BRAMA - News - Weather - Elections - Business - Sports - Brama Press - Calendar - Classifieds    Перша сторінка.    Погляд.    Поступ у Львові.    Поступ з краю.    Поступ у світі.    Психологічний Поступ.    Тема Поступу.    Точка зору.    Калейдоскоп Поступу.    Спорт-Поступ.    Пост-Factum.    Кримінал.    КуПол: Новини.    Сьогодні у світі.    postup.in.ua.   
  Цитата Поступу
 
29 липня 2013 р.
   ·  на головну  · 1999-2002  · досье  · архів світлин  · форум
Купол
Львів
  10:3 27-06-2020 -   На Львівщині вже понад 5000 хворих на COVID-19  
  10:11 26-06-2020 -   Коронавірус в Україні шириться швидкими темпами – 1 109 хворих за останню добу  
  11:59 23-06-2020 -   Спалах COVID-19 на Львівщині: голова МОЗ розповів про причини і рішення  
  11:58 23-06-2020 -   В Україні за добу 833 випадки COVID-19, на Львівщині - 240  
  11:25 20-06-2020 -   12-річний львів’янин, що став жертвою наруги, упізнав свого кривдника  
Україна
  10:3 27-06-2020 -   В Україні за добу 948 нових випадків коронавірусу і 24 смерті  
  10:2 27-06-2020 -   Повінь на Прикарпатті зачепила 13 тисяч будинків  
  10:2 27-06-2020 -   Шмигаль розповів, чому плагіатора та ексрегіонала призначили в.о. міністра освіти  
  23:21 26-06-2020 -   Неакредитовані херсонські ЗМІ жорстоко затролили Зеленського  
  11:59 23-06-2020 -   Фактичне падіння економіки може становити більше 5% — НБУ  
Світ
  10:57 27-06-2020 -   ЄС не відкриватиме кордони для українців з 1 липня  
  19:6 26-06-2020 -   Лукашенко збирається змінити конституцію Білорусі  
  11:58 23-06-2020 -   Один із регіонів Іспанії посилює карантин через нові спалахи коронавірусу  
  10:16 13-06-2020 -   Єрмак у Франції обговорив Мінський процес та візит Макрона до України  
  10:14 13-06-2020 -   Єврокомісія висунула умови, за яких відкриє кордон для українців    ·  · 
 
Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії

Психологічний Поступ  » 

___________________________________________________________________________

Діагноз «підліток»: реальність чи надумана проблема?
Леся БАЛУЦЬКА, ПОСТУП
 
Підлітки«Жорстокий світ», «жорстокі підлітки», «жорстока поведінка», «жорстока правда». Ці та інші словосполучення й фрази сьогодні дедалі частіше звучать не лише з екранів телебачення: з випуску «надзвичайних « чи «кримінальних» новин, телесеріалів чи кінофільмів, але й зустрічаються у повсякденному вжитку, причому носять досить небезпечний та кореальний відтінок. На сьогодні тема жорстокості у світі як ніколи актуальна і щонайтрагічніше – популярна. При чому популяризується ця тема в українському суспільстві на прикладі реальних подій. І якщо раніше теми підліткового насилля чи насилля у сім’ї за рівнем популяризації ставили у лідери країни Європи та Сполучених Штатів, то сьогодні Україна може посідати «почесне місце» як країна, що наздоганяє сумну статистику. А саме, за дами ВООЗ, серед Європейських країн наша країна посідає четверте місце за рівнем насилля серед підлітків.

В час, коли я навчалася в середній школі, питання підліткової жорстокості, теж поставало певною мірою, проте, на сьогодні не можу пригадати її різких проявів, таких, якими сьогодні рясніє ТБ та Інтернет-простір. Можливо це було пов’язано із меншим поширенням пристроїв відео зйомки, що ними сьогодні користується кожен «герой», який хоче зняти «захоплююче відео». А також боязню потерпілих чи їхніх батьків, звертатися у відповідні органи і служби, аби поскаржитися на своїх кривдників. Дисциплінарна тяганина навіть якщо і вирішувалася на користь потерпілого, то це не гарантувало його подальшої безпеки. Відтак, легше було замовчати чи проігнорувати цей момент, або спробувати розібратися в ньому самотужки.

