівування між ними. Наприклад, це "Мости", - розповіла Лариса Лукашенко.
Вона зазначила, що та традиція водіння гаївок, яка дійшла до нас - це гаївки здебільшого середини XIX століття.
У понеділок після Великодня у Львові традиційно відзначають обливаний понеділок. Цього разу святкування організували у вигляді фестивалю, створивши зону для обливання на площі Ринок перед Львівською міською радою.
Святкування на площі Ринок розпочалося о 12:00. Там обладнали спеціальні точки доступу до води, бажаючі мали змогу на місці придбати водні пістолети. Волонтери роздавали спеціальні шапочки для душу.
В зоні для обливання зібралося декілька десятків людей, які активно обливалися. Переважно це були молоді хлопці, хоча серед активних учасників обливання були дівчата. Більшість із них прийшла із своїми пляшками, які на місці й наповнювали.
Саме дійство викликало чимале зацікавлення з боку львів’ян і гостей міста, які спостерігали за ним з тротуару площі Ринок. Тротуари булиоголошені «сухою зоною», однак і там людей іноді обливають із трамваїв.
Святкування триватило до 18:00.
Тим часом стало відомо, що представники самооборони у Львові застосували заборонені законом електрошокери при затриманні порушників громадського спокою. Про цей інцидент повідомив львівський фотограф Сергій Бобра.
Представник львівської самооборони використав електрошокер під час затримання підлітка, який обливав водою перехожих у понеділок, 21 квітня. Цей день на Західній Україні традиційно називається «обливаним» або ж «поливаним» понеділком.
«Використання в Україні електрошокерів заборонено, тому їх часто стилізують під побутові предмети. В даному випадку представник самооборони затримує одного з хлопців, що обливались водою на обливаний понеділок у Львові, застосовуючи електрошокер стилізований під ліхтарик», - написав у своєму фейсбуку фотограф Сергій Бобра, коментуючи інцидент, що трапився на вул. Січових Стрільців у центрі Львова.
Варто зазначити, що застосування електрошокерів до людей у мокрому одязі, посилює їхню дію.
У львівській самообороні підтверджують факт затримання групи підлітків, що порушувала громадський порядок, обливаючи водою перехожих, але заперечують, що застосовували проти них електрошокери.
«Самооборона мала електрошокери і, грубо кажучи, ними погрожувала, але не застосовувала, - заявив ZAXID.NET координатор львівської самооборони Валерій Веремчук. - Це була група хуліганів, яка обливала всіх людей підряд, в тому числі літніх. Тому представники самооборони їх затримали і провели з ними бесіду».
Близько 100 молодиків і підлітків з переважно закритими медичними масками обличчями справді намагалися обливати водою усіх перехожих. Схоже відбувалося минулого року, що викликало масові нарікання серед львів`ян. |