BRAMA - News - Weather - Elections - Business - Sports - Brama Press - Calendar - Classifieds    Перша сторінка.    Погляд.    Поступ у Львові.    Поступ з краю.    Поступ у світі.    Арт-Поступ.    Літературний Поступ.    МІКРОСКОП ПАНА ЮРКА.    Спорт-Поступ.    muzyka Поступ.    Поступ реляксу.    Пост-Faktum.   
  Цитата Поступу
Сію, сію, посіваю, З Новим роком всіх вітаю! Щоб Вам весело жилося, Щоб задумане збулося.
 
15 лютого 2003 р.
   ·  на головну  · 1999-2002  · досье  · архів світлин  · форум
Купол
Львів
  10:27 18-01-2020 -   У горах на Львівщині врятували 32 лижників з дітьми: застрягли на зламаному підйомнику  
  19:37 17-01-2020 -   Поліція затримала таксиста, який викрав платіжний термінал у центрі Львова  
  19:27 17-01-2020 -   Директорку львівської фірми взяли під варту через відкати керівникам лікарень  
  19:12 17-01-2020 -   Львів посів перше місце в Україні за кількістю новобудов у 2019 році  
  19:8 17-01-2020 -   Міноборони заявило про продаж Будинку офіцерів у центрі Львова  
Україна
  10:34 18-01-2020 -   Зеленського просять розблокувати російські сайти  
  10:29 18-01-2020 -   У новій стратегії нацбезпеки значиться зменшення ймовірності ескалації конфлікту з РФ та напруги у двосторонніх відносинах  
  21:14 17-01-2020 -   Зеленський не буде відправляти у відставку Гончарука (ВІДЕО)  
  15:7 17-01-2020 -   Рада пішла на канікули до 4 лютого  
  14:15 17-01-2020 -   Зеленський вимагає за 2 тижні знайти, хто прослуховував Гончарука  
Світ
  12:28 15-01-2020 -   У США опублікували переписку людини Джуліані з Аваковим, Шефіром і Бакановим  
  12:20 15-01-2020 -   Голови МЗС 5 країн зустрінуться у Лондоні щодо катастрофи літака МАУ  
  10:13 14-01-2020 -   Репатріація тіл загиблих в катастрофі в Ірані може тривати місяці – Трюдо  
  10:37 13-01-2020 -   В Ірані розганяють протести, що почались через збиття літака МАУ  
  21:49 12-01-2020 -   Путін з Макроном поговорили про Лівію і Україну    ·  · 
 
Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії

Літературний Поступ  » 

___________________________________________________________________________

prohazko...txt
 
З раннього дитинства я знав, що нема кращого способу вiдразу і надовго покращати власне життя, як маловмотивований з першого погляду, але насправдi добре вирозумiлий виїзд з рiдного мiста в якесь iнше мiсце. Так, щоб потратити на поїздку лише один день. Так щоб не бути в рiдному мiстi не бiльше одного дня. Дитячi виїзди з татом за мiсто, шкiльнi осiннi поїздки у лiс, пропускання школи через приїзди в гори, таємнi вiдвiдини Львова...

Пiзнiше довiдався про iншi речi. Про те, як у двадцятих роках американцi, що мешкали у Парижi, перетинали Пiренеї i цiлий день пили вино i дивилися на кориду в Iспанiї, як у тридцятих iспанцi заїжджали в найближче вiд кордону село iнфляцiйної Францiї, щоб за одну-двi гривi (один-два реали) наїстися i напитися в доброму трактирi. Бачив, як нiмецькi старшокласники приїжджали на вихiднi до постсоцiалiстичної Праги i, незважаючи на одне iз найгарнiших мiст у Європi, почувають себе дорослими, отримуючи за зекономленi на снiданках марки всi скарби свiту...

