BRAMA - News - Weather - Elections - Business - Sports - Brama Press - Calendar - Classifieds



    Перша сторінка.    Погляд.    Поступ у Львові.    Поступ з краю.    Поступ у світі.    Львівські обсервації.    Листи до Поступу.    Поступ комп''ютерних технологій.    Медичний Поступ.    Кримінал.    Спорт-Поступ.    Розмаїтий Поступ.    Кінопоступ.    Пост-Factum.   
  Цитата Поступу
Сію, сію, посіваю, З Новим роком всіх вітаю! Щоб Вам весело жилося, Щоб задумане збулося.
 
21 лютого 2002 р.
   ·  на головну  · 1999-2002  · досье  · архів світлин  · форум
Купол
Львів
  10:23 04-03-2021 -   Львівські підприємці можуть отримати 100 тис. грн на розвиток власного бізнесу  
  10:22 04-03-2021 -   Бюро спадщини презентувало карту археологічних розкопок Львова  
  10:14 04-03-2021 -   Верховна Рада перейменувала два села на Львівщині  
  14:23 08-12-2020 -   На Львівщині звільнили вчительку, яка вдарила учня-грубіяна  
  14:16 08-12-2020 -   Головою Львівської районної ради обрали представника "ЄС" Андрія Сулима  
Україна
  10:3 04-03-2021 -   ЗСУ будуть дзеркально відповідати на обстріли – Кравчук  
  23:26 03-03-2021 -   Аваков очікував, що санкції проти Медведчука зірвуться  
  23:25 03-03-2021 -   В Україну не пустили заслужену артистку Росії  
  23:11 03-03-2021 -   Чергова міська рада просить Зеленського заборонити проросійські партії  
  11:54 01-03-2021 -   Зеленський анонсував "суд у смартфоні"  
Світ
  23:26 03-03-2021 -   ВООЗ: Прогнози про перемогу над COVID до кінця року передчасні  
  23:25 03-03-2021 -   Саркозі засудили до реального тюремного терміну  
  11:53 01-03-2021 -   Байден: Крим – це Україна, ми будемо разом протистояти агресії Росії  
  12:5 29-01-2021 -   Пєсков заявив, що питання про "приєднання" Донбасу до РФ не стоїть  
  12:4 29-01-2021 -   У Білому домі кажуть, що Байден "не стримувався" у розмові із Путіним  



  ·  · 
 
Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії

Поступ у Львові  »  ВІД АВТОРА

___________________________________________________________________________

Львів – і ми у Львові
Андрій САДОВИЙ
 
Андрій САДОВИЙ. Світлина з архіву “Поступу”
Чи багато з нас пам’ятає про те, що писали газети місяць тому? Очевидно, що ще менше назбирається таких, котрі пригадають публікації дворічної давності. Стаття, яку сьогодні “Поступ” хоче запропонувати Вашій увазі, вже була надрукована в нашій газеті у грудні 1999 року, після виступу її автора – нині директора Інституту розвитку міста та кандидата на посаду міського голови Андрія САДОВОГО – на одному з тих львівських семінарів, які регулярно, до свого від’їзду у Відень, проводив Ярослав Грицак.

Тим, хто її не читав, буде, сподіваємося, цікаво ознайомитись із першоджерелами нинішньої ініціативи Інституту розвитку міста щодо надання Львову спеціального статусу – ідеї, що захопила львів’ян: про це багато говорять як у засобах масової інформації, так і на вулицях; дискусії ведуться на і публічному рівні, і на кухнях.

Ті ж, хто її пам’ятає, ми впевнені, зможуть оцінити послідовність і наполегливість нинішнього кандидата на посаду міського голови Львова у прагненні переламати хід новітньої історії Львова так, аби місту було повернуто його колишню значимість.


Ми часто говоримо про Україну, про Галичину, про загальносвітові чи загальноєвропейські проблеми. Але чомусь ми мало говоримо про наше місто, про місто Львів. Я згадав один цікавий анекдот: коли француз уранці прокидається і планує день, він думає, що от піду на роботу, там – обід, перерва, потім – до коханки, купити подарунки жінці, дітям, десь ввечері – театр, потім – ресторан. А коли українець уранці встає, то виходить на ґанок і говорить: “І що ж нам робити з тим Китаєм?”

Ось так і ми: нас усе цікавить, а про Львів ми говоримо мало. Але чому? Донедавна я також не задумувався над цим питанням, однак мене обрали депутатом Львівської міської ради, а відтак – головою новоствореної комісії економічної політики. Задуматися довелося багато над чим. Ну, насамперед, що таке економічна політика? Це і культура, це і економіка, це і виробництво – але й освіта, навіть і здоров’я. А оскільки в нас зібралася дійсно хороша команда людей, то ми почали всіма цими питаннями цікавитися. Запитань було багато, а відповідей, у принципі, – мало. І ми не знаходили відповідей на всі питання, які ставили перед собою та перед іншими – досвідченими у справах керівниками районів, підприємств, підрозділів міськвиконкому. І виявилось, що чим більше знаєш – тим сумніше. “Пізнання породжує печаль”.

