Не щастить Іспанії з танкерами. Ще не ліквідували наслідків екологічної катастрофи, спричиненої танкером Prestige, як на півдні країни на шляху від Гібралтару до Кадіса затонув нафтовий танкер Spabunker IV. Вантаж танкера становить 1374 тонни: 1029 тонн нафти, 176 тонн дизельного палива і 169 тонн пального. Катастрофа сталася під час повернення із Гібралтару, після того як танкер завантажився і вирушив до північного доку порту, де з невідомих причин почало підтоплювати корму.
Затонулий танкер перебуває на глибині 50 метрів, що, з одного боку, полегшує його можливе транспортування до берега, а з іншого, примушує непокоїтися екологів. За даними офіційних джерел, наразі бухта Гібралтару цілком очищена, після того як спеціальні судна зібрали незначні залишки вантажу танкера -- кілометрову пляму, що утворилася на поверхні. Основна ж маса нафти зараз є під водою. Як повідомляється, витікання з корпусу танкера немає.
У Гібралтарі тривають демонстрації Greenpeace та "Діючих екологів" із вимогою вилучити більше нафти з танкера, аби уникнути нового масштабного екологічного лиха, а також проти використання цільно-корпусних кораблів для перевезення нафти.
»
ДАВОС
Нафта понад усе
Ірина КИРИЧЕНКО
Головною темою в Давосі була нафта та перспектива війни з Іраком, зокрема економічна. Нового саміту ОПЕК не буде. Спрогнозували бізнесмени та банкіри на Всесвітньому економічному форумі і падіння американського долара. Обговорювали також, за пропозицією президента Бразилії, створення міжнародного фонду для боротьби з бідністю та чимало інших питань.
На Всесвітньому економічному форумі держсекретар США Колін Пауелл повідомив дві новини: хорошу і погану. Він утішив світову громадськість, що США не мають наміру воювати з Північною Кореєю, натомість, домовлятимуться про закриття атомної програми мирним шляхом.
Сьогодні в Ізраїлі відбуватимуться загальні вибори. Згідно з останніми опитуваннями громадської думки, нинішній прем'єр-міністр Аріель Шарон від правої партії "Лікуд" випереджає, зі солідною перевагою, своїх суперників.
Головне угрупування опозиції, Партія праці, згідно з прогнозами, може зазнати найбільшої поразки за всю свою історію. Її лідер, мер міста Хайфа, Амрам Міцина обіцяв, у разі перемоги на виборах, вивести ізраїльські війська з більшості палестинських територій. Однак такі миротворчі заяви зараз не популярні в Ізраїлі, де майже щодня палестинські повстанці вчиняють терористичні акти.
У Нью-Йорку під час засідання Ради Безпеки ООН у понеділок заслухали доповідь голови групи інспекторів з озброєння Ханса Блікса та голови МАГАТЕ Мохаммеда ель-Барадеі про двомісячні перевірки в Іраку.
Напередодні держсекретар США Колін Пауелл заявив, що цей день для Іраку не є вирішальним у початку військових дій. Однак можна передбачити, що цей понеділок стане "судним днем" для Іраку та його лідера. Міністр закордонних справ Великобританії Джек Стро повідомив, що для президента Іраку Саддама Хусейна "залишається все менше часу".
Мешканець Бразилії, який хоче привернути увагу громадськості до проблеми забруднення навколишнього середовища, задумав пропливти з Нью-Йорка до Ріо-де-Жанейро на судні, виготовленому зі ста вісімдесяти пластикових пляшок. Бразилець Жозе Жиральду да Суза Кастро вирішив вирушити у таку небезпечну подорож, щоб привернути громадську увагу до проблеми забруднення рік, морів й океанів. Жозе планує розпочати подорож 22 травня 2003 року від Статуї Свободи.
Олімпійський комітет Іспанії вирішував, хто ж стане кандидатом від Іспанії на проведення Олімпійських ігор 2012 року -- Мадрид чи Севілья. Після десятирічної підготовки, наснаги та творчості Севілья не змогла протистояти Мадриду. Отож, цими днями столиця Іспанії радіє і одночасно непокоїться.
Попри протести американського уряду і правозахисних організацій, у Китаї страчено тибетського активіста боротьби за незалежність Тибету. Лобсан Дондап був страчений у неділю одразу після того, як суд, який провадився таємно, підтвердив вирок звинуваченого у влаштуванні кількох вибухів. Правозахисники вважають, що вирок стосовно страченого базувався лише на його зізнанні, отриманому в результаті тортур.