В умовах, коли курс гривні може змінюватися щодня, "Комсомолка" вирішила розібратися, що нашим співгромадянам робити зі своїми депозитами.
Ризики потрібно розділити
- Сьогодні є сенс зберігати гроші, рівномірно розподіливши свої заощадження на кілька частин - євро, долари США, російські рублі та гривні, - радить старший аналітик компанії "Альпарі" Ганна Бодрова.
І треба сказати, що це універсальна рекомендація, яку зараз дають всі експерти. При цьому вони також одностайні в тому, що в терміновому порядку міняти одну валюту заощаджень на іншу безглуздо - в нинішніх умовах правильніше буде заспокоїтися і дочекатися вигідного курсу.
- Спроба обігнати курсову динаміку - заняття невдячне, і в умовах невизначеності гратися з обміном валют не варто, - зазначив директор економічних програм Центру Разумкова Василь Юрчишин.
Вклади як і раніше актуальні
Тим, хто не планує щодня стежити за курсом і намагатися грати на його підвищення або зниження, як і раніше, є сенс звернути увагу на депозит. Сьогодні це найбільш простий і безпечний спосіб не втратити на курсовій різниці.
В банках зізнаються, що, незважаючи на стрибок курсу, паніки все ж не сталося і українці вкрай рідко зверталися з наміром достроково розірвати договори. Вкладники прийшли до розуміння, що вони вже і так втратили на депозитах близько 10% через ситуацію з курсом валют. І якщо зараз, не витримавши напруги ситуації, розірвати депозитний договір, то до цих втрат додадуться ще й втрачені відсотки.
Куди прилаштувати гроші
В той же час намітилася інша тенденція: якщо раніше після закінчення терміну дії депозитного договору багато не поспішали звертатися за грошима і договір автоматично пролонговувався, то тепер вкладники намагаються зняти кошти чітко "день в день". І тут виникає питання: а що з цими знятими грішми робити? Думки експертів з цього приводу розділилися.
- Все залежить від того, хто переможе в нинішньому політичному протистоянні, - міркує економіст Всеволод Степанюк. - Якщо ви вірите в перемогу влади, то сміливо залишайте гроші на депозитах. Якщо ж вважаєте, що перемога залишиться за Майданом, то забирайте свої вклади і купуйте продукти або переводьте заощадження у валюту. З доларом все буде нормально, принаймні до 2015-го, а от про гривню я цього сказати не можу.
Експерт Міжнародного центру перспективних досліджень Олександр Жолудь, перед тим як прийняти рішення, радить оцінити два аспекти.
- По-перше, потрібно зважити ризики, які очікують клієнта в конкретному банку, - не секрет, що на вітчизняному ринку не всі фінустанови однаково надійні, - говорить експерт. - Другий момент, який необхідно взяти до уваги, - це наскільки швидко вам знадобляться гроші. Якщо найближчим часом ви плануєте їх витратити, то буде доцільніше забрати гроші і зберігати їх на руках, особливо припускаючи можливість мораторію на дострокове зняття депозитів.
Якщо ж великих покупок в найближчій перспективі не передбачається, а ваш конкретний банк є надійним, Олександр Жолудь радить зберігати гроші на депозитах, тим більше що ставки по них сьогодні дуже привабливі.
До РЕЧІ
Намагаючись уникнути відтоку клієнтів, вітчизняні банки підняли ставки. Сьогодні середні ставки по валютних вкладах становлять близько 10%, по гривневих - 22-23% річних. Тобто при існуючих прогнозах курсу гривня, як і раніше є більш привабливою валютою для вкладу.
Можна і зовсім відкрити мультивалютний депозит - так ви зможете уникнути істотних втрат від валютних коливань.
В ТЕМУ
Плюси вільного плавання
У плаваючому курсі експерти бачать суцільні плюси. Як розповіли в Незалежній асоціації банків України (НАБУ), такий курс, відображаючи рухи ринку, як правило, мінімізує вплив на економіку зовнішніх шоків, згладжує різкі цінові коливання на зовнішніх ринках для національної валюти, дозволяє більш ефективно використовувати золотовалютні резерви. Крім того, гнучкий курс позитивно впливає на платіжний баланс: при збільшенні імпорту національна валюта дешевшає і імпорт стає менш конкурентним, а експорт, відповідно, більш конкурентоздатним, що призводить до вирівнювання платіжного балансу за рахунок ринкових факторів.
Після введення обмежень на міжбанківському ринку курс минулого тижня пішов вниз, однак з початку тижня відстрочений попит взяв своє. Експерти НАБУ прогнозують, що в залежності від обсягу заявок на купівлю та продаж валюти курс долара на цьому тижні можливий в діапазоні 8,7-8,9 грн.
В цілому ж експерти радять звикати до коливань між 8 і 9 грн. і не втрачають надії на середній курс 8,5 грн. за долар. Така надія підкріплюється ще й заявою міністра фінансів Росії Антона Сілуанова про те, що наступний російський транш Україні в розмірі 2 мільярдів доларів буде вже на цьому тижні.
Джерело: Комсомольська правда |