BRAMA - News - Weather - Elections - Business - Sports - Brama Press - Calendar - Classifieds    Перша сторінка.    Погляд.    Поступ у Львові.    Поступ з краю.    Поступ у світі.    Точка зору.    Економіка у Поступі.    Психологічний Поступ.    Калейдоскоп Поступ.    Спорт-Поступ.    Пост-Фактум.    Кримінал.    КуПол: Новини.    Сьогодні у світі.    postup.in.ua.   
  Цитата Поступу
 
11 квітня 2014 р.
   ·  на головну  · 1999-2002  · досье  · архів світлин  · форум
Купол
Львів
  14:23 08-12-2020 -   На Львівщині звільнили вчительку, яка вдарила учня-грубіяна  
  14:16 08-12-2020 -   Головою Львівської районної ради обрали представника "ЄС" Андрія Сулима  
  14:15 08-12-2020 -   Наступного тижня у Львові почнуть працювати будиночки різдвяної торгівлі  
  14:15 08-12-2020 -   Головним військовим комісаром Львівщини призначили Дмитра Боброва з Одеси  
  12:16 22-11-2020 -   В 11 містах України проходить другий тур виборів міських голів  
Україна
  9:50 09-12-2020 -   "Динамо" перемагає команду Реброва і буде грати в плей-офф Ліги Європи  
  13:3 08-12-2020 -   У Раді зареєстрували законопроєкт про відновлення роботи НАЗК  
  13:2 08-12-2020 -   Орбан подав у відставку після невдачі своєї партії на виборах  
  13:2 08-12-2020 -   Партія угорців показово покинула засідання Закарпатської облради  
  13:2 08-12-2020 -   "Слуга народу" програв вибори мера на батьківщині Зеленського  
Світ
  9:47 09-12-2020 -   У ЄС домовились про реформу системи для видачі шенгенських віз  
  11:18 01-11-2020 -   Останні новини 11:14 ( 1.11.2020) В історичній частині Квебеку зловмисник напав на людей, є вбиті й поранені  
  11:17 01-11-2020 -   Попередні результати виборів у Грузії: лідирує правляча партія, опозиція каже про фальсифікації  
  15:31 27-09-2020 -   Нагірний Карабах: армія Азербайджану взяла під свій контроль 6 селищ  
  15:30 27-09-2020 -   Вірменія оголосила загальну мобілізацію і військовий стан    ·  · 
 
Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії

Психологічний Поступ  » 

___________________________________________________________________________

Про дуальність та багатограннісь
Як зберегти цілісність в розірваному середовищі?
Леся БАЛУЦЬКА, ПОСТУП
 
Вже із перших днів свого народження, а згодом, із перших усвідомлених кроків у своєму житті, людина зустрічається із дуальністю сприйняття цього світу. Добро і зло, друзі та вороги, щастя і горе, радість та смуток, життя і смерть, війна та мир, свої та чужі. Усе пізнається в порівнянні та у співставленні і, як правило, все це забарвлено позитивом та негативом відповідно. Кожен протилежний бік події, ситуації, факту чи явища, навіть тієї чи іншої людини є певним чином охарактеризований з точки зору оціночного судження.

Керуючись, спершу своїм вихованням, своїми віруваннями, здобутими в дитинстві та пізніше – у дорослому житті, своїм оточенням, а згодом і своєю внутрішньою незалежною свідомістю (це вже як кому пощастить), людина так чи інакше упродовж свого життя здатна ліпити оціночні ярлики на все те, що відбувається з нею, а також на тих, з ким їй доводиться зустрічатися, в більшій чи меншій мірі спілкуватися та тісно співіснувати. Розділяючи світ на різні категорії, відносячи події та їх причини до певних, зазвичай, протилежних таборів, людина, таким чином, втрачає свою первинну цілісність, гармонійність та внутрішню незворушність, повернути, які, не так вже й легко, одначе – можливо, усвідомлено сприймаючи як себе, так і все те, що відбувається довкола.

