Напередодні травневих свят влада, розраховуючи на інформаційне затишшя, вирішила протягнути черговий документ, наслідки якого можуть агукатися країні дуже навіть не слабо. У п'ятницю 26 квітня в парламенті був зареєстрований законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з метою реформування Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України». У тому, що зусиллями регіоналів, комуністів і «тушок» вдасться набрати потрібну кількість голосів, сумніватися не доводиться. Але у супротивників закону немає сумнівів в тому, що Україна може позбутися своєї газотранспортної системи: її шляхом створення консорціуму, можливо, передадуть Росії за «білоруським сценарієм», в обмін на чергову знижку на газ.
Метою законопроекту, згідно із пояснювальною запискою, підписаною міністром енергетики і вугільної промисловості Едуардом Ставіцьким, є реформування «Нафтогазу України». Все – для підвищення економічної ефективності нафтогазової галузі, що відповідатиме вимогам законодавства ЄС у зв'язку з приєднанням України до Договору про підставу Енергетичного Співтовариства і сприяти посиленню енергетичної незалежності України. Але не все так просто.
Автори законопроекту вважають, що їх документ не вимагає проведення консультацій з громадськістю, а розпоряджатися ГТС, після його ухвалення, буде не парламент, а Кабмін. Приватизація держпідприємств, дочірніх підприємств, «Нафтогазу України», підприємств, створених після реорганізації не забороняється, як раніше, а «здійснюється за рішенням уряду». У рядках запропонованих змін, наприклад: «Функції диспетчерського управління Єдиною газотранспортною системою України виконує державне підприємство...» видалено слово «державне».
Також в діючому законі в графі про об'єкти, які мають загальнодержавне значення і не підлягають приватизації, йдеться, зокрема, і про магістральні нафто- і газопроводи і магістральний трубопровідний транспорт, підземні нафто- і газосховища. У запропонованих правках цей абзац вилучений. Більше того, якщо в чинному законодавстві нерухоме майно об'єктів держвласності, які не підлягають приватизації, не може бути відчужено, вилучено і т.д, то, згідно з поданим урядом законопроектом, все це «не може бути» тільки без дозволу Кабміну. А об'єктами оренди може стати не тільки магістральний трубопровідний транспорт і магістральні нафто-, аміакопроводи і підземні нафтосховища.
Чим обернеться для країни таке реформування «Нафтогазу України», ми дізнавалися у профільних експертів і депутатів.
Білорусь може бути навіть прикладом для України
Володимир Саприкін, незалежний експерт з питань енергетики
Не бачу в цьому законопроекті загрози «білоруського сценарію». Та і при чому тут він? «Білоруський сценарій» - це був чесний продаж за п'ять мільярдів доларів у два прийоми. Не було ніякої передачі. А сума для білоруської труби була достатньо адекватна. Білорусь тут якоюсь мірою може бути навіть прикладом для України.
Але якщо детальніше розглядати поданий законопроект, то не зовсім зрозуміло, чого добивається уряд: що хоче передати в оренду, що приватизовувати, яким чином це робити? Цілі не ясні. А мотивація «потрібно реформувати» - не зовсім те, що мається на увазі.
Дійсно, є небезпека того, що ГТС або її частина буде «прихватизована». Але не можна чітко сказати, що труба таки передаватиметься російській стороні під якимсь виглядом: приватизація чи іншим шляхом.
Мені здається, що 3 травня, коли пройде круглий стіл про формат тристороннього газотранспортного консорціуму у Брюсселі, стане зрозуміло, про що йде мова і в законопроекті. Стане зрозумілий механізм: чи це буде приватизація, чи консорціум, чи оренда. Зараз чітко картина не ясна. Але загроза для газотранспортної системи України є.
Йдеться про крадіжку практично всієї системи НАК «Нафтогаз»
Сергій Пашинський, член парламентського комітету з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики і ядерної безпеки
Цей законопроект повинен був називатися «Як вкрасти з бюджету України ГТС України». І тут йдеться не тільки про консорціум. Потрібно дуже уважно почитати все, що там написано. Консорціум – тільки вершина айсберга. Вони збираються вкрасти магістральні газопроводи. Але «Нафтогаз» - це не тільки магістральні газопроводи. Це ще і підземні сховища, видобуток мільйонів тонн нафти, 18 мільярдів кубічних метрів газу, а це, вибачте, небагато-немало 5 мільярдів доларів щорічно, підземні сховища. Вони збираються ще вкрасти і українські родовища. Не потрібно забувати, що наші підземні сховища коштують десятки мільярдів доларів. У нас є «Чорноморнафтогаз», який теж коштує десятки мільярдів доларів.
Зараз укидається тема по ГТС для відвернення уваги про якийсь там консорціумі, але йдеться про крадіжку практично всієї системи НАК «Нафтогаза». І це не приватизація. Підприємства не будуть приватизовані. Вони будуть вкладені як частини в якісь офшорні компанії, передані за міждержавними договорами і так далі.
Якщо ми дозволимо це зробити, то на виході буде наступне: держава втратить всі активи в нафтогазовому комплексі, бюджет країни не одержить натомість ні копійки. Так, ми блокуватимемо трибуну – це єдиний інструмент, який у нас залишився. Але опозиція без підтримки суспільства не матиме можливості перешкоджати ухваленню цього закону.
Мова про продаж газотранспортної системи там не йде
Геннадій Рябцев, заступник директора Науково-технічного центру «Психея»
Можливість для України залишитися без своєї газотранспортної системи, звичайно, є. Можливостей у нашої країни, взагалі, багато. Але чи буде реалізований цей план? І чи є, взагалі, цей план? Я думаю, що ні.
Законопроект поки що тільки поданий. Його розглядатимуть, доповнюватимуть, переглядатимуть. Крім того, мова про продаж газотранспортної системи там не йде. Не можна виносити вердикт от так наперед. Саме в цьому законопроекті загроз продажу газотранспортної системи я не бачу.
Що стосується консорціуму, то він же вже створений – ще з 2003 року. Тобто у нас вже є спільне підприємство, яке займається управлінням газотранспортної системи, але воно в стані зародка. І що тут небезпечного? Стільки вже списів зламано навколо цього. Але мені здається, не варто робити попередніх висновків до того, як цей законопроект не пройде комісію, експертно-аналітичне управління, не будуть висловлені зауваження, заперечення.
Цей законопроект не має нічого спільного з національними інтересами
Олександр Нарбут, незалежний експерт з питань енергетики
Цей законопроект, безумовно, відображає певні інтереси. Але нічого спільного не має з національними інтересами.
Загроза для країни від цього законопроекту величезна. Здача української газотранспортної системи у варіанті консорціуму, оренди, концесії, двосторонній або односторонній варіант, коли всім цим розпоряджатиметься «Газпром» - це втрата ключової ланки в енергетичній, економічній і, як наслідок, політичної незалежності України.
Джерело: Главком. |