Старт виборчої кампанії виявився насиченим на події – лише за місяць часу Україна познайомилася із новими виборчими технологіями, зокрема політичною сатирою, потонула у судових позовах проти ЦВК та зустрілася із реакцією міжнародного середовища на хід виборчого процесу в Україні. Незважаючи на звинувачення у непрозорості, виборчий процес в Україні розгортається повним ходом: після офіційної реєстрації партій та кандидатів по мажоритарним округам, формування ОВК шляхом так званого «сліпого жеребу», на часі – друк бюлетенів, з яких рішенням суду вилучені прізвища ув’язнених опозиціонерів Юлії Тимошенко та Юрія Луценка.
Нагадаємо, що Київський апеляційний адміністративний суд відмовився призупинити друк виборчих бюлетенів без прізвищ екс-прем’єр-міністра Юлії Тимошенко та колишнього міністра внутрішніх справ Юрія Луценка. Таким чином, у виборчому бюлетені від партії «Батьківщина» будуть зазначені прізвища наступних кандидатів: Арсеній Яценюк, Олександр Турчинов, Анатолій Гриценко, В’ячеслав Кириленко та Григорій Немиря.
Проте опозиція все ще має надію оскаржити рішення Київського апеляційного адміністративного суду щодо невключення Юлії Тимошенко та Юрія Луценка до виборчих бюлетенів у Вищому адміністративному суді України. За словами адвоката представника «Батьківщини» Тамари Мазур, Тимошенко і Луценко формально мали б бути у списку, незважаючи на те, що їм відмовили у реєстрації. За її словами, при винесенні рішення «судді випустили з уваги статтю 80, пункт 4 закону про вибори, яка чітко вказує на те, що у виборчому бюлетені має бути вказана перша п’ятірка, затверджені з’їздом політичної партії».
В свою чергу ЦВК скаржиться, що «Батьківщина» зриває їм терміни друку бюлетенів. Про це в ході засідання в Київському апеляційному адмінсуді заявила представник Центрвиборчкому, завідуюча відділом юридичного управління секретаріату ЦВК Наталія Ларіна. За її словами, закон встановлює суворі вимоги щодо захисту бюлетенів, і Поліграфічний комбінат Україна - єдине підприємство, яке може забезпечити такий друк. Ларіна нагадала, що на ЦВК покладено зобов'язання по виготовленню не тільки бюлетенів для голосування в багатомандатному, але і в 225 одномандатних округах, а це значний обсяг роботи.
Крім того, Центральна виборча комісія створила комісію з контролю за виготовленням виборчих бюлетенів на виборах Верховної Ради, в склад якої увійшли Юрій Мірошниченко від фракції Партії регіонів, Віктор Уколов від фракція «Блок Юлії Тимошенко-«Батьківщина», Юрій Онищенко - фракція блоку «Наша Україна-Народна Самооборона». Завданням комісії є контроль за виготовленням виборчих бюлетенів на підприємстві - виконавці замовлення.
Аби уникнути маніпуляцій та спекуляцій Партія регіонів ініціює виключити з порядку денного розгляду на поточній сесії Верховної ради 64 законопроекти, серед яких Трудовий та Житловий кодекси, законопроект щодо ринку землі та мовний законопроект Р. Богатирьової. Натомість голова фракції Партії регіонів О. Єфремов пропонує розглянути поточним складом парламенту проект бюджету на 2013 рік. Водночас опозиція виступає проти розгляду будь-яких економічних законопроектів, вважаючи їх прямим підкупом виборця.
Очевидно, що подальше розгортання виборчого процесу буде не менш цікавим, підставою для такого твердження є нестабільні альянси, які не дозволяють чітко спроектувати не лише «мажоритарну», але й «пропорційну» частини парламенту. Попри будь-які заяви із наближенням виборів тема мови та розколу країни буде лише ще більше обігруватися політиками, адже насправді ні у влади, ні в опозиції немає видимих здобутків в економічній площині, ось тому й залишається грати на контрастах, критикуючи своїх опонентів. |