Цілісність – це не однобокість, чи одиничність, як може здатися на перший погляд, а навпаки, існування різнобічності, внутрішньої багатогранності та різноманітності, збереженої в балансі та гармонії. Це здатність охопити та грамотно поєднати в одне ціле незмірну кількість ідей, позицій, принципів, подій та персоналій, сприймаючи їх без осуду, оцінок, чи супротиву, адже і вони отримали право на існування, оскільки проявилися в цьому світі. Це відсутність внутрішніх суперечок та протиріч, а відтак – відсутність їхнього вияву назовні.

Цілісність – це своєрідний механізм, відлагоджена та відрегульована систма, всі елементи якої є рівноцінними, незалежно від того, який із них домінує на даний момент. Здатність обирати найвідповідніший елемент із системи, з огляду на віяння часу та опиратися на нього, мати його за основоположний в даний конкретний момент й, за необхідності, так само спокійно і цілісно змогти відмовитися від нього, не викидаючи за межі, а зберігаючи його у повноті та значущості, перейти до іншого, більш важливого у теперішній ситуації. Так, наче в одній шафі на кількох полицях розміщені найрізноманітніші предмети щоденного вжитку й використання одного із них, жодним чином не виключає ймовірне використання іншого. Важливо тільки їх не переплутати у поспіху. А для цього потрібна також і впорядкованість.

Дуже складно зберігати внутрішню цілісність і дотримуватися впорядковності, тоді, коли зовнішнє середовище так і тріщить по швах, розриваючись на дрібні шматки, кожен з яких небезпечно заявляє про ймовірну втрату своєї індивідуальності та ідентичності. І вже чорне стає білим, а іменоване добром, застигло, хитаючись у виборі: ставати чи не ставати злом? Відмежуватися від цього – просто нереально, та і непотрібно. Адже людина – істота соціальна, і як би не старалася вона зберігати «нейтралітет» - свідомо чи несвідомо вибираючи таку позицію, вона, так чи інакше стає на чийсь бік. То може краще робити вибір усвідомлено і ставати на бік «я за мир», а не на бік «проти війни»?

Микола Костянтинович Реріх – всесвітньо відомий російський художник, письменник, мислитель та мандрівник – справжній геній свого часу (про це свідчать його непересічні досягнення в галузі культури та мистецтва, археології, етнографії, історії, поезії та літератури, а також його вагомий внесок у громадсько-політичне, пройняте ідеєю миру) творив мистецтво й одночасно розглядав його як магічний дотик до минулого. Своїми витворами уяви, свідомості та мислення митець відтак зумів торкнутися й майбуття. Майже століття тому Реріх написав слова, які сьогодні можна трактувати як воістину пророчі: «Остання війна серед людей буде війною за істину. Ця війна буде в кожній окремій людині. Війна - з власним невіглаством, агресією, роздратуванням. І тільки докорінне перетворення кожної окремої людини може стати початком мирного життя всіх людей».

Наштовхує на роздуми, чи не так?

А чи не буде ця війна одночасно битвою за цілісність? За збереження різноманіття в його гармонійному існуванні? За можливість існування всього без заперечення іншого, того, що звикли називати протилежністю чи антиподом? Звучить ідеалістично, можливо навіть утопічно. Проте найбільш реально сьогодні розпочатки все ж таки із себе, не вдаючись до крайнощів, а поступово, крок за кроком, упорядковувати свою внутрішню розхристаність та зайнятися віднайденням істини всередині себе. На чиєму я боці? І чи мої дії (або бездіяльність) не суперечать тому, що я декларую? Що я на сьогодні вибираю? І чи роблю я вибір взагалі?

Найскладніше в цілісності, мабуть, єдність раціонального та чуттєвого. Іншими словами – це балансування на одній межі з розумом і серцем, без суттєвого відхилення в один із боків. Це здатність, живучи, одночасно навчатися жити, не відкладаючи життя на потім. Це вміння чітко, з усією відповідальністю, прийняти та зайняти ту позицію, стосовно зовнішніх обставин, подій та речей, яка на даний час відповідає внутрішнім переконанням, баченням і судженням, і з цим залишитися в рівновазі по відношенню до позиції протилежної, можливо дратівливої, ворожої або й зовсім неприйнятної.

