У ніч на суботу, 6 серпня, Міжнародне рейтингове агентство Standard & Poor's завдало удару по становищу США і долара у нинішній світовій фінансовій системі. Вперше з 1917 року кредитний рейтинг США був знижений з найвищого ступеня надійності «ААА» до «АА+» з негативним прогнозом. До речі, на початку минулого тижні ще два проваідних рейтингових агентства, – Moody's і Fitch, – підтвердили найвищий рейтинг найбільшої економіки світу. Правда, Moody's приписало до нього негативний прогноз, а Fitch – пообіцяло виставити прогноз до кінця серпня.
Не дивлячись на те, що в пресу відразу ж «злили» слова аноніма з Казначейства США про нібито серйознs погрішностs на $2 трлн. d аналізі Standard & Poor's, механізм генерації далекосяжних заяв був вже запущений. Китай, який є найбільшим у світі утримувачем боргових зобов'язань США,накинувся на Вашингтон з критикою. Державне інформаційне агентство КНР «Синьхуа» озвучило ідею відмови від долара: «У світі повинна бути нова резервна валюта, яка замінить долар».
На новину відреагувала і об'єднана Європа, периферійні країни якої самі ледве зводять кінці з кінцями. Представники G7, яка об'єднує найбільші економіки світу, повідомили, що міністри фінансів держав, які входять у «сімку», планують найближчиим часом обговорити ситуацію у США і боргову кризу країн Єврозони. Глава Єврокомісії Жозе Мануел Баррозу вже встиг застерегти у зв'язку з цим, що фінансова криза зони євро вийшла за межі її периферійних країн, маючи зважаючи на наростаючі проблеми Іспанії та Італії.
Непрості дебати на фінансові і геополітичні теми пройдуть на цьому тижні по обидві сторони Атлантики. У вівторок, 9 серпня, стануть відомі підсумки засідання ФРС США. Низка аналітиків пов'язують з ним початок ще масштабнішої програми «Кількісного пом'якшення» з викупу трежеріс, яка може стати вже третьою за останні два роки.
В цілому ж, найбільш невідповідний час для такого кроку з боку Standard & Poor's важко собі уявити. США тільки-тільки вирішили свою проблему з держборгом, що далося їм зовсім не легко. Пошук компромісу з республіканською більшістю Палати представників у Конгресі дійсно розтягнувся на декілька місяців. І в неділю, 31 липня, коли стало відомо про домовленості між республіканцями і демократами в Конгресі, світові ринки зітхнули з полегшенням – крах звичного устрою фінансової системи, здавалося, якщо і не минув, то був відкладений у довгий ящик. Проте вже до вівторка, опубліковані дані про мляву виробничу активність і про найбільш значне скорочення споживчих витрат американців за два роки повернули ринки назад. Ситуацію не врятував навіть факт підписання закону про підвищення граничного рівня державного боргу США. У четвер же, на тлі побоювань рецесії в США і у низці країн єврозони, світовий фондовий ринок впав. Тілько американські фондові майданчики обвалилися майже на 5%, що стало найістотнішим падінням після кризи 2008 року. З урахуванням же індексів Європи, Азії і Японії, падіння світових цін на нафту – аналітики заговорили про «чорний четвер». Тільки за весь минулий тиждень капіталізація світового фондового ринку зменшилася на $2,5 трлн.
У світі не вперше серйозно задумалися про роль міжнародних рейтингових агентств, але останнім часом їх діям і рішенням все частіше приписують причинно-наслідковий ланцюжок, в кінці якого вимальовується нова хвиля кризи. І не тільки унаслідок зниження рейтингу США. Минулого тижня в Італії пройшли обшуки з виїмкою документів в офісах агентств Moody's і Standard & Poor's у зв'язку з підозрами в тому, що вони пов'язані з «аномальними» змінами вартості акцій на внутрішньому ринку країни.
Війну «Великій трійці» міжнародних рейтингових агентств (Standard & Poor's, Moody's, Fitch) Європа оголосила ще в липні. Канцлер Німеччини Ангела Меркель навіть закликала Європу створити своє рейтингове агентство – за прикладом Китаю, де з середини 90-х працює агентство Dagong Global Credit Rating (до речі, прем'єр-міністр Росії Володимир Путін також висловлювався за створення власного рейтингового агентства країн ЄврАзЕС).
«Що стосується питання про рейтингові агентства, я можу сказати, що необхідно мати власна думка, прислухаючись до ним», – заявила Меркель в липні, коментуючи заяви рейтингових агентств щодо Греції.
Жозе Баррозу після того, як Moody's знизило рейтинг Португалії до «сміттєвого», сказав наступне: «Зі всією пошаною до цих рейтингових агентств, наші інститути трохи краще знайомі з ситуацією в Португалії. Наші результати більш виправдані». Він також заявив, що агентства діють «спекулятивно», занижуючи європейські показники.
Прем'єр-міністр Португалії Педру Пасуш Коелью назвав прогноз Moody's щодо своєї країни «ударом в сонячне сплетіння». А міністр закордонних справ Греції Ставрос Ламбрідініс заявив, що дії агентств під час боргової кризи в єврозоні є «безумством».
Ще радикальніше висловилися глава Мінфіну Німеччини Вольфганг Шойбле і глава Конференції ООН з торгівлі і розвитку професор Хайнер Флассбек. Якщо перший вважає за благо «зруйнувати олігополію рейтингових агентств», то другий навіть закликав «розпустити» міжнародні агентства.
Така одностайність може тільки зміцнитися після зниження рейтингу США. До тому ж, відомо, що згадана трійка, м'яко кажучи, не завжди виявлялася на висоті. Так, банк Lehman Brothers, що обвалився у вересні 2008-го, мав рейтинг «A» від S&P, «A+» від Fitch, і «A2» від Moody's за два дні до свого банкрутства. Таким же дивним чином до останнього трималися високі рейтинги компаній-банкротів з американською «пропискою» AIG і Citigroup.
На нинішньому тижні ринки напевно нервово реагуватимуть на будь-які новини з Вашингтона і Брюсселя. І, можливо, «Велика трійка» в черговий раз перегляне чийсь рейтинг, викликавши у свій бік нову порцію звинувачень в упередженості і спекуляціях. Втім, якщо на агентства і не ропочнуть великого полювання в найближчій перспективі, то охочих прислухатися до них точно стає з кожним днем все менше. |