"Однажды весною, в час небывало жаркого заката, в Москве на Патриарших прудах, появились два гражданина", -- такими рядками розпочинається найзнаменитіший твір Булгакова "Майстер і Маргарита". І саме у тому місці, де розпочинає свої блукання вся та нечисть, про яку далі йдеться, вирішили спорудити пам'ятник літературному творінню. Тільки от мешканці будинків довкола Патріарших ставів аж ніяк не хочуть бачити біля рідної оселі втілення фантазії усесвітньо відомого літератора.
Не хочуть москвичі бачити творіння скульптора Олександра Рукавішнікова, який переміг у проголошеному владою конкурсі на найкращий проект пам'ятника письменнику. Цей проект пам'ятника становитиме своєрідну скульптурну композицію, у якій є скульптурний портрет, виконаний в реалістичному стилі, самого автора твору, котрий має сидіти над берегом на зламаній лавці. Сюжет антисталінської сатири нагадують ілюстрації з повісті: Булгаков має спостерігати за Іошуа, який йде над водою. Статую прикріплять на воді на кількох колонах.
Не забув скульптор і про Маргариту, біля якої має стояти її улюблений Майстер, і про кота Бегемота та Понтія Пилата. Мав постати на Патріарших ставах і примус заввишки 12 метрів, над яким мали з'явитися сам Воланд та його свита. Проте після протестів від мешканців району скульптор заявив, що примусу на Патріарших ставах таки не буде.
Демонстрації проти скульптурного оформлення скверу мешканці проводили вже тричі. Вони невдоволені тим, що для покращання парку вирубують столітні дерева. Тай не хочуть люди бачити щодня з вікон рідних домівок усілякі "чортівські штучки" та нечисту силу, яку хоче тут поселити адміністрація. Турбував москвичів і план спорудити під сквером, який так полюбляє російська інтелігенція, стоянку для автомобілів та підземні гаражі. Щоправда, мер Москви Юрій Лужков запевнив, що наразі про таке не йдеться і це лише витвір чиєїсь уяви. Проте мешканці Патріарших ставів, зокрема пенсіонери, переконані, що не один Булгаков є причиною тому, що спускають воду з їх ставів, зрубують дерева та щось постійно риють.
Подейкують, що сам Владімір Путін придбав собі будинок біля скверу, якраз у тому місці, де діяли булгаківські злі сили, і зараз там риють різні підземелля та ходи, а пам'ятник -- лише прикриття для цих робіт.
Частина мешканців уважає, що найкращим пам'ятником Булгакову було б залишити сквер таким, яким він є зараз, і підтримувати у ньому дух тих часів, коли, прийшовши туди одного дня, Булгаков отримав натхнення на написання свого найкращого твору.
Категорично проти спорудження пам'ятника виступає і Православна Церква. Колись на тому місці, де тепер розташований шанований митцями сквер, було болото, в якому, за легендою, жила нечиста сила. У кінці XVI століття патріарх Іов, який тоді очолював церкву, збудував тут три стави з метою осушити місцевість, яка раніше називалася Козячим болотом. Коли Іова канонізували, це місце набуло особливого значення. А привабливий парк притягував мрійників. А в кінці ХІХ століття Патріарші стави стали улюбленим місцем відпочинку мистецької інтелігенції.
Завершити роботи над "облагорожденням" парку та відкрити скульптурний ансамбль планують вже в травні цього року. |