Два тижні тому на сайті Microsoft з'явилася інформація про те, що корпорація випустила українську версію поширеної ОС Windows XP. Що ж, із кільканадцятимісячною затримкою MS таки пригадала обіцянки зукраїнізувати набір програмного забезпечення масового використання.
От тільки взялася вона до такої поважної ідеї по-своєму. Щоби не бавитися у складні ігри, на офіційному веб-ресурсі www.microsoft.com з'явився вільний до стягування патч, який дозволяє російську версію ОС перетворити на українську, чи то пак, українізовану. Отож, коли ви, справжній галичанин, зрезиґнували з видатків на вивчення англійської, польської чи німецької мови і, попри всі патріотичні поривання, встановили таки на свій комп'ютер російську версію Вікон, можете тепер тішитися.
Коли ж патріотичні інтереси стояли у вас понад усе, та ще й спонукали до вивчення/вдосконалення іноземної мови, мусите купувати за немалі гроші не надто приємну вам російську версію з українським language pack'ом. Але, як і варто було сподіватися, це, на жаль, не єдина помилка, котру вчинила корпорація дядька Білла.
Але про все по черзі. Якщо серед вас, мої любі читачі, є маніяки, котрі потрафлять набрати цей рядочок пальцьома, можете сильно не кремпуватися і тягнути безкоштовний українізатор просто з майкрософтівського сайту. Отут він лежить: http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?FamilyID=0db2e8f9-79c4-4625-a07a-0cc1b341be7c&DisplayLang=ru.
Для того, щоби його нормально поставити, досить мати, як я вже казав, російську версію Windows XP, бажання та кілька вільних мегабайтів для самого патчу.
Чесно кажучи, мене завжди дивував підхід корпорації, котра, на відміну від найближчих конкурентів, стільки часу не працювала над українізацією своїх продуктів узагалі. Нагадаю, що першою ластівкою був український Microsoft Office, який з'явився кілька років тому. Нагадаю також, що українськими в тому Офісі були лише Word та Outlook. Десь приблизно такі ж справи і з Вікнами. Згрубша Кватирки виглядають українськішими, ніж Кобзар Шевченка (того, що не футболіст). Що там казати, видно роботу повноцінних філологів, котрі нормально попрацювали над термінологією. І хоча з приводу кількох термінів, як от, "налаштування", можна посперечатися (навіть "Рута" їх підкреслює), то лінґвістична робота виконана на доброму рівні. Іншим питанням, традиційно для Microsoft, є довершеність пакету, тобто ступінь українізації україномовних Кватирок.
З Explorer'ом справи йдуть цілком нормально. Він український аж до самих контекстних меню. В компанії з іншими українізованим версіями програмного забезпечення, такими, як WinRAR, The Bat!, Winamp та ще кількома утилітками, що мають українізатори, вся ця картина виглядає цілком непогано. От тільки не варто -- ой, не варто! -- добиратися українським патріотам до Device Manager'а, Help-файлів та інших системних утилітів, таких, як Regedit. Там українська мова і в писку не валялася.
А тепер, скажіть мені, чи бачили ви якісь подібні вибрики у російській, чи, скажімо, німецькій версії Вікон? Ми, галичани, хто? Набір бидляків, що й у реджестрі ніколи не порпаються? Чи криві Microsoft'івські дрова ніколи руцями не викидаємо? Чи з довбаним Plug and Play не "кохаємося"? А решта українців, ті, що ще до кінця у кацапство не перебралися? Невже й вони такої долі заслуговують? Та хто ж купуватиме таке кривуще програмне забезпечення. Вже краще б зовсім не рипалися б фахівці доблесного пана Білла! Тоді б Галичина поволі перекочувала б під Linux, а не втовкмачувала б у школах дітям в голови російські терміни, зужиті в українських Кватирках.
А сценарій розвитку цієї чорної справи простий. Кілька років тому, хтось ненав'язливо переконав Міносвіти у доречності забезпечення шкільних комп'ютерів ОС Windows. Як і передбачалося, сума контракту вийшла дуже кругленька. Але знайшлися люде, котрі об'єдналися в ініціативну групу й почали всіх переконувати не інсталюваати в школах російськомовного ПЗ. Тепер же, з Укрвікнами, діти не матимуть поняття про нормальну ОС узагалі, зате бюджетні кошти тепер веселим струмочком попливуть до дядькобіллової кишені. |