Залишитися в рівновазі – не означає нейтральність чи, скажімо, толерантність. Остання, як на мене, більше нав’язана соціумом та потребою відповідати накресленим стандартам. Рівновага передбачає внутрішню глибоку та вирозумілу згоду з усім, що відбувається, не відкидаючи і не заперечуючи свої цінності та переконання. Щось на зразок євангельського смирення, що вважається одніє з найбільших християнських чеснот. І це не є ознакою слабкості, як іноді помилково вважають. Навпаки, це – радше сила волі та твердого переконання. А відтак і можливості діяти впевнено та незворушно. Адже збунтуватися, наповнитися ненавістю та агресією в період незгоди, внутрішньо розбалансуватися набагато легше. А от зібрати себе до купи, усвідомлюючи необхідність такої «збірки» - уже потребує чималих зусиль.

Суспільство починається з кожної окремої людини. А його цілісність, відповідно, залежить від цілісності кожної людини в ньому: більшою чи меншою мірою – вже не на стільки важливо. Адже кожен у всі хвилини свого життя має можливість рости, розвиватися і змінюватися. Важливим є усвідомлення себе як цілісності, внутрішнє прагнення до цього, а також і усвідомлення своєї мотивації, вчинків, звиклої поведінкової реації, бажання та здатності її змінювати, удосконалювати та гармонізувати. Мир починається від миру кожного в душі.
Зміст Поступу
Перша сторінка
  ·  Децентралізація чи федералізація. Кому вигідна плутанина в поняттях? 
Погляд
  ·  Сепаратисти будуть намагатися зірвати вибори, Путіну потрібна кров в Україні - експерти 
Поступ у Львові
  ·  Львівські депутати прийняли бюджет розвитку і назвали вулицю на честь Героїв Майдану 
Поступ з краю
  ·  Російсько-українська газова війна: нові подробиці 
  ·  Поиск работы в Полтаве: эффективные инструменты и их особенности 
Поступ у світі
  ·  Влада США звинуватила Росію в приховуванні інформації про Тамерлана Царнаєва 
Точка зору
  ·  Окупація Криму і санкції Заходу ведуть Росію до перевороту 
Економіка у Поступі
  ·  Скільки ще може впасти гривня, і від чого залежить курс 
Психологічний Поступ
  ·  Про дуальність та багатограннісь 
Калейдоскоп Поступ
  ·  Отдых под Киевом, на живописной природе 
  ·  Транспортные услуги перевозки: как достичь успеха? 
  ·  Дренажные трубы: основные особенности 
  ·  Металлом: ликбез для чайников 
Спорт-Поступ
  ·  Кримське питання в українському футболі 
Пост-Фактум
  ·  Яструб Сільвія буде захищати голубів миру від хижих птахів 
  ·  Проститутки Краснодара безотказные развратницы 
  ·  Успех и эйфория с порталом игровых автоматов Igronator.com 
Кримінал
  ·  Душевая кабина – требование времени 
КуПол: Новини
  ·  Dongfeng – это популярные грузовики, трактора и не только 
  ·  Программа «Номер Рулетки» предлагает проверенную выигрышную стратегию 
Сьогодні у світі
  ·  Замеры сопротивления изоляции должны проводится регулярно 
  ·  Бюро переводов Movapro: качество, доступность, своевременность 
postup.in.ua
  ·  Посуда luminarc – надежная и красивая 

Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії
ШОВБІЗУА: Новини шоу-бізнесу

Партнери
 
Новобудови Львів
 
 
Суспільно-гуманітарний консорціум "Генеза"
 
 
Центр політичних досліджень
 
   
Філософський факультет ЛНУ
 
Комп'ютерний експерт: новини високих технологій   
Інтерактивні технології громадянської освіти
 
Стиль, музика і кіно   
Суспільно-гуманітарні студії
   
Науковий всесвіт
 
   
Незалежний культурологічний журнал Ї
 
   
   

Галицький інтелектуальний сепаратизм
   
 
   
Реклама
 
   
МЕТА - Українська пошукова система