Росія перш за все згодилася на грошові відшкодування полякам - жертвам сталінських репресій, які примусово потрапили до СРСР. Наразі йдеться про суми, які швидше можна сприйняти за образу. Проте аби й таке відшкодування стало реальністю узаконення домовленості має пройти ще довгий шлях. Зараз обговорюються технічні боки справи.
Справа набула розголосу ще в 1989 році. Тоді поляки просили СРСР про відшкодування постраждалим від сталінського терору, та країна часів перебудови заявила про те, що ні Росія, ні інші країни радянського простору не несуть відповідальності за події 30 -- 40-х років. Проте після падіння СРСР в грудні 1991 року саме Росія стала правонаступницею великої імперії. Тож в нових відносинах Москви та Варшави справа знову повернулась до порядку денного переговорів.
Практично всі дипломатичні переговори супроводжувалися нагадуванням про проблему. І лише минулого року Владімір Путін дав полякам надію. Під час січневого візиту 2002 року до Варшави Путін згодився, що справа репресованих поляків заслуговує на увагу, і аби змити плями історії, пообіцяв доручити дослідження справи своїм урядовцям. Тоді більшість поляків сприйняло ці слова, як жест, який не має під собою ваги.
Проте польський уряд вирішив не упускати нагоди. На всіх подальших російсько-польських зустрічах наголошувалося на необхідності розв'язання проблеми сталінських репресованих.
Нині з неофіційних джерел повідомляється, що Росія має намір вирішити питання виплат вже найближчим часом. А справа і справді не терпить. Адже на відшкодування мають право лише насильно вивезені та ув'язнені в сталінських таборах поляки, а також ті, що народилися в сталінській неволі. Нащадки та спадкоємці постраждалих на відшкодування права не мають. Тож люди, які мали б отримати ті гроші, зважаючи, що ув'язнення припадало на 30-40 роки, -- вже літні, а, беручи до уваги і умови, в яких їм довелося жити, здоров'я в них підтоптане. Дочекатися відшкодування, може, і не всім поталанить. Загалом претендентів на компенсацію близько 60 тисяч.
Плата за втрачені роки та тяжку працю наразі визначається символічна -- 2,38 долара за місяць перебування в концтаборі. Максимальна сума, яку може отримати репресований -- не більше, ніж за сто місяців ув'язнення, тобто 238 доларів. Поляки сподіваються, що їм вдасться збільшити розмір виплат, бо ту суму, яку пропонують росіяни, репресовані можуть сприйняти, як ще одну образу. Тим паче, що відшкодування можна буде отримати лише в місці ув'язнення, а квиток на літак до Магадана, де було найбільше таборів з поляками, коштує втричі більше.
Тож наразі поляки можуть втішатися лише тим, що їх почули, проте про реальні відшкодування, такі для прикладу, як виплачує Німеччина наразі мова не йде.
Однак, якщо полякам вдасться довести справу до кінця, то вслід за ними пред'являть свої претензії країни Балтії. Може, й українська влада колись заступиться за своїх громадян, які постраждали від більшовицького режиму. |