BRAMA - News - Weather - Elections - Business - Sports - Brama Press - Calendar - Classifieds    Перша сторінка.    Погляд.    Поступ у Львові.    Поступ з краю.    Поступ у світі.    МІКРОСКОП ПАНА ЮРКА.    ЛІТЕРАТУРНИЙ ПОСТУП.    МУЗИЧНИЙ ПОСТУП.    Спорт-Поступ.    Листи у Поступ.    Афіша Поступу.    Пост-Factum.   
  Цитата Поступу
Сію, сію, посіваю, З Новим роком всіх вітаю! Щоб Вам весело жилося, Щоб задумане збулося.
 
8 лютого 2003 р.
   ·  на головну  · 1999-2002  · досье  · архів світлин  · форум
Купол
Львів
  15:4 07-08-2020 -   Львівські освітяни готуються до традиційного початку навчального року  
  12:31 07-08-2020 -   Російській співачці "Глюкозі" на 3 роки заборонили в'їзд в Україну  
  15:10 04-08-2020 -   23 ОТГ на Львівщині матимуть своїх поліцейських  
  15:10 04-08-2020 -   На Львівщині скасували обов'язкові медогляди для учнів та вчителів  
  9:42 04-08-2020 -   На Львівщині скасували обов'язкові медогляди для учнів та вчителів  
Україна
  10:1 11-08-2020 -   В Україні – 1 158 нових хворих на COVID, Одещина – друга за приростом  
  13:5 10-08-2020 -   Зеленський закликав білорусів перейти від насильства до діалогу  
  22:38 09-08-2020 -   За Лукашенка проголосували майже 80% виборців – національний екзит-пол. У Білорусі почалися сутички та затримання  
  14:42 08-08-2020 -   "Батьківщина" висуває свого кандидата в мери Києва  
  14:42 08-08-2020 -   Коронавірус в Україні: знову антирекорд, 1489 випадків  
Світ
  10:1 11-08-2020 -   Тихановська виїхала з Білорусі у Литву  
  10:1 11-08-2020 -   У Google створили мапу мітингів у Мінську  
  13:28 10-08-2020 -   Лукашенко назвав протестуючих білорусів вівцями  
  13:5 10-08-2020 -   Тихановська вважає, що перемогла на виборах президента Білорусі, і хоче мирної передачі влади  
  13:4 10-08-2020 -   Штаб Тихановської не визнає підсумки виборів від ЦВК    ·  · 
 
Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії

Листи у Поступ  » 

___________________________________________________________________________

Шановний пане Юзю!
 
Шановний пане Юзю!

Все з великою цікавістю і задоволенням читаю Вашу сторінку, і переважно буває так, що хочеться вигукувати SIC! після більшости Ваших пасажів. Багато в чому я є Вашим однодумцем. Однак Ваше звернення до теми ікон у Вірменському соборі ("Поступ" за четвер 9 січня) отієї однодумности з Вами у мені не викликало. Тим-то я вирішив уділити трохи часу кільком роздумам на цю тему, якими хочу з Вами поділитися.

1. ЗАУВАГА ЩОДО МОГО МОЖЛИВОГО СУБ'ЄКТИВІЗМУ

Можна було б сказати, що я "обстоюю свої пенати", позаяк я є керівником хору Вірменського собору (хор складається, в основному, з українців) і дружу з настоятелем о. Тадеосом Арцві Ґеворґяном. Ну що ж, audiatur et altera pars, є й такі українці, які стоять у цій справі "на вірменському боці". Вірмени аж ніяк нас, хористів, не "купили", ми прийшли до Вірменки самі, за власним бажанням, і грошей за співання під час богослужінь (давньовірменською, звісно, мовою) не беремо. Для нас як греко-католиків це є розширення і поглиблення нашого християнського досвіду і служіння через знайомство з вірменською церковністю і духовістю. Я це вважаю свого роду чудом -- існування такої екуменічної за духом і вірменської за обрядом Церкви у Львові. Ви просто не знаєте, як відроджувалася ця Церква, скільки ми спільно з вірменами зробили для її поновного заіснування в духово-культурному кліматі Львова. Можливо, для Вас ці справи християнства далекі, однак цей голос теж треба брати до уваги.

