BRAMA - News - Weather - Elections - Business - Sports - Brama Press - Calendar - Classifieds    Перша сторінка.    Погляд.    Поступ у Львові.    Поступ з краю.    Поступ у світі.    Поступ економіки.    Банк у Поступі.    Історія у Поступі.    art-Поступ.    Листи у Поступ.    sport-Поступ.    Пост-Faktum.   
  Цитата Поступу
Сію, сію, посіваю, З Новим роком всіх вітаю! Щоб Вам весело жилося, Щоб задумане збулося.
 
18 лютого 2003 р.
   ·  на головну  · 1999-2002  · досье  · архів світлин  · форум
Купол
Львів
  19:28 24-01-2020 -   МОЗ: коронавірус з Китаю вже в Україні? Перевіряють одну особу  
  12:58 24-01-2020 -   На українсько-польському кордоні учора палили шини, протестуючи проти прискіпливої роботи митників  
  12:49 24-01-2020 -   Названо адреси, куди львів’яни можуть здати новорічні ялинки  
  12:42 24-01-2020 -   На Львівщині затримали керівницю відділення банку за махінації з коштами клієнтів  
  10:47 24-01-2020 -   На Львівщині з 370 млн ДФРР половину отримають округи Дубневичів  
Україна
  10:51 25-01-2020 -   У Мінфіні розповіли скільки очікують позичальників у програмі "Доступні кредити 5-7-9%"  
  10:36 25-01-2020 -   Зеленський пояснив, чому не міг відразу говорити, що про літак МАУ був збитий  
  10:27 25-01-2020 -   Зеленський заявив, що конфлікт із Росією не вирішити без повернення Криму та Донбасу  
  10:24 25-01-2020 -   Підозрюваного у справі Гандзюк Левіна затримали у Болгарії  
  10:8 24-01-2020 -   Послу в Румунії довелося виправдовуватися через помилку в перекладі Зеленського  
Світ
  10:39 25-01-2020 -   Державний секретар США Майк Помпео прибуде в Україну для підкреслення підтримки України  
  10:19 25-01-2020 -   Сурков пішов з держслужби, бо "змінився курс на українському напрямку"  
  10:13 24-01-2020 -   Євросоюз підписав Brexit  
  15:12 23-01-2020 -   Британія нарешті видалить тризуб з антитерористичного посібника  
  9:51 23-01-2020 -   Помпео каже, що найближчим часом відвідає Україну    ·  · 
 
Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії

Листи у Поступ  » 

___________________________________________________________________________

Прощення для інтелігенції
 
Мабуть, жодна соціальна верства не удостоюється такої кількості публікацій, як інтелігенція, очевидно, жодна з них не несе такої відповідальності за парадоксально-критичну ситуацію у нашій стражденній Україні. Цей матеріал є продовженням теми дискусійної сторінки "Поступу", піднятої Ярославом Грицаком у статті "Прокляття української інтелігенції"/"Поступ", 31 січня 2003 року.

Кожна держава та її народ повинні мати провідника, який у скрутні часи спроможний очолити змагання на подолання кризових явищ -- як у соціально-економічній, так і суспільно-політичній площині. Нинішня влада з відомих причин цього робити не хоче, роз'єднана Церква не може, а скомпрометована національна ідея ще не стала спільною програмою дії широкої громадськості. І тут на авансцену повинна би виступити "Сіль Землі", еліта нації -- її інтелігенція. Це вона мала б зробити логічний аналіз подій у суспільстві і донести його до одуреного і окраденого народу, вказати місце кожного на шляху виходу з цього невпинного падіння.

Виступивши детонатором суспільних зрушень і перемін на зламі 90-х років, українська інтелігенція одночасно має чималу частку вини за те, що Україна опинилася у глибокій економічній та моральній кризі. Частина інтелігенції, котра "пішла у владу", зрослася з олігархічними кланами, запобігаючи ласки тих, хто володіє матеріально-фінансовими ресурсами, перетворились на пристосуванців і втратила своє обличчя. Інша ж частина, яка мабуть має найбільше моральне право вважати незалежність своєю заслугою, залишилась поза сферою співпраці з владою. Ці люди, незважаючи на притаманну чесність та безкомпромісність, не можуть впливати нині на суспільно-політичні процеси і фактично опинились в ізоляції.

