BRAMA - News - Weather - Elections - Business - Sports - Brama Press - Calendar - Classifieds    Перша сторінка.    Погляд.    Поступ у Львові.    Поступ з краю.    Поступ у світі.    Тема Поступу.    Львівські обсервації.    Поступ технологій.    Історія у Поступі.    Спорт-Поступ.    Пост-Faktum.   
  Цитата Поступу
Сію, сію, посіваю, З Новим роком всіх вітаю! Щоб Вам весело жилося, Щоб задумане збулося.
 
13 лютого 2003 р.
   ·  на головну  · 1999-2002  · досье  · архів світлин  · форум
Купол
Львів
  16:17 04-03-2021 -   У Львові поліцейський вистрілив собі в голову  
  10:23 04-03-2021 -   Львівські підприємці можуть отримати 100 тис. грн на розвиток власного бізнесу  
  10:22 04-03-2021 -   Бюро спадщини презентувало карту археологічних розкопок Львова  
  10:14 04-03-2021 -   Верховна Рада перейменувала два села на Львівщині  
  14:23 08-12-2020 -   На Львівщині звільнили вчительку, яка вдарила учня-грубіяна  
Україна
  21:57 05-03-2021 -   На Закарпатті посилюють карантин  
  16:17 04-03-2021 -   Шмигаль: В Україні почалась третя хвиля епідемії, можливий локдаун  
  10:3 04-03-2021 -   ЗСУ будуть дзеркально відповідати на обстріли – Кравчук  
  23:26 03-03-2021 -   Аваков очікував, що санкції проти Медведчука зірвуться  
  23:25 03-03-2021 -   В Україну не пустили заслужену артистку Росії  
Світ
  23:26 03-03-2021 -   ВООЗ: Прогнози про перемогу над COVID до кінця року передчасні  
  23:25 03-03-2021 -   Саркозі засудили до реального тюремного терміну  
  11:53 01-03-2021 -   Байден: Крим – це Україна, ми будемо разом протистояти агресії Росії  
  12:5 29-01-2021 -   Пєсков заявив, що питання про "приєднання" Донбасу до РФ не стоїть  
  12:4 29-01-2021 -   У Білому домі кажуть, що Байден "не стримувався" у розмові із Путіним    ·  · 
 
Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії

Тема Поступу  » 

___________________________________________________________________________

Масонське обличчя Львова
 
Перша масонська ложа у Львові виникла 1758 року. Львівська ложа "Трьох богинь" була другою масонською ложею в Україні, першу ж було створено у Вишневцю, що на Волині. Саме з того часу на львівських будинках почали з'являтись масонські символи. Одним із перших став будинок на куті площі Ринок та вулиці Краківської. Саме на цьому будинку з'явилось зображення "всевидючого ока" в оточенні бутонів рож. Попри те, що будинок неодноразово змінював господаря, символ не знищили.

Члени ложі "Трьох богинь" підкорялись рішенням Варшавської ложі "Трьох орлів", отримували ступені та градуси. Всього відомо 33 масонські ступені. У Львівському ставропігійському інституті досі зберігається документ, датований 1777 роком, що є дипломом для отримання масонського градуса, однак ім'я господаря цього документа ретельно затерте.

Із входженням Галичини до складу Австрійської імперії масонство опиняється поза законом. А через 10 років його взагалі забороняють, а учасників таємних засідань переслідують та заарештовують. Львів, як столиця Галичини та Лодомерії, стає центром боротьби з масонством. Однією з перших жертв "полювання на масонів" стає львівський губерніальний радник Шенацер, який у 1794 році влаштував на своїй квартирі таємні збори товариства "Масонська лош". Водночас, попри переслідування та арешти, інтерес до масонства зростає, все більше охоплюючи львівську аристократію та міщанство. Беручи участь у діяльності таких організацій, молодь робила свій внесок у справу перемоги Наполеона над Австрійською імперією. Завдяки цьому польські легіонери на деякий час звільнили Львів від австрійських військ.

У 1812 році центром масонства на Галичині стає родина князя Чарторийського, дружина якого створила перший жіночий масонський клуб. Документи зберегли ім'я ще одного львівського масона -- секретаря апеляційного суду, радника Лукевича. Приналежність його до братства "вільних мулярів" виявили лише по смерті Лукевича, під час обшуку поліцією його квартири у 1820 році.