На сьогодні ситуація набуває помітно іншого забарвлення, коли підліткова жорстокість в усіх своїх проявах стає здобутком громадськості. І не лише через публікацію відзнятих відео-роликів, якими рясніє Інтернет, і які відверто лякають, позаяк відгонять первобутньою тваринною дикістю, але й за рівнем поширення, через звернення потерпілих у спеціальні органи із захисту прав дитини.

Ясна річ, що у кожному колективі, надто дитячому чи підлітковому, є лідери, а є ті, яких і близько не підпускають до товариства. Проте, чи його ігнорують, а чи відверто цькують і знущаються – вже зовсім інше питання та рівень проблеми. І доки підліткове презирство не переходить якоїсь крайньої межі, а особливо, якщо не зачіпає особисто нікого з нашого оточення, воно задається чимось несерйозним – дитячою забавою, чи скороминущим явищем. Лише тоді, коли насилля у навчальному закладі, або ж в родині, постукало у двері й наполегливо стало на порозі, ось тоді починаємо замислюватися, як грамотно і без втрат вийти із становища: аби психіку дитини не травмувати, не нашкодити їй фізично та/чи морально і урок життєвий з цього всього винести.

Психологи стверджують, що основними причинами жорстокості серед підлітків є відповідна поведінка когось із членів родини, сім’ї, найближчого оточення. Соціальний статус дитини може мати вирішальний вплив на її поведінку. Причому парадоксально, але факт, що діти із заможних сімей, так само як із «неблагополучних» чи «неповних», як у нас прийнято називати, можуть в однаковій мірі проявляти жорстокість до своїх однолітків. (Я б, однаково, не застосовувала подібного роду означень до тих чи інших сімей, адже часто залишається спірним питання, яка ж саме сім’я більше претендує на статус благополучної, а яка ні. Однак поширене вживання таких термінів вкладає у їхнє поняття ряд якісних характеристик, за якими і можна ідентифікувати дане поняття).

Причини проявів підліткової жорстокості у різних сім’ях носять відмінний характер. У дітей із забезпечених сімей - це може бути наслідком синдрому недостатньої уваги . Адже батьки, які не мають часу або не хочуть займатися вихованням своїх чад, намагаються компенсувати свою фізичну присутність матеріальними ресурсами. Відтак діти мають здатність проявляти зухвалість, високомірність, агресію, а з нею і жорстокість у своєму оточенні, тим самим утверджуючись як значима особистість. У так званих «неповноцінних» родинах діти також не отримують достатньо уваги від батьків. Окрім цього, всередині таких сімей якраз і може проявлятися жорстокість, скажімо голови родини, по відношенню до когось з її членів. Такі ж тенденції можуть бути присутніми і у заможних родинах. Щоправда, причини їхнього виникнення зовсім різні.

З непередбаченою стрімкістю ширяться у соцмережах відеоролики, на яких підлітки знущаються із своїх однолітків, фізично і морально принижуючи їх. Такі випадки на сьогодні не є одиничними і викликають занепокоєння не лише серед батьків, учителів та вихователів, але й стражів правопорядку, які все частіше відкривають кримінальні провадження через, на перший погляд, дитячі пустощі, які у своїй «дорослості» набувають масштабних розмірів. Здавалося б, що особливого в тому, що в певний період дитина зазнає утисків з боку своїх однолітків. Це звична практика, так званий природний відбір. Історія знала приклади, коли вигнанці ставали лідерами. Однак якщо придивитися ближче, не завуальовано, то знущання підлітків над підлітками завдають серйозного удару по психіці як одних, так і інших. Ясна річ, більше страждають утиснуті, оскільки це відбивається на їхньому подальшому сприйнятті світу та свого місця в ньому. Результатом можуть стати як серйозні психічні розлади, формування і розвиток соціпатії, з усіма притаманними характеристиками цього відхиленнями.

Невтішним є варіант розвитку подій, коли, скажімо, батьки чи педагоги навчального закладу, де навчається проблемна дитина, не лише не намагаються працювати з нею, з тим, аби вплинути позитивно на її поведінку, але й, що неприпустимо, можуть підтримувати і схвалювати схожі дії. Це може трактуватися як заохочення, мовляв, якщо підліток виявляє свою агресію, то він здатен за себе постояти, реалізувати свої амбіції і в цілому – «далеко піде» у майбутньому. Натомість – особа яка зазнає фізичних та/чи моральних утисків, може розцінюватися як «слабак». Така відверта й небезпечна підміна понять, сплутування лідерських якостей із відвертими проявами насилля, нічим позитивним не передбачає обернутися. Звідси і така похмура статистика підліткової жорстокості.

