Результати переговорів Віктора Януковича у Москві вкладаються в суху новину: близько двох годин розмовляв з Володимиром Путіним і домовився синхронно підписати закон про ратифікацію угоди про зону вільної торгівлі в рамках СНД. Швидше за все, ратифікувати цей договір український парламент спробує вже на цьому пленарному тижні, і якщо вийде, це буде представлено пропагандою як величезний крок вперед. Хоча всі розуміють, що поки не вирішене газове питання, ні про які реальні успіхи говорити не доводиться. Зате все більш виразною стає політтехнологічна канва, в якій розвиватиметься передвиборна кампанія влади – як мінімум до дня парламентських виборів українців активно інтегруватимуть в путінській Євразійський союз.
Звідси і заяви Януковича про російську як другу державну, і досить дивні дані соцопитувавнь, судячи з яких українці раптом стали прихильниками союзу України, Росії і Білорусі і відвернулися від Євросоюзу. Прогнозовано, що далі інформаційна хвиля ставатиме все потужнішою.
Цілком імовірно, що ця технологія покликана не тільки мобілізувати електорат ПР на парламентських виборах, але і розрахована на період до 2015 року, коли належить переобиратися вже самому Януковичу. Саме до 1 січня 2015 Дмитро Медведєв анонсував підписання договору про формування Євразійського економічного союзу. І зрозуміло, що без України це геополітичне утворення в Кремлі і уявити не можуть. І там готові почекати, поки Київ сам прибіжить в їх союз. А все до того йде, оскільки Янукович не залишив собі поля для геополітичного маневру.
Як вважають експерти, спершу українцям можуть запропонувати сходити на виборчі дільниці не тільки для того, щоб проголосувати за новий склад парламенту, а і для того, щоб взяти участь у референдумі, на який буде винесене пробне питання - двомовність. Опитані нами народні депутати заявили, що ідея референдуму сьогодні нездійсненна. Зате вона чудово підходить як політична технологія під вибори. По-перше, у нас дотепер немає нормального закону про всеукраїнський референдум, тому його результати можна трактувати як завгодно, але у результаті вони не мають сили закону. Втім, в Мінюсті припадають порохом нові правила плебісцитів, і при необхідності їх можуть оперативно затвердити в парламенті.
По-друге, головною метою мовного референдуму є не запровадження другої державної мови, а обкатка можливості ухвалення на референдумі куди важливіших питань – від нової Конституції до входження в Євразійський союз. Таким чином, в осяжному майбутньому громадянам країни після масованої інформаційної обробки запропонують добровільно відмовитися від свого ж рішення на користь незалежності, висловленого 1 грудня 1991 року.
Хтось може сказати, що це абсолютно нереально, що це розколе країну і тому подібне. Проте сьогодні українська влада вирішує головну проблему для себе – виживання після 2015 року. І входження в «клуб диктаторів», як сьогодні називають ЕврАзЕс, наразі єдина перспектива вижити. Як доступно пояснив Медведєв, «таке життя: якщо ти береш участь у якоумсь міжнародному утворенні, ти одержуєш певні привілеї, якщо в цьому міжнародному об'єднанні не береш участь, відповідно, у тебе можуть бути складнощі». Іншими словами, Януковичу в Москві запропонували «дорожню карту»: або 2015 і все, або ще років п'ять. Але дуже високою ціною. |