Знайшовся вiльний день. Треба було знайти потрiбне мiсце. Воно повинно бути поруч. I воно мусило бути iншим. Якщо звести обидвi вимоги в одну, то треба орiєнтуватися на найбiльшу насолоду пiзнання -- пошук аналогiй та взаємних порiвнянь впiзнаваних iншостей. Для вiднаходження iншостi потрiбно перетнути щонайменше два кордони -- природний i людський, про державнi тут не йдеться. Тобто, змiни в ландшафтi i мовленнi. З Iвано-Франкiвська тепер на один день вирватися в такий омрiяний простiр можна лише в один спосiб -- перетнути Карпати, цiлком виїхати з Галичини, потрапити у мiфiчну центральну Європу, сiсти ввечері до потяга i ще перед свiтанком -- це тепер, взимку -- вийти з вагона в Ужгородi. Не побачивши через нiч еволюцiї рельєфу -- Бескидiв, Боржави, Горганiв, Полонини Красної, Свидовця, не зауваживши Бойкiвщини, Лемкiвщини і Транскарпатiї, прокинутися в мiстi, вiд якого все значно ближче -- Карпати, Тиса, Дунай, Словаччина, Прага, Вiдень, Будапешт. Усе, крiм Iвано-Франкiвська i Києва.

Поїзд приїжджає пiвшостої. Навiть для Закарпаття, де все денне життя починається швидше, це ще надто рання година. Саме час оглянути тi мiсця, якi найкраще виглядають без теперiшнiх людей. Для того, щоб зайти в старе мiсто, переходиться через Уж. Рiка посеред мiста -- одна з найкращих європейських вигадок. Через примхи течiї гiрської рiки мiсто столiттями перескакувало з берега на берег. Тому в Ужгородi центрiв кiлька. Зрештою, всiх їх видно зi стародавнього замку на горi. Старезнi вулички градчан, угорське середмiстя, чеський парадний район. Видно радянськi мiкрорайони, рукави Ужа, величезнi територiї старих одноповерхових вiлл, карпатське передгiр'я, горби з виноградниками та найновiшi садими на мiсцi колишнiх виноградникiв. Видно самi виноградники, сади, подвiр'я, городи й окремi дерева. Вiдмiннiсть у флорi тут перевершує навiть вiдмiнностi в архiтектурi. У кожному деревi вiдчувається захисна роль карпатського хребта, який вiдгородив Транскарпатiю вiд пiвнiчно-схiдних холодiв. На кожному кроцi -- те, що в нас є небаченим екзотом: магнолiя, тис, буксус, платан, персик, сакура, плющ, справжнiй каштан, абрикос. У ботанiчному саду мiж замком i рiкою перелiк середньоморських, андських i персидських рослин ще бiльший i нема сумнiву, що вони колись вирвуться у це мiсто.

Ранковий Ужгород передбачає каву. Каву, якої неможливо випити в жодному iншому мiстi України. Оспiвана львiвська видається фальшивим напоєм порiвняно з тим, що тут продають по сорок копiйок бабцi з китайських термосiв на кожнiй вулицi. Ранковий Ужгород передбачає десятки сортiв хлiба i булок i ще рiзного iншого печива, яке неможливо назвати, користуючись рiдною мовою.

Ранковий Ужгород знає мiсце, де чужинець зможе почути мелодику тих гiр, якi мiсто позбирало в собi. Мiсце, де спiвочi дiалекти видаються радiсним дитячим говоренням, а найпримiтивнiшi щоденнi дiалоги угорською сприймаються як таємничi бесiди про щось страшенно важливе, де цигани цитують алхiмiчнi трактати чи фрагменти оперет. У цьому мiсцi збираються українцi, угорцi, словаки, русини, гуцули, росiяни, нiмцi, бойки, євреї i лемки. А ще приїжджi з Львiвщини, Румунiї i Прикарпаття. Приходять сюди з чимось або по щось. Хоча насправдi для того, щоби мови перемiшалися так само, як i плоди, привезенi з рiзних мiсцевостей. На продуктовому ринку в Ужгородi пахне пiвднем, куди прийшли купцi з пiвночi, сходом, на якому знають захiд, заходом, що живиться сходом, i пiвнiччю, яка обмежує і втихомирює пiвдень. Крiм безлiчi iншого -- неначе узагальнення транскарпатської кухнi, -- багато бринзи, багато паприки, багато коренiв, горiхiв та грибiв. Багато вина.