Як слушно зауважує Я. Грицак, -- історія ставить перед нашою інтелігенцією в конкретних умовах конкретні завдання, і визначитись вона повинна саме "тут" і саме "зараз". Не викликає сумніву й специфічна "націотворча" функція інтелігенції, проте насторожує умова виконання цієї функції, а саме -- подолання "сили національної гравітації", яка, на думку автора, полягає в нечисельності української інтелігенції, що мовляв, виходить за рамки свого фаху, щоб таким чином "стимулювати структурну повноцінність української культури".

По-перше, виникає питання: з яких це часів наша інтелігенція малочисельна? Радше, поставлена у принизливі умови фізичного виживання, сконцентрована на добування хліба насущного, інтелігенція втрачає здатність до саморозвитку, до продукування нових ідей і прирікає себе на поступову деградацію. А те, що за останні десять років з України виїхало за кордон понад 5500 кандидатів та докторів наук, є яскравим контраргументом і свідчить лише про політичну й національну сліпоту владної верхівки.

По-друге, за приклад автором подаються англо-французькі інтелектуали, які не покидають своєї вузької фахової ділянки, крім потреби "подати свій голос у суспільних справах". Ось істина! Навіть у таких розвинених демократіях інтелігенція подає свій голос "у суспільних справах". То що ж порівнювати українські справи, чи може сумирно чекати остаточної деформації громадської свідомості? Виходить, що наші інтелектуали якраз вкрай недостатньо "подають свій голос". Саме найбільшим їх гріхом, а не прокляттям, є недостатня суспільна активність і занедбання своєї головної ролі артикулятора нових суспільних завдань, відповідно до змінених історичних умов.

І однієї критики тут дійсно замало. Мусимо означити ідею альтернативної української нації "до власної нібито національної держави". Ця цікава теза має свій глибокий політичний зміст і предметне обґрунтування, але закінчується стаття традиційними знизуваннями плечима: "Не знаю". "Непевен". "Може"... І жодного шансу позбутися "прокляття".

А між тим мусимо усвідомити, що, крім зовнішніх факторів української драми, є наші власні чинники: страх, гнучке пристосуванство, внутрішнє рефлексування, продажність, зрадливе переродження, тощо. Дуже не хотілося б образити нашого інтелектуала, але признаймося собі -- ми вже втратили імунітет до брехні, примітиву, сірості; ми перестали реагувати на людську непорядність і відверту підлість. Це повсякденщина, і вона вже майже не зіштовхується з опором середовища, яке ще зовсім недавно вирізнялось своїми духовними чеснотами. Ми вже боїмося залишитись сам на сам зі своєю совістю, яка чомусь не кричить про несправедливості світу. Ми відганяємо від себе власні думки, які нагадують про національну ганьбу по закордонах, про фізичне виродження майже 3 мільйонів громадян, про тихе скочування держави до найвідсталіших країн третього світу.

Ми збайдужіли. І це нейтралізує, знекровлює ініціативу, ентузіазм і творчі починання тих небагатьох небайдужих. Мусимо усвідомити весь драматизм того, що відбувається в країні, пам'ятаючи досвід історії, який свідчить -- конформізм та угодовство інтелігенції завжди дорого коштували її народам. Те, що здійснюється, відбувається також тому, що дуже багато людей відмовляється виявити свою волю, надає свободу дій іншим, забуваючи, що причини наших сьогоднішніх бід у нас самих. Треба відкинути оту підленьку, але таку рятівну для нас, ідейку свого "маленького гріха" порівняно з гріхом інших. Таких "маленьких" грішників -- мільйони, і якщо відступить кожен, критична маса придушить всіх. Зрештою, до чого приводить загравання з моральними принципами -- бачимо повсюдно й повсякчас.

Аналіз сучасного процесу функціонування політичної системи показує, що вихід із патової ситуації лежить у політичній зрілості та визначеності громадян, тому на часі формування в Україні громадського суспільства, де будуть вільно розвиватись правові, культурні, релігійні та інші структури. При цьому пам'ятаймо про первинність духовного у всьому комплексі суспільного буття. Нині українське майбуття значною мірою залежить від духовного відродження нації, інтелекту, потенціалу слова, ніж від міфічних економічних реформ примітивної псевдоеліти і очікування допомоги ззовні.