В європейських країнах у навчальних закладах поширена практика врегулювання конфліктних ситуацій між підлітками. Фахові психологи, які залучені до роботи у таких центрах, спілкуються з дітьми, з метою виявлення причин відповідної поведінки та її врегулювання. Практика медіації як альтернативне вирішення конфліктів за допомогою медіатора – третьої особи-посередника, є ефективним способом не лише налагодження контакту з проблемним підлітком, але й дає чудову можливість розв’язати проблему. Підліток переосмислює свою роль у конфлікті, бере на себе відповідальність за свої дії та змінює свою поведінку.

Основними причинами поширення підліткової жорстокості фахівці називають все ту ж інтенсифікацію інформаційного середовища, з насиченням якого стирається звичне сприйняття дитиною існуючих речей, блякне межа між реальністю та вигадкою, життєвими ситуаціями і фантастикою, зображеною кінематографом. Підлітки, всотують інформацію, яка надходить до них з різних джерел, наче серветки, кинуті у воду. Але від її надлишку вони можуть так само різко «порватися», не зорієнтувавшись, де була правда, а де ілюзія.

Єдиного правильного та моментального рецепту виходу із ситуації, яка, замість пом’якшення, з роками таки загострюється, на жаль не існує. Як і до кожної окремо взятої проблеми необхідний свій специфічний підхід, так і до кожного підлітка, якщо його поведінка скидається на девіантну, варто фахового застосовувати характерні методи впливу. З цим, ясна річ, може розібратися кваліфікований спеціаліст. Та все починається із сімейного оточення. І якщо між дітьми і батьками існують тісні партнерські взаємовідносини, базовані на любові та взаємоповазі, відповідній ієрархічності, однак, з урахуванням думок і поглядів усіх членів родини, то в такому випадку, потрапляючи у зовнішнє , не завжди сприятливе середовище своїх однолітків, дитина, однак, почуватиметься більш впевнено і адекватно, дружньо і відповідально, оскільки знає, що така модель поведінки є правильною та бажаною. Такі взаємини вона бачила у своїй сім’ї, серед своїх найрідніших людей. Здебільшого, так само вона буде поводити себе і в колі своїх однолітків.
» 
Важлива робота – поєднувати серця
Марта БІЛИНСЬКА, ПОСТУП
 
Що може бути краще, аніж приносити радість людям, займатися організацією святкових заходів, а то й допомагати влаштовувати людські долі, поєднувати одинокі серця.
Детальніше>>
Зміст Поступу
Перша сторінка
  ·  Мер у Криму – смертельно небезпечна посада 
Погляд
  ·  Святкування 1025-річчя Хрещення Русі у контексті відносин УПЦ МП і УПЦ КП: думки експертів 
Поступ у Львові
  ·  Садовий розповів про МАФи, казначейство, перевірку АТП №1 і напад на себе 
Поступ з краю
  ·  Яценюк все ще сподівається, що Тимошенко випустять лікуватися за кордон 
Поступ у світі
  ·  Держдепартамент США підібрав посередника для Близького Сходу 
  ·  Жить в Подмосковье все больше выгодно 
Психологічний Поступ
  ·  Діагноз «підліток»: реальність чи надумана проблема? 
  ·  Важлива робота – поєднувати серця 
Тема Поступу
  ·  Ляпас Азарову. Як прибирають ректора Податкової академії 
Точка зору
  ·  Президенту час звільняти своїх піарників 
  ·  Humana – это полезное и лечебное детское питание 
Калейдоскоп Поступу
  ·  Шукаєте роботу? RabotaLux допоможе 
  ·  Мобильная кофейня: бизнес-перспективы 
  ·  Продвинутый сайт более востребован 
  ·  Редукторы цилиндрические одно- и многоступенчатые 
Спорт-Поступ
  ·  Прем'єр-ліга: після трьох турів «Карпати» передостанні 
  ·  Ронни О’Салливан стал пятикратным Чемпионом Мира по снукеру 
Пост-Factum
  ·  У Лондоні представлять гамбургер «з пробірки» 
  ·  Велосипеды на любой вкус 
Кримінал
  ·  На Львівщині затримали голову селищної ради, який отримував щомісячний хабар від багатодітної матері 
КуПол: Новини
Сьогодні у світі
postup.in.ua