Ми всі, зокрема я, спробували ще раз заглибитися в історію, бо живемо у Львові, старовинному, гарному місті. А як було колись? А чи були такі ж періоди раніше?

Отже, Львів належить до тих нечисленних міст, будівництво яких із самого початку несло в собі ідею створення якщо не столиці, то найважливішого центру торгівельного, політичного, а, відповідно, і культурного життя. Аби консолідувати владу тогочасного економічного життя, князь Данило Галицький, згідно з пануючим міфом, будує місто-фортецю і називає його на честь свого сина Лева. І цей продуманий вибір підтвердився історично, бо не минуло і ста років, як Львів став найпотужнішим містом усіх галицько-волинських земель. Нині ми розуміємо, що швидкому розвитку міста сприяло те, що Львів став центром комунікацій не тільки на перехресті торговельних шляхів, але й у спілкуванні різних культур і способі господарювання – східного і західного.

Хоча в середині XIV століття Галицько-Волинське князівство було підкорене сусідніми феодальними державами, Львів завжди зберігав свою роль автономного центру. Підтвердженням такого статусу Львова були сильні, автономні й достатньо рівноправні у своїх можливостях етнічні спільноти (німецька, єврейська, грецька, вірменська) і, зрозуміло, общини – руська, польська. Важливо пам’ятати, що співжиття поліетнічного міста, в якому кожна спільнота мала свої інтереси, понад 400 років регулювалося нормами Магдебурзького права. Згідно з Магдебурзьким правом, вирішення господарських питань, судочинство здійснювалось міською радою – магістратом, що обирався з-поміж багатих мешканців цього міста. А це означало, що переживання, хвилювання за його долю увійшло в кров і плоть мешканців. Тобто люди, що жили в цьому місті, які господарювали в ньому, навчилися перейматися проблемами Львова, вони жили цим містом.

І коли, наприклад, уже за часів новітніх, пригадую, ми виїздили в інші міста колишнього Радянського Союзу, нас питали, звідки ми, я ніколи не відповідав: “Я з України”, – а говорив: “Я зі Львова”. Ми є зі Львова, ми завжди так казали. Тобто ми себе таки відчували центром, бо хоча в ті часи столицею України був Київ, але радше відчувався зв’язок “Львів-Москва”, аніж “Львів-Київ”.

Ми ніколи не були Римом, ми ніколи не були першими, ми були, можливо, другими. Але ми ніколи не були останніми. Тобто ми завжди були провінцією, але провінцією в класичному розумінні цього слова – як окрема територія, самостійна і самодостатня. І ми не були провінцією, як це прийнято вважати в останні 100 років, периферійною, приниженою і зацофаною, відсталою. У 1990-ті, після того, як Україна здобула незалежність, стався якийсь злам. Нас чомусь почали забувати: ми залишилися тільки історичним пам’ятником. А те, що Львів був центром інтелектуальним, і тут за часів Союзу розвивалися серйозні напрямки промисловості, точна механіка, що Львів належав до числа міст, де кількість мешканців, що мали вищу освіту, була однією з найбільших – це почало забуватися. Чому? Це питання, яке тривожить мене, і нас усіх тривожить.

Львів і Галичина залишилися без жодних орієнтирів. Ми не знаємо, на кого орієнтуватися, бо завжди були периферією в першому розумінні, і ми завжди знали: так, є Відень, чи є, наприклад, Москва – столиці, з якими будували свої чіткі й однозначні відносини. Чи могли бути ворогами, чи займати якусь іншу позицію, але ми достеменно знали свої можливості, на них покладалися і знали, чого чекати. А сьогодні? Сьогодні не знаємо, ані чого чекати, ані на що сподіватися. Рік минає, другий, третій, четвертий минає, а краще не стає, хіба гірше.

Мені доводиться багато їздити Україною. За останні 10 років там відбувся певний прогрес. Там розвиваються: не те навіть, щоби підприємства краще почали працювати, ні, але є свіжий подих.

Після періоду занепаду помітним став період розквіту. І він “у них” уже почався. І якщо сьогодні навіть не оперувати категоріями “Львів і Україна”, а взяти, наприклад, нашу ж Львівську область, хочемо ми того чи ні, але в невеликих містечках є динаміка, там є рух, там є життя, їх не впізнати. А ми поволі стаємо і периферією в другому її розумінні, периферією у власній Львівській області. Навіть активність чиновників на Винниченка є більшою, ніж на площі Ринок. Це також питання, яке мучить, на яке хотілося б отримати відповідь. Ми покірні, ми ображені? І знову – чому?

