Останній місяць уся країна жила, поринувши у футбольне свято. Проте все у нашому житті має властивість закінчуватися, і ось Євро-2012 добігло кінця. Іспанці святкують перемогу, а українці та поляки демонтують фан-зони, прибирають після гостей і підраховують свої прибутки. Які наслідки мало Євро для України і чи виправдало воно очікування?
Нагадаємо, в неділю 1 липня в Києві відбувся фінал чемпіонату Європи з футболу, в підсумку якого збірна Іспанії обіграла команду Італії. Вигравши з рекордним для фінальних матчів рахунком 4:0 у збірної Італії, іспанська збірна відстояла своє звання чемпіона Європи-2008 року. Наступний чемпіонат Європи з футболу відбудеться в 2016 році у Франції.
Попри те, що чемпіонами Європи стали іспанці, президент Польщі Броніслав Коморовський переконаний, що саме Україна та Польща перемогли на Євро-2012. Він зауважив, що обидві країни організували чудове футбольне свято. «Євро-2012 було доброю ілюстрацією співпраці України та Польщі», - сказав Коморовський, підкресливши, що світ побачив, як ці країни вміють співпрацювати.
Він також подякував митним службам обох країн, які продемонстрували високий рівень співпраці. За словами Коморовського, були побоювання щодо перешкод для вболівальників на шенгенському кордоні, але все було організовано на високому рівні, і вболівальники перетинали кордон без перешкод.
Президент Віктор Янукович також вважає, що Україна змогла організувати Євро-2012 на високому рівні. «Мені здається, що свято футболу вдалося», - сказав Янукович і висловив вдячність за те, що Україні була надана велика честь разом із Польщею організувати Євро-2012. Янукович нагадав, що спершу було дуже багато скепсису та сумнівів щодо можливості організувати Україною чемпіонат на найвищому рівні. «Були всякі політичні дії навколо футболу і взагалі Євро. Але ми все це пройшли разом з вами, і я вдячний вам за це», - зазначив президент.
Янукович також подякував президенту УЄФА Мішелю Платіні, давши високу оцінку його організаторським здібностям. «Я дуже вдячний Мішелю, що нам вдалось знайти спільний підхід до вирішення проблем Євро-2012», - сказав Янукович.
В свою чергу Мішель Платіні похвалив Україну та Польщу за організацію футбольного свята, поставивши їм високу оцінку. «У мене дуже багато почуттів і картин у голові. Польща та Україна організували фантастичний турнір, який був унікальний за своєю атмосфері, і він залишиться в нашій пам'яті», - сказав він.
За словами Платіні, Євро-2012 залишило велику спадщину в приймаючих країнах і стало важливою подією для їх соціально-економічного розвитку і реклами України і Польщі в світі. «Я гордий за Україну і Польщу, що вони показали свою здатність прийняти такий турнір. Хочу відзначити, скільки ентузіазму було у поляків та українців. Вони встановили високі стандарти проведення чемпіонату, яких іншим буде непросто досягти», - підкреслив він.
Чи не найголовнішою заслугою Євро-2012 стало розвінчування поширених міфів про Україну. Так, на думку президента УЄФА, Україна показала себе як гостинна і толерантна країна, на території якої не було зафіксовано жодних проявів расизму.
На думку спікера Володимира Литвина, важливо те, що Україна і Польща довели свою здатність спільно реалізовувати грандіозні проекти. Він переконаний, що гостинність, яку проявили країни-господарі Євро, обов’язково посприяє створенню позитивного іміджу.
Успішний досвід організації Євро-2012, на переконання організаторів свята, посприяє їм в організації Олімпійських ігор 2022 року в Україні. Крім того, в 2015 року в Україні буде проводитися чемпіонат з баскетболу Євробаскет, а в Донецьку проводитиметься чемпіонат Європи з легкої атлетики.
За словами президента Федерації футболу України Григорія Суркіса, шанси на отримання у нас Олімпійських ігор 2022 року як мінімум не знизилися. «Планка піднята до такого ступеня та інфраструктура облаштована, що ми сьогодні можемо вважати, що це інвестиція в майбутнє. У тому числі, майбутнє 2022 року», - зазначив він.
Підводячи підсумки Євро-2012, слід зазначити, що попри весь песимізм Україна гідно справилася із відведеною їй роллю країни-господаря. Питання оцінки, це вже зрештою інша справа, головне, що залік складено. Україна продемонструвала світові свою славнозвісну гостинність, а якщо промахи й були, то їх компенсувала наша відкритість і безпосередність. Жаль лише, що тепер Євро стало головною піар-темою, навколо якої розгортається вся передвиборча кампанія провладної партії. Проте це життєві будні, які засвідчують, що футбол і політика в Україні – речі невід’ємні… |