У п'ятницю ввечері Печерський суд змінив запобіжний захід для екс-прем'єра Юлії Тимошенко з підписки про невиїзд на взяття під варту. Депутати скандували «Ганьба!» Екс-прем'єр попросила не надягати їй наручники до того моменту, поки вона не вийде із зали. Після цього Тимошенко відвезли до Лук'янівського СІЗО.
Нагадаємо, клопотання про зміну запобіжного заходу для Тимошенко з підписки про невиїзд на більш сувору заявила прокурор Лілія Фролова. Тимошенко запропонувала держобвинуваченню відразу перейти до клопотань про розстріл. «Дайте їй револьвер», - сказала Тимошенко.
Тимошенко вивели із залу суду. У залі виникла сутичка між співробітниками «Грифона» та народними депутатами. «Враховуючи, що Тимошенко звинувачується у скоєнні тяжкого злочину, який передбачає покарання понад сім років, вона може ухилитися від судового розгляду та інших процесуальних дій... Змінити запобіжний захід з підписки про невиїзд на взяття під варту», - сказав Кірєєв.
Кірєєв, мотивуючи своє рішення, зазначив, що Тимошенко систематично порушує порядок судового засідання, постійно висловлює зневагу до суду і учасників процесу, не виконує розпорядження головуючого у справі та відмовилася назвати адресу свого проживання.
Крім того, за словами Кірєєва, Тимошенко відмовилася пояснити причини, через які не з'явилася до суду о 9-ій годині ранку.
Арешт Тимошенко викликав занепокоєння у лавах її соратників. З п'ятниці на Хрещатику біля Печерського районного суду Києва триває безстроковий мітинг-пікет прихильників екс-прем'єр-міністра Юлії Тимошенко, які протестують проти її арешту.
Уздовж Хрещатика з вечора стоїть наметове містечко, і на кожному наметі висять паперові таблички: «Приймальня народного депутата» або «Власність народного депутата». Протяжність наметового містечка - від Хрещатика, 40, і до Хрещатика, 46.
У той же час перед наметами правоохоронці виставили високі металеві паркани. При цьому прихильники Тимошенко вже встигли їх розмалювати і розписати гаслами на підтримку екс-прем'єра.
Що значить арешт Тимошенко, коли і яким буде остаточний вердикт суду? Чи може він призвести до масових заворушень і безладів в Україні? Як відреагує на нього світ?
КОМЕНТАРІ
Вадим Колесніченко, народний депутат України (фракція Партії регіонів)
Зміна запобіжного заходу не є підставою для припущень або висновків щодо того, яким буде вирок – обвинувальним чи виправдувальним.
Наскільки я розумію, дії суду прямо відповідають Кримінально-процесуальному кодексу і адекватні поведінці пані Тимошенко, яка систематично зриває судові засідання, запізнюється на них, демонстративно показує свою неповагу до суду і судді, який відносно неї застосував достатньо профілактичних заходів.
Однак людина не виправилася, продовжуючи демонструвати абсолютне небажання працювати у рамках Закону України та КПК.
Зміна суддею Кірєєвим запобіжного заходу екс-прем'єр-міністру України Юлії Тимошенко цілком адекватна. Однак повторюся: це жодним чином не впливає на вирок. Він може бути як обвинувальним, так і виправдувальним.
Дії депутатів, які намагалися перешкодити рішенням суду, – злочин. Їхні дії – це зловживання службовим становищем, демонстративне ігнорування законів і Конституції. Такого вони робити не мають права, і «Грифон» у даному разі діє абсолютно адекватно до ухвали суду.
Рішення про зміну запобіжного заходу суддя обрав виключно один, у рамках чинного закону та наявних у нього преференцій.
Це рішення можна оскаржити. Радує те, що до нього не мають стосунку жоден орган влади або людина, яка могла б перебувати за межами будівлі суду. Особиста, персональна відповідальність за це рішення лежить на Кірєєву.