Чому ми не розвиваємося? Нам же нема чого сподіватися на когось. Невже ми думаємо, що завтра приїде Білл Ґейтс і подарує нам пару мільярдів доларів? Ну, цього не станеться. А може, варто бути більш вимогливим до себе? До наших керівників?

Сьогодні наші підприємства стоять, а ті ж автобуси (чи телевізори), ті ж таки точні прилади випускають в інших містах України. І часто там їх починають випускати “з нуля”. Тобто із закупленого обладнання тощо. А в нас простоюють потужності, хоча ми вміємо це робити. А що це означає? Це означає, що наших питань не лобіюють. Лобіюють “їхні” питання.

Я переконаний, що коли ми об’єднаємо сили, свою енергію, то зуміємо відстояти інтереси Міста.

Ще древні римляни говорили, що місто, яке перестає будуватися, вмирає. Це – факт. Ніхто нашої з вами роботи не зробить. Якщо ми хочемо добре жити – давайте будемо хитрими. Будьмо розумними, достойними наших предків. Зробімо так, як робили це вони.








»  ІНІЦІАТИВА
Львів’яни – за спеціальний статус свого міста
Тепер слово – за владою
Остап ДРОЗДОВ
 
У Львові триває збір підписів на підтримку проведення референдуму з питання надання місту спеціального статусу. Як повідомляють в Інституті розвитку міста, уже 60 тисяч львів’ян поставили свої підписи під зверненням до депутатів міської ради із вимогою ухвалити рішення про його проведення 31 березня цього року.
Детальніше>>
»  ІНЦИДЕНТ
Боротьбу зі свободою слова починають із друкарень
15 лютого четверо невідомих наказали механікові-наладчику Григорію Швецю зіпсувати друкарську машину “Високого Замку”
Дмитро СИНЯК
 
Григорій Швець та Степан Курпіль. Світлина Грицька БУБЛИКА
Увечері у п’ятницю, 15 лютого, поблизу нового ЦУМу четверо невідомих у шкіряних куртках оточили механіка-наладчика друкарні газети “Високий Замок” Григорія Швеця. Його запитали, чи справді він працює у друкарні, а отримавши ствердну відповідь, сказали, що мусить вивести з ладу друкарську машину. Переляканий механік відмовився, заявивши, що тяжко працює й утримує на свою зарплату сім’ю та двох малих дітей. Раптом у двох невідомих одночасно задзвонили мобільні телефони. Двоє інших через це втратили пильність. Скориставшись нагодою, Григорій кинувся навтьоки...
Детальніше>>
»  ІНЦИДЕНТ
Кому заважає “Цісарська кава”?
Олена ІГНАТІВ
 
Справжній ажіотаж розгорівся навколо намагань перенести кав’ярню “Цісарська кава” з проспекту Шевченка. Рішення з цього приводу розглядав виконком та – двічі – сесія Львівської міської ради.
Якщо, звичайно, те, що відбувалося, можна називати розглядом. Уповноважений із питань захисту прав підприємців по м. Львову та Львівській області Зеновій Бермес навіть написав листа до мера, аби захистити права директора приватного підприємства “Лорелея”, власниці “Цісарської кави” Тетяни Нікітчин.
Детальніше>>
» 
Прокуратура розбирається з яйцями
З. І.
 
У Трускавці перебуває генеральний прокурор України Михайло Потебенько. Його візит було заплановано після подій 12 лютого, що відбувалися у Трускавці під час відвідин громадськості лідером КПУ Петром Симоненком. Нагадаємо, тоді лідера Комуністичної партії України закидали яйцями і помідорами.
Детальніше>>
»  ХРОНІКА
Касира вбили в залі гральних автоматів
 
18 лютого о 9.30 ранку в Галицький райвідділ міліції надійшло повідомлення від директора ПП “Львівігросервіс” про те, що о 9.25 у залі гральних автоматів цього підприємства (вул. Дорошенка, 15) він побачив труп касира 1947 р. н. з ознаками насильницької смерті, повідомив ЦГЗ УМВСУ у Львівській області. Під час виїзду на місце події слідчо-оперативної групи виявлено труп Д. із численними ножовими пораненнями грудної клітки, живота і обох рук. Здійснюється перевірка.
Детальніше>>
» 
Заява Прес-служби виборчого штабу кандидата на посаду міського голови Львова Люб
Прес-служба виборчого штабу кандидата на посаду
 
