6-7 серпня на Львівщині проходили урочисті події з нагоди 200-річчя від Дня народження Маркіяна Шашкевича, видатного українського поета, громадського та культурного діяча, священика української греко-католицької церкви, засновника та учасника «Руської трійці», видавця знаменитого альманаху національного відродження «Русалка Дністровая», основоположника нової української літератури на Галицьких землях.
З нагоди двохсотрічного ювілею, Львівська обласна рада проголосила 2011 рік – Роком Маркіяна Шашкевича на Львівщині.
У суботу та неділю у селі Підлисся, Золочівського району Львівської області на батьківщині українського творця, та на на Підлисецькій Білій горі, де встановлено пам’ятний хрест й у с. Білий камінь, пройшли урочисті заходи з нагоди вшанування пам’яті Маркіяна Шашкевича, зокрема фестиваль української пісні і танцю «Чисті джерела Бугу».
Святкування було розпочато в суботу, 6 серпня, за кілька годин до відкриття самого фестивалю із проведення наукової конференції, а далі літературно-мистецького свята «Світло Маркіяна» на території музею-садиби Маркіяна Шашкевича в селі Підлисся.
До проведення урочистих заходів готувалися пильно і заздалегідь, не лише в обласній та районній радах, де відповідні постанови ухвалювалися задовго, але й в самому селі, яке виглядало справді святково.
Нашвидкуруч латана дорога: невеликі осередки свіжого асфальту і засипані камінцями ями. Село прибране. Національний прапор, майоріє при самому в’їзді. Причепурені люди, не зважаючи на день суботній, відклавши хатню роботу, збираються до музею-садиби, де в рамках відкриття урочистої події, має відбуватися літературно-мистецький захід.
Разом із кількома автами, дорогу до садиби прокладає більше двох десятків корів, яких жене з пасовища пастух. Автівки пригальмовують, а худоба, ймовірно звикла до щоденного проходження метушливою вулицею, повільно рухається й не особливо реагує на викрики активного погонича, який не гребує добірною лайкою та підганяє кожну корову і ногами, і руками, і знятою з голови шапкою, але тільки не палкою, і не прутом, який, по-ідеї, мав би бути у кожного пастуха. Нарешті корови завертають вправо, а вказівник «Музей-садиба Маркіяна Шашкевича» показу вліво.
За кілька кроків уже видно вишикувану колону пластунів. Ще за пару метрів – трійко припаркованих автобусів та приблизно стільки ж легкових автомобілів. Люди підходять до невеликого лісочка, у якому знаходиться музей-садиба, а кілька священиків окроплюють людей свяченою водою, а також освячують воду в криниці.
До слова, у 1986 році з нагоди 175-ої річниці від дня народження поета у селі Підлисся було відкрито музей-садибу Маркіяна Шашкевича, що є відділом Львівської галереї мистецтв. Тут відтворено хату, стодолу та залишок саду, із старими двохсотлітніми дубами та оновленою дерев’яною криницею.
Власне, перед урочистим заходом, у криниці також було освячено воду. Зморені палючим серпневим сонцем люди, могли скористатися з холодної кришталево-чистої води, й одночасно зачерпнути натхнення із самого дна минувшини, тим самим, перенестися у літературно-мистецьке дійство, давниною у двісті років.
Літературно-мистецький вечір справді зумів передати урочисту атмосферу тієї великої події, яку відзнначали. На подвір’ї садиби на розкладці продавали книжки, в тому числі й знамениту «Русалку Дністрову». Були й інші відомі українські літературні твори. Одна з таких книжкових розкладок, на якій були видання творів Маркіяна Шакевича та книги, де змальовувалося життя й творчість «Руської трійці», розмістилася біля кремезного розлогого дуба, що є втіленням живого експонату музею-садиби.
На подвір’ї музею було організовано імпровізовані місця для сидіння: поміж доглянутими квітковими насадженнями півколом розставлені стільці та лавки. Перед дверима приміщення музею-садиби місцеві чиновники по-черзі брали слово й виголошували влучні промови, під час яких наголошували, що тільки спільною співпрацею та безпосередньою участю кожної свідомої людини можна досягати поставленої мети.
Не зупиняючись перед невдачами, а крок за кроком, починаючи з малого, йти вперед до відродження української мови, історії, культури та літератури, як це було розпочато сподвижницькою працею Маркіяна Шашкевича на Галичині ще у 19 столітті.
Адже наше минуле достойне свого втілення й відродження в майбутньому. Воно гідне виховання прийдешніх поколінь і необхідне для того, аби ці покоління виростали справжніми Людьми.
Дослівно не пригадаю, але приблизно в такому ключі відбувалися виступи депутатів Львівської обласної ради та Золочівської районної ради, які прибули на відкриття музею. До мікрофона, встановленого на веранді перед входом до музею по черзі підходили й представники духовенства, заслужені культурні діячі.
Директор та учні місцевої школи підготували святковий номер, під час якого виконали пісню та підготували танець. Заслуженому культурному діячеві , директору Львівської галереї мистецтв Борисові Возницькому, який також був присутній на урочистому заході, вручили диск з документальним фільмом про Маркіяна Шашкевича.
Далі, представники місцевої влади покинули свято, а до урочистої промови та творчого слова по-черзі приступали музиканти та поети. Ведучі заходу зачитували вірші та рядки з творів Маркіяна Шашкевича. Заслужений артист України, бандурист Остап Стахів виконав у супроводі бандури кілька драматичних пісень, від яких справді мороз пробігав попід шкірою У не менш піднесеному та врочистому дусі український письменник, відомий культурно-політичний діяч Богдан Стельмах зачитав кілька поетичних творів.
Літературно-мистецьке свято тривало до пізнього вечора. Його учасники: українські письменники, поети, музиканти та вокалісти вшановували своїми виступами пам’ять Маркіяна Шашкевича.
У неділю, 7 червня, святкування 200-річчя від Дня народження Маркіяна Шашкевича, згідно із запланованою програмою заходів продовжилося і розпочалося із Святої Літургії за участю Владики УГКЦ Ігоря Возняка на Підлисецькій Білій горі, після чого було відправлено Панахиду на могилі «Борцям за волю України».
За інформацією місцевого Інтернет-ресурсу (http://zolochiv.net/), далі на центральній площі села Білий Камінь проходило концертне дійство за участю народних та аматорських колективів Золочівського району, заслуженого вокально-хореографічного ансамблю «Галичина», виступів Заслужених та Народних артистів України, гуртів та виконавців. Також під час фестивалю «Чисті джерела Бугу» в селі Білий Камінь на місцевому стадіоні відбулися богатирські бої.
Світлини авторки |