Леонід Кучма підписав Указ "Про передачу залізничних військ Збройних Сил України у підпорядкування Міністерству транспорту України". Формально це зроблено з метою наближення залізничних військ до безпосередніх об'єктів роботи, забезпечення використання їх за призначенням та поліпшення управління ними.
Тепер у складі Міністерства транспорту з'явиться силова структура -- залізничні війська Міністерства транспорту. Для цього міністерству надається весь персонал, озброєння і техніка залізничних військ, кошти бюджету, з яких фінансувались залізничні війська міністерства оборони.
Президент підписав також указ "Про заходи щодо вдосконалення державного управління у сфері пожежної безпеки, захисту населення і територій від наслідків надзвичайних ситуацій", згідно з яким Держдепартамент пожежної безпеки передається з підпорядкування Міністерства внутрішніх справ у підпорядкування Міністерства надзвичайних ситуацій.
Існують припущення, що ці рішення прийняті завдяки голові Державної податкової адміністрації Кравченку, який, будучи міністром внутрішніх справ, пропонував різні реформи. Якщо це так, то можна очікувати швидкого перетворення "міліції" в "поліцію" і відібрання у МВС неприродних для нього функцій. Зокрема, відновлення національної гвардії, передання частини силових структур Міністерству юстиції.
Однак зміни зачепили і невідомі для Кравченка галузі -- оборону і транспорт. Головна проблема останніх змін -- визначення, кому вони вигідні. Безперечно, що вони вигідні Кірпі (Мінтранс здобуде додаткові можливості для реконструкції залізниць) і Реві, який донедавна очолював пожежну охорону. Крім того, вони отримають додаткове бюджетне фінансування. Чи вигідні вони тому ж Кравченку? Вигідні, за умови, що у його підпорядкування перейдуть структури управління з боротьби з економічними злочинами МВС.
Звичайно, реформи вигідні президенту, якщо він хоче про всяк випадок обмежити поле дій кожного з особисто відданих йому міністрів, зміцнивши таким чином своє становище на вершині владної піраміди. Тим більше, що МНС і Мінтрансу дістануться специфічні підрозділи, які не можна використати не за прямим призначенням (гасіння пожеж і відновлення залізниць в екстремальних умовах).
Щоправда, якщо вважати правдою інформацію про зближення Кірпи з Віктором Медведчуком, такі перестановки, радше, мали б означати, що президент втрачає самостійність від голови Адміністрації. За такої ситуації саме Медведчуку найбільш вигідні останні укази Кучми як посилення креатури СДПУ(о) в уряді, на противагу до висуванців президента. Так можна вважати, однак ми не знаємо, наскільки Медведчук зблизився з Кірпою, і чи є висунення Кірпи від СДПУ(о) в уряд домовленістю чи примусом президента.
Якщо розглядати саме лише Міністерство транспорту, то можна констатувати постійну концентрацію влади в руках Григорія Кірпи. Він одночасно очолює Укрзалізницю (ця посада в теорії має належати держсекретарю Мінтрансу), міністерство, що ставить у його підпорядкування авіаційний, морський і річковий транспорт, а тепер і залізничні війська. Вимальовується такий собі державний холдинг-конґломерат, який охоплює всю транспортну галузь країни і працює набагато ефективніше за будь-яку приватну корпорацію. Холдинг активно освоює медіа-простір через свої рекламні та інформаційні програми, непрямо поліпшуючи імідж і рейтинг менеджера холдингу -- Кірпи.
»
ПРОЕКТ
"Ширша Європа" від поляків
Тарас МУХА
Польща, яка вже майже двома ногами у ЄС, пропонує своїм майбутнім союзникам виробити новий підхід щодо ведення зовнішньої політики, зокрема у ставленні до України. Наші сусіди на майбутньому засіданні колег Польщі по ЄС запропонують конкретну програму надання допомоги Україні, Білорусі, Молдові та Росії.
Голова Національного банку Сергій Тигипко заявив, що Україна, радше за все, відмовиться від фінансової допомоги Міжнародного валютного фонду за умови проведення серйозних реформ в економіці. Він, однак, залишив собі можливість для відступу, зауваживши, що Київ не відмовляється від консультативної допомоги фонду, таким чином використовуючи його як безкоштовного і кваліфікованого економічного радника.
Програму дій уряду внесуть до Верховної Ради після розгляду парламентом щорічного послання президента. Як повідомив Віктор Янукович, у середу під час засідання Кабміну, такої домовленості було досягнуто з главою держави.
Щоправда, пояснення прем'єра оптимізмом не запалює. Схоже, в уряду ще не має не те що розробленої стратегії дій, але й бачення, якою вона має бути. "Як тільки у нас буде бачення цієї програми, і після того, як у парламент надійде щорічне послання президента, до Верховної Ради буде подана програма Кабінету Міністрів", -- сказав Янукович.
Професійна діяльність народних обранців доволі часто набирає комічних та саркастичних обрисів. Неодноразово з екрана телевізора ми могли бачити, як нардеп із депутатськими картками у руках та зубах голосує за своїх колег.
Днями оприлюднили результати моніторингу діяльності депутатських фракцій і груп Верховної Ради з травня до грудня 2002 року, проведений фундацією "Відкрите суспільство".
Питання нелегального виготовлення CD-дисків для України ще довго залишатиметься відкритим. "Що, зовсім-зовсім не можна продавати піратську продукцію?" -- не вірять в Україні. "Категорично", -- відповідають американські дядечки, підкріплюючи свою точку зору санкціями проти нашої держави (на суму 75 мільйонів доларів), які передбачають встановлення 100% мита на імпорт значної групи українських товарів. Через них, за оцінками українців, бюджет минулого року втратив 40 мільйонів доларів.
Сьогодні починається дводенний візит в Україну президента Болгарії Георгія Пирванова. Болгарський президент планує зустрітися з Леонідом Кучмою, Віктором Януковичем, Володимиром Литвином, міністром закордонних справ Анатолієм Зленком і підписати кілька двосторонніх угод.