І нарешті, чи на найважливіша умова "прощення" інтелігенції. Треба позбутися нашого власного патентованого переконання, що "від мене нічого не залежить", що починати повинен "хтось", наділений владою. Мусимо позбутися самі й переконати інших, маючи перед собою досвід цивілізованого світу. Хто ж сумнівається в своїй значущості, згадаймо слова апостола Павла: "Ось тому, як через переступ одного на всіх людей прийшов осуд, так і через праведність одного прийшло виправдання для всіх людей!!"


Ярослав БІК,

кандидат медичних наук, заступник голови національної спілки педагогічних і наукових працівників Львівщини
» 
Принц виявився справжнім
Андрій КВЯТКОВСЬКИЙ
 
Принц виявився справжнім
Участь у цьогорічній "королівській Маланці" принца Шарля Філіпа Орлеанського народила чимало чуток і поголосок, зокрема, і в пресі (див. "Поступ" за 16 січня, статті "Світський аут" та "Промайнулі у "версальських" дзеркалах") Ми провели невеличку генеалогічну розвідку, аби з'ясувати: хто ж таки відвідав Львів у січні. І ось, що з'ясувалося.
Детальніше>>
» 
До "Блаженних миротворців..."
(Коментар мирян)
 
Стаття шановного пана Косіва "Блаженні миротворці", яка була надрукована в "Поступі" за 23 січня цього року, написана з точки зору народного депутата, який перебуває на відповідальній посаді. Для більшої повноти викладу проблеми вона потребує доповнення знизу, з погляду мирян, перейнятих справами християнських вартостей, незв'язаних умовностями посади і суспільного становища.
Детальніше>>
Зміст Поступу
Перша сторінка
  ·  Вибух у центрі Львова 
  ·  ЮЩЕНКА СФАЛЬШУВАЛИ 
Погляд
  ·  Війна у Іраку та майбутнє світу 
  ·  Проти війни та Америки 
Поступ у Львові
  ·  Музика на голодному пайку мерії 
  ·  В очікуванні зростання тарифів 
  ·  Бідність по-львівському 
  ·  Проблема №1 -- вода 
  ·  Перспективи акцій опозиції 
  ·  Небезпечні -- безпечні вантажі 
  ·  ХРОНІКА 
Поступ з краю
  ·  Генпрокурор зізнається 
  ·  Стратити не можна -- помилувати 
  ·  Передостання програма Кучми 
  ·  Парламент обіцяє працювати 
  ·  Грип штурмує регіони 
  ·  Кучма знайшов собі спонсора 
  ·  КРАЄВИД 
Поступ у світі
  ·  Вибори ускладнять об'єднання 
  ·  Американські війська наближаються до Росії 
  ·  Європа визначається з позицією 
  ·  Компроміс у НАТО 
  ·  На Близькому Сході 
  ·  День народження Кіма 
  ·  СВІТООГЛЯД 
Поступ економіки
  ·  Вугільної реформи не буде? 
  ·  Україна продає рештки "Галичини" 
  ·  Помилка ціною в мільярд 
  ·  biznews 
  ·  korotko 
Банк у Поступі
  ·  Кредит Банк (Україна) - інститут суспільної довіри 
Історія у Поступі
  ·  Поміж двома імперіалізмами 
  ·  АРХІВАРІУС 
art-Поступ
  ·  Василь Барвінський -- від Європи до Гулагу 
  ·  Львівський "Боян" на берегах Дніпра 
  ·  Легенди Коха в інтер'єрі "Клєру" 
  ·  Дебют театрального оркестру 
Листи у Поступ
  ·  Принц виявився справжнім 
  ·  До "Блаженних миротворців..." 
  ·  Прощення для інтелігенції 
sport-Поступ
  ·  Твої можливості, людино 
  ·  Важливий старт -- попереду 
  ·  "Карпати" відмовилися від Канаваро 
  ·  Болгарія зустріне боксерів 
  ·  Євробаскет-2003 
  ·  Гандбол 
  ·  sport-KOROTKO 
Пост-Faktum
  ·  КАЛЕНДАР 
  ·  Графічність і колір -- фотоконфронтація