Настає час спробувати те, що може бути причиною справжнього неаматорського туризму. Наймолодше вино дозрiло зовсiм недавно. З того винограду, який ще кiлька мiсяцiв тому перетворював кожну вуличку у духмяну печеру. Тепер чудесне вино, яке ще навiть не цiлком позбулося газiв, продається тут i там по п'ятдесят копiйок за склянку. На початку сезону особливо гостро вiдчувається рiзниця у смаковi, зумовлена найменшими вiдмiнностями в освiтленнi, удобреннi, сортах, доглядi, протягах, обрiзуваннi, вичiкуваннi, водi, вiдчуттi, свiтлових днях i розi вiтрiв. Послiдовнiсть усiх видiв вина, продегустованих на ужгородському базарi, може створити iлюзiю виконаної програми огляду недосяжних за один день визначних мiсць мiста, яке однi автори подорожнiх нотаток називали найкращим, а iншi -- найгiршим мiстом у Центральнiй Європi. Тим паче, що зимовий день короткий, а для того, щоб доїхати до Франкiвська вночi, необхiдно встигнути на поїзд о сiмнадцятiй.

Залишаються спостереження, якi не мають жодного стосунку до наперед прочитаної iсторiї Ужгорода.

I залишається знання про дивовижну iсторiю, не пiдтвердженi жодними спостереженнями.

Залишається мiсто, вiдмежоване горами, якому ти не можеш бути потрiбним. Залишається пам'ять про намiр, потрiбний тобi. Бо важко без усвiдомлення досяжної можливостi, хай навiть нею нiколи скористатися.

Тарас ПРОХАСЬКО
Зміст Поступу
Перша сторінка
  ·  Україну помилували 
Погляд
  ·  Вирок для картинної галереї 
  ·  Українців народжується більше 
  ·  Беатифікація Патріарха Йосифа 
  ·  ДЕНЬ ВІДНОВЛЕННЯ ДЕРЖАВИ 
Поступ у Львові
  ·  Військових залишили без пільг 
  ·  Львівський «Гомін» на 100 тисяч 
  ·  Відкрито регіональний онкоцентр 
  ·  Євроінтеграція Яворівщини 
  ·  Елітні радники для голови облради 
  ·  І на Львівщині є проблеми з мовою 
  ·  ХРОНІКА 
Поступ з краю
  ·  Депутати досуміщалися 
  ·  Кучма поспішає легалізуватися 
  ·  Генпрокурор у парламентських віжках 
  ·  Дніпро загрожує катастрофою 
  ·  ЧАЕС зупиниться в 2004 
  ·  Адвокат парламенту 
  ·  КРАЄВИД 
Поступ у світі
  ·  Нобеля можна собі купити 
  ·  Санкції за позицію миру 
  ·  Нове літочислення Всесвіту 
  ·  columbia -- перші версії 
  ·  Вибух власної гранати 
  ·  Війна з курінням 
  ·  СВІТООГЛЯД 
Арт-Поступ
  ·  Брутальне виїдання історії 
  ·  Щоб помсти далі не було 
  ·  ПРЕТЕНДЕНТИ НА ШЕВЧЕНКІВСЬКУ КУЧМУ 
  ·  Божественна Тріада 
  ·  ФОТО-АНОНСИ 
Літературний Поступ
  ·  prohazko...txt 
МІКРОСКОП ПАНА ЮРКА
  ·  Мікроскоп пана Юрка 
Спорт-Поступ
  ·  Найкращі 
muzyka Поступ
  ·  Файнючий Скрипка 
  ·  Варіації на тему Воплів Відоплясова 
  ·  Джаз -- провісник весни 
  ·  Прощання на Стрітення 
  ·  red Hot Chilly Peppers 
Поступ реляксу
  ·  Курвуазьє до кави 
  ·  ГОРОСКОП 
  ·  ТЕАТРИ 
  ·  ІМПРЕЗИ 
  ·  ВИСТАВКИ 
  ·  КІНОТЕАТРИ 
  ·  Клуб-кафе "Лялька" 
Пост-Faktum
  ·  Таємниці Девіда Копперфільда 
  ·  Музей етнографії -- не лише скарбниця традицій 
  ·  КАЛЕНДАР