Український парламент таки виконав свою частину роботи щодо доведення законодавства до стандартів, яких вимагає FATF. Це, звичайно, ще не означає скасування санкцій, але однозначно є вагомим кроком у напрямку геть від "чорного списку".
Верховна Рада ухвалила Закон "Про внесення змін до деяких законів України з питань запобігання використанню банків та інших фінансових установ з метою легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом". За закон проголосували 377 народних депутатів із 442, зареєстрованих у залі. Зокрема, знижено суми коштів, які підлягають фінансовому моніторингу. Відтепер фінансовий поріг опущено до 80 тисяч гривень (близько 15 тис. євро). Раніше, нагадаємо, сума при безготівкових розрахунках дорівнювала чи перевищувала 300 тисяч гривень або дорівнювала чи перевищувала суму в іноземній валюті, еквівалентну 300 тис. грн. При розрахунках готівкою ця сума дорівнювала чи перевищувала 100 тисяч гривень або дорівнювала чи перевищувала в сумі валюту, еквівалентну 100 тисячам гривень.
Окрім того, внесено зміни до Закону "Про банки і банківську діяльність". Нова редакція цього закону, зокрема, передбачає, що банки зобов'язані розробляти, впроваджувати та постійно поновлювати правила внутрішнього фінансового моніторингу та програми його здійснення з урахуванням вимог законодавства про запобігання відмиванню доходів, отриманих злочинним шляхом.
Поправили депутати й закон "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг". Ним передбачено, що фінансовим установам забороняється вступати в договірні відносини з анонімними особами, відкривати та вести анонімні (номерні) рахунки. Також їм забороняється вступати у відносини з клієнтами у разі, якщо виникає сумнів стосовно того, що особа виступає не від власного імені. Також закон передбачає, яких клієнтів фінансова установа зобов'язана ідентифікувати.
На додачу, внесено чергові зміни й до Кримінального кодексу України. Вони передбачають, що розміщення в банках, на підприємствах чи інших установах грошей, отриманих від наркоторгівлі, придбання за такі кошти об'єктів, що підлягають приватизації або використання таких коштів з метою продовження діяльності у сфері наркоторгівлі карається позбавленням волі на строк від 5 до 12 років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до 3 років з конфіскацією коштів, отриманих злочинним шляхом та з конфіскацією майна. До цього покаранням за такий злочин було "позбавлення волі на строк від 5 до 12 років з конфіскацією майна".
Ухвалений учора закон набуває чинності в червні, так само, як й урядова програма боротьби з відмиванням грошей. Фактично, з усіх оголошених FATF вимог залишилося оптимізувати структуру фінансової розвідки та підвищити ефективність її діяльності, а також зробити політичну заяву, яка б пояснила міжнародній спільноті, за допомогою яких механізмів імплементуватимуться законодавчі нововведення, та переконала FATF, що боротьба з відмиванням грошей у нашій державі справді стане ефективнішою.
Ухвалені Верховною Радою зміни втішили керівництво Національного банку. Голова НБУ Сергій Тігіпко переконаний, що поправки до банківського законодавства дозволять призупинити дію санкцій FATF проти України. За його словами, прийняття закону не скасує санкції FATF, але призупинить їхні дії. Закон, за словами Тігіпка, вирішує три основні проблеми, усунення яких вимагала FATF.
Зате опозиціонери дивляться в чорноспискове майбутнє України не так оптимістично. Наприклад, Олександр Мороз припускає, що санкції FATF щодо України вводитимуться і далі, незважаючи на ухвалення поправок, яких вимагала організація. За словами лідера соціалістів, санкції міжнародними організаціями прийняті не проти України, "як хочуть пояснити сьогодні дехто з посадовців", а проти "нинішнього режиму влади". Як зауважив Мороз, можливо, "це навіть і корисно для України", оскільки, можливо, це змусить владу виконувати даний закон. |