Львівські масони були відомі не лише на теренах Польщі, але й поза кордонами держави, зокрема у Петербурзі. На початку 20-х років XIX ст. придворна поліція повідомила генерал-губернаторство у Львові про діяльність ложі "Астрея", головою якої було обрано графа Василя Мусіна-Пушкіна, відомого антиквара. Австрійських владоможців схвилювала інформація про те, що на Галичині можливе відкриття філії цієї ложі.

Відома також масонська ложа "Нова Польща", яка діяла на початку ХІХ ст. у всій Галичині та об'єднувала німців, українців та поляків. Водночас, саме ця ложа стала своєрідною "скринькою Пандори", адже саме з розділу "Нової Польщі" на польську та русинську (українську) групи починає формуватись основа ідеологічного, а пізніше й етнічного, конфлікту українців та поляків на Галичині.

Зрештою, не лише у Львові діяли масонські клуби -- у першій половині XIX ст. у Кракові, Золочеві, Тарнові, Самборі, Заліщиках та багатьох інших містечках Галичини існували не лише окремі масони, а й клуби, що їх об'єднували. Деякі львів'яни, зокрема землевласник А. Домський (торговець тютюном), належав до Великого Сходу Польщі -- Варшавської ложі. Був масоном і відомий львів'янин, історик міста Львова, Денис Зубрицький. Став адептом масонерії Богдан Дідицький -- галицький москвофільський письменник і журналіст.

Масоном був і Іван Франко. І вірш "Каменярі", який довгий час подавався у шкільних хрестоматіях як приклад революційної творчості поета, насправді є квінтесенцією бачення шляху розвитку масонського руху. Саме слово "каменярі" -- це прямий переклад терміну "масони", "муляри". "Голос згори", який звучить у вірші, -- не що інше, як воля Абсолюту (Франко був невіруючою людиною у звиклому сенсі цього слова, тобто конфліктував з офіційною Церквою, натомість, це не виключало його віри у Вищий Розум). Гранітна скеля та заклик "лупайте сю скалу" дуже чітко відповідає закликам масонів "гризти граніт науки", а залізний ланцюг, який прикував автора до "тисяч таких же", -- це клятва, дана під час ініціації.

У 30-х роках XIX ст. на території Галичини з'являються емісари вільно-мулярських лож, які створюють своєрідну рекламу для масонства. Скажімо, у Жовківському окрузі в маєтку землевласниці Рильської пан Тарчинський агітував львівське панство та передміщан до вступу до таємної організації.

У 1928 році побачило світ посмертне видання професора Чоловського "Ошарий Львов", де є розділ "Масонерія у Львові". Саме там містяться описи нових "масонських храмів". Одним із наймонументальніших став будинок по вул. 3іморовича,9 (зараз Д. Дудаєва). На цій житловій будівлі ліворуч від храми міститься складний масонський герб, який складається із "зірки Давида", утвореної циркулем та трикутником, та розбитої колони.

В роки національно-визвольних змагань у Львові розпочала роботу українська масонська ложа "Єдність". Масонські традиції були відомі українській інтелігенції ще й тому, що П. Грушевський, С. Петлюра, доля яких так чи інакше пов'язана зі Львовом, були масонами. А першим масоном-українцем, ім'я якого знає Львів, був Іван Хвалибог, жорстоко переслідуваний поліцією у середині XIX ст.

У 30-х роках інтерес до масонства проявився у літературній творчості відомого львівського журналіста і політика Василя Мудрого. В статті "Сліди масонських ідей в "Енеїді" І. Котляревського" Василь Мудрий доводить, що твір -- продукт масонства Івана Котляревського: "Ціла "Енеїда" була написана, мабуть, не для друку, а для ложі, щоби сповнити обов'язок оратора".

У 20-х роках нашого століття масонська символіка з'являється як елемент на житловій споруді по вул. Вітовського, 20. Це оригінальне поєднання релігійного та масонського символів на фоні пануючої еклектики. Подібний знак міг з'явитись лише на будівлях, які були причетними до масонерії.
» 
"Вільні і доброї слави" масони
 
Взяти інтерв'ю у головного українського масона виявилося простіше, ніж у більшості новоспечених українських шевальє. На зустріч гросмайстер прийшов без маски і у джинсах. Єдиною умовою публікації було не називати його імені, оскільки воно доволі відоме в україномовній частині України, а зайвого розголосу правдиві масони, згідно з традицією, не прагнуть. Клятву про нерозголошення навіть не довелося скріплювати кров'ю -- достатньо виявилося даного слова.
Детальніше>>
» 
vID AVTORA
Ольга МАЦКО
 