2. "ТІ" І "НЕ ТІ" ВІРМЕНИ: ПРОБЛЕМА ІДЕНТИФІКАЦІЇ

Ви справедливо зазначаєте, що теперішні постсовєтські львівські вірмени -- це не ті, хто створювали собор, його вистрій. Згода. Однак, чи "тими самими" є українці супроти своїх предків, супроти своєї спадщини? Чи тими самими є поляки? Наскільки можна говорити про збереження тяглости галичан? У всьому колишньому совєтському блоці культурно-традиційна тяглість була обірвана. І в цій ситуації людина, що цінує й береже культурну спадщину, може діяти лише в один спосіб: представляти своїм співгромадянам ту спадщину так, щоб люди почали ототожнювати себе з нею, щоб вона стала їхнім ідентифікаційним унутрішнім віднесенням. Адже це саме те, чим Ви займаєтеся! Ви витворюєте з галицької спадщини такий міт, такий код -- своїми книжками, обсерваціями, музикою (ґратулюю за текстову працю в записах CD "Тільку ві Львові"!) -- який люди могли б "упізнати" як
свій, зідентифікувати себе з тими речами. Вам, як і мені, залежить на галицькій спадщині, і Ви своєю діяльністю (яку я в багатьох аспектах щиро поціновую і вітаю) робите її привабливою для можливої ідентифікації себе з нею нинішніх галичан. Чи, в такому разі, не мають на щось подібне право нинішні львівські постсовєтські вірмени? Адже власне Вірменська Церква допоможе привести їх до несовєтської, давньої вірменської спадщини. Тут вона теж може бути таким "мітотворцем". Цей
процес відбувається вже тепер. Так, теперішні наші вірмени мало закорінені в свою давню традицію. Проте рівень їхньої закорінености в неї є все-таки вищим, ніж у спольщених вірмен-уніятів колишнього Львова. Половина нинішньої львівської вірменської громади зберегла свою мову і свідомість приналежности до своєї Церкви. В основному -- говорю це відповідально -- це достойні люди, для яких неможливою є ідея створення фірм та фірмочок під покровом церковности. Настоятель собору, о. Тадеос Арцві Ґеворґян -- не тільки не є носієм чогось совєтського, а навпаки, багато своїх проповідей та духовних повчань присвячує боротьбі з совєтизмом, у тому числі серед пастви. Тепер у соборі панує якраз дух прадавньої вірменської духовости. Звучать старовинні піснеспіви, молодь хоче плекати свої давні традиції. При цьому, церква не перетворюється у замкнуте національне ґетто -- вона є відкритою до всіх людей щирого серця. Я усвідомлюю, що це звучить у наш цинічний час доволі неправдоподібно, і я не хочу сказати, що у Вірменці -- все безхмарно. Але дух у ній є ліпшим, ніж у дуже багатьох українських церквах.

3. ЗАВДАННЯ, ЯКЕ СТОЇТЬ ПОЗА СВІДОМІСТЮ ГРЕКО-КАТОЛИКІВ
Теперка буде чиста реторика -- але я так си думаю, жи ту сеся реторика є важлива. Вірмени побудували за власний немалий кошт (коло двох соток тисяч долярів) нове сховище для українських ікон, які весь совєцкий і постсовєцкий перійод "зберігалися" у Вірменськім соборі. Частині інтеліґенції вельми ся не подобає тоте нове сховище та спосіб, у який ікони до него переношено. Візьмім, жи реставратори та єнчі зацікавлені мают рацію. Хочесі поставити питання: а чом не побудувала такого нового сховища для ікон наша рідна, героїчна і сьвята Греко-Католицька Церква? То ж то її спадщина -- ті ікони, чи нє? Гейби вже не бідна, вже не в тєжкім підпіллю, он які храми мурує! Мені з такої реторики приходить думка, жи так направду, то нашій Греко-Католицькій Церкві ніякі ікони не потрібні. Бо куди не зайдеш до гр.-кат. храму (і ві Львові теж) -- страшна мазанина на стінах, все таке солодке, таке сентиментальне, такі файні штучні цьвіти, Ісус вочи закочує на образах, а ксьондзи -- не всі, але переважно -- говорять такі проповіді, жи їдне тілько слово приходить до голови. Їдне файне польське слово: СЛОДКОПЄРДЗОНЦЕ (slodkopierdzace).

