Питання євроінтеграції зависло у повітрі. Україна, з однієї сторони, на разі не виконала поставлених умов, а з іншої – торгується з ЄС за матеріальну компенсацію тих фінансових втрат, які вона зазнає внаслідок емоційної реакції Росії на її геополітичний вибір. Зрештою, відсутність поганих новин – це вже гарна новина. Під час засідання Ради ЄС 18 листопада так і не було прийнято жодного рішення щодо можливого підписання угоди про асоціацію з Україною. Відтак ЄС вже ще залишає привідчиненими свої двері для України…
В той час як у парламенті розгортаються палкі дискусії і ледь не сутички навколо компромісного варіанту законопроекту про лікування ув’язнених за кордоном, вирішення питання про Асоціацію з ЄС перемістилося у чисто матеріальну площину. Українська влада намагається виторгувати для себе компенсації тих економічних втрат, які вона зазнає внаслідок переходу промислового виробництва на європейські стандарти та від втрати ринку збуту своїх товарів у Росії. ЄС в свою чергу не поспішає бути настільки щедрим, як це було під час приєднання Польщі до європейської сім’ї.
Оптимістів мав би тішити той факт, що на разі жодного негативного рішення по відношенню до України Євросоюзом не було прийнято і двері залишаються відкритими. За словами міністра закордонних справ Литви, яка головує в ЄС, Лінас Лінкявічюс, Європа готова прийняти рішення у будь-який момент. Більше того, він наголосив, що діалог з українцями продовжується, місія Кокса-Квасневського й надалі працюватиме, президент Баррозу від Єврокомісії направить свого представника. Проте чи допоможе це – питання риторичне.
Водночас Лінкявічюс констатував, що й українці мають виконати необхідні умови. «Побачимо, можливо, Верховна Рада буде результативною, що дуже допомогло б - нам потрібен рух. Відклавши емоції, оцінивши ситуацію об'єктивно, якою мірою було виконано умови, тоді ми зможемо ухвалити рішення. Це може відбутися будь-якого дня, навіть в останній момент - у Вільнюсі. Все залежатиме від ситуації в Україні», - зазначив він.
Пообіцяла підтримку і «зелене світло» для України за умови виконання поставлених умов і Ангела Меркель. Канцлер закликала Україну зробити нарешті «реальні кроки» і продемонструвати волю до реформ. Вона нагадала, що час доходить до запланованого підписання Угоди про асоціацію, але й досі немає впевненості у цьому. Ангела Меркель також наголосила, що зближення України з ЄС не спрямоване проти Росії, а навпаки, і Росія могла б мати від того зиск, а не тиснути на Київ. Вона запевнила Київ, що якщо він виконає умови ЄС та підпише Угоду про асоціацію, то Європа допоможе йому і з реалізацією продукції, і, за потреби, з постачанням енергоресурсів
Разом з тим посол України, колишній держсекретар МЗС з питань євроінтеграції Олександр Чалий висловив впевненість, що Янукович, Меркель і Тимошенко досягли згоди і асоціацію у Вільнюсі підпишуть. Він також переконаний, що якщо угода не буде підписана, то «для кожного з них це означатиме велику стратегічну поразку. «Я абсолютно переконаний, що угода про асоціацію у Вільнюсі буде підписана, і це добра новина. А от погана новина, що інтрига буде зберігатися до останнього дня, можливо навіть до дня саміту",- зазначив Чалий.
Водночас, за словами Чалого, зараз ідуть інтенсивні переговори щодо умов, на яких ця угода буде виконуватися. «Великий блок цих умов пов’язаний не лише з майбутнім статусом Юлії Тимошенко, а й з пакетом економічної допомоги, на який розраховує Україна після підписання угоди про асоціацію», – підкреслив експерт.
Вільнюський саміт, незважаючи на те, що Україна залишила все на останню хвилину, все ще може стати історичним, вважає міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський. На переконання міністра закордонних справ Карла Більдта, підписання угоди про асоціацію Україна - ЄС залежить тільки від дій президента України Віктора Януковича.
Час невпинно спливає, а «питання Тимошенко» й надалі зависло. Партія регіонів заявляє, що її не влаштовує жодний з існуючих законопроектів щодо лікування засуджених. На думку «регіонала» Віталія Журавського, запропонований опозицією законопроект потребує суттєвого доопрацювання. В понеділок пізно ввечері робоча група надалі продовжувала працювати над компромісним варіантом законопроекту. Одним із пунктів, по якому був знайдений консенсус - час лікування за кордоном не зараховуватиметься у термін відбування покарання.
Відтак «питання Тимошенко» для європейців залишається наріжним каменем для підписання Угоди про асоціацію. Незважаючи, що до Вільнюського саміту залишаються лічені дні, Україна не поспішає виконувати поставлені умови, натомість виторговуючи для себе економічні преференції. Зрозуміло одне – інтрига зберігатиметься до дня саміту Східного партнерства у Вільнюсі. |