Нас зажди цікавить щось таємниче, приховане, незрозуміле... Із часом ці таємниці обростають міфами, легендами, і тоді годі вже зрозуміти, що є правдою, а що вигадкою. І нам ще цікавіше знайти істину серед лушпиння домислів. Але у випадку із „вільними мулярами”, тобто масонами, дістатись істини вкрай важко. Хтось їх боїться, хтось намагається потрапити до братства, хтось мовчки працює в масонських ложах. За своєю суттю масонство – напів-орден, напів-секта, напів-організація. Словом – „братство вільних мулярів”. Уся діяльність масонів, об’єднаних у ложі, просякнута символізмом та символікою. Вони глибоко вірні традиціям, які ось уже кілька століть залишаються незмінними.
Детальніше>>
» 
ДОВІДКА
 
Відповідей на запитання "Що таке масонство?" може бути кілька. Класична звучатиме так: "Масонство -- це морально-етичне вчення, подане в алегоріях та ілюстроване символами". Наприклад, кутник символізує прямоту та чесність. Як будівля, побудована без кутника, може завалитись та поховати під собою і, власне, будівельника, і його близьких, так і людина, яка живе безчесно, приносить нещастя і собі, і своїм близьким. Саме тому масон повинен виховувати у собі високоморальні риси та намагатись бути чесним у своїх справах. Ці та інші морально-етичні принципи, які втілюють будівельні інструменти, і повинен пізнавати Вільний Каменяр, виховуючи у собі відповідні риси.
Детальніше>>
Зміст Поступу
Перша сторінка
  ·  Базар проти "Беркуту" 
  ·  НАТО вагається, бін Ладен -- ні 
  ·  У вівторок увечері загинув Анатолій Єрмак 
Погляд
  ·  Чиновницькі міграції 
  ·  Початок кінця олігархів 
  ·  Дипломатичні спекуляції 
Поступ у Львові
  ·  Кредит Банк поза політикою 
  ·  Окультурення перевізного бізнесу 
  ·  Куди веде підземний тунель? 
  ·  Пільги "надаватиме" податкова 
  ·  Інцидент у парку Костюшка 
  ·  У Мороза все по плану 
  ·  ХРОНІКА 
Поступ з краю
  ·  "Новий" не продається 
  ·  Фракція-привид 
  ·  Усе на продаж! 
  ·  Плівки майора -- все реальніші 
  ·  Кваснєвський приїжджає в Україну 
  ·  Україна під судом 
  ·  КРАЄВИД 
Поступ у світі
  ·  Жертви Курбан-Байраму 
  ·  Космічні дослідження під питанням 
  ·  Номінанти на "Оскара" 
  ·  Порушення зобов'язань 
  ·  Серби знову бояться війни 
  ·  Блокада Палестинської автономії 
  ·  СВІТООГЛЯД 
Тема Поступу
  ·  "Вільні і доброї слави" масони 
  ·  Масонське обличчя Львова 
  ·  vID AVTORA 
  ·  ДОВІДКА 
Львівські обсервації
  ·  Львівські обсервації 
Поступ технологій
  ·  Пральна машина під управлінням ноутбука варить пиво 
  ·  dell'ові набридли floppy 
  ·  Інтернет на Евересті 
  ·  Жорсткі диски стануть більшими в тисячу разів? 
  ·  intel vs AMD 
  ·  Infogrames і Shiny розкривають подробиці про світ Матриці 
  ·  Бережіться фальшивих батарей Nokia 
  ·  Масове виробництво перших Pentium 4 з FSB 800 МГц почнеться в квітні 
  ·  Студія Стіва Джобса переходить на платформу Intel 
  ·  seagate Technology припиняє виробництво Barracuda ATA IV і ATA V 
Історія у Поступі
  ·  Найдревніша професія 
Спорт-Поступ
  ·  deep Junior-Каспаров 
  ·  ХАРЛАМОВ 
  ·  Успіх львівських велосипедистів 
  ·  kOROTKO 
Пост-Faktum
  ·  КАЛЕНДАР 

Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії
ШОВБІЗУА: Новини шоу-бізнесу

Партнери
 
Новобудови Львів
 
 
Суспільно-гуманітарний консорціум "Генеза"
 
 
Центр політичних досліджень
 
   
Філософський факультет ЛНУ
 
Комп'ютерний експерт: новини високих технологій   
Інтерактивні технології громадянської освіти
 
Стиль, музика і кіно   
Суспільно-гуманітарні студії
   
Науковий всесвіт
 
   
Незалежний культурологічний журнал Ї
 
   
   

Галицький інтелектуальний сепаратизм
   
 
   
Реклама
 
   
МЕТА - Українська пошукова система