Вадим Карасьов, експерт-політолог
Арешт Юлії Тимошенко не призведе до масових заворушень зараз, але це не означає, що у майбутньому, на піку соціального невдоволення, масові виступи не отримають об'єднуючий символ: «Свободу в'язню режиму».
Що стосується можливої реакції світового суспільства на взяття під варту лідера однієї із найбільших і популярних політичних сил в Україні, то Захід відреагує жорстко, але спокійно, чекаючи, чим закінчиться весь судовий процес, яким буде вирок.
Чи значать останні події, що Тимошенко тепер посадять всерйоз і надовго? Тут багато неясного. Може, влада дала санкцію на арешт Тимошенко під час судового слідства, але вирок буде відносно м'яким, і Юлія Володимирівна залишиться на волі.
Якщо після вироку суду Тимошенко залишиться на волі, то цим влада продемонструє свій гуманізм, а Захід прореагує спокійно, і зробить висновок, що в Україні все-таки можливе правосуддя.
Володимир Цибулько, експерт-політолог
Цей арешт не призведе до масових заворушень, але створить певну напруженість навколо України, особливо у ЄС. Швидше за все, вже скоро підуть заяви-невдоволення, оскільки у цьому процесі владі не вдалося перевести справу у виключно кримінальну площину, а навпаки – дедалі більше політизувати.
Після зміни запобіжного заходу Тимошенко вирок суду буде достатньо швидким. Цей арешт підштовхне суд до більш швидкого прийняття рішення.
Вирок Тимошенко залежить від того, яка із двох позицій переможе. Якщо суд прийме більш легке рішення, і Тимошенко залишиться на волі, у влади буде козир, який дає сигнал інвесторам, що суд в Україні незалежний. Якщо жорстким, і Тимошенко дадуть не менше п'яти років, то це зніме її як фігуру з політичного поля країни назавжди.
Думаю, у влади є інтерес прибрати Тимошенко з політичної арени, оскільки якщо реформувати країну до кінця, проводити серйозні реформи, то тут дуже важливо уникнути популізму. Владі важливо обійтися без жорсткого доброзичливого критика.
Олександр Палій, експерт-політолог
Арешт Юлії Тимошенко відмиє її від усіх негативів. Заміна запобіжного заходу екс-прем'єра на арешт - дурість, до того ж це потягне за собою міжнародні наслідки. Тимошенко не просто політик-бюрократ, а людина, за якою стоїть дуже популярна політична сила, і всі зрозуміють: арешт - це не що інше, як політичні переслідування.
Крім цього, думаю, що це (арешт Тимошенко, - ред.) досить безглуздо з боку влади, оскільки ніякого позитиву не принесе. Цими діями влада нікого не залякає.
І зараз головна загроза для влади – з боку стихійних виступів суспільства (які неможливо передбачити), а не з боку Тимошенко.
Також тепер не буде на кого перекладати проблеми в країні і відволікати увагу суспільства від усіх реальних проблем.
Взяття Тимошенко під варту – це перетворення екс-прем'єра на ще більш значущого політика. З неї змивається все те, що на неї налипло, тепер вона потерпіла, вона страждає. Так було вже у 2001 році, коли її посадили, і Тимошенко з пособниці Лазаренка перетворилася на політика національного масштабу.
Андрій Сенченко, народний депутат України (фракція «БЮТ-Батьківщина»), опозиційний міністр фінансів
Сьогоднішнім арештом Тимошенко нинішній режим підписав собі вирок.
З моменту арешту Тимошенко стало зрозуміло, що в країні оформилася диктатура. На мій погляд, громадяни зовсім не зобов'язані виконувати вимоги влади, оскільки ця влада узурпована. Виходячи з цього, я думаю, будуть і наслідки.
Про якого роду наслідки йдеться? Я думаю, це початок революції.
Джерело: for-ua.com. |