Кандидат на посаду міського голови Львова Любомир Буняк переконаний, що проблему водопостачання в місті можна вирішити за 2 роки. Але діючий мер міста Василь Куйбіда дозволив собі так прокоментувати цю заяву: “Мені відомий лише один випадок з Біблії, коли кількома хлібинами вдалося нагодувати весь народ”.
Детальніше>>
»  ПОЛІТИЧНА РЕКЛАМА
Хто на міського голову?
У Куйбіди нарешті з’явився реальний конкурент
Петро КОЛОДІЙ
 
Кампанія виборів міського голови Львова входить у найцікавішу фазу. Уже відомі всі претенденти на “крісло № 1” міста, на вулицях можна побачити їхні агітки, ЗМІ активно рекламують кандидатів. Але тільки з появою у виборчих бюлетенях прізвища Любомира Буняка нарешті з’явилася інтрига.
Детальніше>>
»  ПРЯМА МОВА
Ігор ГАЙДУЧОК: Після обрання мене народним депутатом я лобіюватиму інтереси окру
За такого кандидата проголосують
 
Виборцям Городоцького виборчого округу пощастило. Уже сьогодні, задовго до кінця виборчої кампанії, вони майже достеменно знають, хто буде їхнім депутатом у наступній Верховній Раді. На переконання багатьох (і нашої редакції – у тому числі), ним стане відомий львівський підприємець – генеральний директор фірм “Монада ЛТД” та Центру “Медик”, директор Благодійного фонду “Галичина” Ігор ГАЙДУЧОК. Його ми й запросили сьогодні до розмови.
Детальніше>>
Зміст Поступу
Перша сторінка
  ·  Кузня смерті” під нашим боком 
  ·  Українсько-американська війна заяв 
  ·  Можемо мати сім кандидатів на мера 
Погляд
  ·  Закон як дишло?... 
  ·  Благословенна Церквою зброя... 
  ·  Євангеліє від “озимих” 
Поступ у Львові
  ·  Львів – і ми у Львові 
  ·  Львів’яни – за спеціальний статус свого міста 
  ·  Боротьбу зі свободою слова починають із друкарень 
  ·  Кому заважає “Цісарська кава”? 
  ·  Прокуратура розбирається з яйцями 
  ·  Касира вбили в залі гральних автоматів 
  ·  Заява Прес-служби виборчого штабу кандидата на посаду міського голови Львова Люб 
  ·  Хто на міського голову? 
  ·  Ігор ГАЙДУЧОК: Після обрання мене народним депутатом я лобіюватиму інтереси окру 
Поступ з краю
  ·  Помилка президента 
  ·  КРАЄВИД 
Поступ у світі
  ·  Чи схожий Арафат на Гітлера? 
  ·  Пожежа в переповненому потязі 
  ·  Америка не атакуватиме Пхеньян 
Львівські обсервації
  ·  Тече вода з-під Явора 
Листи до Поступу
  ·  Відкритий лист 
  ·  Відкритий лист пану обсер-ватору! 
  ·  Коментар шеф-редактора 
Поступ комп''ютерних технологій
Медичний Поступ
  ·  За Європу без тютюну! 
  ·  Чи вмієте ви вирішувати свої проблеми? 
  ·  Ще одна лікарня сімейної медицини 
  ·  Як позбутися нежиті без ліків 
Кримінал
  ·  Як знищити банк 
  ·  На дорогах гинуть діти 
  ·  ХРОНІКА 
Спорт-Поступ
  ·  Катастрофа українського біатлону 
  ·  Футбол повертається 
  ·  Білоруса вигнали 
  ·  Олімпіада закінчує свою ходу 
Розмаїтий Поступ
  ·  АСТРОЛОГІЧНИЙ ПРОГНОЗ 
  ·  Загадки міста Лева 
  ·  ТЕАТРИ, ІМПРЕЗИ, ВИСТАВКИ 
Кінопоступ
  ·  Список найважливіших нагород 
  ·  Клуб нечемних дівчаток 
  ·  Золотого Ведмедя цього року поділили 
  ·  Вторгнення в будиночок слимака 
Пост-Factum
  ·  Олімпійці та їх медалі 
  ·  КАЛЕНДАР 

Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії
ШОВБІЗУА: Новини шоу-бізнесу

Партнери
 
Новобудови Львів
 
 
Суспільно-гуманітарний консорціум "Генеза"
 
 
Центр політичних досліджень
 
   
Філософський факультет ЛНУ
 
Комп'ютерний експерт: новини високих технологій   
Інтерактивні технології громадянської освіти
 
Стиль, музика і кіно   
Суспільно-гуманітарні студії
   
Науковий всесвіт
 
   
Незалежний культурологічний журнал Ї
 
   
   

Галицький інтелектуальний сепаратизм
   
 
   
Реклама
 
   
МЕТА - Українська пошукова система