...Тож у цій історії, як я вважаю, все виглядає навпаки супроти того, як багато хто лементує: якраз вірменська сторона доклала зусиль для збереження української унікальної колекції ікон. І проблему треба бачити не в нинішніх львівських вірменах, а в свідомости наших українських Церков (насамперед Греко-Католицької), точніше -- в їх несвідомості, сентиментально-бундючній самозадоволеності. То тільки на урочистих фестинах говориться, що духово галичани є нащадки великого Митрополита Шептицького. Ні, хоч як це прикро, -- нащадками совєтизму, який у теперішній УГКЦ цвіте і пахне.

Щиро Ваш,
з очікуванням нових обсервацій,
Андрій Шкраб'юк,
протопсалт хору Вірменського собору у Львові
» 
ЛИСТИ ДО ПОСТУПУ
 
Проблеми збереження, консервації, реставрації та наукового дослідження збірки українського сакрального мистецтва, якою митрополит Шептицький свого часу започаткував Національний музей у Львові, цікавлять сьогодні не тільки музейників, а кожного громадянина, котрий відчуває себе спадкоємцем цього духовного й матеріального скарбу.

На жаль, через необачно безвідповідальні кроки дирекції Національного музею, частина збірки опинилася у несприятливих умовах, що тепер загрожують руйнацією безцінним іконам, які перетривали не одну сотню років. Тому не дивно, що пошта "Поступу" останнім часом приносить багато коментарів саме до події несанкціонованого переміщення ікон із Вірменського собору, де вони зберігалися від 1953 року, до збудованого у подвір'ї Вірменського монастиря нового фондосховища, яке поволі стає домовиною унікальної колекції.
Детальніше>>
» 
З приводу листа Андрія Шкраб'юка Юзеві Обсерватору
Роман Гринько
 
Повідомлення у пресі про актуальний стан українських ікон, котрі десятиліттями знаходились у львівському Вірменському соборі, використовуваному як фондосховище Національного музею, спонукало мене відреагувати на листа п. Шкраб'юка до п. Юзя Обсерватора. Нині -- перенесені до нового фондосховища, яке збудоване поруч із Вірменським собором, -- ікони здуваються, фарба осипається, отож справдилися застереження реставраторів, що акція винесення ікон зі собору в цю нову будівлю спричинить їх нищення.
Детальніше>>
Зміст Поступу
Перша сторінка
  ·  Снігова атака 
Погляд
  ·  З Європою по сусідству 
  ·  Роздвоєння спікера Литвина 
Поступ у Львові
  ·  Візи -- це не кінець світу 
  ·  Відлуння королівського балу 
  ·  З ринку -- у лабораторію 
  ·  Боротьба з маршрутками 
  ·  Вода чистішою не стане 
  ·  ХРОНІКА 
Поступ з краю
  ·  Запорізькі ''розборки'' олігархів 
  ·  Персональне стратегічне партнерство 
  ·  За фальсифікацію виборів -- тюрма 
  ·  Кучма взявся за заробітчан 
  ·  У податковій -- кадрові зміни 
  ·  Продаж UMC визнано законним 
  ·  КРАЄВИД 
Поступ у світі
  ·  ЄС -- федерація без Бога 
  ·  Заміна зірок на хрести 
  ·  Що робити з Косово? 
  ·  iRAKOHL'AD 
  ·  СВІТООГЛЯД 
МІКРОСКОП ПАНА ЮРКА
  ·  МІКРОСКОП ПАНА ЮРКА 
ЛІТЕРАТУРНИЙ ПОСТУП
  ·  Троє із одного потяга 
  ·  lET IT BE 
  ·  БЕЗ НАЗВИ 
МУЗИЧНИЙ ПОСТУП
  ·  jethro Tull 
Спорт-Поступ
  ·  Втрачена традиція Львова 
Листи у Поступ
  ·  ЛИСТИ ДО ПОСТУПУ 
  ·  З приводу листа Андрія Шкраб'юка Юзеві Обсерватору 
  ·  Шановний пане Юзю! 
Афіша Поступу
  ·  Винний погріб "Батяр" 
  ·  ГОРОСКОП 
Пост-Factum
  ·  Майстра і Маргариту увіковічнюють